• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن ولما (Velma)

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

6684 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 17 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشنی سریالی در ژانر ماجراجویی و جنایی که در مورد نوجوانان دبیرستانی است. فردی مجهول دختران دبیرستانی را به قتل می‌رساند و مغز آن‌ها را خالی می‌کند. دختری به نام «ولما» مظنون به قتل شناخته می‌شود. او به همراه دوستانش در پی حل این معما برمی‌آید. مفاهیم جنسی و قتل بیشترین بخش داستان را تشکیل داده‌اند.

ژانر : ماجراجویی معمایی

سال 2023 10 قسمت/ هر قسمت حدود 24 دقیقه جزئیات کامل اثر
8 مناسب خانواده 27 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن سریالی «ولما» حول محور شخصیت‌های کارتون‌ معروف «اسکوبی‌دو» ساخته شده است.این مجموعه کارتون سال‌هاست که برای بسیاری از کودکان و نوجوانان آشناست. در این داستان ولما خاطرات دوران نوجوانی‌اش را تعریف می‌کند. خاطرات ولما شامل قتل‌های زنجیره‌ای، جست‌وجوی مادر مفقودشده‌اش و ارتباطات پیچیده‌ی او با همسالانش است. «ولما 2023» همانند سری انیمیشن‌های اسکوبی‌دو پیام‌هایی پیرامون اهمیت دوستان، چالش‌های نوجوانان با همسالانشان و نمایش کارگروهی را در خود دارد، اما این بار هدف سازندگان بیشتر نمایش تمایلات جنسی ولما و تایید این مسئله است. ولما از سال‌ها پیش به عنوان یک همجنسگرا طراحی شده اما به خاطر مخالفت استودیوها  نتوانسته‌اند این موضوع را به صورت واضح علنی کنند. به طور کلی همجنس‌بازی و تمایلات جنسی نامتعارف بخش زیادی از داستان را به خود اختصاص داده است. با توجه به اینکه بیشتر شخصیت‌های این محصول نوجوان هستند، بالطبع ممکن است مخاطبان به ویژه نوجوانان از این فرانچایز استقبال کنند. استفاده از نسخه بازبینی شده توصیه می‌شود.

خلاصه:

«ولما» فرانچایزی براساس کارتون «اسکوبی دو» است؛ کارتونی که سال‌های زیادی برای مخاطبان کودک و نوجوان ساخته شده است. شخصیت‌ها در این سریال اکثرا نوجوان هستند و محتوای اصلی بیشتر پیرامون قتل و مسائل همجنس‌بازی است به طوری‌که بسیاری مخاطب هدف این محصول را بزرگسالان می‌دانند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

شخصیت‌های کارتون اسکوبی‌دو با شخصیت‌های این سریال چه تفاوتی دارند؟

استفاده از شخصیت‌های یک کارتون کودکانه برای استفاده در یک محصولی با محتوای بزرگسالانه چه پیامدهایی می‌تواند داشته باشد؟

داستان ولما چه پیام‌هایی برای مخاطبان دارد؟

خلاصه:

والدین می‌توانند در مورد پیامدهای استفاده از شخصیت‌های یک محصول کودکانه در سریالی با محتوای بزرگسالانه با فرزندان خود صحبت کنند.

داستان اثر

ولما دختر نوجوان دبیرستانی است که توسط مادرش به حل کردن معما علاقه پیدا کرده است. یک روز طبق معمول در حال پیدا کردن یک معمای کودکانه بود که به کادوهای کریسمس می‌رسد. کادوهایی که مادرش قرار بود او را غافلگیر کند. ولما از پیدا کردن زودهنگام کادوهای کریسمس ناراحت می‌شود و مادرش برای خریدن یک کادوی جدید و خوشحال کردن او از خانه خارج می‌شود. به طرز عجیبی مادر ولما مفقود می‌شود، پلیس ماشین مادر ولما را در حالی که تنها یک جعبه کادو و عینک داخل آن است، پیدا می‌کند. ولما خودش را مقصر ناپدید شدن مادرش می‌داند. بعد از این اتفاق هر زمان ولما سراغ حل معما می‌رود دچار مشکلات توهمی عجیب و وحشتناکی می‌شود.

اکنون دو سال از این اتفاق گذشته و ولما همچنان دنبال پیدا کردن مادرش است و در این میان درگیر یک قتل زنجیره‌ای دختران دبیرستانی می‌شود. فردی نامعلوم دختری به نام «برندا» را به قتل رسانده و بعد از خالی کردن مغزش، جسد را در کمد ولما رها کرده است. پلیس ولما را به جرم قتل برندا دستگیر و بازجویی می‌کند. بازجویان از ولما می‌خواهند مجرم واقعی را پیدا کند وگرنه خودش را دوباره دستگیر می‌کنند. ولما بعد از جستجو کردن به «فِرد» می‌رسد. پلیس فرد را دستگیر می‌کند اما بعد از بازگشت از اداره پلیس، ولما و دوستش شگی به طور اتفاقی جسد دختری به نام کریستی را با سر بدون مغز از سطل زباله می‌یابند.

جزئیات اثر

کارگردان: Anne Walker Farrell/ Gina Gress/ Cal Ramsey/ Meg Waldow

آنه واکر فارل/ جینا گرس/ کال رامسی/ مگ والدو

نویسنده: Charlie Grandy/ Akshara Sekar/ Joseph Barbera/ William Hanna

چارلی گرندی/ آکشارا سکار/ جوزف باربرا/ ویلیام هانا

نام تهیه کننده: Stephanie Amante-Ritter/ Elijah Aron/ Charlie Grandy/ Howard Klein

آمانتا ریتر/ الیجا آرون/ چارل گرندی/ هوارد کلین

نام بازیگران: Mindy Kaling/ Glenn Howerton/ Sam Richardson/ Constance Wu/ Melissa Fumero

میندی کالینگ/ گلن هورتون/ سم ریچاردسون/ کانستنس وو/ ملیسا فومرو

نام شخصیت ها:

ولما دینکلی: دختری نوجوان که دو سال پیش مادرش ناپدید می‌شود. کاراکتر ولما به عنوان یک شخصیت دوجنس‌گرا معرفی شده است.

فرد جونز: نوجوانی 16 ساله که مهم‌ترین نقطه ضعفش را تاخیر در بلوغ می‌داند.

نورویل روگرز: پسری نوجوان که نزدیک‌ترین دوست ولماست. کاراکتر نورویل در کارتون اسکوبی‌دو با نام شگی شناخته می‌شود. نورویل علاقه ‌زیادی به ولما دارد.

دفنه (دافنه): دختری نوجوان که قبلا با ولما صمیمی بود. دافنه توسط دو زن به سرپرستی گرفته شده است برای همین تلاش می‌کند تا پدر و مادر واقعی خود را پیدا کند.

آمان: او یک وکیل و همینطور پدر ولماست، دو سال پیش در حالی که همسرش مفقود شده بود با سوفی پیشخدمت رستوران اِسپونر رابطه برقرار می‌کرد.

سوفی: دوست دختر آمان که اکنون باردار است. سوفی عکس‌های خودش را در شبکه‌های اجتماعی به عنوان اینفلوئنسر به اشتراک می‌گذارد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Charlie Grandy Productions/ Kaling International/ 3 Arts Entertainment

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد ولما

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!