• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

هیچ‌کس کلئوپاترا را نمی‌شناسد

بررسی تخصصی انیمیشن No Bady Nose Cleopatra

هیچ‌کس کلئوپاترا را نمی‌شناسد

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن کوتاه و بی‌کلام درباره‌ی ملکه سرزمین مصر که با تصویری که نقاش‌ها از بینی او می‌کشیدند، بسیار مشکل داشت. شاگرد یک نقاش با کشیدن طرحی به‌صورت اتفاقی، توانست نظر او را جلب کند. شاگرد نقاش، نوجوانی است که با زاویه‌دید جدید، سبک جدیدی را برای نقاشی ایجاد کرد. شاید درک این مفهوم برای کودکان مشکل باشد. خشونت‌های این انیمیشن با طنز همراه است و اثرهای منفی آن را خنثی می‌کند. صحنه‌های ترسناک انیمیشن نیز به‌همین‌صورت مضحک و همراه با طنز است.

سال 2016 6 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این انیمیشن همراه با طنز است، صحنه‌هایی مثل فریادهای نقاشان پس از نارضایتی ملکه از تصویر نقاشی‌شده و پریدن نقاش از دیواره‌ی قصر به پایین، تنهاتصویر نشان‌داده‌شده از خشونت فیزیکی است. در بقیه صحنه‌های فیلم، تنها صدای فریاد را از داخل قصر می‌شنویم. در یک صحنه هم خشونت روانی علیه شاگردِ نقاش وجود دارد که با انداختن کاغذ و زباله روی زمین و مجبورکردن شاگرد خود برای جمع‌آوری آن‌ها، او را تحقیر می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

شاگردان نقاش‌ها، پسران کوچکی هستند که نقاشی استاد خود را نزد ملکه می‌برند؛ اما به‌دلیل عصبانیت ملکه از نقاشی‌های کشیده‌شده، همه‌ی پسربچه‌ها اضطراب دارند. ترس از صداهای فریاد داخل قصر و رفتن بچه‌ها برای نشان‌دادن نقاشی به ملکه و انتظاری که برای این روبه‌رویی می‌کشند، با تصویرسازی‌های ذهنی‌ای همراه می‌شود که با طنز همراه است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در نسخه‌ی اصلی این فیلم، ملکه لباس کوتاهی بر تن دارد. در نسخه‌های سانسورشده این مشکل وجود ندارد.

جزئیات
پیام مثبت

شاگرد نقاش که باعث خراب‌شدن نقاشی ملکه می‌شود، با یک زاویه‌دید جدید، ملکه را نقاشی می‌کند و قدرت خلاقیت او باعث خلق سبک و اندیشه‌ای جدید می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن نشان می‌دهد که اگر از زاویه دیگری به وقایع و اطراف خود نگاه کنیم، شاید خالق یک سبک و اندیشه جدید باشیم. البته نه همیشه؛ اما داشتن نگاهی جدید و خلاقانه ممکن است مشکل‌گشا باشد. شاید درک این پیام برای کودک سخت باشد؛ اما با توضیح کامل‌تری از آنچه به‌صورت خلاصه و کلی در این انیمیشن می‌بیند، می‌توانید خط فکری جدیدی در نگاه او به اطرافش ایجاد کنید. تماشای انیمیشن برای بچه‌هایی در سنین پایین‌تر هم می‌تواند به‌دلیل سادگی و روانی موضوع، دارابودن خط داستانی ساده و جذابیت‌های تصویری، لذت‌بخش باشد. همچنین دقت داشته باشید در نسخه‌ی اصلی پوشش ملکه مناسب نیست. شخصیت اصلی داستان یک پسربچه است که لحظاتی از اضطراب را برای روبه‌روشدن با ملکه تجربه می‌کند. ممکن است همدلی کودک شما با این شخصیت، باعث شود لحظاتی از نگرانی را تجربه کند. با او همدلی کنید و ترس او را جدی بگیرید. پایان خوش داستان به کمک شما خواهد آمد.

خلاصه: انیمیشنی روان و ساده برای کودکان که می‌توانند از دیدن آن لذت ببرند؛ اما پیام نهفته در انیمیشن که داشتنِ زاویه‌دید متفاوت است، شاید به‌راحتی برای آنان قابل درک نباشد و برای فهم آن به کمک شما نیاز داشته باشند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

نظر او را درباره‌ی کلئوپاترا و مشکلی که با طراحی چهره‌ی خود داشت، جویا شوید.

از علاقه‌مندی‌های هنری کودک خود بپرسید.

از او درباره‌ی شخصیت شاگرد و نقاش و نوع رابطه‌ی آن‌ها با یکدیگر سؤال کنید.

خلاصه: از او بخواهید داستان را تعریف کند و پیام‌های داستان را با هم مرور کنید.

داستان انیمیشن

«کلئوپاترا» ملکه «مصری» است. هیچ‌کس نمی‌تواند بینی او را با طرح مورد رضایت او بکشد. از شاگرد یک نقاش خواسته می‌شود که نقاشی استادش از چهره‌ی ملکه را به قصر ببرد. هنگامی‌که شاگرد به کاخ می‌رسد، صدای فریاد کسانی که کلئوپاترا را ناامید کرده‌اند، در فضای قصر و راهروها طنین‌انداز شده است. شاگرد با کشیدن دستش روی نقاشی، باعث پاک‌شدن نیمی از صورت ملکه می‌شود. او مجبور می‌شود خودش دوباره نقاشی را تکمیل کند؛ اما با نشان‌دادن نقاشی به ملکه، خلاقیت او با خشنودی و استقبال روبه‌رو می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Chams Chitou, Charlotte Lebereton/ چامس چیتو، شارلوت لبرتون

نویسنده: Chams Chitou, Charlotte Lebereton / چامس چیتو، شارلوت لبرتون

نام شخصیت‌ها:

کلئوپاترا: ملکه مصری که هیچ هنرمندی نمی‌تواند بینی او را به‌خوبی نقاشی کند و این موضوع او را عصبانی کرده است و با هنرمندان رفتار خشونت‌آمیزی انجام می‌دهد،

شاگرد نقاش: پسربچه‌ای که مأمور است نقاشی استادش را نزد کلئوپاترا ببرد؛ اما با یک اشتباه باعث می‌شود نقاشی خراب شود. او اضطراب زیادی برای روبه‌روشدن با ملکه دارد.

کشور سازنده: فرانسه

کمپانی سازنده: Isart Digital / ایسارت دیجیتال

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه