هوشان

بررسی تخصصی انیمیشن

هوشان

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«هوشان» یک سریال انیمیشنی و محصول ایران است که در سال ۱۳۹۰ منتشر شده است. شخصیت اصلی این داستان، پسربچه‌ای به‌ نام هوشان است که در هرقسمت با مسئله‌ی جدیدی روبه‌رو می‌شود و آن را حل می‌کند. این انیمیشن درکنار لحظات کمدی، اهمیت به‌کاربردن فکر برای حل مسائل را به کودکان یاد می‌دهید.

سال 1390 27 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«پادشاه» به‌خاطر سنگین‌شدن گوشش با صدای بلند صحبت می‌کند و چون کلمات را اشتباه می‌شنود، عصبانی می‌شود و فریاد می‌زند. او بر سر اطرفیان داد می‌زند، گاهی ناسزا می‌گوید و آن‌ها را تهدید می‌کند که در سیاه‌چال یا داخل تنور می‌اندازد، البته این صحنه‌ها جنبه‌ی کمدی دارند. «خواجه» که فکر می‌کند با آویزان‌کردن مطالب به گوش شاگردان، باعث می‌شود آن‌ها مطالب را یاد بگیرند، کتاب‌های سنگین را به گوش شاگردش، «گونیا»، آویزان می‌کند و باعث دردگرفتن گوش او می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رفتارهای نادرست به‌صورت طنز در بین بیشتر شخصیت‌های غیرمنطقی داستان نمایش داده می‌شود. همسر پادشاه زنی است که دائم سر همسرش و بقیه‌ی افراد دربار غر می‌زند و به همه بدبین است. او با زنان خدمه، پشت سر «ملکه‌ی ماچین» غیبت می‌کند و به قول خودش می‌خواهد هرطور که شده است، حال او را بگیرد. اطرافیان پادشاه مدام درحال تملق‌کردن و چاپلوسی برای شاه هستند تا او را راضی نگه دارند. پادشاه موقع عصبانیت ناسزا می‌گوید و خدمه‌ی او از پشت در، به صحبت‌های شاه و درباریان گوش می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

استفاده از فکر برای حل مسئله، مهم‌ترین پیام فیلم است. هوشان مشکل سنگینی گوش شاه را که همه درمانده شده بودند، با فکرکردن حل می‌کند. در یک صحنه خواجه به هوشان می‌گوید برای درمان دوستش تخم‌ تره بیاورد و زمانی‌که هوشان می‌خواهد بهانه بیاورد، او شعر «بنی‌آدم اعضای یک پیکرند» را یادآوری می‌کند.

جزئیات
الگوی مثبت

هوشان پسربچه‌ی باهوشی است که به مسائل اطرافیان اهمیت می‌دهد. او برای حل مشکلات فکر می‌کند و با هوشی که دارد، راه‌حلی می‌یابد.

درباره‌ی رفتارهای نادرست شخصیت‌ها و علت نادرست‌بودن این رفتارها با کودکان صحبت کنید.

چرا پادشاه بر سر همه فریاد می‌زد؟ آیا این دلیل درستی است که چون عصبانی هستیم، به دیگران توهین کنیم؟

چرا همسر شاه از ملکه‌ی ماچین خوشش نمی‌آمد؟ اصلاً دلیل درستی برای این احساسش داشت؟

درباره‌ی رفتارهای درست هوشان با کودکان صحبت و از تجربه‌های مشابه آن‌ها سؤال کنید.

هوشان چگونه توانست مشکل سنگینی گوش پادشاه را حل کند؟ آیا تو هم مثل هوشان فکر می‌کنی تا برای مسائل راه‌حل پیدا کنی؟

تا به حال چه مشکلاتی را حل کرده‌ای؟

خلاصه: با کودکان درباره‌ی رفتارهای نادرست شخصیت‌ها و علت نادرست‌بودن این رفتارها صحبت کنید. هم‌چنین درباره‌ی رفتارهای درست هوشان با کودکان صحبت و از تجربه‌های مشابه آن‌ها سؤال کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه