همه موجودات ریز و درشت

بررسی تخصصی انیمیشن All Creatures Big and Small

همه موجودات ریز و درشت

author-img

توسط : فاطمه مقیم خان ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن با عنوان «وای! نوح رفت.» نیز نامیده می‌شود. داستان انیمیشن برگرفته از داستان حضرت نوح و کشتی ایشان است. شیر به‌عنوان رئیس حیوانات اجازه‌ی ورود به کشتی را به برخی از آن‌ها نمی‌دهد و این سرآغاز داستانی می‌شود همراه با ماجراجویی، کار گروهی برای رسیدن به هدف، امید، کشف استعداد‌ها و… .

سال 2015 85 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

هیزل (گربه‌ی وحشی) دیگران را تهدید می‌کند. او شیری را بی‌هوش می‌کند و به او مشت می‌زند. شیر از ورود برخی حیوانات به کشتی جلوگیری می‌کند و غرق‌شدنشان برای او بی‌اهمیت است. دو حیوان گوشت‌خوار، فینی و لیا را به مرگ تهدید می‌کنند. لیا در ابتدا به دوستی با فینی اهمیت نمی‌دهد و او را مسخره می‌کند.

جزئیات
ترس

سیلی عظیم کل جهان را تهدید می‌کند. موجودات مختلف در خطر غرق‌شدن قرار دارند. دو شخصیت اصلی که حیواناتی کم‌سن‌وسال هستند از کشتی و پدر و مادر خود جا می‌مانند و میان سیل گرفتار می‌شوند. یکی از دوستان فینی از ارتفاعی بلند سقوط می‌کند. در طول مسیر جان آن‌ها دائماً درخطر است و صحنه‌های خطرناک معمولاً تعلیق‌آمیز است. دو پرنده‌ی گوشت‌خوار هم به دنبال فینی و لیا هستند و می‌خواهند آن‌ها را بخورند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

لیا و هیزل نمی‌خواهند با هیچ‌کس دوست باشند و با دیگران برخورد دوستانه ندارند. هیزل با دیو بسیار توهین‌آمیز صحبت می‌کند. دیو برای سوارشدن به کشتی دروغ می‌گوید. لیا به‌جای کمک‌کردن به دیگران آن‌ها را در موقعیت خطرناک رها می‌کند. موجودی بزرگ و چاق در این انیمیشن «گنده‌بک» صدا می‌شود و به‌خاطر هیکلش توسط لیا سرزنش می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

کار گروهی، محبت به دیگران درهنگام نیازشان و اهمیت‌دادن به آن‌ها از پیام‌های مثبت انیمیشن است.

جزئیات
الگوی مثبت

فینی مهربان است و به دیگران کمک و از آن‌ها حمایت می‌کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودک خود بخواهید درباره‌ی احساساتی که هنگام نا‌امیدی گرفتارش می‌شود، فکر کند و درباره‌ی آن‌ها با شما حرف بزند.

اگر فرزند شما متوجه شباهت داستان به داستان کشتی نوح شده، می‌توانید از او بپرسید که آیا داستان کشتی نوح را شنیده است؟ از او بخواهید داستان را برای شما تعریف کند. از فرزند نوجوان خود بخواهید تفاوت آن روایت تاریخی را با این انیمیشن بیان کند.

با فرزند خود درباره‌ی کار گروهی و ویژگی‌های آن صحبت کنید. برای داشتن یک گروه خوب داشتنِ چه ویژگی‌هایی لازم است؟

خلاصه: برای داشتن یک گروه خوب، داشتنِ چه ویژگی‌هایی لازم است؟

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند انیمیشن «همه‌ی موجودات بزرگ و کوچک» به نام «وای! نوح رفت» شناخته می‌شود. این انیمیشن از منظر حیوانات ساخته شده است و و اشاره‌‌‌ای به حضرت نوح یا داستانی دینی وجود ندارد. ترس جدایی فینی و لیا از والدینشان و گرفتارشدن آن‌ها در سیل، ممکن است کودکان را مضطرب کند. خشونت‌های فیزیکی مانند درگیری، تعقیب‌وگریز و...، هم‌چنین خشونت‌های کلامی مانند تحقیر و توهین در این انیمیشن وجود دارد.

توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که برخی حیوانات قلدری می‌کنند، از ورود دیگران به کشتی جلوگیری می‌کنند و باعث به‌خطرافتادن جان آن‌ها می‌شوند. توصیه می‌شود درباره‌ی واقعی‌نبودن این داستان برای فرزند خود بگویید و اگر فرزند شما متوجه شباهت داستان با روایت حضرت نوح (ع) شد، می‌توانید با رجوع به منابع معتبر، داستان واقعی حضرت نوح (ع) را برای او بخوانید و از شکل‌گیری صورتِ اشتباه از این روایت تاریخی در ذهن فرزند خود جلوگیری کنید. (اگر فرزند شما متوجه ارتباط این انیمیشن با داستان کشتی نوح (ع) نشد، لزومی برای توضیح واقعیت تاریخی نیست)

برخی از مضامین فیلم می‌تواند برای کودک شما بسیار ناراحت‌کننده باشد؛ مانند جمله‌ی فینی هنگام غرق‌شدن: «شاید همه‌ی ما برای زنده‌ماندن نیستیم.» چنین جمله‌ای در انیمیشنی کودکانه ممکن است برای فرزند شما آزاردهنده باشد. درباره‌ی ناامیدی فینی با فرزند خود صحبت کنید و به او توضیح دهید که احساس فینی، مانند احساساتی است که در مواقع نا‌امیدی گرفتارشان می‌شویم و در خیلی موارد اشتباه است و ناشی از احساس بد ما در آن لحظه است.

خلاصه: درک برخی مضامین انیمیشن برای کودکان پیچیده و ناراحت‌کننده است.

داستان انیمیشن

این داستان برگرفته از داستان «حضرت نوح» و کشتی نجات ایشان است. سیلی بزرگ در راه است و حیوانات باید سوار کشتی عظیمی شوند. «شیر» به‌عنوان رئیس حیوانات خبر سیل بزرگ را به حیونات می‌دهد و از آن‌ها می‌خواهد برای سوارشدن به کشتی ثبت‌نام کنند؛ اما به برخی از آن‌ها اجازه‌ی ورود نمی‌دهد. «دیو» و پسرش، «فینی»، یکی از همین موجودات هستند. آن‌ها حیواناتی ناشناخته به نام «نسترین» هستند. دیو با کلک و پوشیدن نقاب، به همراه پسرش وارد کشتی می‌شود. آن‌ها با دو گربه‌ی وحشی، «هیزل» و دخترش، «لیا»، آشنا می‌شوند که تمایلی به دوستی با دیگران ندارند. فینی به همراه لیا به روی عرشه می‌رود تا سیل را ببیند؛ ولی نا‌خواسته از کشتی خارج می‌شوند و همان‌زمان سیل می‌آید و کشتی را با خود می‌برد و آن‌ها را جا می‌گذارد. فینی و لیا باید خودشان را به قله‌ی کوه برسانند. در این زمان هیزل و دیو هم به دنبال فرزندانشان می‌گردند و با مشقت فراوان کشتی را به‌سمت قله هدایت می‌کنند. در پایان راه گربه‌های وحشی با نسترین‌ها دوست می‌شوند و نسترین‌ها متوجه می‌شوند که می‌توانند در آب شنا کنند و موجوداتی دو‌زیست هستند و نیازی به کشتی ندارند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Toby Genkle / تابی جنکِل

نویسنده / مترجم: Richie Conroy / ریچ کانری

نام تهیه‌کننده: Jana Bohl/ جانا بول

نام شخصیت‌ها:

دِیو: موجودی ناشناخته و عجیب که با پسر خود «فینی» دائماً مهاجرت می‌کند. آن‌ها می‌توانند خانه و ابزار مختلف را با امکانات موجود در طبیعت بسازند. در پایان دیو و فینی متوجه می‌شوند که دو‌زیست هستند،

فینی: پسر دیو. او دلش می‌خواهد دوست پیدا کند و با دیگران معاشرت کند. او به کار‌ گروهی علاقه‌مند است و همیشه از دیگران حمایت می‌کند،

هیزل: گربه‌ای وحشی و گوشت‌خوار، مادر لیا. او به ارتباط با سایر حیوانات علاقه‌ای ندارد و دخترش را از همراهی با دیگران نهی می‌کند،

لیا: دختر هیزل، او طبق توصیه‌های مادرش با دیگران ارتباط برقرار نمی‌کند و ترجیح می‌دهد به‌جای همکاری درگروه، به تنهایی خودش را نجات دهد.

کشور سازنده: آلمان، بلژیک

کمپانی سازنده: Ulysses Filmproduktion

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه