نگهبانان شیردل

بررسی تخصصی انیمیشن Lion Guard

نگهبانان شیردل

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

گروهی از حیوانات جوان سرزمین افتخار به‌عنوان «گارد شیر» موظّفند به حیوانات این سرزمین کمک کنند. آن‌ها با اتفاقات و خطرات زیادی در این راه مواجه می‌شوند اما با همدلی و همراهی یکدیگر همۀ آن‌ها را با موفقیت پشت سر می‌گذارند. سریالی که کار گروهی و روحیۀ کارجمعی را به نمایش می‌گذارد. این سریال دومین اثری است که براساس فیلم «شیرشاه» سال ۱۹۹۴، ساخته شده است

سال 2016 فصل اول: 26قسمت 22دقیقه‌ای جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

میزان خشونت در این سریال بسیار پایین است و درگیری و زدوخورد در حدّ نمایش مشت‌و‌لگد است و بیش از این، صحنۀ خشونت آمیزی ندارد. شخصیت اصلی سریال، کایان، یک بچه‌شیر است که به‌اقتضای ریاست بر گروه «گارد شیر» با حیوانات منطقۀ حومه، مانند کفتارها و شغال‌ها درگیر می‌شود. این درگیری‌ها برای دفاع از حیوانات سرزمین افتخار است. صحنه‌های درگیری خشونت بالایی ندارند. یعنی نمایش خونریزی و یا قطع‌ عضو در این سریال وجود ندارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

درجۀ ترس نیز در این سریال بسیار پایین است. صحنه‌های ترسناک در این سریال تا حدودی فانتزی است و صحنه‌های سقوط از ارتفاع و سقوط در آب و درّه، نه بسیار خشن بلکه با هیجان و ترس کمی به نمایش درمی‌آید. در برخی از صحنه‌ها، شاهد غافلگیری بعضی حیوانات توسط کفتارها و یا صحنه‌های سقوط «کایان» از ارتفاع هستیم ولی شدت ترس در این صحنه‌ها بسیار پایین است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری‌های اجتماعی در این سریال بسیار کم است و تنها در یکی از قسمت‌ها، همۀ مردان بی‌شعور نامیده می‌شوند که نوعی کلیشۀ جنسیتی است.

جزئیات
پیام مثبت

تمام اعضای گروه «گارد شیر» با یکدیگر متّحد و همراه هستند. در کارها با یکدیگر مشورت می‌کنند و برای انجام وظیفۀ خود، تلاش می‌کنند. برای نجات جان یکدیگر و اهالی سرزمین افتخار، فداکاری و از خودگذشتگی به خرج می‌دهند. تمام توان خود را برای بهتر انجام دادن وظیفۀ خود به کار می‌گیرند. با بزرگ‌ترها مشورت و با حیوانات حیله‌گر قطع‌ رابطه می‌کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

«کایان» شخصیتی است که با همۀ دوستان و اهالی سرزمین افتخار، دوست و صمیمی است. برای حفاظت از آن‌ها تلاش می‌کند. تلاش می‌کند وظیفۀ خودش را که ریاست بر گروه «گارد شیر» است به‌درستی انجام‌ دهد. در این راه با پدربزرگ، پدر و بقیه دوستانش مشورت و گفت‌وگو می‌کند. به اهالی حومه که حیواناتی شرور هستند اعتماد ندارد و مراقب حیله‌ها و دسیسه‌های آن‌هاست تا به اهالی سرزمین افتخار آسیبی ‌نزنند. بقیۀ اعضای گارد شیر نیز کایان را دوست دارند و در انجام وظیفه از او پیروی می‌کنند. اطاعت‌پذیری در برخورد آن‌ها مشاهده می‌شود. در مواردی که مرتکب اشتباهی می‌شوند عذرخواهی می‌کنند و اشتباه خود را می‌پذیرند. علاوه بر کار گروهی، در برخوردهای دوستانه نیز مراقب یکدیگر هستند و در مواقع لزوم به همدیگر کمک می‌کنند. «سیمبا»، پدر کایان، سعی می‌کند به گارد شیر کمک کند تا بتوانند وظیفه‌شان را به‌درستی انجام دهند. سیمبا از آن‌ها حمایت می‌کند و به آن‌ها اطمینان دارد.

ادامه متن

اشتباه «بانگو» در قسمت دوم چه بود و چرا نظراتش صحیح نبود؟ در قسمت سوم، تصوّر غلط «کایان» نسبت به «جاسیری» چه بود؟ در قسمت هفتم، چرا «فولی» از همراهی بقیۀ دوستانش ناراحت بود؟ تصور غلط «بانگو» از ایمن‌بودن چه بود؟ اتفاقات هر قسمت از این سریال دارای یک نکتۀ اخلاقی یا اجتماعی است. بهتر است والدین دربارۀ اتفاقاتی که در هر قسمت رخ ‌می‌دهد، با کودکان خود گفت‌وگو کنند.

خلاصه: صحبت در مورد اتفاقاتی که در هر قسمت برای شخصیت‌‌های اصلی رخ می‌دهد.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه