• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

نژا

نژا

بررسی تخصصی انیمیشن Ne Zha

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن درمورد پسری است که با قدرت‌های اهریمنی به دنیا می‌آید و برای همینف مردم حاضر نیستند او را در جمع خود قبول کنند. ولی «نژا» تلاش می‌کند تا توجه مردم را به خود جلب کند تا مردم او را نیز دوست داشته باشند. بااین‌حال چون توانایی کنترل قدرت بی‌حدومرزش را ندارد به مردم آسیب می‌رساند. ناامیدنشدن و تلاش برای تغییر سرنوشت و توجه‌نکردن به حرف‌های آزاردهنده‌ی مردم از نکات مثبت داستان بود.

سال 2019 110 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این انیمیشن اکشن و خشن است، ولی حالت طنز و فانتزی هم دارد. خشونت‌های فیزیکی مانند چک‌زدن، لگدزدن، استفاده از شمشیر، آتش‌زدن، غرق‌شدن، گازگرفتن وجود دارد. بخش زیادی از رفتارهای خشونت‌آمیز و اذیت‌کننده‌ی نژا به‌خاطر رفتارهای مردم بود. از همان بدو تولّد، چون با قدرت‌های اهریمنی عجین شده بود، مردم از او بدشان می‌آمد و از او دور می‌شدند. نژا خیلی دلش می‌خواست دوستانی داشته باشد و با آن‌ها بازی کند، ولی هیچکس به‌غیراز والدین و استادش به او چنین فرصتی نمی‌داد. ازطرف‌دیگر مردم آئوبینگ را هم به‌خاطر اصالتش قبول نمی‌کردند. آئوبینگ مروارید خوبی‌ها را داشت و برای همین، فرد مهربان و خوبی بود. ولی چون فرزند اژدها بود، توسط مردم مورد سرزنش و تحقیر قرار می‌گرفت.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چون انیمیشن تم اکشن دارد، میزان ترس در صحنه‌های اکشن و خشونت‌های فیزیکی کمتر می‌شود و تا حدودی طبیعی و عادی به نظر می‌رسد. بلکه صحنه‌های احساسی و نگران‌کننده‌ای وجود داشت. نژا موقع تولّد شبیه یک گوی دایره‌ای شکل بود که بعد دست و پا درآورد. قدرت تلاش نژا برای جلب توجه مردم موجب آسیب به آن‌ها می‌شد. مردم هم از لحاظ روانی و احساسی نژا را آزار می‌دادند. لحظه‌ی مرگ نژا و ناراحتی و فریاد مادرش هم نگران‌کننده بود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

چندصحنه‌ی ابتدای انیمیشن مناسب نبودند: استاد تایی در اوایل داستان مشروب می‌خورد. زمانی‌که نژا به دنیا آمد خیلی بزرگ‌تر بود و می‌توانست راه برود. در این صحنه، او را کاملاً عریان نشان دادند. در یک قسمت نژا دستش را داخل شلوار استادش برد. در این صحنه، استاد تایی به‌خاطر قورباغه‌ی سمی، کل بدنش ورم کرده بود و دستش به وسیله‌ای که درون لباسش بود نمی‌رسید برای همین از نژا کمک گرفت. پسربچه‌ها و حتی خود نژا جلوی بقیه ادرار کردند. در یک مورد هم به زبان چینی فحش‌های زشت و رکیکی گفته می‌شد که در زیرنویس فارسی عیناً ترجمه شده بود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

بااینکه نژا رفتارهای خشونت‌آمیز و غیرقابل‌کنترلی داشت، پدر و مادرش همواره او را دوست داشتند و به او عشق می‌ورزیدند. آن‌ها با صبوری تمام از او مراقبت می‌کردند. نژا ذاتاً کمک به دیگران و تعامل با مردم را دوست داشت، ولی قدرت‌های درونی‌اش مانع می‌شد. تنها دوست نژا آئوبینگ بود. زمانی‌که درحال جنگ با او بود و فرصت کشتنش را داشت (چون آئوبینگ به والدین نژا حمله کرده بود) از جان او گذشت. درادامه، زمانی‌که روز مرگ نژا فرا رسیده بود و رعدوبرق درحال کشتن نژا بود، آئوبینگ هم به کمک نژا آمد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

یکی از ویژگی‌های مهم در پدران و مادران، محبت بی‌قیدوشرط به فرزند است. پدر و مادر نژا با تمام وجودشان فرزندشان را دوست داشتند. مردم همواره درحال قضاوت و سرزنش و تحقیر دیگران بودند. نژا اصالت خوبی داشت، پدر و مادرش افراد سرشناسی بودند، ولی چون قدرت اهریمنی با روح او عجین شده بود، از نژا بدشان می‌آمد و حتی یک بار هم به او فرصت ندادند تا رفتارش را درست کند. ازطرفی مروارید خوبی‌ها با روح آئوبینگ آمیخته بود. درنتیجه او فرد خیلی مهربان و درستکاری بود؛ فقط از خانواده‌ی اژدها بود. مردم حتی او را هم قبول نداشتند و از او بد می‌گفتند. آئوبینگ و نژا واقعاً همدیگر را دوست داشتند. هردوی این‌ها از طرف مردم سرزنش می‌شدند. برای همین تنهادوستان همدیگر بودند. زمانی که نژا درحال مرگ و دردکشیدن بود، آئوبینگ به کمک او آمد و قدرت‌هایشان باهم ترکیب شد. بااینکه همه از نژا بد می‌گفتند و او قدرت اهریمنی را در وجودش داشت، تلاش می‌کرد تا بر کارهای شیطانی غلبه کند و تسلیم تقدیر و سرنوشت نباشد. در آخر هم نژا به مردم کمک کرد و جان آن‌ها را نجات داد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

داستان برگرفته از افسانه‌های قدیمی چین است. استفاده از جادو، وجود خدایان، قدرت‌های ماورائی و تقابل خوبی‌ها و بدی‌ها در طول انیمیشن دیده می‌شود. درکل، تم داستان اکشن و خشن است. بااین‌حال در بیشتر مواقع حالت فانتزی و طنز هم دارد. مانند مشت‌زدن، آتش‌زدن، پرتاب‌کردن و... .

ولی باید توجه داشت برخی صحنه‌های خشونت‌آمیز آن غم‌انگیز است. مخصوصاً فریاد‌ها و ناراحتی مادر نژا زمانی که او درحال مرگ بود ممکن است برای برخی کودکان و نوجوانان که حساس‌ترند نگران‌کننده باشد.

بعد از مرگ نژا و آئوبینگ روحشان را نشان می‌دهد که هردو راضی و خوشحال هستند. ولی نژا با دیدن گریه‌های مادرش ناراحت می‌شود. مردم هم از کارشان پشیمان شده و به نژا و آئوبینگ ادای احترام می‌کنند.

محبت پدر و مادر نژا به فرزندشان خیلی پررنگ بود. نژا برای خوب‌بودن و کمک به مردم تلاش می‌کرد. هرچند در این کمک‌کردن نتیجه‌ی عکس می‌گرفت، زیرا توانایی کنترل قدرت زیادش را نداشت. نژا نشان داد که انسان نباید تسلیم سرنوشت و تقدیر باشد، بلکه باید برای خوب‌بودن تلاش کرد و ناامید نشد.

موارد منفی هم در داستان، به‌ویژه در اوایل آن، وجود داشت. مانند مشروب‌خوردن بیش‌ازحد استاد تایی، کاملاً لخت‌بودن نژا در یک صحنه، دست‌بردن داخل شلوار استاد تایی توسط نژا و فحش‌های زشت و رکیک در زبان چینی که در زیرنویس فارسی عیناً ترجمه شده. رده‌‌ی سنی مشخص‌شده برای نسخه‌ی دوبله و اصلاح‌شده است.

خلاصه: تم این انیمیشن کلاً خشونت‌آمیز است که در بیشتر مواقع حالت فانتزی و طنز دارد. یکی از صحنه‌های نگران‌کننده مربوط به مرگ نژا به‌عنوان کاراکتر اصلی است.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

هر انسانی ممکن است در زندگی ضعف‌هایی مثل مشکل جسمی، کمبود امکانات و... داشته باشد. وجود قدرت اهریمنی برای نژا ضعف محسوب می‌شد، ولی او همین ضعف را در یک مسیر خوب استفاده کرد و تسلیم سرنوشت نشد. از فرزندتان بپرسید اگر نژا به‌جای تلاش برای خوب‌بودن، تسلیم قضاوت‌های بد و سرزنش‌های مردم می‌شد و خود را می‌باخت، چه اتفاقی می‌افتاد؟ مطمئناً از داشتن آرامش و وجدان آرام بی‌نصیب می‌ماند.

مردم نژا را دوست نداشتند و به او فرصت خوب‌بودن نمی‌دادند. در آخر داستان هم نژا و آئوبینگ می‌میرند. آیا آخرسر تلاش‌های نژا نتیجه داد؟ آیا بالاخره می‌توان گفت او موفق شد؟

مهم‌تر از نتیجه‌، تلاش انسان در راه خوبی‌هاست.

خلاصه: درمورد تلاش و تسلیم‌نشدن نژا دربرابر تقدیر و سرنوشت با فرزندتان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

یوانشی خدای باستانی یک مروارید آشوبگر را به‌خاطر قدرت بی‌حدواندازه‌اش، به دو مروارید خوبی‌ها و شیطان تقسیم کرد و آن را در اختیار شاگردش تایی گذاشت. استاد تایی قرار بود مروارید خوبی‌ها را به لی‌جینگ فرمانده نظامی و همسرش که در انتظار فرزند بودند اعطا کند. ولی با دخالت فردی شرور به نام شن، مروارید شیطانی با روح این نوزاد عجین شد.

«نژا» نوزاد تازه‌به‌دنیاآمده کاملاً از کنترل خارج شد. برای همین استاد تایی حلقه‌ای دور گردنش انداخت تا قدرتش را محدود کند و او را به‌اندازه‌ی یک کودک نوپا نگه دارد. اما نژا قدرتی بسیار فراتر از یک انسان معمولی داشت. به‌خاطر عجین‌شدن با روح شیطانی، تقدیر نژا این بود که در سه‌سالگی بمیرد.

مروارید خوبی‌ها توسط شن به دست آئوبینگ، فرزند اژدها رسید. استاد لی و همسرش تمام سعیشان را کردند تا نژا را دور از مردم نگه دارند تا به مردم آسیبی نرسد. نژا دوست داشت مثل بقیه‌ی مردم با او رفتار شود برای همین برای جلب توجه، بیشتر مردم را اذیت می‌کرد. حتی زمانی که می‌خواست به مردم کمک کند، چون توانایی کنترل قدرتش را نداشت، به آن‌ها آسیب می‌زد.

دست روزگار نژا و آئوبینگ را به‌هم می‌رساند و آن‌ها باهم دوست می‌شوند. ولی به‌خاطر خانواده‌هایشان مقابل هم قرار می‌گیرند. درنهایت پس از ماجراهایی زمانی که روز مرگ نژا فرا رسید، آئوبینگ به کمک نژا رفت و هردو جانشان را از دست دادند و فقط روحشان نجات پیدا کرد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Yu Yang

نویسنده: Yu Yang, Yunyun Wei

تهیه‌کننده: Wei Yunyun; Liu Wenzhang

بازیگران: Yanting Lü, Joseph, Mo Han, Mo Han

شخصیت‌ها:

نژا: پسری که هنگام تولّد مروارید اهریمنی با وجودش عجین شد. برای همین دارای قدرت‌های استثنائی بود. همین قدرت‌های اهریمنی باعث شد مردم از او بترسند و دوری کنند. خود نژا ذاتاً مهربان بود، ولی توانایی کنترل قدرتش را نداشت و چون مردم از او فراری بودند او بیشتر می‌خواست توجه مردم را جلب کند. او با کمک پدر و مادرش و همین‌طور استادش ناامید نشد و بالاخره توانست بر سرنوشت خود را تغییر دهد.

آئوبینگ: او فرزند اژدها بود و جزء افراد اهریمنی محسوب می‌شد. چون در کودکی مروارید خوبی‌ها با وجودش عجین شد، به یک فرد خوب تبدیل شد. آئوبینگ و نژا تنها دوست یکدیگر بودند و کمک زیادی برای همدیگر انجام دادند. آئوبینگ هم چون از خانواده‌ی اژدها بود ازطرف مردم تحقیر می‌شد و مردم او را قبول نداشتند، برای همین سعی می‌کرد چهره‌ی خود را بپوشاند.

استاد لی: پدر نژا و رئیس قبیله بود. او و همسرش برای تغییر رفتارهای اهریمنی نژا صبر زیادی از خود نشان داده و فداکاری زیادی در این راه انجام دادند.

استاد تایی: او شاگرد یکی از خدایان بود و به‌عنوان استاد بهشتی در میان مردم شناخته می‌شد. استاد تایی مسئول محافظت از مرواریدهای اهریمنی و خوبی‌ها بود. به‌خاطر سهل‌انگاری او، فردی شرور مرواریدها را تعویض کرد و مروارید اهریمنی با وجود نژا آمیخته شد.

کشور سازنده: چین

کمپانی سازنده: Coco Cartoon, Horgos Coloroom Pictures, October Media

مخاطب اثر: کودک، نوجوان

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد