• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

نفرت انگیز

بررسی تخصصی انیمیشن Abominable

نفرت انگیز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «نفرت‌انگیز» یک داستان ماجراجویانه از سفر سه نوجوان چینی به هیمالیا است که سعی دارند به موجودی افسانه‌ای به‌نام اورست کمک کنند تا پیش خانواده‌اش بازگردد. این اثر درکنار جذابیت‌هایی مانند نمایش قدرت‌های جادویی یک یتی و بخش‌های کمدی، اهمیت محافظت از طبیعت، کار تیمی و اهمیت خانواده را مطرح می‌کند.

سال 2019 97 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اقداماتی همچون شلیک به آقای برنیش، پرت کردن یی از پل، زندانی کردن جین و پینگ، شلیک به سمت اورست و ضربه زدن به او با ماشین، اقدامات خشونت‌آمیزی است که از سوی شخصیت منفی فیلم به نمایش درمی‌آید. اقدامات خشونت‌آمیز علیه اورست می‌تواند نمایش حیوان آزاری تلقی شود که درنهایت داستان تقبیح می شود.

جزئیات
ترس

صحنۀ ورود ناگهانی اورست در صحنۀ ابتدایی انیمیشن، به‌عنوان موجودی ناشناخته و نیز اولین برخورد او با یی که بصورت حمله اتفاق می‌افتد، می‌تواند ترسناک باشد. صحنه‌هایی از درگیری، دستگیری و مورد سوء قصد قرار گرفتن نوجوانان داستان و اورست دیده می‌شود؛ مانند صحنۀ برخورد ماشین با اورست، شلیک به او، درگیری یی با دکتر زارا و پرتاب شدن او از روی پل در صحنه‌های پایانی. طردشدگی یی از گروه دوستی و مورد تمسخر قرار گرفتن او، می‌تواند برای کودکان ترسناک تلقی شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

یی یک دختر نوجوان است که کارهای خودش را پنهانی و بدون اطلاع خانواده‌اش انجام می‌دهد. او خانواده‌اش را دربارۀ کار کردن یا سفر به هیمالیا بی‌اطلاع می‌گذارد و دربارۀ فروختن ساز و رفتن به سفر، به مادرش دروغ می‌گوید. جین پسر نوجوانی‌ست که با دختران زیادی در ارتباط است و صحنه‌ای از شوخی پنگ دربارۀ قرارهای جین با اشاره بر رفتارهای جنسی دیده می‌شود. آروغ زدن اورست به‌عنوان صحنۀ خنده‌آور نمایش داده می‌شود. وابستگی جین به فعالیت‌های مجازی از ناهنجاری‌هایی است که سرانجام توسط شخصیت کنارگذاشته می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پشیمانی یی از رفتار سرد خود با خانواده و تغیر این رفتار در انتهای داستان، اهمیت خانواده را نمایش می‌دهد. از دیگر پیام‌های مثبت این انیمیشن، احترام به طبیعت و اهمیت مکان‌های تاریخی و طبیعی است که در تلاش یی برای بازگرداندن یتی به خانه‌اش در هیمالیا و علاقۀ او به سفر کردن به دور چین نمایش داده می‌شود. دکتر برنیش هم متوجه می‌شود که برای مراقبت از موجودات، باید آن‌ها را به خانۀ اصلی‌شان در طبیعت بازگرداند. عواملی که در این ماجراجویی باعث موفقیت یی و دوستانش می‌شود، تلاش، تسلیم نشدن و کارتیمی آن‌هاست. جین و یی، هردو در این سفر یاد می‌گیرند که انتقادپذیر باشند و ویژگی‌های منفی خودشان را بپذیرند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

یی دختر اجتماعی نیست و ترجیح می‌دهد تنها باشد، اما قلب مهربانی دارد. او به محض دیدن یتی، سعی می‌کند با او دوست شود و برای کمک به او، از خودگذشتگی می‌کند. او پس‌اندازش را برای زخم اورست خرج می‌کند و او را تا هیمالیا همراهی می‌کند تا به خانواده‌اش برسد. یکی از ویژگی‌های مثبت او پرتلاش بودن است که در کار کردن و پس‌انداز کردن پول برای محقق کردن رؤیایش و طی کردن یک مسیر طولانی و خطرناک برای کمک به اورست دیده می‌شود. در کنار ویژگی‌های مثبت، یی خانواده‌اش را از کارهایش بی‌طلاع می‌گذارد و تا انتهای فیلم به پنهان‌کاری کردن (دربارۀ سفر به هیمالیا و کار کردن) ادامه می‌دهد. جین یک پسر نوجوان است که درمقابل یی و پنگ احساس مسئولیت می‌کند. او برای مراقبت از آن‌ها، از دوست داشتنی‌ترین وسایلش (موبایل و کفش‌های نو) می‌گذرد و برخلاف میلش به یک سفر طولانی می‌رود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «نفرت‌انگیز» داستان ماجراجویانۀ سه نوجوان است که برای کمک کردن به یک یتی، به هیمالیا سفر می‌کنند. دوستی نوجوانان با یتی و تلاش و کارتیمی آن‌ها برای کمک کردن به او، می‌تواند برای فرزندانتان آموزنده باشد. یی شخصیت اصلی داستان است و ممکن است کودکان از رفتارهای او یادبگیرند؛ دربارۀ اشتباهات او دربرابر خانواده‌اش، فرزندتان را توجیه کنید. کمک کنید تا کودکان متوجه پشیمانی یی از رفتارهای اشتباهش بشوند.

مشکل یی در تمایل نداشتن به روابط اجتماعی ممکن است برای فرزند شما به‌ویژه در سنین نوجوانی آشنا باشد؛ پس گفت‌وگو در این باره، به او کمک می‌کند. می‌توانید دربارۀ تفاوت روابط اجتماعی یی و جین صحبت کنید و نوع درست روابط را به فرزندتان توضیح دهید. در نسخۀ اصلی این انیمیشن، صحنه‌هایی به ارتباط جین با دختران و معاشقه با آنان اشاره دارد که لازم است در انتخاب نسخۀ مناسب به آن دقت شود. وجود یتی و قدرت جادویی اورست از عناصر خیالی داستان است که کودکان پیش از دبستان، برای تمیز آن از واقعیت به کمک و راهنمایی نیاز دارند. خشونت این داستان از جانب شخصیت‌های منفی و بصورت شیطانی نمایش داده می‌شود و برای کودکان سنین دبستان قابل هضم است اما اگر صلاح می‌دانید می‌توانید دربارۀ عاقبت خشونت با کودکانتان صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

دور کردن حیوانات از محل زندگی و طبیعتشان چه آسیب‌هایی دارد؟

یی در ارتباط با خانواده‌اش دچار چه مشکلاتی بود و چگونه توانست آن را حل کند؟

اگر یی خانواده خود را از تصمیماتش مطلع می‌کرد از کمک آنان بهره‌مند می‌شد؟

آیا یی بدون همکاری و کمک دوستانش موفق می‌شد؟

رفتارهای خشونت‌آمیز می‌تواند منجر به نتیجه شود؟

خلاصه: دربارۀ نحوه ارتباط درست با خانواده و دوستان گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«یی» دختر نوجوانی‌ست که پس از فوت پدرش، احساس ناراحتی می‌کند. روابط او با خانواده‌اش سرد شده و ترجیح می‌دهد تنها باشد. یک روز که یی به تنهایی روی پشت بام ویولن می‌زند، یک یتی را می‌بیند. یتی از دست مأموران آزمایشگاه فرار کرده و می‌خواهد به خانه‌اش در هیمالیا بازگردد. یی برای کمک به یتی، او را مخفی می‌کند و بدون اطلاع خانواده‌اش به راه می‌افتد تا یتی را به خانه‌اش برساند. در این راه، پسر نوجوانی به‌نام «جین» که در همسایگی یی زندگی می‌کند، با پسرخالۀ کوچکترش، «پینگ»، یی را همراهی می‌کنند. از طرفی مأموران آزمایشگاه «دکتر زارا» و «آقای برنیش» هم در تعقیبشان هستند. یی به همراه یتی که او را «اورست» صدا می‌کند و همچنین جین و پینگ راهی طولانی را تا هیمالیا طی می‌کند. این ماجراجویی باعث می‌شود سفر دور چین که آرزوی قلبی یی بود، محقق شود و یک پیرمرد از خودخواهی دست بردارد و از زندانی کردن یتی و به خطر انداختن او منصرف شود. زمانی که اورست روی قلۀ کوه در کنار خانواده‌اش قرار می‌گیرد، یی به یاد خانوادۀ خودش می‌افتد و تصمیم می‌گیرد بعد از بازگشت به خانه، رابطۀ صمیمانه‌تری با مادر و مادربزرگش داشته باشد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Jill Culton, Todd Wilderman / جیل کالتون، تاد ویلدرمن

نویسنده: Jill Culton / جیل کالتون

نام تهیه کننده:Suzanne Buirgy, Peilin Chou / پیلین چو، سوزانا بویرگی

نام بازیگران:

Chloe Bennet, Albert Tsai, Tenzing Norgay Trainor / کلویی بنت، آلبرت تسای، تنزینگ نورگای ترینور

نام شخصیت ها:

یی: دختر نوجوان چینی که پدرش را از دست داده و از آن پس ترجیح می‌دهد همیشه تنها باشد، تا زمانی که اورست را می‌بیند.

اورست: یک بچه یتی که می‌خواهد به قلۀ کوه، پیش خانواده‌اش بازگردد.

جین: یک پسر نوجوان با روابط اجتماعی بالا که سعی می‌کند مراقب یی باشد.

پنگ: پسرخالۀ پرشر و شور جین که در سفر به هیمالیا با یی و جین همراه می‌شود.

دکتر زارا: دکتر فریب‌کار که ادعا می‌کند طرفدار مراقبت از جانوران است اما فقط به‌خاطر پول، اورست را تعقیب می‌کند.

آقای برنیش: پیرمردی که در جوانی به‌خاطر ادعای دیدن یتی‌ها مورد تمسخر قرار گرفته و حالا دنبال گیر انداختن اورست است تا حرفش را ثابت کند.

کشور سازنده: آمریکا، چین

کمپانی سازنده: دریم ورکز، استودیو پرل - DreamWorks Animation, Pearl Studio

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه