• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نبض جنگل

بررسی تخصصی انیمیشن Jungle Beat: The Movie

نبض جنگل

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «نبض جنگل» در ژانر کمدی و ماجراجویی به بیان اهمیت بروز احساسات و دوستی نسبت به یکدیگر می‌پردازد و سعی دارد آن را مهم‌تر از هرچیزی در این دنیا نشان دهد. موجودات فضایی که تمام دغدغه‌شان فتح سیاره‌های بیشتر است، با یادگرفتن شیوه‌ی ابراز احساسات از حیوانات جنگل، متوجه حس‌وحال بهتری درون خود می‌شوند.

سال 2020 87 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت در این فیلم بسیار کم است. بیشتر صحنه‌ها به‌صورت فانتزی و طنز به نمایش درمی‌آیند. درگیری‌ها و زدوخورد بین موجودات فضایی و حیوانات جنبه‌ی طنز دارد و جدی نیست. صحنه‌هایی مانند حمله‌ی کرگدن و جوجه‌تیغی به موجودات فضایی، بیشتر جنبه‌ی طنز دارد.

جزئیات
ترس

ترس در این انیمیشن به‌طور واقعی رخ نمی‌دهد. بیشتر صحنه‌های ذکرشده دارای هیجان است؛ مانند ترس از رسیدن گله‌ی گاومیش‌ها، پرت‌شدن فیل از سفینه‌ی فضایی که با خرطوم خود از برخورد با زمین جلوگیری می‌کند یا ترس از شکستن تخمِ شترمرغ که درنهایت جوجه‌ی شترمرغ به‌دنیا می‌آید.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فنیپ در این فیلم با پدرش که تنها قصد تسخیر سیاره را دارد، مخالفت می‌کند و در مقابل او برای نجات بقیه حیوانات می‌ایستد. البته درنهایت با ابراز احساسات و علاقه به پدرش، دل او را به‌دست می‌آورد. فنیپ برای نجات خودش و کمک به سفینه‌ی خراب‌شده‌اش، به دروغ به پدرش پیغام می‌دهد که یک سیاره را تسخیر کرده است.

جزئیات
پیام مثبت

در این فیلم حیوانات با تمام سادگی که دارند به موجود فضایی کمک می‌کنند تا او سفینه‌اش را پیدا کند. آن‌ها در راه پیداکردن سفینه به او محبت می‌کنند و او که تاکنون چیزی از محبت‌کردن و ابراز آن نمی‌داند، با دیدن حیواناتِ مهربان به آنان علاقه‌مند می‌شود. او که قصد داشت زمین را تصرف و حیوانات را اسیر کند، بعد از دیدن رفتار حیوانات نظرش عوض می‌شود. او درمقابل پدرش می‌ایستد ‌تا زمین را تسخیر نکند و حیواناتش را از بین نبرد. درنهایت با ابراز احساسات به پدرش، حال او را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود تا احساس جدیدی پیدا کند. حالا او سیاره را با تمام حیواناتش حفظ کرده و با تمام حیوانات آن نیز دوست است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فنیپ موجودی فضایی است که برای تسخیر زمین و اسیرکردن حیواناتش آمده است. او تاکنون نتوانسته است سیاره‌ای تسخیر کند و تلاش دارد با این کار خود را به پدرش اثبات کند. فنیپ شخصیتی خجالتی؛ اما مهربان دارد، به همین دلیل خیلی سریع با حیوانات جنگل دوست می‌شود. حیوانات جنگل نیز بسیار مهربان و صمیمی هستند و سعی دارند تا با فنیپ آشنا شوند. فنیپ که قصد تسخیر و به‌اسارت‌بردن حیوانات زمین را داشت، بعد از دیدن رفتار حیوانات نظرش عوض می‌شود. فنیپ بعد از همراهی و کمک حیوانات جنگل برای پیداکردن سفینه‌اش، نظرش درباره‌ی تسخیر زمین عوض می‌شود و سعی می‌کند مانع تسخیر کره‌ی زمین توسط پدرش شود. او با کمک حیوانات تلاش می‌کند در مقابل پدر و موجودات فضایی بایستد؛ بااین‌حال موفق نمی‌شود و درنهایت با بغل‌کردن پدرش و ابراز محبت به او، حال خوبی را تجربه و آن را به پدرش منتقل می‌کند. پدر فنیپ نیز احساس خوب خود را به دیگرموجودات فضایی منتقل می‌کند و سعی می‌کند به‌جای تسخیر زمین، به گسترش محبت بین موجودات فضایی اقدام کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین به فضای تخیلی و غیرواقعیِ انیمیشن برای کودکانی که درک درستی از واقعیت و خیال ندارند، توجه لازم را داشته باشند، شخصیت‌های فضایی و سیاره‌هایی که در آن آدم‌فضایی زندگی می‌کند و قدرت‌ آن‌ها برای تسخیر زمین، ازجمله‌ی این موارد است.

در این انیمیشن تلاش شده است تا دوستی و محبت در قالب بروز احساسات به نمایش گذاشته شود. ممکن است برخی کودکان مانند شخصیت اصلی در ابراز احساسات دچار مشکل باشند. لازم است والدین از این فرصت استفاده و دراین‌مورد با فرزند خود گفت‌وگو کنند.

فنیپ با پدر خود مخالفت می‌کند و با دیگرحیوانات در برابر او می‌ایستد. اگرچه در انتها با پدرش رابطه‌ی صمیمی برقرار می‌کند؛ اما از کودک خود بخواهید تا خود را جای شخصیت اصلی بگذارد و بگوید اگرجای او بود، چکاری انجام می‌داد. این انیمیشن به‌صورت کمدی و طنز درگیری‌ها و خشونت‌ها را نمایش می‌دهد و سطح خشونت و ترس در آن پایین است.

خلاصه: فضای تخیلی و غیرواقعی که می‌تواند برای برخی کودکان منجر به پرورش قوه‌ی خیال شود. با کودک خود درباره‌ی رابطه فنیپ با پدرش صحبت کنید. خشونت و ترس به‌نمایش‌درآمده بسیار کم و به شکل کمدی است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

در رابطه با داستان کلی و درک کودک خود از فیلم، با او گفت‌وگو کنید.

از کودک خود بپرسید آیا موجوداتی مانند فنیپ وجود دارند؟ به این بهانه از تخیلی‌بودن این موجودات، برای کودک خود صحبت کنید.

از او بپرسید چرا فنیپ از تسخیر زمین منصرف شد؟

از تأثیر محبت و احساسات حیوانات جنگل به فنیپ صحبت کنید و محبت را عاملی برای ایجاد دوستی معرفی کنید.

از او بپرسید چرا فنیپ در مقابل پدرش ایستاد تا زمین را تسخیر نکند؟ با این سؤال از مخافت فنیپ با اسارت حیوانات، دفاع از آنان و روحیه حمایت‌گریِ فنیپ از دوستانش صحبت کنید.

در آخر چه چیزی باعث شد نظر پدر فنیپ عوض شود؟ محبت فنیپ به پدرش و ابراز احساسات را، راهی برای به‌دست‌آوردن قلب دیگران و دوستی با آن‌ها بیان کنید. بیان داستان کلیِ اثر برای کودک مفید است. از غیرواقعی‌بودن موجودات فضایی برای کودک خود صحبت کنید. محبت و ابراز احساسات را عاملی برای برطرف‌کردن دشمنی بیان کنید.

خلاصه: دوستی و محبت را، راهی بهتر از ایجاد دشمنی برای رسیدن به هدف برشمارید. افرادی را که به یکدیگر محبت و دوستی دارند، افرادی موفق و بانشاط معرفی کنید.

ادامه متن

داستان انیمیشن

انیمیشن «نبض جنگل» داستان سقوط یک سفینه‌ی بیگانه‌ی فضایی در جنگل‌های «آفریقا» است. موجودی فضایی به نام «فنیپ» سعی دارد زمین را تسخیر کند و حیوانات را به‌عنوان اسیر به سیاره‌ی خود ببرد؛ اما فنیپ به حیوانات جنگل، به دروغ گفته سفینه‌اش خراب شده است و قصد برگشت به خانه‌اش را دارد. فنیپ کمی ترسو و خجالتی است؛ اما حیوانات جنگل که به کمک فنیپ قدرتِ حرف‌زدن پیدا کرده‌اند، با او دوست می‌شوند و کمک می‌کنند تا سفینه‌اش را پیدا کند و به سیاره‌اش برگردد. فنیپ می‌ترسد با رسیدن پدرش، حیوانات را به اسیری ببرند. او سعی می‌کند در مقابل پدرش بایستد و مانع این کار شود. فنیپ و بقیه حیوانات تلاش می‌کنند تا مانع تسخیر زمین توسط پدر فنیپ شوند. درنهایت فنیپ با بغل‌کردن پدرش، به او محبت‌کردن و حس خوبِ دوست‌داشتن را یاد می‌دهد و پدر فنیپ تصمیم می‌گیرد تا محبت‌کردن را در سرزمینش گسترش دهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Brent Dawes / برنت داوز

نویسنده / مترجم: Brent Dawes, Sam Wilson / برنت داوز، سام ویلسون

نام تهیه‌کننده: Tim Keller, Rita Mbanga, Joe Pistorius / تیم کیلر، ریتا امبانگا، جو پیستوریوس

نام بازیگران:David Menkin, Ina Marie Smith, Ed Kear, Gavin Peter, David Rintoul, Jason Pennycooke/ دیوید منکین، اینا ماریا اسمیث، اِد کیار، گوین پتر، دیوید رینتول، جیسون پنیکوک

نام شخصیت‌ها:

فنیپ: یک موجود فضایی که برای تسخیر زمین به زمین می‌آید،

میمون: یکی از حیوانات جنگل که با فنیپ دوست می‌شود و کمک می‌کند تا سفینه‌اش را پیدا کند،

خرطوم: فیلی که با دیگرحیوانات جنگل برای کمک به فنیپ با او همراه می‌شود،

کرگدن: کرگدنی بازیگوش و پرجنب‌وجوش که با بقیه حیوانات به فنیپ کمک می‌کند،

جوجه‌تیغی: جوجه‌تیغی مغرور و عصبانی که اگرچه با همه مخالف است؛ اما عمیقاً سعی می‌کند به بقیه حیوانات کمک کند،

جورج: پدر فنیپ (موجود فضایی) که تنها به فتح و تسخیر سیاره‌ها فکر می‌کند و فنیپ را مجبور به تسخیر زمین می‌کند.

کشور سازنده: موریس، آفریقای جنوبی، آمریکا

کمپانی سازنده: Sunrise Productions, Sandcastle Studios / شرکت سانرایس پروداکشنز، شرکت سندکستل استودیو

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : فاطمه سادات حجتی

۲۱ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7+ گزارش نظر
تحلیل خوب

نکات خوب این انیمیشن مانند محبت کردن، اهمیت خانواده، ابراز احساسات، کمک به دیگران و... با زبانی ساده و کودکانه و بسیار خوب به تصویر کشیده شده است. اما نگاه کودکان و دریافت پیام آن ها گاهی برخلاف چیزی که ما متوجه میشیم است( مانند موز دادن میمون به حیوانات که بیشتر جنبه اذیت کردن حیوانات را دارد اما از دید دو کودک 7 ساله بسیار مهربان به نظر میرسد که به دیگران موز میدهد).

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه