• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن مومیایی‌ها (Mummies)

author-img

توسط : ریحانه علیپور ارزیاب کدومو

1 سال پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

5463 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 7 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

محصول مشترک اسپانیا و آمریکا در سال 2023 که درون‌مایه عاشقانه و فانتزی دارد و داستان سه مومیایی را دنبال می‌کند. آن‌ها از مصر باستان به لندن سفر می‌کنند تا حلقه‌ی ازدواج سلطنتی را که توسط یک باستان شناس دزدیده شده، پس بگیرند. مواجه شدن با ترس و غلبه بر آن پیام مثبت داستان است.

ژانر : عاشقانه فانتزی کمدی ماجراجویی

سال 2023/ 1402 88 دقیقه جزئیات کامل اثر
17 مناسب خانواده 17 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 11 +
بر اساس 6 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «مومیایی‌ها» از عناصر مصر باستان الهام گرفته و به داستانی با موضوع عاشقانه می‌پردازد. کاراکترها و اتفاقات کودکانه زیادی وجود دارد اما موضوع داستان بزرگسالانه است. در دنیای زیرین جایی که مردگان بعد از مرگ در آن زندگی می‌کنند، دو جوان به دستور فرعون باید باهم ازدواج کنند اما فردی از دنیای زنده‌ها حلقه‌ی ازدواج آن‌ها را می‌رباید. در ادامه آن‌ها راهی دنیای زنده‌ها می‌شوند، این سفر به علاقه‌مند شدن این دو نفر کمک می‌کند. این دو جوان هر دو دغدغه‌ها و اهداف متفاوتی دارند؛ شاهزاده «نِفِر» تنها دختر پادشاه مصر است که همیشه در آرزوی خوانندگی است و در دنیای زنده‌ها به شهرت زیادی می‌رسد. دیگری مرد جوانی است که اعتماد به نفس خود را در سواری کردن از دست داده است، تلاش او برای رویارویی با ترس‌هایش پیام‌های آموزنده‌ای برای مخاطبان دارد.

علت برخی حوادث مشخص نیست؛ مثلا نحوه‌ی عبور از دنیای زنده‌ها به دنیای زیرین و یا بالعکس گنگ و مبهم است. به علاوه فضا سازی دنیای زیرین بیشتر شبیه یک شهر باستانی است تا دنیای مردگان. به طوری که شاید برخی از مخاطبان کودک اصلا متوجه نشوند که این سه مومیایی در حال حاضر زندگی پس از مرگ را تجربه می‌کنند.

ممکن است برای فرزندتان این سوال پیش بیاید که مومیایی چیست. می‌توان در مورد مومیایی کردن اجساد مردگان و علت آن با فرزندان صحبت کرد. این فرهنگ مصریان از اعتقاد آن‌ها به جهان پس از مرگ سرچشمه گرفته شده که البته برخی از این رسوم از تیررس خرافات و افسانه‌ها دور نمانده است.

این انیمیشن برای کودکان زیر 7 سال خشونت نسبتا بالایی دارد. به دلیل وجود برخی ناهنجاری‌ها استفاده از نسخه دوبله و بازبینی‌شده توصیه می‌شود.

خلاصه:

این محصول داستان عاشق شدن تدریجی دو جوان را روایت می‌کند که البته با کاراکترها و اتفاقات کودکانه نیز همراه است. با توجه به اینکه عناصر و فرهنگ مصر باستان نشان داده می‌شود، می‌تواند برای مخاطبان کودک جالب باشد. استفاده از نسخه بازبینی شده توصیه می‌شود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

تات به خاطر یادآوری خاطرات ناخوشایند از روز حادثه همیشه احساس ناراحتی و افسردگی می‌کند، والدین می‌توانند در مورد تفاوت‌های «زندگی با ترس‌ها» و یا «رویارویی با آن‌ها» با فرزندانشان گفت‌وگو کنند.

تات اوایل انیمیشن از نظر روحی چگونه بود؟

به نظرت مواجه شدن با ترس‌ها کار راحتی است؟ زندگی کردن با آن‌ چطور؟

تات چگونه توانست ترس‌هایش را کنار بگذارد؟

می‌توان در مورد کار بسیار خوب تات در کمک کردن به پیرزن نیز صحبت کرد. آیا او هم چنین تجربه‌ای داشته؟

خلاصه:

والدین می‌توانند در مورد ترس و راهکار مقابله با آن و همینطور کمک به افراد ناتوان با فرزندشان صحبت کنند.

داستان اثر

در دنیای زیرین (دنیای مرده‌ها، جایی که مومیایی‌ها هستند) ارابه سواری به نام «تات» در آخرین مسابقه‌ی خود دچار حادثه می‌شود. احساس ترس و نگرانی نسبت به سرعت و سواری او را وادار به خانه نشینی می‌کند و روزهای خود را تنها با امضا دادن به طرفدارانش می‌گذراند.

از طرفی فرعون قصد دارد «همسری برگزیده» برای دخترش شاهزاده «نِفِر» انتخاب کند. برای انتخاب فرد منتخب رسم خاصی وجود دارد. ارثیه خانواده سلطنتی یک زیورآلات جادویی به نام ققنوس است که توسط الهه عشق زنده می‌شود و به سمت فرد منتخب به پرواز درمی‌آید. تصادفا ققنوس با بومرنگ «سِکحِم» برخورد می‌کند و در خانه‌ی تات می‌افتد. ماموران فرعون تات را به قصر می‌برند. او و شاهزاده نِفر تمایلی به ازدواج ندارند. انگشتری به تات داده می‌شود که باید تا روز عروسی نگه دارد وگرنه چشم‌ها و زبانش را از دست می‌دهد.

در دنیای زنده‌ها باستان شناسی به اسم «سیلوستر کارنابی» متوجه می‌شود مقبره شاهزاده نِفِر خالی است، او از طریق یک حشره‌ی نورانی و عجیب‌‌ به دنیای زیرین راهی پیدا می‌کند! کارنابی با یک ربات نسبتا کوچک که قابلیت کنترل از راه دور دارد، حلقه‌ی ازدواج تات را از دنیای زیرین به سرقت می‌برد تا در موزه‌ی لندن نگهداری کند.

تات، نِفِر، سِکحِم و حیوان خانگی‌اش از مصر به لندن می‌روند. اتفاقات زیادی در لندن روی می‌دهد. نِفِر که همیشه عاشق خوانندگی است با مردی به نام «ادوارد مورفی» آشنا شده و با کمک او به خواننده‌ای مشهور تبدیل می‌شود. از طرفی این سفر به نِفِر و تات کمک می‌کند تا بیشتر یکدیگر را بشناسند. بعد از کلی ماجراجویی و تعقیب و گریز در نهایت تات و نِفِر موفق می‌شوند کارنابی را شکست داده و به دنیای زیرین برگردند و باهم ازدواج کنند.

جزئیات اثر

کارگردان: Juan Jesús García Galocha/ خوان ژسوس گارسیا گالوشا

نویسنده: Jordi Gasull/ Javier López Barreira/ جوردی گاسول/ خاویر لوپز باریرا

نام تهیه کننده: Jordi Gasull/ Lillian González/ جوردی گاسول/ لیلیان گونزالس

نام بازیگران:

Óscar Barberán/ Ana Esther Alborg/ Luis Pérez Reina/ María Luisa Solá/ Jaume Solà

اسکار باربران/ آنا استر آلبورگ/ لوئیس پرز رینا/ ماریا لوئیزا سولا/ ژائوم سولا

نام شخصیت ها:

تات: او در مسابقات ارابه‌سواری موفقیت زیادی کسب کرده اما بعد از یک حادثه اعتماد به نفس خود را از دست می‌دهد.

نِفِر: او تنها دختر پادشاه مصر است. شاهزاده نفر حتما باید با فردی که توسط الهه عشق انتخاب می‌شود ازدواج کند تا نسل خانواده سلطنتی حفظ شود.

سِکحِم: برادر 8 ساله تات که بسیار پرانرژی و زرنگ است، سکحم یک بچه تمساح به اسم کروک دارد.

سیلوستر کارنابی: یک باستان شناس حریص که به قصد پر کردن موزه‌ی خود، از لندن به مصر سفر می‌کند. او همیشه دو دستیار دردسرساز به نام‌های «دنی» و «دنیس» را کنار خود دارد.

ادوارد مورفی: او تهیه کننده موسیقی ساکن لندن است. ادوارد می‌خواهد «نِفِر» را به یک ستاره بزرگ پاپ تبدیل کند.

کشور سازنده: اسپانیا/ آمریکا

کمپانی سازنده:

Warner Bros. Entertainment España/  4 Cats Pictures/ Anangu Grup/ Moomios Movie AIE

مخاطب اثر: کودک/ نوجوان

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : حسام زمانی مقدم دولو

۱۱ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

عالییییییییییییییییییییییییییییی

بزرگسال

توسط : حسام زمانی مقدم دولو

۱۰ شهریور ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

صحنه هایی نامناسب داره . صحنه های عشق و لباس نیمه برهنه... ولی برنامه ی قشنگیه

بزرگسال

توسط : علیرضا جوادی

۳۰ تیر ۱۴۰۲

مناسب سن 18 +

این که توش ملکه نفرتیتی بود برام خیلی جذاب بود

بزرگسال

توسط : سپهرطبری طبری

۴ خرداد ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

داستان کلیشه‌ای قابل پیش‌بینی و بدون هیجان

بزرگسال

توسط : فاطمه سادات شجاعت الحسینی

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 15 +

پر از نکات جنسی بود.

بزرگسال

توسط : سید سجاد سجادی راد

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

این اثر با مضامینی مانند ازدواج و انتخاب همسر و افکار فیمینیستی برای بچه های زیر 12 سال پیشنهاد نمیشود

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد مومیایی‌ها

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!