مولان

بررسی تخصصی انیمیشن Mulan

مولان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «مولان» دربارۀ یک دختر چینی است که در لباس یک مرد به جنگ می‌رود. او دشمن را شکست می‌دهد و افتخار همۀ کشور می‌شود. این انیمیشن با اشارۀ تاریخی به حملۀ مغولان، یک داستان همراه با اتفاقات کمدی را روایت می‌کند که مهم‌ترین پیامش، جایگاه و وظایف زنان و مردان است. کودکان با راهنمایی والدین می‌توانند آنچه در‌این‌باره درست است یاد بگیرند.

سال 1998 88 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن، حملۀ مغولان به چین نمایش داده می‌شود، با این حال صحنه‌های درگیری خیلی کم و با شدت پایین است. سپاه شانگ، وارد روستایی می‌شوند که توسط مغولان سوخته و از بین رفته است. کمی جلوتر اجساد سربازان ارتش چین را می‌بینند که روی زمین افتاده‌اند. این صحنه برای مدت کوتاهی و فقط از دور نمایش داده می‌شود. شان‌یو با افرادش به طرف افراد شانگ حمله می‌کنند و آن‌ها هم با گلوله‌های آتشین از خودشان دفاع می‌کنند. مولان با شلیک به کوه، باعث می‌شود افراد شان‌یو زیر برف‌های کوه دفن شوند. تنها آسیب‌دیدگی این نبرد، زخمی‌شدن مولان با ضربۀ شمشیر شان‌یو است. مولان و شانگ برای نجات امپراطور با شان‌یو وارد مبارزه تن‌به‌تن می‌شوند و زد‌و‌خورد اتفاق می‌افتد. مولان به طرف شان‌یو مواد منفجره پرتاب می‌کند و باعث کشته‌شدن او می‌شود. چند صحنۀ طنزآمیز از درگیری هم وجود دارد. اسب مولان، موشو (اژدهای کوچک مولان) را زیر سُم‌هایش لِه می‌کند. در کمپ آموزش سربازان ارتش، مولان برای مردانه‌رفتار‌کردن به «یائو» مشت می‌زند و باعث درگیری بین سربازها می‌شود. هنگام آموزش‌های رزمی، صحنۀ مشت‌زدن، خرد‌کردن سنگ با ضربۀ سر و رد‌شدن از میان تیرهای آتشین دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

شخصیت «شان‌یو» رهبر مغولان است. او هیبت بزرگی دارد، در برخی صحنه‌ها به‌طور ناگهانی ظاهر می‌شود، امپراطور را گروگان می‌گیرد و سعی می‌کند قهرمان اصلی داستان (مولان) را بکشد. این شخصیت می‌تواند کمی ترسناک باشد. در صحنۀ ناراحت‌کننده‌ای، سربازان چینی وارد روستایی می‌شوند که سوخته و از بین رفته است، کمی جلوتر اجساد سربازان ارتش چین را می‌بینند که روی زمین افتاده‌اند. شانگ با دیدن کلاه‌خودِ پدرش می‌فهمد که پدرش کشته شده است و ناراحت می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مولان برای شست‌و‌شو وارد آب می‌شود و قسمت‌هایی از بدن او به‌صورت برهنه به نمایش درمی‌آید. زمانی‌که مولان در آب است، مردها با بدن‌های کاملاً برهنه وارد آب می‌شوند (فقط قسمت‌هایی از بدن آن‌ها نشان داده می‌شود) که مولان از دیدن آن‌ها احساس شرم می‌کند و از آب بیرون می‌رود. شانگ با کنار‌رفتن پتو از روی مولان و دیدن بدن او (درحالی‌که بدنش باندپیچی شده) متوجه می‌شود او یک دختر است.

جزئیات
پیام مثبت

در این انیمیشن افتخار‌آفرینی برای خانواده و وطن برای تمام مردم و هم‌چنین مولان مهم شمرده می‌شود. مردم چین تلاش می‌کنند به امپراطوری خود خدمت کنند. آن‌ها شرکت در جنگ، ایستادن در برابر دشمن و حتی کشته‌شدن در این راه را افتخار خود می‌دانند. سنت‌های چینی در این انیمیشن، جنگ را فقط وظیفۀ مردان می‌داند و به زنان اجازۀ دخالت در کارهای مردانه و حتی اظهارنظر نمی‌دهد. با موفقیت مولان در شکست دشمن، همه متوجه می‌شوند که توانایی‌های افراد اهمیت دارد نه جنسیت آن‌ها.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مولان الگوی مناسبی از یک دختر شجاع است که نسبت به پدرش احساس مسئولیت می‌کند و برای حفظ جان پدرش به جای او، به کمپ سربازان ارتش می‌رود. او با تلاش و سخت‌کوشی تبدیل به یک سرباز قدرت‌مند می‌شود و با عقل و درایتش می‌تواند دشمن را شکست دهد. او برای سرافکنده‌نشدن پدرش تلاش زیادی می‌کند و در‌نهایت موفق می‌شود از طرف امپراطور مدال افتخاری برای او ببرد.

جزئیات
ارزش آموزشی

این داستان در زمانی اتفاق می‌افتد که مغولان از دیوار بزرگ چین عبور کرده و به این کشور حمله می‌کنند. کودکان با تماشای این انیمیشن می‌توانند با بخش‌هایی از فرهنگ و تاریخ چین آشنا شوند.

یک پسر چگونه باعث افتخار خانواده‌اش می‌شود؟ یک دختر چطور؟

می‌توانی رفتارهایی را نام ببری که انجامش برای پسرها بد باشد؛ اما برای دختران خوب باشد، یا برعکس؟

انجام رفتارهای نادرست مثل خشونت یا کثیف‌بودن به زن یا مرد‌بودن مربوط می‌شود؟

چه ویژگی‌هایی در مولان باعث موفقیت او شد؟

خلاصه: یک پسر چگونه باعث افتخار خانواده‌اش می‌شود؟ یک دختر چطور؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه