• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

مولان ۲

بررسی تخصصی انیمیشن 2 Mulan

مولان ۲

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

امپراتور چین تصمیم می‌گیرد سه دختر خود را به عقد سه شاهزاده از کشور کوی‌کونگ دربیاورد تا با آن‌ها متحد شود و جلوی حمله‌ی مغول‌ها را بگیرد. مولان و شانگ که قصد ازدواج با یکدیگر دارند، باید شاهزاده خانم‌ها را تا کوی‌کونگ همراهی کنند؛ اما شاهزاده خانم‌ها دل در گروی افراد دیگری دارند. موضوع اصلی داستان اهمیت «عشق» و گوش‌سپردن به ندای قلب است.

 

سال 2004 ۷۹ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در صحنه‌‌های مختلف زد‌وخورد و درگیری و دعوا بار‌ها مشاهده می‌شود که البته بخش قابل توجهی از آن‌ها برای دفاع از خود است؛ اما صحنه‌هایی از کتک‌کاری و زدوخورد بی‌دلیل و در قالب طنز هم دیده می‌شود. موشو نقشه‌‌هایی برای آسیب‌زدن به شانگ می‌کشد. صحنه‌هایی از ارواح فانتزی نمایش داده می‌شود که با موشو برخورد خوبی ندارند. شخصیت‌های اصلی داستان از شمشیر، مشت، تیروکمان و... استفاده می‌کنند. درحالی‌که مولان و شانگ روی پل طنابی ایستاده‌اند، راهزن‌ها ریسمان پل را می‌بُرند و شانگ به دره سقوط می‌کند. مولان و شانگ با یکدیگر دعوا می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترس از حمله‌ی مغول‌ها در سیر داستانی انیمیشن وجود دارد. در صحنه‌ای کالسکه‌ی شاهزاده‌ خانم‌ها به دره پرت می‌شود که البته کسی آسیب نمی‌بیند. صحنه‌ای از حمله‌ی ناگهانی راهزن‌‌ها نمایش داده می‌شود. شانگ به داخل دره‌ای عمیق سقوط می‌کند. ارواح اجداد مولان به‌صورت فانتزی نمایش داده می‌شوند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سه محافظ جوان شاهزاده خانم‌ها، بی‌دلیل زمینه‌ی دعوا و زدوخورد را فراهم می‌کنند. آن‌ها در شهر بارها به دختران زیبا زل می‌زنند و سعی می‌کنند توجه‌شان را جلب کنند. موشو به مولان و شانگ دروغ می‌گوید، دختران امپراتور درحین شعرخواندن و رقصیدن می‌گویند که دلشان می‌خواهد مانند سایر دختران باشند و با لباس زیر در شهر بگردند. سه مرد محافظ به دیگران زبان‌درازی می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

مولان درابتدای انیمیشن درباره‌ی تعادل‌داشتن در زندگی صحبت می‌کند. کار گروهی در مقابله با راهزنان به پیروزی منجر می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

مولان معتقد است باید به ندای قلب گوش کرد و ازدواج باید با عشق همراه باشد، نه اجبار. مولان به کودکان دهکده آموزش حرکات رزمی می‌دهد و به آن‌ها می‌گوید باید میان خشونت و آرامش تعادل برقرار کنند و از اهمیت رعایت تعادل می‌گوید. مولان با دیگران بسیار مهربان و خوش‌اخلاق برخورد می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند تأکید زیاد این انیمیشن بر داشتن آزادی (و آزادی‌های غیرمتعارف برای شاهزاده خانم‌ها) می‌تواند برای سنین ابتدایی کودکی تناقض‌آفرین باشد. به‌ویژه اینکه در این انیمیشن «آزادی فردی» درمقابل میهن‌پرستی و گوش‌سپردن به درخواست والدین قرار می‌گیرد، نه در کنار آن. این بازنمایی به‌صورتی است که گویا آزادی‌های فردی و میهن‌پرستی در تناقض با یکدیگر قرار دارند و باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرد؛ برای مثال شاهزاده خانم‌ها در ابتدای داستان با لباس‌های بلند و گشاد و درحالی‌که صورت خود را از مردان می‌پوشانند، نمایش داده می‌شوند؛ اما در پایان می‌بینیم که آن‌ها بادبزن‌‌های خود را که برای پوشش صورتشان استفاده می‌کردند با ناراحتی و دلزدگی به کناری پرت می‌کنند و در شعری که با هم می‌خوانند می‌گویند دلمان می‌خواهد آزاد باشیم و با لباس زیر و کفش‌های جلوباز به گردش برویم.

به علاوه پرداختن مکرر به روابط عاطفی بین زوجین و نمایش صحنه‌هایی مانند زل‌زدن به دختران، مزاحمت برای دختران، محبت‌های کلامی به مردان غریبه و نوازش‌های خارج از عرف و...، همچنین صحنه‌های زدوخورد و درگیری زیاد که شخصیت‌های مثبت انیمیشن در آن نقش اساسی دارند، موجب می‌شود نمایش این انیمیشن را برای کودکان زیر دوازده سال توصیه نکنیم. از مهم‌ترین مسائل نوجوانان در این سنین، ساختن هویت یک‌پارچه است. تشکیل هویت؛ یعنی مشخص‌کردن اینکه چه کسی هستید، برای چه چیز‌هایی ارزش قائلید و چه مسیری را می‌خواهید دنبال کنید. ارائه‌ی الگوهایی ناقص در این سن و پا‌فشاری بر تجربه‌هایی که می‌تواند در تناقض با زمینه‌های فرهنگی خانواده و جامعه باشد، نوجوانان را در یافتن هویت سالم و یک‌پارچه دچار مشکل می‌کند.

توصیه می‌شود درصورت نمایش این محصول برای کودکان خود، درباره‌ی مضامین این انیمیشن با او گفت‌وگو کنید و سعی کنید گفت‌وگو را به‌سمتی ببرید که با گره‌گشایی و مسئله‌یابی مداوم همراه باشد. با فرزندان خود درباره‌ی داشتن آزادی درکنار اهمیت‌دادن به دیگران و مسئولیت‌پذیری صحبت کنید. از او بخواهید نظر خودش را درباره‌ی خواسته‌هایی که در تضاد با مسئولیت‌هایش است بیان کند و درباره‌ی راه‌کارهای‌ جمع‌کردن بین آزادی و مسئولیت‌پذیری بیاندیشد.

خلاصه: ارائه‌ی الگو‌های ناقص در این انیمیشن می‌تواند فرزندان شما را دچار سردرگمی کند. همراهی شما با فرزندتان در نمایش این انیمیشن ضروری است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندان خود بخواهید درباره‌ی موقعیت‌هایی که خواست و علاقه‌ی قلبی‌شان با مسئولیت‌هایی که دارند، در تضاد بوده است صحبت کنند؛ مثلاً اگر پیروی‌کردن از علایق شخصی‌مان برای دیگران دردسر ایجاد کند، باید چه کار کنیم؟

چه راه‌هایی وجود دارد که هم به علایقمان بپردازیم و هم مسئولیتمان را انجام دهیم؟

اگر قرار باشد همه فقط از علایق قلبی‌شان پیروی کنند، چه اتفاقی می‌افتد؟

به غیر از گوش‌کردن به ندای قلب در مسیر زندگی، از چه چیز‌هایی می‌توانیم برای پیداکردن راهمان استفاده کنیم؟

از فرزند خود بخواهید درباره‌ی راه‌هایی که می‌توان علاوه بر حفظ آزادی‌های شخصی، به نیاز‌های دیگران هم توجه کرد، بیاندیشد و تجربیاتش را بیان کند.

درباره‌ی نقش‌آفرینی مثبت زنان در جامعه با فرزندان نوجوان خود گفت‌وگو کنید.

می‌توانید درباره‌ی نقش آوازخوانی، موسیقی و تأثیر‌گذاری‌ آن‌ها و آموزه‌های این سرود‌ها در انیمیشن‌های دیزنی با فرزند خود صحبت کنید.

خلاصه: به غیر از گوش‌کردن به ندای قلب در مسیر زندگی، از چه چیز‌هایی می‌توانیم برای پیداکردن راهمان استفاده کنیم؟

ادامه متن

داستان انیمیشن

در ادامه‌ی فیلم اول، «ژنرال شانگ» و «مولان» تصمیم می‌گیرند باهم ازدواج کنند؛ اما «موشو» تصمیم می‌گیرد مانع ازدواجشان شود تا شغلش را از دست ندهد. ارتش «مغول» قصد دارد به «چین» حمله‌ کند و چین برای جلوگیری از آن، باید با امپراتوری «کوی‌کونگ» متحد شود. امپراتور از مولان و شانگ می‌خواهد که سه دخترش را در سراسر چین همراهی کنند تا با سه شاهزاده‌ی کوی‌کونگی نامزد شوند. اگر این کار درعرض سه روز به پایان نرسد، اتحاد فرو می‌پاشد و مغول‌ها چین را نابود می‌کنند. مولان و شانگ همراه با سه مرد جوان برای بدرقه شاهزاده خانم‌ها به پادشاهی جدید خود عزیمت می‌کنند. در طول راه سه دختر امپراتور، عاشق سه محافظشان می‌شوند. «موشو» نیز در طول مسیر باعث می‌شود مولان و شانگ باهم دعوا کنند. راهزن‌ها به شاهزاده خانم‌ها حمله می‌کنند و شانگ درحین مبارزه با آن‌ها به دره‌ای عمیق پرت می‌شود و مولان فکر می‌کند که او مرده است.

مولان معتقد است دخترها باید با عشق ازدواج کنند، او به امپراتوری کوی‌کونگ می‌رود و می‌گوید به‌جای شاهزاده خانم‌ها، حاضر است با پسر بزرگ امپراتور ازدواج کند. امپراتور کوی‌کونگ می‌پذیرد؛ اما درپایان معلوم می‌شود که شانگ زنده است. این‌بار موشو که درس عبرت گرفته است، سعی می‌کند تا علاوه بر حفظ اتحاد چین و کوی‌کونگ، پیوند ازدواج را بین مولان و شانگ برقرار کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: دارل رونی

نویسنده/ مترجم: مایکل لاکر

نام تهیه‌کننده:‌ جنیفر بلوم

نام بازیگران: ـ

نام شخصیت‌ها:

مولان: دختر جوان و جنگجویی که معتقد است انسان همیشه باید به ندای قلبش گوش بدهد. مولان قصد دارد با شانگ ازدواج کند،

ژنرال شانگ: مردی شجاع و جنگجویی که عضو ارتش چین است و از مولان خواستگاری می‌کند. او در اواسط فیلم به‌خاطر نقشه‌های موشو، دچار سوءتفاهم می‌شود و با مولان دعوا می‌کند،

موشو: اژدهای نگهبان مولان. او همیشه همراه مولان است و از ترس اینکه شغلش را از دست بدهد، می‌خواهد مانع ازدواج مولان با شانگ بشود؛ اما در پایان پشیمان می‌شود و موجب پیوند مولان و شانگ می‌شود و شانگ هم کمک می‌کند تا موشو اخراج نشود،

سه شاهزاده خانم: سه دختر امپراتور به نام‌های تینگ، می و سو که برای ازدواج راهی سرزمین کوی‌کونگ می‌شوند؛ ولی در مسیر عاشق سه محافظشان می‌شوند،

سه محافظ: از سربازان ارتش چین با نام‌های یائو، لینگ و چین‌پو که قصد ازدواج دارند و به همراه شاهزاده‌ خانم‌ها و مولان و شانگ راهی کوی‌کونگ می‌شوند و به شاهزاده‌ها دل می‌بازند،

ارواح اجداد مولان: ارواح آرامگاه اجداد مولان هستند که موشو را تهدید می‌کنند اگر مولان با شانگ ازدواج کند،‌ از کار اخراج می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: دیزنی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه