• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

موش سرآشپز

بررسی تخصصی انیمیشن Ratatouille

موش سرآشپز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«موش سرآشپز» یا «راتاتویی» داستان موشی به‌نام رمی است که رؤیایش برای سرآشپز شدن را دنبال می‌کند. او در این مسیر محدودیت‌هایی دارد و خانواده‌اش با آرزوی او اختلاف نظر دارند اما رمی موفق می‌شود با یک انسان دوست شود و رؤیایش را محقق کند. ماجراجویی رمی در این داستان نشان می‌دهد که چگونه باید در عین اهمیت دادن به خانواده، علاقه‌ها و استعدادها را دنبال کرد. این انیمیشن محصول شرکت والت دیزنی‌ست که در سال ۲۰۰۸ برندۀ جایزۀ اسکار شد.

سال 2007 111دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

انسان‌ها که از حضور موش‌ها نفرت دارند، به طرف آن‌ها شلیک می‌کنند و سعی می‌کنند نابودشان کنند. پدر رمی ویترین یک مغازه را که تله‌های موش و اجساد موش در آن آویزان هستند به او نشان می‌دهد که نگاه کردن به مغازه برای رمی آزار دهنده است. در رستوران گوستیو، گاهی توسط آشپزها یا منتقدین غذا، صحبت‌های تهدید آمیز همراه با فریاد شنیده می‌شود.

جزئیات
ترس

صحنه‌هایی از به خطر افتادن یا ناراحتی شخصیت‌های اصلی داستان وجود دارد. رمی که یک موش است، در میان جمعیت انسان‌ها گیر می‌افتد، به طرف او و خانواده‌اش شلیک می‌شود، در فاضلاب مسیرش از خانواده جدا می‌شود و آن‌ها را گم می‌کند. او در ویترین یک مغازه جنازۀ موش‌ها را می‌بیند و نگاه کردن به آن برایش دشوار است. در یک صحنۀ ناراحت‌کننده، دوستی لینگویینی و رمی به هم می‌خورد و او ناراحت می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رمی به‌خاطر رؤیای آشپز شدن با پدرش اختلاف‌نظر پیدا می‌کند و با هم جروبحث می‌کنند. در یک صحنه رمی می‌گوید که دوست ندارد پدرش را ملاقات کند. لینگویینی به رمی اعتماد می‌کند و او را به رستوران راه می‌دهد اما رمی از این اعتماد سوء استفاده می‌کند و خانواده‌اش را به انبار رستوران راه می‌دهد تا از غذاها بدزدند. بعدا بخاطر این کار لینگویینی دوستی‌اش را با او به هم می‌زند و رمی از کاری که کرده پشیمان می‌شود. لینگویینی دربارۀ راز موفقیتش در آشپزی به همه دروغ گفته و مسئلۀ موشِ سرآشپز را مخفی می‌کند که درنهایت پشیمان می‌شود. در یک صحنه دربارۀ سرگذشت آشپزهای رستوران گوستیو صحبت می‌شود؛ برخی از آن‌ها مرتکب کلاهبرداری، قتل و فرار از خانه در سن نوجوانی شده‌اند. کالت که وظیفه دارد لینگویینی یاد بدهد یک آشپز خوب باشد، رشوه دادن را به‌عنوان راه حلی برای بدست آوردن مواد غذایی تازه معرفی می‌کند. صحنه‌های متعددی از نوشیدن شراب و مست شدن لینگوینی نیز نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

تلاش برای محقق شدن رؤیاها از پیام‌های اصلی داستان است. رمی یک موش است رؤیای سرآشپز شدن را دارد. گوستیو در دیالوگ‌های متعددی به این‌که هرکسی می‌تواند آشپز باشد و نباید محدودیت‌ها را پذیرفت اشاره می‌کند و رمی حرف او را عملی می‌کند. رمی محدودیت‌هایش را به‌عنوان یک موش نمی‌پذیرد و نهایت تلاشش را می‌کند و تبدیل به سرآشپز موفقی می‌شود. مسئلۀ اهمیت خانواده از پیام‌های دیگر داستان است. علایق رمی با خانواده‌اش تفاوت زیادی دارد و بین آشپز شدن و زندگی با سایر موش‌ها تناقض می‌بیند. او سعی می‌کند خودش را به انسان‌ها نزدیک‌تر کرده، شبیه آن‌ها رفتار کند و با آن‌ها زندگی کند اما در نهایت متوجه اهمیت خانواده شده و در پایان داستان با متقاعد کردن خانواده‌اش دربارۀ بی‌خطر بودن برخی انسان‌ها، موفق می‌شود با حفظ زندگی خانوادگی‌اش به‌عنوان یک موش، رؤیای آشپز شدن را محقق کند. حتی خانوادۀ رمی برای موفق شدن او به کمکش می‌آیند و او را تنها نمی‌گذارند. پدر رمی نگران اوست و سعی دارد از زندگی موش‌ها محافظت کند. او دربارۀ خطرناک بودن انسان‌ها به رمی هشدار می‌دهد، اما رمی اعتقاد دارد که او می‌تواند برای تغیر دادن این وضع تلاش کند. او با دنبال کردن علاقه و استعداداش، نوع ارتباط انسان‌ها با موش‌ها را تغیر می‌دهد و با یک انسان دوستی نزدیکی پیدا می‌کند. لینگویینی که از ابتدا با فریب موفق شده بود محبوبیت به‌دست آورد، متوجه می‌شود که گفتن حقیقت ارزشمندتر است و با پذیرفتن تاوان آن، این حقیقت را که موش ها آشپزهای واقعی هستند، بازگو می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رمی برای محقق شدن رؤیایش تلاش زیادی می‌کند. او محدودیت‌هایی را که به‌عنوان یک موش دارد کنار می‌زند و با دنبال کردن علاقه و استعدادش، باعث بهتر شدن اوضاع زندگی خود و خانواده‌اش می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

«موش سرآشپز» داستان موشی است که رؤیای آشپز شدن دارد و برای دنبال کردن این رؤیا با خانواده‌اش اختلاف نظر پیدا می‌کند. راهی که رمی برای رسیدن به رؤیایش انتخاب می‌کند، در ابتدا دور شدن از خانواده است اما درنهایت متوجه اهمیت خانواده شده و با توجیه کردن آن‌ها، از کمک‌های خانواده‌اش بهره‌مند می‌شود و به آرزویش می‌رسد. برای دریافت کامل پیام داستان می‌توانید از کودکان بخواهید خودشان را جای رمی قرار دهند و توضیح دهند که در موقعیت او چه راه حلی انتخاب می‌کردند. گفت‌وگو با فرزندانتان را به سمتی پیش ببرید که توجه کودک به سمت اهمیت خانواده و نقش آن در موفقیت جلب شود. اگر کودک شما در سنی قرار گرفته که هویت او درحال شکل‌گیری است، گفتگو دربارۀ تصمیم رمی برای رفتار کردن شبیه به خانواده‌اش یا دنبال کردن علاقه و استعداد با وجود محدودیت‌ها، می‌تواند مؤثر باشد. گاهی شخصیت‌های اصلی داستان در مسیر موفقیت‌شان مسیر اشتباهی را پیش می‌روند که باعث پشیمانی می‌شود. برای تشخیص رفتارهای درست و نادرست داستان می‌توانید کودکان را راهنمایی کنید. می‌توانید دربارۀ پیامد رفتارها و تصمیمات از آن‌ها سؤال کنید و اجازه دهید خودشان به عاقبت رفتارها پی ببرند.  به دلیل تکرار شدن صحنه‌هایی که افراد به‌صورت تهدیدآمیز و پرخاشگرانه با یکدیگر صحبت می‌کنند، می‌توانید با کودکان دربارۀ مشکلاتی که رفتارهای خشونت آمیز ایجاد می‌کند صحبت کنید. والدین عزیز برای انتخاب این محتوا صحنه‌هایی مانند روابط عاشقانه و نوشیدن شراب در نسخۀ اصلی را در نظر بگیرند.

خلاصه:  به‌خاطر اختلاف نظر شخصیت اصلی با خانوده‌اش در مسیر تحقق رؤیاها، گفتگو دربارۀ تصمیم درست در موقعیت او می‌تواند مؤثر باشد. به کودکان کمک کنید اشتباهاتی را که شخصیت‌های اصلی در مسیر رسیدن به موفقیت مرتکب می‌شوند دریابند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

اگر در موقعیت رمی بودی، در برابر خانواده‌ات چه تصمیمی می‌گرفتی؟

تو چه علاقه یا استعداد ویژه‌ای داری؟ برای رسیدن به آن باید چه‌کار کرد؟ اگر خانواده‌ات با تو مخالف باشند باید چه‌کار کنی؟

رمی چگونه می‌توانست دربارۀ علاقه‌اش به آشپزی و نظرش دربارۀ انسان‌ها صحبت کند که باعث جدایی و ناراحتی نشود؟

رمی سرانجام بین زندگی شبیه به انسان‌ها یا زندگی درکنار موش‌ها چه تصمیمی گرفت؟

آیا رمی بدون کمک خانواده‌اش می‌توانست موفق شود؟

چه ویژگی‌هایی به رمی کمک رد تا به موفقیت برسد؟

 او در مسیر رسیدن به رؤیاهایش چه اشتباهاتی مرتکب شد؟ برای جبران اشتباهاتش چه‌کار کرد؟

روح گوستیو به رمی چه چیزهایی یاد داد؟

پرخاشگرانه صحبت کردن با دیگران چه تأثیر منفی بر آن‌ها دارد؟

دروغ گفتن لینگویینی دربارۀ راز موفقیتش چه نتایجی داشت؟

اقدام رمی برای دزدی از آشپزخانه به دلیل گرسنگی برادرش، با وجود اعتماد لینگویینی به او، قابل توجیه است؟

انتقام گرفتن رمی از لینگویینی با دزدی کردن از آشپزخانه چه نتیجه‌ای داشت؟

خلاصه: چه ویژگی‌هایی به رمی کمک کرد تا به موفقیت برسد؟ او در مسیر رسیدن به رؤیایش چه اشتباهاتی مرتکب شد و چگونه آن‌ها را جبران کرد؟

ادامه متن

داستان انیمیشن

رمی موشی است که رؤیای آشپز شدن دارد اما خانواده‌اش به دلیل نفرت انسان‌ها از موش ها، او را از دنبال کردن این علاقه منع می‌کنند. رمی بطور اتفاقی خانواده‌اش را گم می‌کند و به رستوران معروفی در پاریس می‌رسد. او موفق می‌شود با پسر جوانی به‌نام «لینگویینی» دوست شود. لینگویینی به رمی جا و غذا می‌دهد، در عوض رمی زیر کلاه او قایم می‌شود و در رستوران با کشیدن موهای لینگویینی او را هدایت می‌کند تا بهترین غذاها را بپزد. لینگویینی که هیچ مهارتی در آشپزی ندارد، با کمک رمی مشهور می‌شود. روزی که قرار است ایگو، سخت‌گیرترین منتقد غذا، به رستوران آن‌ها بیاید، لینگویینی حقیقت را دربارۀ رمی به همکارانش می‌گوید و اعتراف می‌کند تمام موفقیتش بخاطر رمی بوده. رمی بهترین غذا را برای ایگو درست می‌کند و لینگویینی دور از چشم مشتری‌ها، رمی را به عنوان سرآشپز اصلی به ایگو نشان می‌دهد. ایگو از غذا لذت می‌برد اما مطابق قانون باید رستوران آن‌ها را پلمپ کند. رمی و لینگوینی که دوستان خوبی برای یکدیگر شده‌اند، در رستوران جدیدی با هم مشغول کار می‌شوند. رمی سرآشپز رستوران جدید می‌شود و لینگویینی به‌عنوان یک گارسون موفق کار می‌کند. حالا خانوادۀ رمی از این‌که او به رؤیایش دست یافته، به او افتخار می‌کنند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: برد برد، جان پینکاوا - Brad Bird, Jan Pinkava

نویسنده: برد برد، جان پینکاوا - Brad Bird, Jan Pinkava

نام تهیه کننده: برد لوییس - Bradford Lewis

نام بازیگران: پتن اسوالت، برد گرت، لو رومانو - Brad Garrett, Lou Romano, Patton Oswalt

نام شخصیت ها:

رمی: یک موشِ بااستعداد که رؤیای سرآشپز شدن دارد

گوستیو: سرآشپز معروف فرانسوی و شخصیت محبوب رمی

لینگویینی: پسری که با کمک رمی تبدیل به آشپز معروفی می‌شود. او پسر آشپز معروف، گوستیو، است اما هیچ استعدادی در آشپزی ندارد.

آنتون ایگو: منتقد غذا که خیلی جدی و بداخلاق است. راضی کردن او با غذا، یک موفقیت بزرگ برای آشپزهاست.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی، پیکسار - Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه