موش سرآشپز

بررسی تخصصی انیمیشن Ratatouille

موش سرآشپز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«موش سرآشپز» یا «راتاتویی» داستان موشی به‌نام رمی است که رؤیایش برای سرآشپز شدن را دنبال می‌کند. او در این مسیر محدودیت‌هایی دارد و خانواده‌اش با آرزوی او اختلاف نظر دارند اما رمی موفق می‌شود با یک انسان دوست شود و رؤیایش را محقق کند. ماجراجویی رمی در این داستان نشان می‌دهد که چگونه باید در عین اهمیت دادن به خانواده، علاقه‌ها و استعدادها را دنبال کرد. این انیمیشن محصول شرکت والت دیزنی‌ست که در سال ۲۰۰۸ برندۀ جایزۀ اسکار شد.

سال 2007 111دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

انسان‌ها که از حضور موش‌ها نفرت دارند، به طرف آن‌ها شلیک می‌کنند و سعی می‌کنند نابودشان کنند. پدر رمی ویترین یک مغازه را که تله‌های موش و اجساد موش در آن آویزان هستند به او نشان می‌دهد که نگاه کردن به مغازه برای رمی آزار دهنده است. در رستوران گوستیو، گاهی توسط آشپزها یا منتقدین غذا، صحبت‌های تهدید آمیز همراه با فریاد شنیده می‌شود.

جزئیات
ترس

صحنه‌هایی از به خطر افتادن یا ناراحتی شخصیت‌های اصلی داستان وجود دارد. رمی که یک موش است، در میان جمعیت انسان‌ها گیر می‌افتد، به طرف او و خانواده‌اش شلیک می‌شود، در فاضلاب مسیرش از خانواده جدا می‌شود و آن‌ها را گم می‌کند. او در ویترین یک مغازه جنازۀ موش‌ها را می‌بیند و نگاه کردن به آن برایش دشوار است. در یک صحنۀ ناراحت‌کننده، دوستی لینگویینی و رمی به هم می‌خورد و او ناراحت می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

رمی به‌خاطر رؤیای آشپز شدن با پدرش اختلاف‌نظر پیدا می‌کند و با هم جروبحث می‌کنند. در یک صحنه رمی می‌گوید که دوست ندارد پدرش را ملاقات کند. لینگویینی به رمی اعتماد می‌کند و او را به رستوران راه می‌دهد اما رمی از این اعتماد سوء استفاده می‌کند و خانواده‌اش را به انبار رستوران راه می‌دهد تا از غذاها بدزدند. بعدا بخاطر این کار لینگویینی دوستی‌اش را با او به هم می‌زند و رمی از کاری که کرده پشیمان می‌شود. لینگویینی دربارۀ راز موفقیتش در آشپزی به همه دروغ گفته و مسئلۀ موشِ سرآشپز را مخفی می‌کند که درنهایت پشیمان می‌شود. در یک صحنه دربارۀ سرگذشت آشپزهای رستوران گوستیو صحبت می‌شود؛ برخی از آن‌ها مرتکب کلاهبرداری، قتل و فرار از خانه در سن نوجوانی شده‌اند. کالت که وظیفه دارد لینگویینی یاد بدهد یک آشپز خوب باشد، رشوه دادن را به‌عنوان راه حلی برای بدست آوردن مواد غذایی تازه معرفی می‌کند. صحنه‌های متعددی از نوشیدن شراب و مست شدن لینگوینی نیز نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

تلاش برای محقق شدن رؤیاها از پیام‌های اصلی داستان است. رمی یک موش است رؤیای سرآشپز شدن را دارد. گوستیو در دیالوگ‌های متعددی به این‌که هرکسی می‌تواند آشپز باشد و نباید محدودیت‌ها را پذیرفت اشاره می‌کند و رمی حرف او را عملی می‌کند. رمی محدودیت‌هایش را به‌عنوان یک موش نمی‌پذیرد و نهایت تلاشش را می‌کند و تبدیل به سرآشپز موفقی می‌شود. مسئلۀ اهمیت خانواده از پیام‌های دیگر داستان است. علایق رمی با خانواده‌اش تفاوت زیادی دارد و بین آشپز شدن و زندگی با سایر موش‌ها تناقض می‌بیند. او سعی می‌کند خودش را به انسان‌ها نزدیک‌تر کرده، شبیه آن‌ها رفتار کند و با آن‌ها زندگی کند اما در نهایت متوجه اهمیت خانواده شده و در پایان داستان با متقاعد کردن خانواده‌اش دربارۀ بی‌خطر بودن برخی انسان‌ها، موفق می‌شود با حفظ زندگی خانوادگی‌اش به‌عنوان یک موش، رؤیای آشپز شدن را محقق کند. حتی خانوادۀ رمی برای موفق شدن او به کمکش می‌آیند و او را تنها نمی‌گذارند. پدر رمی نگران اوست و سعی دارد از زندگی موش‌ها محافظت کند. او دربارۀ خطرناک بودن انسان‌ها به رمی هشدار می‌دهد، اما رمی اعتقاد دارد که او می‌تواند برای تغیر دادن این وضع تلاش کند. او با دنبال کردن علاقه و استعداداش، نوع ارتباط انسان‌ها با موش‌ها را تغیر می‌دهد و با یک انسان دوستی نزدیکی پیدا می‌کند. لینگویینی که از ابتدا با فریب موفق شده بود محبوبیت به‌دست آورد، متوجه می‌شود که گفتن حقیقت ارزشمندتر است و با پذیرفتن تاوان آن، این حقیقت را که موش ها آشپزهای واقعی هستند، بازگو می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رمی برای محقق شدن رؤیایش تلاش زیادی می‌کند. او محدودیت‌هایی را که به‌عنوان یک موش دارد کنار می‌زند و با دنبال کردن علاقه و استعدادش، باعث بهتر شدن اوضاع زندگی خود و خانواده‌اش می‌شود.

اگر در موقعیت رمی بودی، در برابر خانواده‌ات چه تصمیمی می‌گرفتی؟

تو چه علاقه یا استعداد ویژه‌ای داری؟ برای رسیدن به آن باید چه‌کار کرد؟ اگر خانواده‌ات با تو مخالف باشند باید چه‌کار کنی؟

رمی چگونه می‌توانست دربارۀ علاقه‌اش به آشپزی و نظرش دربارۀ انسان‌ها صحبت کند که باعث جدایی و ناراحتی نشود؟

رمی سرانجام بین زندگی شبیه به انسان‌ها یا زندگی درکنار موش‌ها چه تصمیمی گرفت؟

آیا رمی بدون کمک خانواده‌اش می‌توانست موفق شود؟

چه ویژگی‌هایی به رمی کمک رد تا به موفقیت برسد؟

 او در مسیر رسیدن به رؤیاهایش چه اشتباهاتی مرتکب شد؟ برای جبران اشتباهاتش چه‌کار کرد؟

روح گوستیو به رمی چه چیزهایی یاد داد؟

پرخاشگرانه صحبت کردن با دیگران چه تأثیر منفی بر آن‌ها دارد؟

دروغ گفتن لینگویینی دربارۀ راز موفقیتش چه نتایجی داشت؟

اقدام رمی برای دزدی از آشپزخانه به دلیل گرسنگی برادرش، با وجود اعتماد لینگویینی به او، قابل توجیه است؟

انتقام گرفتن رمی از لینگویینی با دزدی کردن از آشپزخانه چه نتیجه‌ای داشت؟

خلاصه: چه ویژگی‌هایی به رمی کمک کرد تا به موفقیت برسد؟ او در مسیر رسیدن به رؤیایش چه اشتباهاتی مرتکب شد و چگونه آن‌ها را جبران کرد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه