• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

مورچه‌کش

مورچه‌کش

بررسی تخصصی انیمیشن The Ant Bully

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

    ژانر این انیمیشن ماجراجویی است. پس از اینکه لوکاس با تفنگ آبی خود به کلنی مورچه‌ها سیل وارد کرد، توسط زاک، مورچه‌ی جادوگر کوچک و وارد کلنی مورچه‌ها می‌شود. لوکاس با هُوا و مورچه‌های دیگر دوست می‌شود و با سختی‌های زندگی مورچه‌ها آشنا می‌شود. او برای جبران اشتباهات خود به مورچه‌ها کمک می‌کند تا در برابر بیلز، مردی که می‌خواست لانه‌ی مورچه‌ها را سم‌پاشی کند، مقاومت کنند و او را شکست بدهند. این انیمیشن درباره‌ی زندگی مورچه‌هاست و می‌تواند بچه‌ها را نسبت به موجودات ضعیف و کوچک‌تر از خود حساس کند تا به آن‌ها صدمه‌ای وارد نشود.

سال ۲۰۰۶ ۸۶دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

صحنه‌های مربوط به حمله‌ی مگس‌ها به مورچه‌ها و لوکاس و نمایش رنج مورچه‌ها و تقلای آن‌ها برای زنده‌ماندن تأثیرگذار است. نمای مورچه‌آزاری لوکاس با خراب‌کردن لانه‌ی آن‌ها، له‌کردن مورچه‌ها و به‌آب‌بستن لانه‌شان همراه است. صحنه‌ی کشتن حشرات توسط مردی به نام بیلز، با سم‌پاشیِ لانه‌ی آن‌ها و لذت‌بردن بیلز از عمل خود همراه است.

جزئیات
ترس

صحنه‌ی مربوط به ربودن لوکاس توسط مورچه‌ها و تهدید زاک (مورچه‌ی جادوگر) مبنی بر اینکه دیگر او را به حالت اولش برنمی‌گرداند، همراه با ترس و استرس است. صحنه‌ی مربوط به خورده‌شدن لوکاس توسط قورباغه کمی ترسناک و استرس‌آور است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

صحنه‌های مربوط به مورچه‌آزاری و اذیت‌کردن لوکاس توسط بچه‌ی قلدر در نمای تأثیرگذاری نشان داده می‌شود. زمانی‌که لوکاس مورد آزار قرار می‌گیرد، با خانواده‌ی خود بداخلاقی می‌کند، گوشه‌گیر می‌شود و خشم و کمبود خود را روی مورچه‌ها و حشرات تخلیه می‌کند. او برای اینکه بتواند خودش را به دیگران ثابت کند، به بیلز که یک غریبه است، اعتماد می‌کند و برگه‌اش را امضا می‌کند؛ اما درنهایت از کارهای خود پشیمان می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این انیمیشن، اتحاد مورچه‌ها و کار گروهی آنان برای حفظ امنیت و تلاش برای بقای کلنی، پیام مثبتی است که به مخاطب انتقال داده می‌شود. ازطرف دیگر آن‌ها به لوکاس به‌عنوان یک انسان خرابکار که خطری بزرگ برای بقای کلنی است، فرصت می‌دهند تا به اشتباه خود پی ببرد و لوکاس را در این راه یاری می‌کنند. بعد از آنکه لوکاس به اشتباه خود پی می‌برد، پشیمان می‌شود و مورچه‌ها را در جهت حفظ بقایشان یاری می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

هُوا، دلسوز لوکاس است و به لوکاس کمک می‌کند تا به طبیعت و موجودات دید بهتری پیدا کند و او را در هیچ شرایطی تنها نمی‌گذارد. مادر مورچه‌ها، به لوکاس مهربانی می‌کند و به‌جای اینکه دستور به خوردن لوکاس دهد، به او فرصت می‌دهد تا به اشتباهش پی ببرد و از عمل خودش پشیمان شود. زاک، باوجود بدبینی‌ای که به لوکاس دارد؛ اما در قبال او فداکاری می‌کند و وقتی متوجه می‌شود که لوکاس عوض شده است، به او نزدیک می‌شود و کمکش می‌کند. لوکاس، از کرده‌ی خود پشیمان می‌شود و در جهت جبران خسارت‌هایی که به مورچه‌ها زده است، آنان را در حفظ امنیتشان یاری می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمیشن، لوکاس مورد آزار بچه‌های بزرگ‌تر قرار می‌گیرد و قدرت دفاع از خود را هم ندارد. او خشم ناشی از این تحقیر را روی موجودات کوچک‌تر از خود، مثل مورچه‌ها تخلیه می‌کند، با خانواده‌اش بداخلاقی می‌کند و به انزوا و گوشه‌گیری پناه می‌برد. اگر فرزندی با چنین خصائصی دارید، با او صحبت کنید و حرف‌هایش را بشنوید و با او مشورت کنید تا به بهترین راه برای دفاع از خود برسد. اگر فرزند شما بچه‌های کوچکتر از خود را آزار می‌دهد، با مثال‌آوردن از لوکاس او را از این کار بازبدارید.

در این انیمیشن، مورچه‌ها برای بقا و حفظ امنیت گروه بزرگ خود، با یکدیگر همکاری و اتحاد دارند. می‌توانید با فرزندان خود درباره‌ی کار گروهی و نقش افراد و اتحاد و همبستگی آن‌ها در حفظ ارزش‌های کلان صحبت کنید.

در این انیمیشن به لوکاس به‌عنوان یک خراب‌کار، فرصت داده می‌شود که به اشتباهاتش پی ببرد. می‌توانید با فرزند خود درباره‌ی گذشت و فرصت‌دادن به افراد صحبت کنید و او را با این مفاهیم آشنا کنید. با فرزندان خود درباره‌ی پدیده‌ی حیوان‌آزاری صحبت کنید.

خلاصه: والدین می‌توانند با فرزندان خود درباره‌ی زندگی حشرات، همچنین نحوه‌ی رفتار با بچه‌های کوچکتر و نیز موجودات ضعیف‌تر از آن‌ها صحبت کنند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید اگر مادر مورچه‌ها به لوکاس فرصت نمی‌داد، آیا لوکاس می‌توانست به اشتباهاتش پی ببرد و آموخته‌هایش را به دیگران انتقال بدهد؟

از فرزند خود درباره‌ی نقش هُوا و زاک و دوستانش در تغییر شخصیت لوکاس سؤال کنید تا ویژگی‌های مثبت اخلاقی هُوا و زاک و دوستانش در فرزندتان نهادینه شود.

با فرزند خود درباره‌ی کار غیراخلاقی لوکاس صحبت کنید و از او بپرسید آیا لوکاس اجازه داشت خشم خود را روی موجودات کوچک‌تر و کم‌توان‌تر از خودش خالی کند؟

خلاصه: از فرزندتان بخواهید تا سیر تغییر شخصیت لوکاس را تعریف کند.

نشان سلامت اثر: معیارهای ترس، خشونت و ناهنجاری اجتماعی با شدت بسیار پایینی نمایش داده شده است. ارزش و اهمیت گروه، هم‌نوعان و خانواده و پیشرفت اخلاقی آن‌ها در این انیمیشن به‌صورت مثبت ارزیابی شده است.

داستان انیمیشن

این داستان درباره‌ی پسربچه‌ای ده‌ساله به نام «لوکاس نیکل» است که به‌تازگی با خانواده‌ی خود به یک محله جدید نقل مکان کرده است. دوستی ندارد و بچه‌قلدر محله، یعنی «استیو» او را اذیت می‌کند. لوکاس ازآنجایی‌که نمی‌تواند با استیو مقابله کند، عصبانیت خود را روی مورچه‌های حیاط منزلشان خالی می‌کند. او آن‌ها را لگد می‌کند، لانه‌ی آن‌ها را به آب می‌بندد و تخریب می‌کند. این مورچه‌ها که لوکاس را خراب‌کار می‌نامند، درصدد رویارویی و صحبت‌کردن با او برمی‌آیند. «زاک» مورچه‌ای جادوگر است که با ساختن محلول کوچک‌کن، لوکاس را کوچک می‌کند تا بتوانند با او صحبت کنند. زاک محلول را در گوش لوکاس می‌ریزد و او کوچک می‌شود. مورچه‌ها او را می‌دزدند و به لانه‌شان می‌برند. مادر مورچه‌ها به لوکاس فرصت می‌دهد تا به اشتباهاتش پی ببرد. «هُوا» مورچه‌ی مهربانی است که در این راه به لوکاس کمک می‌کند. زاک نیز هُوا را بسیار دوست دارد. لوکاس با زندگی‌کردن میان مورچه‌ها متوجه اشتباهات خود می‌شود و از آن پس دوست دارد به آن‌ها کمک کند و با آن‌ها مهربان باشد. بنابراین آن‌ها را از خطر وجود «بیلز»، مردی که می‌خواهد مورچه‌های حیاط خانه‌ی آن‌ها را بکشد، آگاه می‌کند. مورچه‌ها با کمک مگس‌ها و نقشه‌ی لوکاس، بیلز را شکست می‌دهند. زاک لوکاس را به شکل اولش تبدیل می‌کند و لوکاس که حالا تغییر کرده است، مقابل استیو می‌ایستد و بعد از آن همیشه حواسش به مورچه‌های حیاطشان است و برای آن‌ها آبنبات ژله‌ای می‌برد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: / John A. Davis‎ جان ای. دیویس

نویسنده: / John A. Davis جان ای. دیویس

نام تهیه‌کننده: Tom Hanks, Gary Goetzman, John A. Davis / تام هنکس، گری گوتمن، جان ای. دیویس

نام بازیگران:Julia Roberts, Nicolas Cage, Meryl Streep, Paul Giamatti, Zach Tyler, Regina King, Bruce Campbell, Lily Tomlin / جولیا رابرتس، نیکلاس کیج، مریل استریپ، پل جیاماتی، زاچ تایلر ایزن، رجینا کینگ، بروس کمپبل، لیلی تاملین

نام شخصیت‌ها:

لوکاس نیکل: پسربچه‌ی ده‌ساله‌ای که مورچه‌ها را آزار می‌داد. او با جادوی زاک، کوچک می‌شود و به کلنی مورچه‌ها وارد می‌شود و آن‌ها را از خطر نابودی نجات می‌دهد،

زاک: مورچه‌ی جادوگر. او عقیده دارد با ساخت معجون‌های جادویی می‌تواند کلنی را از خطرها حفظ کند. او عاشق هُواست و لوکاس را نیز با معجون کوچک‌کننده کوچک می‌کند،

هُوا: مورچه‌ی مهربان و دلسوزی است که زاک را دوست دارد و به لوکاس کمک می‌کند تا پسر خوبی بشود و مورچه‌ها را آزار ندهد،

بیلز: مردی است که حشرات را با ابزارآلات و اسپری‌های شیمیایی نابود می‌کند،

استیو: پسربچه‌ی قلدری که لوکاس را اذیت می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros / Legendary Entertainment/ Playtone / DNA Productions

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : زردآلو نارنجی

۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مناسب سن 7+ گزارش نظر
مورچه کش

از اونجایی که محتوای تخیلی داره فکرمیکنم در رده بندی +7قرار بگیره همچنین دوتا موضوع مهم هم مطرحه یکی اینکه کودک درک کنه شخصیت اصلی از رفتاری که اول ماجرا با مورچه ها داشت پشیمون شده یکیم بحث تحقیرشدن شخصیت توسط دوستاشه که داخل بخش \"آنچه والدین باید بدانند\" اشاره شده

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه