• امروز : 6 خرداد 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن مهاجرت (Migration)

author-img

توسط : فرناز بنانی ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: دقیقه

8130 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 6 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشن مهاجرت (Migration) مناسب رده سنی +6 و اثری خانوادگی در خصوص بیان چالش های پیش رو در طول یک سفر است. مضمون این اثر سختی ها و در عین حال زیبایی‌های رسیدن به استقامت و بلوغ روحی و نیز جهان بینی را در قالب سیر تحولی در یک خانواده اردکی به تصویر می‌کشد.

فضای این انیمیشن موزیکال است و درونمایه آن مبتنی بر خودباوری ، تلاش ، عشق به خانواده و لزوم داشتن اتحاد و تسلیم نشدن در شرایط سخت است. همچنین لزوم توجه به محیط زیست نیز در این اثر مورد تاکید است.

ژانر : خانوادگی فانتزی کمدی ماجراجویی

سال 2023 83 دقیقه جزئیات کامل اثر
6 مناسب خانواده 5 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 14 +
بر اساس 3 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن مهاجرت روایت‌گر یک خانواده چهارنفره از اردک‌ها است که قصد دارند برای تعطیلات به برکه آب‌های درخشان در جامائیکا بروند. این اثر، چالش ها و مشکلات پیش رو در مسئله مهاجرت را برای کسانی که تجربه ای در این زمینه ندارند در قالب کمدی فانتزی به تصویر می‌کشد. خانواده مک نمایانگر یک خانواده جوان و پر از آرزو هستند که دوست دارند دنیا را ببینند و با زیبایی های آن آشنا بشوند اما به دلیل داشتن پدری محتاط و البته بسیار مسئولیت پذیر، از این امتیاز محروم بوده اند. همین باعث شده زمانی که به اولین سفر زندگی شان می‌روند به دلیل بی تجربگی با مشکلات بسیاری مواجه شوند. لازم است که والدین به این مسئله توجه داشته باشند که کودکان و نوجوانان برای داشتن روحیه ای قوی تر به منظور ساختن آینده و زندگی خود، بهتر است به همراه خانواده سفرهای مفید را تجربه کنند و با فرهنگ های مختلف آشنا شوند.

مک در ابتدا بسیار محتاط و تا حدودی ترسو است و همین مسئله باعث می‌شود که پم و بچه ها از او و تفکراتش فاصله داشته باشند. پدرها به این موضوع توجه داشته باشند که داشتن احساس حساسیت و محتاط بودن بیش از اندازه در خانه تنها می‌تواند خانواده را به لحاظ تفکر و احساسات از شما دور کند و فایده ای در تربیت فرزندان نخواهد داشت.

در این انیمیشن به لزوم اعتماد به فرزندان و حمایت از آنها اشاره می‌شود. به استعدادهای فرزندانتان اهمیت بدهید و به آنها اعتماد کنید. گاهی بی توجهی طولانی مدت به کودک باعث می‌شود که او اعتماد به نفسش را از دست داده و استعدادهایش هرگز شکوفا نشوند.

در این انیمیشن صحنه هایی مبنی بر روابط عاطفی بین پدر و مادر دیده می‌شود. این صحنه ها شامل این موادر است: بغل گرفتن پم توسط مک، درجایی پم سرش را روی شانه مک قرار می‌دهد و در جایی پم و مک در بین آدم‌ها می‌رقصند. برخی از والدین تمایل ندارند که فرزندشان حتی شاهد صحبت های عاطفی معمول بین پدر و مادر باشد. پس لازم است که در نظر داشته باشید در این انیمیشن رابطه عاطفی بین پدر و مادر در چندین سکانس کوتاه دیده می‌شود.

ممکن است پس از مشاهده این انیمیشن، فرزندتان از شما بخواهد که او را به سفر ببرید. دقت داشته باشید که حتی اگر شرایط برآورده کردن خواسته او را ندارید، به او اطمینان بدهید که حتما او را به سفری جذاب خواهید برد اما او نیز را مطمئن کنید که خطراتی که برای اردک ها اتفاق افتاد را هرگز تجربه نخواهد کرد.

مسئله سفر همواره باعث شده که دیدگاه انسان ها نسبت به بسیاری از ابعاد زندگی تغییر کند و تجربیاتی را برای ادامه زندگی و تحولات کوچک و بزرگ کسب کنند. این موضوع درباره کودکان نیز صدق می‌کند و در نوع خود تغییراتی را پس از سفرهای مفید در روحیه و رفتارشان می‌توان دید. مصداق همان بیت از سعدی که میگوید : بسیار سفر باید تا پخته شود خامی.

آشپزها و قصاب ها همیشه هم ترسناک نیستند. ممکن است پس از دیدن این اثر فرزندتان نسبت به این افراد دیدگاه منفی پیدا کند. به فرزندتان یادآوری کنید که رفتار خشن این سرآشپز جنبه فانتزی دارد.

این اثر باعث می‌شود تا فرزندان شما پس از این به تجربیات والدین خود دقت و اهمیت بیشتری بدهند. پس لازم است در خصوص اینکه چقدر توجه به حرف و تجربه والدین مهم است، با آنها صحبت کنید.

این اثر در حالت استاندارد مناسب رده سنی +6 در نظر گرفته می‌شود اما والدین توجه باشند که بسیاری از کودکان در رده سنی +9 سال قابلیت پذیرش فضایی اینچنینی را خواهند داشت. پس با توجه به میزان درک و جهان بینی فرزند خود در نمایش این اثر به وی تصمیم بگیرید.

 

خلاصه: این انیمیشن علاوه بر اینکه به ارزش خانواده و حمایت و اعتماد بین اعضای خانواده و دوستان اشاره دارد، اثری مبتنی بر حفظ ارزشهای زیست محیطی است. یکی از مشخصه های اصلی این اثر، اهمیت توجه فرزندان به تجربیات والدین است.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

اگر مک درخواست خانواده را برای رفتن به سفر نمی‌پذیرفت، چه اتفاقی می‌افتاد؟

آیا فرزندتان زندانی شدن دالوی درون قفس را تایید می‌کند و از نگه‌داری حیوانات خانگی استقبال می‌کند؟

مهاجرت و مسافرت چه پیش‌نیازهایی را لازم دارد ؟

زندگی شم در شهر با زندگی اردک ها که در برکه و دور از محیط شهری بزرگ شده اند، چه تفاوت هایی دارد؟

اگر اعضای خانواده از یکدیگر حمایت نمی‌کردند و برای هر مسئله ای یکدیگر را مقصر می‌دانستند، چه اتفاقاتی رخ می‌داد؟

 

خلاصه: اگر قدر وطن و محل زندگی خود را ندانیم و تصور کنیم که با مهاجرت به سرزمین‌های دیگر زندگی‌مان بهتر می‌شود، آیا در صورت مهاجرت همان امنیت و آرامش سابق که در وطن و محل زندگی خود داشته ایم، ادامه خواهد داشت؟

داستان اثر

یک خانواده اردکی در جریان آشنایی با گروهی از پرندگان مهاجر تصمیم به مهاجرت می‌گیرند اما مک پدرخانواده که بسیار محتاط، محافظه کار و نگران خانواده اش است، در ابتدا این تصمیم را نمی‌پذیرد. اما سرانجام به واسطه اصرارهای خانواده و نیز دیدن عمویش که تمام عمرش را به بطالت گذرانده، از اینکه خود و خانواده اش شبیه عمو افسرده و منزوی بشوند می‌ترسد و با سفر موافقت می‌کندمی‌کند. آن‌ها در طول سفر با مخاطرات و چالش‌هایی مواجه می‌شوند، از جمله گم شدن در زمان طوفان و آشنایی با یک لک لک پیر که در ابتدا از او می‌ترسند، ورود به شهر آدم‌ها و مواجهه با خطراتی نظیر برخورد با اتومبیل ها و ساختمان‌های بلند. مک و خانواده اش در شهر آدم‌ها متوجه این موضوع می‌شوند که رمز رسیدن آنها به جامائیکا نزد یک طوطی است که در حبس یک آشپز ظالم قرار دارد و آنها برای رسیدن به مقصد باید به طوطی گرفتار در قفس کمک کنند. خانواده مک پس از یک کشمکش سخت موفق می‌شوند طوطی گرفتار در قفس را آزاد کنند و با او به سمت مقصدشان راهی شوند. اما در بین راه به صورت اتفاقی به بهشت اردک ها می‌رسند. جایی که اردکها تصور می‌کنند در یک همزیستی مسالمت آمیز با انسان‌ها قرار دارند و قرار نیست آسیبی ببینند. اما در آنجا دکس متوجه حضور سرآشپز می‌شود که آمده تا اردک‌ها را به آشپزخانه ببرد. اردک‌ها که تصور می‌کنند قرار است به اردو بروند با او همراه می‌شوند اما دکس و پدرش مانع از گرفتار شدن آنها می‌شوند و نجاتشان می‌دهند اما مجددا اسیر می‌شوند. تنها دکس و خواهرش از اسارات توسط سرآشپز مصون می‌مانند که در نهایت دکس با هوشیاری موفق می‌شود پدر و مادرش را از قفسی که در آن اسیر شده‌اند جات بدهد. سایر اردک ها نیز با همکاری یکدیگر موفق می‌شوند از دست سرآشپز ظالم فرار کنند. سرانجام با پشت سر گذاشتن چالش ها و اتفاقات مختلف، خانواده اردک ها به جامائیکا می‌رسند.

جزئیات اثر

کارگردان: Benjamin Renner / Guylo Homsy

نویسنده: Mike White / Benjamin Renner

تهیه کننده: Christopher Meledandri

بازیگران: Kumail Nanjiani / Tresi Gazal / Elizabeth Banks

شخصیت‌ها:

مک : پدر خانواده. اردکی محتاط و محافظه‌کار است که به دلیل نگرانی هایی که برای خانواده اش دارد تن به سفر و مهاجرت نمی‌دهد اما در نهایت به خاطر خوشحالی خانواده‌اش پیشنهاد مهاجرت را می‌پذیرد.

پم: مادر خانواده. اردکی که در هر شرایطی به فکر آرامش و خوشحالی خانواده و بخصوص فرزندانش است. او تلاش می‌کند شرایطی شاد و مفرح را در زندگی خانوادگی‌شان ایجاد کند.

دکس: پسر خانواده. اردکی که در سن بلوغ است و در تلاش است تا شجاعت و توانایی‌هایش را به پدر و مادرش اثبات کند.

گوئن: دختر خانواده. او هنوز کوچک است و به مراقبت بیشتری نیاز دارد. او پر از هیجان و انرژی است و گاهی رفتارهای تندی دارد.

عمو : اردک پیری که عموی پم است و با خانواده آنها زندگی می‌کندمی‌کند. او که در آستانه پیری است و هیچ چیز برایش جذابیت ندارد، به اصرار گوئن با خانواده مک به مهاجرت می‌رود و گاهی دردسرساز نیز می‌شود.

 

دالوی : یک طوطی زندانی شده در قفس که اردک‌ها در طول سفر با او آشنا می‌شوند و به او کمک می‌کنندمی‌کنند آزاد شود. دالوی به خانواده اردک‌ها در رسیدن به جامائیکا کمک می‌کندمی‌کند.

 

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Illumination

سال تولید: 2023

زمان اثر: 83 دقیقه

مخاطب اثر: کودک و نوجوان

دیالوگ:

مک : باید موقع سختی ها موند و جنگید

 

مک خطاب به پم : ازت ممنونم واسه باز کردن چشمام

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : فاطمه محمدی

۷ فروردین ۱۴۰۳

مناسب سن 17 +

منظور ارزیاب از حالت استاندارد چیست؟ سایت های رده بندی خارجی؟ اگر ما حساسیتهای فرهنگی و عقیدتی متفاوتی داشته باشیم از حالت استاندارد خارج شده ایم؟ انتهای داستان پسر خانواده اردک دیگری را بغل می کند و با او می رقصد. اگر از نظر ارزیاب از حالت استاندارد خارج شویم و رده بندی +۹ را مراعات کنیم دیدن رقص با جنس مخالف یا پارتی مختلط ایرادی ندارد؟

بزرگسال

توسط : فاطمه محمدی

۷ فروردین ۱۴۰۳

مناسب سن 17 +

ارزیاب محترم به گونه ای نوشته که گویی این اثر از نظر والدینی که حتی علاقه ای ندارند فرزندشان رابطه عاطفی معمولی بین پدر و مادر را ببیند، نامناسب است. در صورتی که چنین نیست. پدر و مادر با فرار از آشپزخانه از یک پارتی مختلط سر در می آورند که در آن جمعیت زیادی در حال رقص با پارتنر خود هستند. اردکها ابتدا می ترسند ولی بعد خودشان هم مشغول رقص با هم می شوند. ارزیاب کدومو به این پارتی حتی اشاره هم نمی کند. لازم است کدومو نظارت بیشتری بر نظرات ارزیابان داشته باشد. ظاهرا برخی ارزیابان تحت تاثیر دیدگاههای imdb یا commone scence media و رده بندی های آنها نظر می دهند.

بزرگسال

توسط : امیر میرزای

۸ اسفند ۱۴۰۲

مناسب سن 9 +

عالی بود

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد مهاجرت

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!