• امروز : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

مسافران دره‌ی تمشک: سنگ جادویی

بررسی تخصصی انیمیشن The Land Before Time 7: The Stone of Cold Fire

مسافران دره‌ی تمشک: سنگ جادویی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«مسافران دره‌ی تمشک» یک انیمیشن سریالی در ژانر ماجراجویی است که ماجراهای بچه‌دایناسوری به نام گردن‌دراز و دوستانش را روایت می‌کند. در این قسمت، گردن‌دراز و دوستانش برای نجات داکی و پیداکردن سنگی جادویی که بقیه دایناسورها وجود آن را باور ندارند، تلاش می‌کنند. این داستان با زبانی ساده می‌گوید در جهان مسائل زیادی وجود دارد که ما از آن‌ها خبر نداریم و نادانسته نمی‌توانیم وجودشان را تأیید یا انکار کنیم. همچنین خود را داناتر و بهتردانستن از دیگران، تقبیح می‌شود.

سال 1379 69 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

هنگام شب، وقتی تیران و دوستانش درحال صحبت‌کردن درباره‌ی نقشه‌شان برای به‌دست‌آوردن رهبری دایناسورها هستند، یکی از بچه‌دایناسورها (داکی) متوجه می‌شود. تیران و دوستانش داکی را می‌گیرند، داکی جیغ می‌زند و کمک می‌خواهد؛ اما آن‌ها، او را همراه با خود می‌برند. خشونت شکل فانتزی دارد و داکی آسیبی نمی‌بیند. داکی از دست گروه تیران فرار می‌کند و آن‌ها او را دنبال می‌کنند. تیران و دو دایناسور پرنده‌ی همراهش، دوباره او را می‌دزدند. در حین پرواز، داکی از دست آن ها رها می‌شود و در رودخانه سقوط می‌کند. دوستان داکی با طناب و تخته‌چوب وارد رودخانه می‌شوند و داکی را که درحال دست‌وپازدن است، از آب بیرون می‌کشند. درحالی‌که آن‌ها با جریان سریع رودخانه پیش می‌روند، تیران و همراهانش به‌سمت آن‌ها حمله می‌کنند؛ اما دچار اختلاف می‌شوند و به کوه برخورد می‌کنند. خشونت شکل فانتزی دارد و گردن‌دراز و دوستانش و گروه تیران آسیب جدی نمی‌بینند. در یک صحنه پدربزرگ گردن‌دراز می‌گوید: دایناسورهایی که همراه با تیران رفتند، گرفتار دایناسورهای گوشت‌خوار شدند و کشته شدند. حمله‌ی دایناسورها نیز به تصویر کشیده می‌شود؛ اما آسیب‌رسیدن به آن‌ها نشان داده نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تیران یک دایناسور غیرقابل اعتماد است که به‌دنبال سنگ جادویی می‌گردد تا بر دایناسورها حکومت کند. او در این راه یکی از دوستان بچه‌دایناسورها (داکی) را می‌دزدد؛ چون او از نقشه‌هایشان باخبر شده است. گردن‌دراز و دوستانش در مسیر رفتن به کوه سه‌شاخ برای نجات دوستشان، با خطراتی مواجه می‌شوند که می‌تواند موجب ترس شود. پاره‌شدن طناب موقع عبور از دره و پرتاب‌شدن دایناسورها، سقوط داکی درون رودخانه، زمین‌لرزه و فعال‌شدن آتشفشان، تعقیب‌شدن توسط گروه تیران، خطراتی است که بچه‌دایناسورها پشت‌سر می‌گذارند و از همه‌ی آن‌ها نجات می‌یابند. پدربزرگ گردن‌دراز درباره‌ی دایناسورهایی که همراه با تیران رفتند، می‌گوید: آن‌ها گرفتار دایناسورهای گوشت‌خوار شدند و کشته شدند. همزمان حمله‌ی دایناسورهای گوشت‌خوار نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

دایناسورهای مهاجر به دایناسورهای دره‌ی تمشک می‌گویند دنیا پر از چیزهای ناشناخته است و نباید فکر کنیم همه‌چیز را می‌دانیم. هنگامی‌که گردن‌دراز و دوستانش می‌خواهند از طناب روی دره عبور کنند، سارا قبول نمی‌کند و می‌گوید: ترسو نیست؛ اما حاضر نیست بی‌خود و بی‌جهت جانش را به‌خطر بیاندازد. داکی و دوستانش بعد از اینکه بعضی رفتارهای خوب تیران را می‌بینند، می‌گویند درست است که او کارهای بدی می‌کند؛ اما در اعماق وجودش مهربان و خوب است و بعد تصور می‌کنند این اصل درباره‌ی همه‌ی افراد صادق است. وقتی دایناسورهای دره‌ی تمشک، تیران را به تبعید محکوم می‌کنند، او مسئولیت اشتباهاتش را می‌پذیرد و تبعیدشدنش را قبول می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

: دوتا از دایناسورهای مهاجر به دیگردایناسورها می‌گویند درباره‌ی چیزی که اطلاعات ندارند، مطمئن صحبت نکنند و چیزهای ناشناخته‌ی زیادی در دنیا وجود دارد. آن‌ها درباره‌ی مسائل مختلف علمی، اطلاعات دارند و به گردن‌دراز و دوستانش می‌گویند با ایستادن روی تخته‌سنگ مسیر آتشفشان، از طریق فشار بخارهای آتشفشانی، می‌توانند به بالای کوه برسند. تیران با وجود غرور و رؤیای رهبری بر دایناسورها تلاش می‌کند به داکی و دوستانش آسیبی نرسد و داکی را از سقوط از کوه نجات می‌دهد. این کارهای او باعث می‌شود داکی و دوستانش به این باور برسند که همه‌ی افراد در باطن خود خوب و مهربان هستند. تیران در پایان متوجه اشتباهاتش می‌شود و وقتی دایناسورها او را از دره‌ی تمشک تبعید می‌کنند، قبول می‌کند که باید مسئولیت اعمالش را بپذیرد. گردن‌دراز و دوستانش بچه‌دایناسورهای شجاعی هستند که برای نجات دوستشان، خطرات زیادی را متحمل می‌شوند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

با توجه به طولانی‌بودن زمان و دشواربودن تمرکز بر داستان برای کودکان در سنین پایین، ممکن است آن‌ها به‌خوبی متوجه جزئیات داستان نشوند. از کودک خود بخواهید داستان را برایتان تعریف کند و در تکمیل جزئیات داستان و توجه به علت وقایع، به او کمک کنید. دایناسورهای مهاجر به دیگردایناسورها می‌گویند در این دنیا چیزهای عجیب و ناشناخته‌ای وجود دارد که ما چیزی از آن‌ها نمی‌دانیم و نباید بدون اطلاع، وجودشان را انکار کنیم؛ اما پدر سارا حرف آن‌ها را نمی‌پذیرد و می‌گوید هیچ‌چیز ناشناخته‌ای در جهان وجود ندارد. درباره‌ی حرف‌های دایناسورهای مهاجر و واکنش پدر سارا نظر کودکتان را بپرسید. در این زمینه می‌توانید درباره‌ی راه‌های مختلف به‌دست‌آوردن اطلاعات درباره‌ی چیزهایی که آن‌ها را نمی‌شناسیم، با کودکتان صحبت کنید.

گردن‌دراز و دوستانش بدون اطلاع‌دادن به بزرگترها و به‌تنهایی راهیِ مسیری خطرناک برای نجات داکی و بعد رسیدن به سنگ جادویی می‌شوند. توجه کودکتان را به این مسئله جلب کنید و از او بخواهید فکر کند گردن‌دراز و دوستانش به چه شکل دیگری می‌توانستند مشکلشان را حل کنند؟

داکی از نگرانی تیران از آسیب‌رسیدن به او نتیجه می‌گیرد که تیران در اعماق وجودش مهربان است و بعد نتیجه می‌گیرد هیچ‌کس در اعماق وجودش فرد خیلی بدی نیست، هیچ‌کس هم فرد ایده‌آل و خیلی خوبی نیست و همه اشتباه می‌کنند. با سؤال از کودکتان، برداشت او را از این قسمت متوجه شوید. اگر نتیجه‌گیری اشتباهی داشت، به او کمک کنید تا به نتیجه‌ی درست برسد.

خلاصه: این انیمیشن طولانی‌مدت؛ اما کودکانه است. تمرکز بر داستان و دریافت پیام‌ها ممکن است برای کودکان کمی دشوار باشد. پس به آن‌ها کمک کنید. در نتیجه‌گیری از اتفاقات و فهمیدن اشتباهات شخصیت‌ها، کودکان را راهنمایی کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا وقتی درباره‌ی چیزی اطلاع نداریم، نباید آن را تأیید یا انکار کنیم؟

آیا کار گردن‌دراز و دوستانش و رفتن به آن مسیرِ خطرناک درست بود؟

از کودک خود بپرسید آیا نتیجه‌گیری داکی، به این معناست که همه‌ی افراد در اعماق وجودشان خوب و مهربان هستند؟ آیا می‌شود به همه‌ی افراد اعتماد کرد؟

خلاصه: درباره‌ی تأیید یا انکار چیزهایی که درباره‌ی آن‌ها آگاهی نداریم، درست یا اشتباه‌بودن رفتنِ گردن‌دراز و دوستانش به آن مسیر خطرناک و اینکه نتیجه‌گیری داکی چه معنایی دارد، از کودکتان سؤال کنید.

داستان انیمیشن

«گردن‌دراز» که یک بچه‌دایناسور است، شبی در آسمان سنگی درخشان می‌بیند که به‌سمت کوه «سه‌شاخ» پرتاب می‌شود. او برای دایناسورها ماجرای این سنگ جادویی را تعریف می‌کند؛ اما آن‌ها حرفش را باور نمی‌کنند. «تیران» که دایناسوری مغرور است، برای حاکمیت‌یافتن بر دایناسورها، تلاش می‌کند سنگ جادویی را پیدا کند. «داکی» یکی از دوستان گردن‌دراز است، او از نقشه‌ی «تیران» و دوستانش باخبر می‌شود و آن‌ها برای اینکه کسی از نقشه‌شان باخبر نشود، او را می‌دزدند و با خودشان می‌برند. گردن‌دراز و دوستانش برای نجات داکی به‌سمت کوه سه‌شاخ حرکت می‌کنند و پس از پشت‌سرگذاشتن اتفاقات خطرناک، بالاخره داکی را نجات می‌دهند. آن‌ها به سنگ جادویی می‌رسند؛ اما متوجه می‌شوند این سنگ، یک سنگ معمولی است. ناگهان آتشفشان شروع به فعال‌شدن می‌کند و گردن‌دراز و دوستانش به‌خطر می‌افتند. تیران به همراه مادر «پیتری» و یک دایناسور پرنده‌ی دیگر که به‌دنبال گردن‌دراز و دوستانش آمده‌اند، به نجات گردن‌دراز و دوستانش کمک می‌کند. دایناسورها تیران را برای مجازات کارهایش چندسال از دره‌ی تمشک تبعید می‌کنند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Charles Grosvenor / چارلز گراسینور

نویسنده: Len Uhley / لن اولِی

نام تهیه‌کننده: Charles Grosvenor / چارلز گراسینور

نام بازیگران:Thomas Dekker, Anndi McAfee, Aria Noelle Curzon, Jeff Bennett, Rob Paulsen, Michael York, Jim Cummings, John Ingle, Miriam Flynn, Kenneth Mars, Charles Kimbrough, Patti Deutsch, Tress MacNeille/ توماس دکر، اندی مک افی، آریا نوئل کرزن، جف بنت، راب پاولسون، مایکل یورک، جیم کامینگز، جان اینگل، میریام فلین، کنث مارس، چارلز کیمبرو، پتی دوتچ، ترس مک‌نیل

نام شخصیت‌ها:

گردن‌دراز، پیتری، داکی، سارا و خپل: بچه‌دایناسورهایی هستند که با هم دوست هستند.

گردن‌دراز: (پاکوتاه) یک بچه‌دایناسور مهربان و شجاع. او یک شب سنگی درخشان در آسمان می‌بیند و ماجرا را برای دیگردایناسورها تعریف می‌کند؛ اما به‌جز دوستانش و دایناسورهای مهاجر کسی وجود این سنگ را باور نمی‌کند،

تیران: عموی پیتری است که شخصیتی مغرور و خودبرتربین دارد. وقتی او درباره‌ی قدرت‌های سنگ جادویی می‌شنود، تصمیم می‌گیرد آن را به‌دست بیاورد تا بر دایناسورها رهبری کند. به علت اینکه او قبلاً موجب کشته‌شدن تعدادی از دایناسورها شده است، آن‌ها به او اعتماد ندارند،

پیتری: او دایناسوری پرنده و دوست گردن‌دراز است و محل سنگ جادویی را به عمویش (تیران) می‌گوید،

داکی: او نیمه‌شب از نقشه‌ی تیران باخبر می‌شود. به همین دلیل تیران و دوستانش برای اینکه کسی را باخبر نکند، او را می‌دزدند،

سارا: دایناسوری سه‌شاخ است که با بقیه دوستانش راهی مسیری خطرناک برای نجات داکی می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Universal Cartoon Studios

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه