• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

مسافران دره‌ی تمشک: سرزمین کوتوله‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن The Land Before Time XI: Invasion of the Tinysauruses

مسافران دره‌ی تمشک: سرزمین کوتوله‌ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «مسافران دره‌ی تمشک: سرزمین کوتوله‌ها» از سری داستان‌های مسافران دره‌ی تمشک است که درباره‌ی ماجراجویی دایناسور کوچکی به نام گردن‌دراز و اهالی جنگل است. دایناسورها منتظر جشن درخت قندعسل هستند تا از گل‌های شیرین و منحصربه‌فرد آن بچشند؛ اما گردن‌دراز که از سر لجبازی می‌خواهد زودتر مزه‌ی این گل‌ها را بچشد، باعث می‌شود همه‌ی برگ‌های درخت بریزد. زمانی‌که گردن‌دراز کارش را برعهده نمی‌گیرد و دروغ می‌گوید، دایناسورهای کوتوله مقصر شناخته می‌شوند و امنیت آن‌ها به‌خطر می‌افتد. این انیمیشن در کنار ماجراجویی‌هایش، نکات آموزنده‌ای را برای کودک شما به ارمغان می‌آورد.

سال 2005 72 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

دایناسورها قصد دارند تکه‌سنگ بزرگی را روی ورودی لانه‌ی کوتوله‌ها پرتاب کنند تا آن‌ها دیگر روی زمین نیایند. در ادامه گردن‌دراز واقعیت را به اهالی جنگل می‌گوید و دایناسورها از این کار منصرف می‌شوند؛ اما به‌علت سست‌شدن جای تکه‌سنگ، سر لانه کوتوله‌ها فرود می‌آید. البته در ادامه کوتوله‌ها از درِ دیگر لانه خارج می‌شوند و اتفاقی برایشان نمی‌افتد. تیز‌دندان‌ها که دایناسور‌های خشمناک و وحشی‌ای هستند، به‌سمت دایناسورها و کوتوله‌ها حمله می‌کنند؛ اما اتفاقی برای کسی نمی‌افتد. تعقیب‌وگریز گردن‌دراز و سارا که دوستان یکدیگر هستند، همچنین پدر سارا، گردن‌دراز و دوستانش را با خشونت تهدید می‌کند که به درخت قندعسل نزدیک نشوند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تیزدندان‌ها که چشمانی قرمزرنگ و دندانی تیز دارند، با عصبانیت و خشم به‌سمت اهالی جنگل و کوتوله‌ها حمله‌ور می‌شوند و اهالی از روی ترس جیغ می‌زنند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

گردن‌دراز به دایناسور‌های دیگر دروغ می‌گوید؛ اما از این کار پشیمان می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

گردن‌دراز در طی این ماجرا متوجه می‌شود که دروغ‌گفتن می‌تواند چه تبعاتی داشته باشد و اگر قوانین و مقررات رعایت نشود، دچار هرج‌ومرج می‌شویم. این داستان به زندگی مسالمت‌آمیز همه اهالی جنگل با هرشکل و شمایلی اشاره می‌کند و درباره‌ی کمک به دیگران و کار گروهی به کودکان آموزش می‌دهد.

جزئیات
الگوی مثبت

پدربزرگ و مادربزرگ گردن‌دراز حامی کوتوله‌ها هستند و معتقدند که آن‌ها نیز حق زندگی دارند و از اهالی جنگل نیز در برابر کوتوله‌ها دفاع می‌کنند. گردن‌دراز و دوستانش به کوتوله‌ها کمک می‌کنند و سعی می‌کنند که از آن‌ها دفاع کنند.

آنچه لازم است والدین بدانند

گردن‌دراز اشتباهی بزرگ مرتکب شده و باعث ریختن گل‌های درختی شده است که همه اهالی جنگل منتظر آن بوده‌اند؛ اما با دروغ‌گفتن از زیر مسئولیت آن شانه خالی می‌کند و این درحالی است که دروغِ گردن‌دراز امنیت زندگی کوتوله‌ها را به‌خطر می‌اندازد. اگر به‌دنبال مثالی در جهت مذمت دروغ‌گفتن برای فرزندتان هستید، گردن‌دراز و تبعات کارش بسیار مناسب است. در انتهای داستان این کوتوله‌ها هستند که باعث فرار دندان‌تیزها می‌شوند. این نکته حائز اهمیت است که جثه‌ی افراد نمی‌تواند مانع پیشرفت و موفقیتشان شود و این نکته برای کودکانی که اعتمادبه‌نفس کافی ندارند، بسیار آموزنده است.

سارا، دوست گردن‌دراز، دایناسور مغرور و متکبری است؛ سارا گردن‌دراز را به‌خاطر جثه‌اش که کوتاه مانده است، مسخره می‌کند. بهتر است با کودکتان درباره‌ی قبیح‌بودن این امر صحبت کنید. همچنین در فیلم به پدر سارا «تپل» و به یکی از دوستان گردن‌دراز «خپل» می‌گویند. بهتر است به کودکتان سفارش کنید هرکس را با نام برگزیده‌ی او صدا کند.

رابطه‌ی پدر سارا با دایناسور مؤنثی به نام «تریا»، با سانسور اصلاح شده است؛ اما نگاه‌های مشتاق پدر سارا در انیمیشن مشاهده می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد، این است که پدر و مادرهایی که از هم خود جدا شده‌اند، آن‌ها نیز به‌دلیل تنهایی نیاز دارند جفتی داشته باشند. سارا این موضوع را در انتهای داستان متوجه می‌شود؛ اما این مسئله بستگی به شرایط و دیدگاه کودک شما دارد. اگر کودک شما در چنین شرایطی قرار دارد، بهتر است با مشاور صحبت کنید.

همچنین ضروری است که با کودکانتان درباره‌ی رعایت قوانین و مقررات صحبت کنید و برای درکِ این امر، درباره‌ی کار گردن‌دراز (خوردن از گل‌های درخت قندعسل زودتر از موعد) گفت‌وگو کنید.

خلاصه: گردن‌دراز که به اهالی جنگل دروغ می‌گوید، تبعات کار خود را می‌بیند. درباره‌ی مذمتِ دروغ‌گویی با کودکتان صحبت کنید. سارا (دوست گردن‌دراز) درگیر ازدواج مجدد پدرش است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی پیام داستان با کودکتان صحبت کنید.

از کودکتان بخواهید خود را به‌جای گردن‌دراز بگذارد، او در چنین شرایطی چه کاری می‌کرد؟

درباره‌ی تاریخچه وجود دایناسورها با کودکتان صحبت کنید.

از کودکتان بخواهید داستان را برای شما تعریف کند.

خلاصه: درباره‌ی پیام داستان و مذمتِ دروغ‌گویی با کودکتان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

انیمیشن «مسافران دره‌ی تمشک: سرزمین کوتوله‌ها» داستان دایناسور کوچکی به نام «گردن‌دراز» است که توسط دوستش، «سارا»، درباره‌ی کوتاه‌بودن گردنش مورد تمسخر قرار می‌گیرد. گردن‌دراز هم که از این موضوع ناراحت شده بود، برای اثبات درازبودن گردنش می‌خواهد از درخت «قندعسل» که گل‌هایی شیرین دارد و تنها یکی از آن‌ها در جنگل است، بخورد؛ اما پایش لیز می‌خورد و روی درخت می‌افتد و باعث می‌شود تمام گل‌های درخت به زمین بریزد، «دایناسورهای کوتوله» نیز از آن‌ها بخورند. گردن‌دراز همه‌ی تقصیرها را به گردن کوتوله‌ها می‌اندازد و اهالی جنگل نیز تصمیم می‌گیرند که کوتوله‌ها را از جنگل بیرون کنند؛ اما درنهایت گردن‌دراز واقعیت را به اهالی می‌گوید و باعث می‌شود همه‌ی افراد کنار هم به سلامت زندگی کنند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Charles Grosvenor/ چارلز گروسونور

نویسنده / مترجم: John Loy/ جان لوی

تهیه‌کننده: charles Grosvenor/ چارلز گراون

نام بازیگران: Aaron Spann, Jeff Bennett, Aria Noelle Curzon / ارون اسپان، جف بنت، اریا نوئلا کروزن

نام شخصیت‌ها:

گردن‌دراز: دایناسور کوچکی که هنوز رشد کافی نکرده است و این موضوع باعث شروع ماجراجویی‌اش می‌شود،

سارا: دوست مغرور گردن‌دراز که درگیر ازدواج مجدد پدرش است،

دندان‌تیزها: دشمنان دایناسور‌های گیاه‌خوار.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Universal Cartoon Studios

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه