• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

مسافران دره‌ی تمشک: دوست ندارم بچه باشم

بررسی تخصصی انیمیشن The Land Before Time 2: The Great Valley Adventure

مسافران دره‌ی تمشک: دوست ندارم بچه باشم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

بچه‌دایناسورها فکر می‌کنند پدر و مادرها به آن‌ها بسیار سخت می‌گیرند و برای همین دست به کارهای خطرناکی می‌زنند که برای سنشان خطرساز است. البته میزان خشونت و ناهنجاری‌های انیمیشن بسیار گذراست و برای کودک هفت‌ساله شما به‌طور مستقیم اثر خاصی ندارد. بچه‌دایناسورها در انتهای داستان و با اتفاقات متفاوتی که تجربه می‌کنند، متوجه می‌شوند باید به حرف پدر و مادر و بزرگترها گوش داد. اغلب اتفاقات در انیمیشن سریع رخ می‌دهد. ترس، خشونت و ناهنجاری چیزی است که در انیمیشن وجود دارد؛ ولی جای نگرانی نیست؛ زیرا در انتهای داستان آموزش اصلی و پیام مثبت به کودکان ارائه می‌شود. در این میان گردن‌دراز نماد یک دوست محتاط و مراقب است که در بین سرکشی دیگردوستان دائم متذکر می‌شود که نباید از حرف بزرگترها سرپیچی کرد.

سال 1994 ۷۲ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

دعوای لفظی دو بچه‌دایناسور به‌خصوص سارا که بسیار اهل تمسخرکردن و دعواکردن است و برای پیشبرد کارهای خود از خشونت استفاده می‌کند. همچنین دعوا و درگیری فیزیکی بین دو پدر برای حفاظت از خود و خانواده و محل زندگی نیز، هرچند کوتاه نمایش داده شد؛ ولی خشونت و بدرفتاری محسوب می‌شود.

جزئیات
ترس

اتفاقات ترسناک در این انیمیشن تقریباً زیاد است؛ اما نکته اصلی آن است که رویدادهای ترسناک بسیار کوتاه و گذراست و میزان ترس ناشی از آن‌ها بسیار کم است و دلهره‌ی چندانی برای مخاطب و کودک شما ندارد. ترس از گیرافتادن در کوه آتشفشان، ترس سارا (یکی از دایناسورها) از صدای رعدوبرق و ترس تمام بچه‌دایناسورها از تیزدندان که دایناسوری گوشت‌خوار بود، فرارکردن بچه‌دایناسورها از بقیه دایناسورها مثل دایناسور دزد و یا دایناسورهای گوشت‌خوار، گیرافتادن بچه‌ها در جاهای مختلف مثل باتلاق یا کوه آتشفشان از موارد ترسناک است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

روایت اصلی این انیمیشن راجع‌به یک ناهنجاری اجتماعی است که در غالب تعامل و نقش حیوانات به‌نمایش گذاشته شده است. روایت اصلی ثابت‌کردن کودکان به خانواده‌هاست که از راه‌های اشتباه صورت می‌گیرد. بچه‌دایناسورها دوست ندارند بچه باشند و برای همین کارهایی انجام می‌دهند که هم خطر دارد و هم اشتباه است، آن‌ها برای ثابت‌کردن خودشان راه‌حل فرار از منزل را پیشنهاد می‌دهند. همچنین اگر مشکلی برایشان پیش بیابد یا هر اتفاق دیگری را، از پدر و مادر خود پنهان می‌کنند؛ اما در پایان متوجه اشتباهات خود می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

گردن‌دراز و دوستانش دوست ندارند بچه باشند و برای ثابت‌کردن خودشان، از خانه دور می‌شوند و با تصمیمات اشتباه و خطرناک، باعث دردسرهایی می‌شوند. همین مسئله باعث می‌شود آن‌ها از اشتباهاتشان درس بگیرند و برای جبران آن تلاش کنند. در پایان بچه‌دایناسورها برای حل مشکلاتی که به‌وجود آوردند، در کنار بزرگترها همکاری می‌کنند و یاد می‌گیرند از بچه‌بودن خودشان لذت ببرند.

جزئیات
الگوی مثبت

گردن‌دراز شخصیت مثبت و الگوی اصلی این انیمیشن است. او شخصیتی بسیار مهربان دارد و به فکر دیگران است. از دیگر ویژگی‌های شخصیتی گردن‌دراز، حرف‌شنوی و احترام به حرف پدر و مادر و بزرگترهاست. یکی از قسمت‌هایی که ویژگی مهربان‌بودن او را می‌رساند، در صحنه‌ای است که همه تیزدندان را به علت گوشتخواربودن رها کردند و تنها گردن‌دراز از او مراقبت کرد. او در هرشرایطی به فکر کمک‌کردن به دیگران، بدون هیچ‌چشمداشت و توقعی است. او دوستانش را نیز به این کار دعوت می‌کند. در روند انیمیشن نیز گردن‌دراز دائم به دوستانش گوشزد می‌کند که باید به حرف بزرگترها و پدربزرگش گوش بدهند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمیشن کودکان در فکر فرار و انجام کارهایی هستند که خارج از محدوده‌ی سنی آنان است. داستان بچه‌دایناسورهایی که می‌خواهند با انجام کارهای مختلف خودشان را به والدینشان ثابت کنند و دست به کارهای خطرناک می‌زنند. اگرچه آن‌ها در انتهای داستان و انیمیشن، متوجه اشتباه خود می‌شوند؛ اما چنین رویدادی در انیمیشن ممکن است باعث تقلیدِ کودکان شود. بنابراین لازم است در حین تماشای اثر و یا بعد از اتمام انیمیشن با کودک خود راجع‌به کودکی‌کردن، حرف‌شنوی از پدر و مادر و اینکه بزرگترها به فکر کودکان خود هستند، گفت‌وگو کنید. به آن‌ها کمک کنید که نتیجه‌گیری درستی از داستان داشته باشند.

خشونت و ترس در این انیمیشن در قسمت‌های مختلف به‌چشم می‌خورد؛ مانند حمله و درگیری دایناسورها با یکدیگر یا گیرافتادن در کوه آتشفششان. میزان خشونت و ترس در قسمت‌های مختلف بسیار کوتاه و گذراست. گردن‌دراز یکی از دایناسورهای این انیمیشن است که نماد یک حیوان حرف گوش‌کن، محتاط و مهربان است و می‌تواند الگوی خوبی برای کودکان شما باشد.

خلاصه: بچه‌دایناسورها برای اثبات خودشان به بزرگترها دست به کارهای اشتباه و خطرناک می‌زنند؛ اما درپایان متوجه اشتباهات خود می‌شوند. به کودکان کمک کنید نتیجه‌ی درستی از داستان بگیرند و متوجه اهمیتِ گوش‌کردن به حرف بزرگترها بشوند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با سؤال از نتیجه‌ی تصمیم‌های بچه‌دایناسورها، کودکان را متوجه اشتباهات شخصیت‌ها کنید.

از آن‌ها بپرسید اگر از ابتدا بچه‌دایناسورها به حرف بزرگترها گوش می‌دادند، مشکلات داستان باز هم پیش می‌آمد؟

با آن‌ها راجع‌به کودکی، محدودیت‌ها و بایدونبایدهایی که از سرِ دوست‌داشتن آنان است، صحبت کنید.

از آن‌ها بپرسید اگر مثل دایناسورهای انیمیشن احساس کردند بچه نیستند، چه کاری انجام می‌دهند؟

داستان انیمیشن

داستان انیمیشن راجع‌به «دایناسورهایی» است که برای درامان‌ماندن از «دایناسورهای تیزدندان» به دره‌ای به نام «دره‌ی تمشک» رفته‌اند. در این قسمت از انیمیشن ماجرای پنج دایناسور بچه به نام‌های «گرد‌ن‌دراز»، «سارا»، «خپل»، «داکی» و «پیتری» است که می‌خواهند به خانواده و والدین خود ثابت کنند کودک نیستند و از پس خودشان برمی‌آیند. آن‌ها برای این کار راه‌های مختلفی را امتحان می‌کنند؛ به‌عنوان مثال سارا که یکی از دایناسورهای سرکش است، پیشنهاد می‌دهد تا از خانه فرار کنند. دراین‌حین با ماجراهای مختلفی روبه‌رو می‌شوند؛ ازجمله روبه‌روشدن با دزدِ تخم دایناسورها. بچه‌دایناسورها برای آنکه به خانواده‌های خود ثابت کنند بزرگ شده‌اند، تخم‌های دزدیده‌شده را از چنگ دایناسور دزد نجات می‌دهند. البته در این میان حادثه‌های گوناگونی برای آنان پیش می‌آید. یکی از تخم‌هایی که بچه‌دایناسورها پیدا می‌کنند، بچه‌ی «‌تیزدندان» و از دایناسورهای گوشت‌خوار است و همه از آن می‌ترسند. همچنین بودنِ بچه‌دایناسور تیزدندان باعث می‌شود تا پدر و مادر او که بسیار عظیم‌الجثه و گوشت‌خوار هستند، وارد دره‌ی تمشک و باعث وحشت دایناسورهای دیگر شوند. درنهایت آن‌ها بچه‌دایناسور را برمی‌دارند و از دره می‌روند و بقیه بچه‌دایناسورها نیز متوجه می‌شوند که باید به حرف بزرگترها و پدر و مادرشان گوش کنند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان:Roy Allen Smith / روی الن اسمیت

نویسنده: Dev Ross, John Loy / دوی‌روس، جان لوی

نام تهیه‌کننده: Roy Allen Smith/ روی آلن اسمیت

نام بازیگران: Scott McAfee, candace hutson / اسکات مکافی، کانداسی هاتسون

نام شخصیت‌ها:

گردن‌دراز: دایناسوری که نسبت به بچه‌دایناسورهای دیگر محتاط‌تر است و به حرف پدر و مادرش اهمیت می‌دهد، سارا یا سه‌شاخ، خپل، داکی و پیتری: دوستان گردن‌دراز هستند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده:universal studios home entertainment

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه