• امروز : ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

مسافران دره‌ی تمشک‌: سفر به اقیانوس

بررسی تخصصی انیمیشن The Land Before Time 9: Journey to Big Water

مسافران دره‌ی تمشک‌: سفر به اقیانوس

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

این انیمیشن سریالی است و در هر قسمت از آن ماجراهای خاصی با محوریت دایناسوری به نام گردن‌دراز اتفاق می‌افتد. در این قسمت، گردن‌دراز و دوستانش برای بازگرداندن یک دلفین به خانه‌اش تلاش می‌کنند. آن‌ها در این مسیر با وقایع مختلفی روبه‌رو می‌شوند؛ اما با همکاری هم این مسیر را پشت سر می‌گذراند. این انیمیشن ماجراجویانه، سیر داستانی بسیار ساده و روان دارد و در این قسمت بر مفاهیم دوستی، همکاری، کمک به دیگران، شجاعت و جسارت تأکید می‌کند.

سال 2001 73 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های کوتاهی با خشونت‌های فانتزی در انیمیشن وجود دارد که شدت پایینی دارند. «سارا»، دوست گردن‌دراز، هنگامی‌که در رودخانه است، ناگهان خرچنگی روی سرش می‌پرد. گردن‌دراز و دوستانش تخم‌های دایناسوری را می‌بینند و مادر تخم‌ها فکر می‌کند آن‌ها قصد آسیب‌رساندن به تخم‌ها را دارند؛ اما بعد متوجه اشتباه خود می‌شود و به آن‌ها کمک می‌کند. ماهی بد (کروکودیل) که از اقیانوس در رودخانه افتاده، حیوانی وحشی است و به آن‌ها حمله می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

محل زندگی گردن‌دراز و دایناسورها دچار حوادث طبیعی می‌شود. در ابتدای فیلم به‌خاطر بارانی شدید، سیل رخ می‌دهد و خانه‌ها خراب می‌شود. همچنین زلزله‌ای رخ می‌دهد و گردن‌دراز و دوستانش را از محل زندگی‌شان دور می‌کند. حمله‌ی کروکودیل در رودخانه به گردن‌دراز و دوستانش نیز در یک صحنه دیده می‌شود؛ اما هربار کروکودیل ناموفق می‌ماند. حمله‌ی حشرات اطراف آب به گردن‌دراز و دوستانش نیز وجود دارد که مو به‌دلیل آشنایی با زبانشان، آن‌ها را دور می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

گردن‌دراز و دوستانش تصمیم می‌گیرند به دلفینی که تازه با او آشنا شدند، در بازگشت به اقیانوس کمک کنند؛ اما بزرگترها می‌گویند رفتن به آنجا به‌تنهایی خطرناک است؛ اما پس از وقوع طوفانی که باعث شد گردن‌دراز و دوستانش از خانه‌شان دور شوند، تصمیم می‌گیرند به‌تنهایی به مو کمک کنند، سپس به خانه برگردند. در مسیر بازگشت مو که نمی‌دانست دوستانش مضطرب هستند، چندبار بازی‌گوشی کرد و بقیه را سرکار گذاشت؛ اما بعد پشیمان شد. پدر سارا پس از طوفان و پس از اینکه بچه‌ها برنگشتند، بدون اینکه اطلاع داشته باشد، گفت: «گردن‌دراز بقیه را مجبور کرده است تا به اقیانوس بروند» که با واکنش سایر والدین مواجه شد. در مسیر بازگشت نیز سارا رفتارهایی را که بیانگر حسودی به مو بود، انجام می‌داد. البته درنهایت اعتراف کرد حس خوبی به مو نداشت و حسودی می‌کرد و این کارش اشتباه بود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در ابتدای فیلم گردن‌دراز که هم‌بازی برای خود پیدا نمی‌کند، به پدربزرگ و مادربزرگش گله می‌کند و می‌گوید: ای کاش خواهر یا برادر داشتم. پدربزرگ می‌گوید: اگر تو به‌درستی دنیا را ببینی، دوستان زیادی پیدا می‌کنی و همین را هم گردن‌دراز در عمل نشان داد. گردن‌دراز با رفتن به برکه با مو، «دلفینی که از اقیانوس دور افتاده است»، آشنا می‌شود. گردن‌دراز و دوستانش سعی می‌کنند تا به مو برای رسیدن به خانه‌اش کمک کنند. دوستی و محبت و همکاری و شجاعتِ گردن‌دراز و دوستانش در سراسر فیلم دیده می‌شود. آن‌ها مسیر سختی را پشت‌سر می‌گذارند و در این مسیر کمک‌کردن به یکدیگر در شرایط سخت؛ مثل حمله حیوانات وحشی و نجات از سیل و زلزله بسیار نمود دارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

گردن‌دراز و دوستانش توجه و محبت زیادی در طول فیلم نسبت به هم دارند و با همکاری و شجاعت از مسیرهای سخت می‌گذرند. درنهایت نیز به هدف خود می‌رسند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن بسیار ساده، روان و آرام است؛ اما اگر آن را با کودک زیر هفت‌سال خود تماشا می‌کنید، حتماً راجع به سفر بی‌اجازه‌ی گردن‌دراز و دوستانش به اقیانوس صحبت کنید. به او بگویید ممکن بود باوجود همه‌ی تلاش‌ها و همکاری گردن‌دراز و دوستانش، آن‌ها به دردسرهای زیادی بیفتند. با کودک خود درباره‌ی حوادث طبیعی همچون سیل و زلزله صحبت کنید. ممکن است فرزند شما با دیدن این حوادث دچار اضطراب شود.

خلاصه: درباره‌ی بدون اجازه سفرکردنِ گردن‌دراز و دوستانش صحبت کنید، همچنین گفت‌وگو راجع‌به حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله ضروری است.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چه راه‌های دیگری برای کمک به مو وجود داشت؟ ضمن این سؤال می‌توانید اهمیت توجه به توصیه‌های بزرگترها را گوشزد کنید.

گردن‌دراز چه ویژگی‌هایی داشت؟ این سؤال برای شناخت الگوی مناسب ازسوی کودکتان مؤثر است.

درباره‌ی حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله، اثرهای آن‌ها و اقدامات لازم حین وقوعِ آن‌ها گفت‌وگو کنید.

سعی کنید درباره‌ی روابط دوستی بین گردن‌دراز و دوستانش گفت‌وگو کنید. (مطرح‌کردن مسائل دوستی)

درباره‌ی تفاوت‌های حیوانات اهلی و وحشی با کودک خود صحیت کنید.

خلاصه: راه‌های مختلف کمک به دیگران، وقوع حوادث طبیعی، ویژگی‌های برجسته‌ی گردن‌دراز و دوستانش می‌تواند موضوع خوبی برای گفت‌وگو با فرزندان باشد.

داستان انیمیشن

«گردن‌دراز» دایناسور کوچکی است که پس از سیلی سهمگین با «مو»، دلفینی که به‌خاطر سیل از اقیانوس جدا شده است، آشنا می‌شود و به‌واسطه‌ای سایر دوستان گردن‌دراز نیز با مو دوست می‌شوند. آن‌ها همگی تصمیم می‌گیرند به مو در بازگشت به خانه‌اش کمک کنند. آن‌ها ابتدا از والدین خود اجازه می‌گیرند و باوجود مخالفت والدین به‌طور ناگهانی به‌خاطر طوفانی دیگر، آن‌ها نیز از خانه‌شان دور می‌افتند. در این شرایط تصمیم می‌گیرند ابتدا مو را به خانه‌اش در اقیانوس برسانند. در این مسیر اتفاقات مختلفی برای آن‌ها می‌افتد؛ ولی درنهایت آن‌ها با همکاری هم به اقیانوس می‌رسند و پس از گرفتن راهنمایی از پدر مو به خانه‌شان برمی‌گردند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Charles Grosvenor/ چارلز گراسونور

نویسنده: Dev Ross, Judy Freudberg / دیو راس، جودی فریودبرگ   

نام تهیه‌کننده: Charles Grosvenor / چارلز گراسونور

نام بازیگران: Thomas Dekker,‎ Anndi McAfee,‎ Aria Noelle Curzon, Jeff Bennett,Rob Paulsen,‎ Kenneth Mars‎, Miriam Flynn‎, Tress MacNeille,‎ John Ingle,‎ / توماس دکر، اندی مک‌فی، آریا نوئل کورزون، جف بنیت، راب پالسن، کنت مارس، میریام فلین، ترس مک‌نیل، جان اینگل

نام شخصیت‌ها:

گردن‌دراز: دایناسوری که با پدربزرگ و مادربزرگش زندگی می‌کند. او عاشق بازی و پیداکردن دوست است، با مو آشنا می‌شود و به کمک سایر دوستانش او را به اقیانوس برمی‌گردانند،

مو: دلفینی که به‌خاطر یک باران سیل‌آسا از اقیانوس خارج و گردن‌دراز در برکه با او دوست می‌شود و به کمک دوستانش سعی می‌کنند او را به خانه‌اش در اقیانوس بازگردانند،

سار، داکی، خپل و پیتری : دوستان گردن‌دراز که به مو در بازگشتن به خانه‌اش کمک می‌کنند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: universal

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه