مرد عنکبوتی، ورود به دنیای عنکبوتی

بررسی تخصصی انیمیشن Spiderman Into The Spider Verse

مرد عنکبوتی، ورود به دنیای عنکبوتی

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «مرد عنکبوتی، ورود به دنیای عنکبوتی» یک انیمیشن ابرقهرمانی و داستان پسر نوجوانی به‌نام مایز است که عنکبوت رادیواکتیوی او را نیش می‌زند و در او قدرت‌هایی مانند مرد عنکبوتی به‌وجود می‌آید. او ابتدا به توانایی‌های خود باور ندارد؛ اما پس از مرگ مرد عنکبوتی، به دلیل قولی که به مرد عنکبوتی داده است و با حمایت‌های پدرش، تصمیم می‌گیرد همچون مرد عنکبوتی قوی باشد و به جنگ دشمنان برود. او با همکاری عنکبوتی‌هایی از جهان‌های موازی، مردم را نجات می‌دهد. این اثر برنده‌ی اسکار بهترین انیمیشن ۲۰۱۹ است.

سال 2018 117 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن، شاخص خشونت به کرّات دیده می‌شود. به‌عنوان مثال، جنگ بین مرد عنکبوتی با کینگ‌پین چندین‌بار در انیمیشن به چشم می‌خورد؛ زیرا کینگ‌پین او را مقصر مرگ همسر و پسرش می‌داند و سعی دارد او را از میان بردارد. درجای دیگر مرد عنکبوتی و پیتر پارکر با دکتر اوکتاویوس می‌جنگند که این صحنه شامل برخوردهای فیزیکی و خشونت زیاد است. در بخش دیگر، دوستان مایز سعی می‌کنند حس خشونت و جنگ‌آوری را در او پدیدار کنند، ازاین‌رو جنگ روانی در او به‌وجود می‌آورند و برخورد فیزیکی می‌کنند؛ مثلا مشت می‌زنند یا او را به زمین می‌کوبند. در صحنه‌های آخر مایز توانست مانند مرد عنکبوتی از برجی با ارتفاع زیاد، سقوط آزاد کند و دشمن را شکست دهد. صحنه‌های آخر خشونت بالایی دارند؛ زیرا برخوردهای فیزیکی رخ می‌دهد و ضربه‌های زیاد و تیراندازی وجود دارد. شخصیت‌ها همدیگر را پرت می‌کنند و کتک می‌زنند که درنهایت کینگ‌پین کشته می‌شود. همچنین عمو آرون به‌دلیل اینکه نخواست برادرزاده‌اش را بکشد، مورد حمله شلیک کینگ‌پین قرار گرفت و درنهایت کشته شد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در جای‌جای این انیمیشن حس ترس به وفور یافت می‌شود. به‌خصوص حین جنگ و برخوردهای فیزیکی. گاهی ناگهان موجوداتی ظاهر می‌شوند و حس ترس را در مخاطب به‌وجود می‌آوردند. ترس حین فرار، ترس حین ورود موجودات عجیب به خانه، ترس از ارتفاع و ترس از وضعیت به‌وجودآمده همه از شاخص‌های ترس در این انیمیشن است؛ به‌عنوان مثال مایز می‌ترسید که مانند مرد عنکبوتی در دیوارهای شهر راه برود. بااینکه قابلیت این کار را داشت؛ ولی می‌ترسید این کار را انجام دهد. همین ترس باعث شد دوستانش او را ترک کنند و خودشان به جنگ با کینگ‌پین بروند. درنهایت او تصمیم گرفت برترس خود غلبه کند و قوی شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه ناهنجاری اجتماعی دیده می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال دوبار صحنه‌ی بوسیدن پیتر پارکر و همسرش نمایش داده می‌شود. در ابتدای داستان هم مایز سعی می‌کند به پدرش دروغ بگوید و ادعا کند که او برچسب‌ها را نزده است؛ اما چون پدرش اطلاع داشت نتوانست به دروغ خود ادامه دهد. در صحنه‌ای کینگ‌پین در مراسم یادبود مرد عنکبوتی، خود را دوست او معرفی می‌کند، درحالی‌که با او دشمن است و او را به قتل رسانده است. در ابتدای این مراسم صحنه‌ای از خانم‌های شرکت‌کننده وجود دارد که لباس‌های تنگ و کوتاهی دارند، البته این صحنه کوتاه و گذراست.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی این انیمیشن غلبه بر ترس‌های درونی است. مایز قدرت‌های مرد عنکبوتی را داشت؛ اما به خود اعتماد نداشت و هم‌چنان از انجام کارهای خارق‌العاده می‌ترسید؛ اما با کمک‌ها و حمایت‌های پدرش فهمید که در این راه حامی دارد و باید اعتمادبه‌نفس خود را به‌دست آورد تا بتواند به جنگ با کینگ‌پین برود. او درنهایت تصمیم خود را گرفت و توانست موفق شود. پدر مایز به موقع و زمانی‌که دوستان مایز او را تنها گذاشتند، آمد و نصیحت‌های مهمی به او کرد و گفت به توانایی‌هایش ایمان دارد و حامی او خواهد بود. همین حرف‌ها و قولی که مایز به مرد عنکبوتی داده بود، باعث شد مایز تصمیم بگیرد که قوی شود و به جنگ با دشمنان برود و در این راه از کار تیمی اسپایدرمن‌ها یاری جست و درنهایت موفق شد. پس تلاش و تسلیم‌نشدن از پیام‌های مثبت این انیمیشن است. ازسوی‌دیگر نجات جان دیگران در اولویت اول قهرمانان داستان است؛ به‌عنوان‌مثال عموی مایز کشته شد؛ ولی برادرزاده‌اش را نکشت یا مرد عنکبوتی تمام تلاش خود را کرد تا مردم را نجات دهد و در این راه کشته شد. پیام مثبت دیگری که در این انیمیشن وجود دارد، این است که کینگ‌پین باوجود داشتن شخصیت منفی، به خانواده‌اش اهمیت زیادی می‌دهد و تمام تلاش خود را می‌کند که همسر و فرزندش به این دنیا برگردند و این نشان از جایگاه ویژه خانواده برای او دارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مایز نوجوانی است که از کمبود اعتمادبه‌نفس رنج می‌برد و ترس‌های درونی دارد؛ اما به دلیل وفادارماندن به قول خود و حمایت‌هایی که از پدرش می‌بیند، بر ضعف‌ها غلبه می‌کند و به قهرمان تبدیل می‌شود. جفرسون، پدر مایز هم الگوی خوبی برای والدین است که با صحبت‌های به‌جا و به‌موقع خود، توانست به فرزندش کمک کند و او را به یک انسان قوی تبدیل کند.

 از فرزندتان سیر داستان را بخواهید تا با این کار قدرت بیان و ذهنش را قوی کنید.

 از فرزند خود بخواهید روی برگه‌ای، ویژگی‌های منفی و مثبت خود را بنویسد. با این کار، خودشناسی فرزندتان بالا می‌رود.

 از فرزند خود بپرسید اگر مایز به انسان قوی تبدیل نمی‌شد، چه اتفاقی در پایان داستان می‌افتاد؟

 از او بپرسید اگر کارگردان داستان بود، چگونه آن را به اتمام می‌رساند؟

 از فرزند خود بپرسید اگر دوست دارد انسان قوی همچون مرد عنکبوتی شود، چه کارهایی باید انجام دهد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه