مدرسه‌ی خرگوش: نگهبانان تخم طلایی

بررسی تخصصی انیمیشن Rabbit School: Guardians Of Golden Egg

مدرسه‌ی خرگوش: نگهبانان تخم طلایی

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن «مدرسه‌ی خرگوش‌ها»، در ژانر ماجراجویی و کمدی است که انتخاب خوبی برای تماشای آن با خانواده است. این انیمیشن نامزد جشنواره‌ی فیلم برلین و برنده‌ی دو جایزه برای بهترین‌انیمیشن در جشنواره‌های فیلم مونیخ و زوریخ است. داستان آن درباره‌ی اتحاد و همکاری خرگوش‌ها برای حفاظت از تخم طلایی در برابر روباه‌هاست.

سال 2017 71 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت این انیمیشن بیشتر در رفتار شخصیت‌های منفی داستان (روباه‌ها) نمایش داده می‌شود. مادر روباه‌ها، فرزندانش را تحقیر، تهدید و مسخره می‌کند و آن‌ها را برای کشیدن نقشه‌های شوم برای ورود به مدرسه‌ی خرگوش‌های عید پاک تشویق می‌کند. او از فرزندانش می‌خواهد که به مدرسه‌ی خرگوش‌ها حمله کنند و تخم طلایی را برای او بیاورند تا دیگر عید پاکی وجود نداشته باشد. برای همین هم بارها صحنه‌های حمله‌ی روباه‌ها به مدرسه و زدوخورد فیزیکی میان روباه‌ها و خرگوش‌های مدرسه در انیمیشن دیده می‌شود. مورد دیگر هم، فریادزدن از روی عصبانیت است که هم مادر روباه‌ها این رفتار را از خودش بروز می‌دهد و هم معاون مدرسه‌ی خرگوش‌ها. البته معاون مدرسه بعد از اینکه مکس خودش را به همه اثبات می‌کند، از رفتارش پشیمان می‌شود، او به مکس اعتماد می‌کند و با او مهربان می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مکس بدون اطلاع‌دادن به کسی، از مدرسه‌ی خرگوش‌ها خارج می‌شود و در را هم باز می‌گذارد. این اتفاق باعث می‌شود تا جان بقیه خرگوش‌ها نیز به خطر بیفتد. هنگامی‌که «خانم هرماین» او را نجات می‌دهد و به مدرسه برمی‌گرداند، معاون مدرسه او را دعوا و سرزنش می‌کند که این صحنه ممکن است مخاطب را کمی بترساند. همچنین بارها روباه‌ها به مدرسه حمله می‌کنند یا با خرگوش‌ها درگیر می‌شوند که علاوه بر زدوخورد فیزیکیِ نمایش داده‌شده، صحنه‌هایی از فرارکردن نیز نشان داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مادر روباه‌ها با بدزبانی با دیگران صحبت می‌کند و کلماتی مثل کودن، احمق، ابله و... را به فرزندانش نسبت می‌دهد. در یک مورد نیز، یکی از خرگوش‌های مدرسه‌ی خرگوش‌ها، به مکس حسادت می‌کند و برای از میدان به‌درکردنِ او دسیسه می‌چیند. البته با رفتار خوبی که از مکس می‌بیند، از هدفی که داشته است، پشیمان می‌شود و با او دوست می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

خرگوش‌های عید پاک برای محافظت از تخم طلایی، همه با متحد هستند و با همکاری یکدیگر در مقابل روباه‌ها پیروز می‌شوند. آن‌ها با خلاقیت و کار گروهی، هربار که روباه‌ها به مدرسه حمله می‌کنند، آن‌ها را شکست می‌دهند و موفق می‌شوند برای مدرسه سیستم هشداری ایجاد کنند که بتوانند راحت‌تر با آن‌ها مقابله کنند. مکس نیز، با تلاش و پشتکاری که دارد، می‌تواند تمام مراحلِ «خرگوشِ عید پاک‌شدن» را بگذراند. او با انگیزه برای چیدن سنگ‌ها روی هم، اثبات خودش به دیگران و غیب‌شدن، مراحل سختِ آمادگی برای مقابله با روباه‌ها را می‌گذراند. همچنین مکس، امی و خانم هرماین نیز، بارها برای نجات جان کسانی که در خطر افتاده‌اند، از خودگذشتگی می‌کنند و آن‌ها را نجات می‌دهند؛ مثلاً خانم هرماین، هنگامی‌که مکس از مدرسه بیرون رفته بود و در تله‌ی روباه‌ها افتاده بود، او را نجات می‌دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مکس الگوی خوبی برای قدردانی و پشیمان‌شدن از اشتباه است. او برای موفقیت در انجام کارهایی که به او محول شده است، تمام تلاشش را می‌کند و با پشتکار و انگیزه، خلاقیتش را به‌کار می‌گیرد تا بهترین راه‌ها را انتخاب کند و از عهده‌ی کاری که به او محول شده است، برآید؛ به‌عنوان مثال، بارها برای مقابله با روباه‌ها راهکارهای جدیدی ارائه می‌کند، مثل استفاده از تشک‌های فنری برای بیرون‌انداختن آن‌ها از مدرسه یا ایجاد سیستم دفاعی برای مدرسه. او همچنین برای موفق‌شدن در ساخت تخم‌مرغ بزرگ سنگی، شبانه‌روز تلاش کرد تا بتواند از عهده‌ی این کار برآید. امی نیز الگوی خوبی برای کمک به دیگران و حمایت از آن‌هاست. او از مکس پشتیبانی کرد و به او در موفق‌شدن در مراحل مختلف کمک کرد. او دختری مهربان، منظم و تمیز است. خانم هرماین که استاد مدرسه‌ی خرگوش‌های عید پاک بود، الگوی خوبی برای صبوری، اعتماد، مهربانی و کمک است، او برای نجات جان مکس از دست روباه‌ها، به کمکِ او رفت و با اعتماد به او، در مکس انگیزه‌ی پیشرفت ایجاد کرد. همچنین به او در علاقه‌مندشدن به گروه خرگوش‌های عید پاک هم کمک کرد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید اگر خانم هرماین، متوجه نمی‌شد مکس از مدرسه خارج شده است، ممکن بود چه اتفاقی بیفتد؟

از او بخواهید ویژگی‌های هریک از شخصیت‌ها را برایتان شرح دهد و بگوید دوست دارد کدام‌یک از این ویژگی‌ها را داشت و احساس می‌کند کدام ویژگی‌ها را دارد؟

از او بپرسید مکس در انتهای داستان چگونه توانست غیب شود؟

از فرزندتان بخواهید داستان را به زبان خودش برایتان تعریف کند.

از او بپرسید هویج‌ها نشانه‌ی چه چیزی بودند؟ آیا حمله‌ی روباه‌ها را پیش‌بینی کرده بودند یا کمک‌هایی که مکس به مدرسه می‌کند؟

به نظر تو می‌توانیم موضوعات مختلف را از چه زوایایی ببینیم؟ آیا هر مسئله‌ای لزوماً بد یا مطلقاً خوب است؟

خلاصه: از او بپرسید از این داستان چه چیزهایی یاد گرفته است؟ به او کمک کنید تا برداشت‌هایش را سامان دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن درباره‌ی کار و تلاش گروهیِ خرگوش‌های عید پاک برای محافظت از تخم طلایی در برابر روباه‌هاست. ناهنجاری‌هایی مثل بدزبانی و خشونت‌هایی همانند فریادزدن، تحقیر و تمسخر در شخصیت منفی داستان (مادر روباه‌ها) نمایش داده می‌شود، به همین دلیل ممکن است کمترین میل به تقلید را در کودک ایجاد کند؛ اما اگر والدین، این رفتار را در روزمره‌ی فرزندشان مشاهده کردند، توصیه می‌شود برای فرزند خود توضیح دهند این کارها متناسب با شخصیت مهربان و دوست‌داشتنیِ او نیست و هیچ‌کس مادرِ روباه‌ها را که چنین رفتاری داشت، دوست ندارد.

نکته‌ی دیگری که والدین باید به آن توجه کنند، رفتار مکس است. او در ابتدای داستان، با دزدی از مغازه‌ها زندگی‌اش را می‌گذراند، وقتی در مدرسه‌ی خرگوش‌ها گیر می‌افتد، بدون توجه به امنیت دیگران، کلید مدرسه را پنهانی برمی‌دارد و از مدرسه خارج می‌شود؛ اما باید توجه داشت بعد از اینکه خانم هرماین، مکس را نجات می‌دهد و او را به مدرسه بازمی‌گرداند، مکس از این کارش پشیمان می‌شود. البته مسئله‌ی دزدی، به‌طور مشخص حل نمی‌شود، بلکه از زمانی‌که مکس به مدرسه‌ی خرگوش‌ها می‌رود و در آنجا چیزهای جدیدی می‌آموزد و رفتارش با رفتار خرگوش‌های خیابانی فرق می‌کند، دیگر میلی به شبیه‌بودن به آن‌ها ندارد. اگر احساس کردید این مسئله در طول داستان برای فرزندتان حل نشده است، برای او ویژگی‌های مکس را قبل از رفتن به مدرسه پررنگ کنید و از او بخواهید خودش برایتان توضیح دهد که چرا در انتهای داستان، مکس دیگر شبیه خرگوش‌های خیابانی نبود. توصیه می‌شود فرزندتان را به‌سمتی سوق دهید که خودش از داستان این نتیجه‌گیری را داشته باشد.

خلاصه: در ابتدای داستان، مکس که یکی از شخصیت‌های اثرگذار داستان است، دزدی می‌کند؛ اما در طول داستان این موضوع را به‌طور مشخص در ذهن مخاطب تغییر نمی‌دهد، اگر احساس کردید فرزندتان نتوانسته است این مسئله را حل کند، او را به‌سمتی سوق دهید که خودش با توجه به داستان، به علت تغییر رفتارهای اشتباه مکس برسد.

داستان انیمیشن

«مدرسه‌ی خرگوش» درباره‌ی مدرسه‌ی خرگوش‌های «عید پاک» است که یاد می‌گیرند با همکاری یکدیگر، همچون یک گروه قوی از «تخم طلایی» محافظت کنند. «مکس» نیز که یک خرگوش شهریِ باانگیزه برای عضویت در گروه‌های بزرگ و خاص است، طی یک حادثه به مدرسه‌ی خرگوش‌ها آمده است. او با خلاقیت و انگیزه به خرگوش‌های عید پاک در مقابله با روباه‌ها کمک می‌کند و عضو گروه خرگوش‌های عید پاک می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Ute von Münchow-Pohl / اوته ون مینچه پول

نویسنده: Dagmar Rehbinder, Katja Grübel / داگمار ریبیندر، کاتجا گرابل

نام تهیه کننده: Dirk Beinhold / درک بینهولد

نام بازیگران: Noah Levi, Senta Berger, Jenny Melina Witez / نوآح لوی، سنتا برگر، جنی ملینا ویتز

نام شخصیت‌ها:

مکس: خرگوشی شهری که بر اثر یک حادثه وارد مدرسه‌ی خرگوش‌های عید پاک می‌شود و به‌خاطر اینکه بیرون از مدرسه، روباه‌ها وجود داشتند و تاقبل از عید پاک کسی نمی‌توانست او را به شهر بازگرداند، مجبور شد در آنجا بماند،

امی: یکی از شاگردان مدرسه‌ی خرگوش‌ها که با کمک مکس توانست از نقشه‌ی روباه‌ها باخبر شود،

خانم هرماین: استاد مدرسه‌ی خرگوش‌ها که با صبوری و مهربانی، مکس را نیز به شاگردی پذیرفت و او را نجات داد.

کشور سازنده: آلمان

کمپانی سازنده: AKKORD FILM

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه