• امروز : ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

مباهله

بررسی تخصصی انیمیشن

مباهله

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «مباهله» داستان یکی از اتفاقات مهم تاریخ اسلام را روایت می‌کند. زمانی‌که مسیحیان نجران دعوت پیامبر را به اسلام رد می‌کنند، قرار می‌شود که بین پیامبر و سران مسیحی مباهله انجام شود؛ یعنی هریک دیگری را نفرین کند و دعای هریک در حق دیگری مستجاب شد، به معنای برحق‌بودن اوست. پیامبر اسلام با عزیزترین افراد خانواده‌اش به مباهله می‌رود و مسیحیان یقین می‌کنند که او برحق است و از مباهله انصراف می‌دهند. این انیمیشن از نظر تاریخی و مذهبی دارای ارزش آموزشی است؛ اما به دلیل منتقل‌شدن پیام‌ها از طریق دیالوگ‌ها، ممکن است کودکان متوجه جریان داستان نشوند.

سال 2007 20 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
پیام مثبت

علاوه بر روایت‌شدن ماجرای مباهله در این اثر و آشناشدن مخاطبان با بخشی از تاریخ اسلام، منش پیامبر اسلام در برخورد با سایر ادیان دیده می‌شود و در مناظره‌ای که میان پیامبر اسلام و بزرگان مسیحیت رخ می‌دهد، مطالبی درباره‌ی عقاید مسیحیان و دلایل رد آن‌ها ازجانب مسلمانان ارائه می‌شود.

جزئیات
الگوی مثبت

پیامبر اسلام با زبانی نرم و ملایم با مسیحیان مناظره می‌کنند و با استدلال سعی در دعوت‌کردن آن‌ها به دین دارد. پس از تقاضای مسیحیان برای صلح، پیامبر این تقاضا را می‌پذیرد و به آنان وعده می‌دهد که اموال و سرزمینشان در پناه حکومت اسلامی باشد. ایشان برخلاف تصورِ مسیحیان، هیچ‌کدام از بزرگان مسیحیت را از مقامش برکنار نمی‌کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

این اثر براساس یک واقعیت در تاریخ اسلام ساخته شده است و به موضوع مباهله‌ی پیامبر اسلام با مسیحیان نجران می‌پردازد. نام‌بردن از شخصیت‌های بزرگ عربستان در آن زمان و اشاره به برخورد اسلام با سایر ادیان می‌تواند از نظر آموزشی ارزشمند باشد.

آنچه لازم است والدین بدانند

مباهله روایت واقعه‌ای از تاریخ اسلام است. داستان زمانی‌که پیامبر اسلام و مسیحیان نجران قرار است مباهله انجام دهند. جریان داستان و پیام‌های آن در گفت‌وگوی شخصیت‌ها بیان می‌شود و درک آن را برای کودکان دشوار می‌کند. فهم گفت‌وگوهایی که بین پیامبر و مسیحیان ردوبدل می‌شود، هم‌چنین کلماتی مانند تثلیث و مباهله هرچند با توضیحاتی همراه می‌شود؛ اما احتمالاً برای کودکان غیرقابل درک و بیشتر برای نوجوانان مؤثر است. می‌توانید جریان داستان را یک‌بار برای فرزند خود توضیح دهید و با راهنمایی‌هایتان کمک کنید پیام‌ها را درک کند. اگر فرزند شما به دانستن بیشتر پیرامون داستان‌های مذهبی یا تاریخی علاقه نشان داد، سعی کنید کتاب‌هایی با این موضوعات برایش تهیه کنید.

خلاصه: این اثر با نمایش واقعه‌ای از تاریخ اسلام مفید است؛ اما ارائه‌ی جریان داستان و پیام‌های مهم در گفت‌وگوها، فهم انیمیشن را برای کودکان دشوار می‌کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با پرسش‌هایی ساده سعی کنید به فهم کودکان از جریان داستان کمک کنید.

مباهله به معنای چیست؟ چرا مسیحیان حاضر نشدند در مباهله شرکت کنند؟

پیامبر با مسیحیان چه رفتاری داشت؟

خلاصه: با پرسش‌هایی ساده سعی کنید به فهم کودکان از جریان داستان کمک کنید.

داستان انیمیشن

«مسیحیان نجران» از طرف «پیامبر اسلام» نامه‌ای دریافت می‌کنند که آن‌ها را به اسلام‌آوردن دعوت کرده است. بزرگان آن‌ها تصمیم می‌گیرند که به مناظره با «حضرت محمد» (صلی الله علیه و آله) بروند تا متوجه شوند که آیا همان‌طور که خودش ادعا می‌کند، رسول موعود است یا نه. در این مناظره حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) جواب‌های دندان‌شکنی به مسیحیان می‌دهد. بااین‌وجود آن‌ها اعلام می‌کنند که هنوز قصد اسلام‌آوردن ندارند، سپس پیامبر آیه‌ای از قرآن را برایشان می‌خواند و آن‌ها را به «مباهله» دعوت می‌کند. قرار می‌شود که حضرت محمد و مسیحیان نجران هریک دیگری را نفرین کنند، آنگاه دعای هرکدام مستجاب شود؛ یعنی او برحق است. روز مباهله فرا‌می‌رسد. مسیحیان که می‌بینند پیامبر اسلام با عزیزترین افراد خانواده‌اش، «حضرت علی»، «حضرت زهرا»، «امام حسن» و «امام حسین»، آمده‌اند، متوجه می‌شوند که او یقیناً برحق است؛ زیرا اگر ادعای او درباره‌ی اسلام دروغین بود و به حق‌بودن خود ایمان نداشت، عزیزترین کسانش را با خود همراه نمی‌کرد. پس مسیحیان از مباهله انصراف می‌دهند و از پیامبر تقاضای صلح می‌کنند. پیامبر نیز با صلح موافقت می‌کند و با نجرانیان پیمان می‌بندد که اموال و سرزمینشان در پناه حاکمیت اسلام حفظ شود، درعوض مسیحیان، مسلمانان را در جنگ‌ها یاری کنند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: فرشید رجبعلی، کامران خادم حسین

نویسنده: زهیر میرمحمدی

نام تهیه کننده: بهرام توکلی

نام بازیگران: محمدرضا علیمردانی، علیرضا طاهری، محمدرضا صولتی، کیوان صادقی‌یگانه، علی میلانی

نام شخصیت‌ها:

حضرت محمد: (صلی ‌الله علیه و آله) پیامبر اسلام که مسیحیان نجران را به اسلام دعوت می‌فرماید و سپس آن‌ها را به مباهله دعوت می‌کند،

ابوحارثه: اسقف اعظم نجران که از جانب پیامبر به اسلام دعوت می‌شود؛ اما از اینکه با پذیرش اسلام قدرت و مقامش را از دست بدهد واهمه دارد.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه