ماموریت کاتماندو: ماجراهای نیلی و سایمون

بررسی تخصصی انیمیشن Mission Kathmandu: The Adventures of Nelly and Simom

ماموریت کاتماندو: ماجراهای نیلی و سایمون

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

«مأموریت کاتماندو»، انیمیشنی ماجراجویانه‌ و علمی‌ ـ تخیلی ا‌ست و نظریه تکامل انسان‌ها موضوع اصلی آن است. سایمون، زیست‌شناسی است که برای یافتن حلقه‌ی گمشده‌ی تکامل انسان، به همراه نلی به «هندوستان» می‌رود تا پاگنده‌ها را بیابد. او موفق به اثبات فرضیه‌اش می‌شود؛ اما برای حفظ حیات آن‌ها، نظریه‌اش را مخفی نگه می‌دارد‌. این انیمیشن برای کودکانِ علاقه‌مند به موضوعات علمی ـ تخیلی می‌تواند جذاب باشد.

سال 2018 85 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

سایمون که پژوهشگر اصلی گروه است، در مواردی عصبانی می‌شود، فریاد می‌زند و حتی اشیاء را به‌سمت دیگران یا اطرافش پرتاب می‌کند. گروه ماجراجوی داستان چندبار با پاگنده‌ها درگیر می‌شوند که با چک‌زدن، فریادزدن و غریدن پاگند‌ها همراه است. در موارد متعددی نلی، برای نجات خود به پای دیگران لگد می‌زند تا بتواند فرار کند.

جزئیات
ترس

سایمون و نلی به همراه تنسینگ، برای یافتن پاگنده‌ها به کوهستان می‌روند. در راه رسیدن به کوهستان، هواپیمایشان دچار سانحه می‌شود و درجایی‌که نمی‌شناختند، گم می‌شوند. در راهِ جست‌وجو، در یک غار با ارواح کوهستان برخورد می‌کنند که این درگیری ممکن است برای مخاطب ترسناک باشد. آن‌ها با پاگنده‌ها مواجه می‌شوند و با آنان نیز زدوخوردهایی دارند. موارد بسیاری از فریاد و جیغ، صحنه‌هایی از فرارکردن و صدای ترسناک نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سایمون و نلی برای اثبات فرضیه‌شان به دفترچه‌ای که در گاوصندوق رئیس دانشکده بود، احتیاج داشتند و برای دستیابی به آن به شکل مخفیانه‌ای وارد دفتر رئیس شدند و از گاوصندوق او، دفترچه را برداشتند.

جزئیات
پیام مثبت

مهم‌ترین پیام انیمیشن، این است که در هرشرایطی، خوش‌شانسی و بدشانسی بستگی به دیدگاه انسان‌ها دارد. این گزاره‌ای است که خانواده‌ی تنسینگ به آن اعتقاد دارند و باور بومی آن‌ها شده است. تنسینگ نیز در هرشرایطی معتقد است خوش‌شانسی و بدشانسی وابسته به دیدگاه انسان‌هاست. نکته‌ی دیگر اینکه در شرایط سخت نباید ناامید شد؛ چون ممکن است راه بهتری برای انسان گشوده شود. هم‌چنین برای رسیدن به اهدافمان باید سخت‌کوش باشیم و مطمئن باشیم که موفق می‌شویم. این مورد در مواقعی که سایمون ناامید می‌شود و با تلاش بیشتر نلی و تنسینگ، راه بهتری برای ادامه مسیر سر راه گروه قرار می‌گیرد، قابل مشاهد است؛ مثلاً زمانی‌که غار ریزش می‌کند و گروه ماجراجوی داستان مجبور می‌شوند به‌سمت انتهای غار بروند، باعث می‌شود هم راه نجاتی بیابند و هم پاگنده‌ها را پیدا کنند. پیام مثبت دیگر نیز حفاظت از طبیعت و جانوران است و اینکه نباید شرایط سخت و دردناکی برای حیوانات ایجاد کنیم. این باور نلی است و سایمون را نیز متقاعد می‌کند تا یافته‌شان را به شکل یک راز مخفی نگه ‌دارند تا انسان‌ها به زندگی پاگنده‌ها وارد نشوند و آسیبی به آن‌ها نزنند و پاگنده‌ها را همانند بقیه حیوانات از زندگی طبیعی‌شان محروم نکنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

تنسینگ، الگوی خوبی برای خوش‌بینی و پیدا‌کردن راه‌حل در شرایط سخت است. نلی و سایمون نیز الگوهای خوبی برای ماجراجویی و حقیقت‌طلبی در عین رعایت اخلاق هستند. سایمون جوانی دانشمند و پُرآرزوست و تنها مشکلش این است در سختی‌ها خیلی زود ناامید و عصبی می‌شود.

جزئیات
ارزش آموزشی

در این انیمیشن به نظریه داروین و تکامل انسان‌ها اشاره می‌شود. سایمون شخصیتی است که اطلاعات علمی بسیاری دارد و از اصطلاحات و اصول علمی استفاده می‌کند. او به شکل گذرا به بیانِ تاریخ علم مدرن و اندیشمندان علوم طبیعی می‌پردازد. در تم داستان نیز به تاریخ و فرهنگ بومی هندوستان و هندوها نیز پرداخته می‌شود.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید که واقعیت‌ و تخیل داستان را برایتان تفکیک کند تا متوجه شوید در تفکیک این امر موفق بوده است یا خیر.

از او بپرسید اگر جای سایمون بود، زمانی‌که با سختی‌ها مواجه می‌شد، چه راهکاری را انتخاب می‌کرد؟

اگر او کاشف پاگنده‌ها بود، حاضر بود این کشف را مثل یک راز مخفی نگه دارد تا زندگی پاگنده‌ها از بین نرود؟

درباره‌ی ویژگی‌های مثبت و منفی هریک از شخصیت‌ها با او صحبت کنید و نظر او را بپرسید. از او بخواهید درباره‌ی آرزوها و ایده‌آل‌های آینده‌اش آزادانه برایتان صحبت کند.

خلاصه: از فرزندتان بپرسید اگر جای سایمون بود، برای اکتشاف پاگنده‌ها به کوهستان می‌رفت؟ اگر جای او بود، در مواقع سختی چه رفتاری داشت و آیا حاضر بود این کشف را مثل یک راز نگه‌ دارد؟

آنچه لازم است والدین بدانند

در مأموریت کاتماندو به نظریه داروین درباره‌ی تکامل انسان‌ها اشاره می‌شود. سایمون که یک زیست‌شناس جوان است، معتقد است در تکامل انسان‌ها، حلقه‌ای از موجودات به نام پاگنده‌ها، فراموش شده‌اند و کسی به آن‌ها نپرداخته است. او برای اثبات این فرضیه‌اش به همراه نلی و تنسینگ به کوه‌های هیمالیا می‌رود تا پاگنده‌ها را پیدا کند و موفق هم می‌شود. اگر فرزندتان به این موضوعات علمی علاقه‌مند است، احتمالاً این انیمیشن را دوست خواهد داشت. البته موضوع فیلم براساس خلاقیت نویسنده‌ است و ممکن است فرزندتان وجود پاگنده‌ها یا حتی ارواح کوهستان را باور کند. توصیه می‌شود دراین‌باره او را به کتاب‌های علمی در گروه سنی خودش ارجاع دهید تا خودش با ماجراجویی و پژوهش به نتیجه‌ی درست برسد.

خشونت و ترس این انیمیشن، بیشتر در درگیری گروه ماجراجو با ارواح کوهستان و پاگنده‌هاست که ممکن است فرزندتان را بترساند. اگر فرزندتان کسی است که فیلم‌ها و تصاویر می‌تواند موجب آشفتگی خواب‌هایش بشود، توصیه می‌شود پیش از اینکه فرزندتان آن را تماشا کند، خودتان صحنه‌های ترسناک این انیمیشن را ببینید و اگر احساس کردید روحیه فرزندتان با این صحنه‌ها دچار آسیب نمی‌شود، نگرانی‌ نداشته باشید و اگر احساس می‌کنید ممکن است بترسد؛ ولی دوست دارد آن را تماشا کند، هنگام دیدن انیمیشن در کنار او باشید و قبل از اینکه صحنه‌ی ترسناک ارواح کوهستان اتفاق بیفتد، ذهن او را کمی آماده کنید. می‌توانید او را در آغوش بگیرید و به او بگویید: «ممکن است در اینجا بترسی؛ اما نگران نباش، من در کنار تو هستم.»

در پایان برای فرزندتان ویژگی‌های مثبت شخصیت‌ها را پررنگ کنید. اگر احساس می‌کنید اینکه سایمون در مواقع سختی زودتر از بقیه ناامید می‌شود، بر فرزندتان اثر گذاشته است، با توجه به جریان داستان برایش اثبات کنید که ناامیدی فقط خودِ فرد را متوقف می‌کند و اگر ناامید نباشد و همانند تنسینگ در هرشرایطی به اتفاقات مثبت فکر کند، راحت‌تر راه چاره را می‌یابد و می‌تواند در هرشرایطی به دنبال موفقیت بگردد.

خلاصه: اگر فرزندتان تخیل نویسنده را باور کرده بود، با او دراین‌باره صحبت کنید و او را به‌سمت کتاب‌ها و منابع علمی سوق دهید تا خودش حقیقت را کشف کند. اگر احساس می‌کنید صحنه‌های ترسناک بر خواب فرزندتان اثر می‌گذارد و این انیمیشن از نظر شما صحنه‌هایی دارد که ممکن است خواب او را مختل کند، او را از اینکه همیشه در کنار او هستید مطمئن کنید و به او بگویید ارواح کوهستان واقعیت ندارند.

داستان انیمیشن

«سایمون»، پژوهشگر و زیست‌شناسی است که می‌خواهد اکتشاف جدیدی را ثبت کند. او معتقد است در زنجیره‌ی تکامل انسان‌ها، «پاگنده‌ها» حلقه‌ی مهمی هستند که فراموش شده‌اند. پیش از او نیز پژوهشگران بسیاری در این راه قدم گذاشتند و موفق نشدند؛ اما سایمون برای اثبات فرضیه‌اش مصمم است و به همراه «نلی» و «تنسینگ»، به کوهستان می‌روند تا پاگنده‌ها را بیابند و موفق هم می‌شوند؛ ولی برای حفظ حیات آن‌ها، این کشف را سربه‌مهر باقی می‌گذارند تا با ورود انسان‌ها به زندگی آن‌ها، به مرور آن گونه‌ی‌ تاریخی از بین نرود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Pierre Greco, Nancy Florence/ پی‌یر گریکو، نانسی فلورنس

نویسنده: Pierre Greco, Andre Morency/ پی‌یر گریکو، آندره مورنسی

نام تهیه‌کننده: Nancy Florence Savard / نانسی فلورنس سوارد

نام بازیگران: Sylvie Moreau, Guillaume Lemay, Thivierge, Rachid Badouri, Arthur Holden, Alexandrine Warren/ سیلوی موریا، گالیوم لیمِی، ثیورج، ریچارد بدوری، آرتور هولدن، الکساندرین وارن

نام شخصیت‌ها:

سایمون پیکارد: زیست‌شناس جوانی که معتقد است حلقه‌ای از زنجیره‌ی تکامل داروین جا‌مانده و آن مرحله‌ی پاگنده‌هاست. او برای اثبات فرضیه‌اش بسیار تلاش می‌کند و درنهایت موفق هم می‌شود؛ اما نتیجه را برای همگان فاش نمی‌کند تا این‌ گونه‌ی جانوری از آسیب‌های انسان‌ها درامان بمانند،

نلی مالوی: دخترِ کارآگاه و باهوشی که با سایمون همراهی می‌کند تا پاگنده‌ها را پیدا کنند،

تنسینگ: پدربزرگِ تنسینگ، به‌خاطر وظیفه‌ای که برعهده او و خاندانش بود، به کوهستان می‌رود تا پاگنده‌ها را پیدا کند؛ اما موفق نمی‌شود و از دنیا می‌رود. حالا تنسینگ برای ادامه راه او تلاش می‌کند و به نلی و سایمون در رسیدن به هدف مشترکشان کمک می‌کند.

کشور سازنده: کانادا

کمپانی سازنده:Concord Hom Intertainment

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه