• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

ماشین ها (۲)

بررسی تخصصی انیمیشن (2)car's

ماشین ها (۲)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن«ماشین­‌ها ۲» داستان گروهی از ماشین­‌های قدیمی و قراضه­‌ای است که تصمیم به خرابی ماشین­های مسابقه، ازجمله مک­‌کویین را، در زمان برگزاری مسابقات جام‌جهانی دارند. ماتر که دوست صمیمی مک­‌کویین است، با کمک دو مأمور مخفی برای پیداکردن و دستگیری رییس گروه با ماشین­‌ها درگیر می­شود و جانش را به‌خطر می­‌اندازد. میزان نمایش صحنه­‌های تیراندازی و درگیری که ممکن است باعث ایجاد اضطراب و ترس در خردسالان شود، در این انیمیشن بالاست.

سال 2011 ۱۱۳ دقیقه (نسخه اصلی)، فیلم‌گردی: ۱۰۶ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

پروفسور زونداپ و گروهی از ماشین¬های قدیمی برای انتقام از ماشین‌های جدید و ازبین‌بردن ماشین‌های مسابقه، از اسلحه‌های مختلف استفاده می‌کنند و روی موتور ماتر، دوست صمیمی مک‌کویین، بمب وصل می‌کنند. ماتر و دو مأمور مخفی برای پیداکردن سرنخ و حل پرونده با ماشین‌ها درگیر می‌شوند و به‌سوی هم تیراندازی می‌کنند. در زمان برگزاری مسابقات، مک‌کویین به‌خاطر رفتار‌های عجیب و خنده‌دار ماتر، به او توهین می‌کند. مأموران مخفی میان چرخ‌دنده‌هایی بسته شده‌اند و امکان له‌شدن‌ آن‌ها وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌های درگیری و فرارکردن ماتر از ماشین‌های قدیمی می‌تواند باعث ایجادِ ترس و دلهره در کودکان ‌شود. زمانی‌که پروفسور زونداپ برای ازبین‌بردن مک‌کویین، بمب را به موتور ماتر وصل می‌کند، ماتر برای جلوگیری از انفجار و آسیب‌رساندن به مک‌کویین، با سرعت زیاد رانندگی می‌کند و در این مسیر با ماشین‌هایی که دستیار پروفسور هستند، درگیر می‌شود. امکان له‌شدن مأموران مخفی با چرخ‌دنده وجود دارد. (البته درنهایت خود را نجات می‌دهند)

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

صحنه‌هایی از مسخره‌کردن، طعنه‌زدن، دروغ‌گویی و نا‌سزا‌هایی مانند «احمق» وجود دارد. یک ماشین زن از گروهی ماشین‌ مرد در‌خواست کمک می‌کند و مردان صرفاً برای اینکه او زن است، به او توجه می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت دوستی و توجه به ویژگی‌های خاص هرشخصی از پیام‌های مثبت انیمیشن است. بعد از اینکه مک‌کویین، ماتر را که بهترین دوستش است به مسابقات می‌برد، به‌خاطر رفتار‌های عجیبش از بقیه خجالت می‌کشد و به ماتر می‌گوید مراقب رفتارش باشد؛ اما ماتر با همان کارهای عجیب و منحصربه‌فردش موفق می‌شود مایلز اکسلراد را که قصد آسیب‌زدن به مک‌کویین را داشت، دستگیر کند. بعد از این اتفاق مک‌کویین متوجه اشتباهش می‌شود و از ماتر عذرخواهی می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ماتر شخصیت مهربانی است که برای کمک به دوستش، مک‌کویین و دیگران همیشه حاضر است. او برای کمک به مأموران مخفی و نجات دوستش با پروفسور زونداپ و دستیارانش درگیر می‌شود و موفق به دستگیری مایلز اکسلراد می‌شود. مایلز اکسلراد ماشینی است که در ابتدا خود را با تولید سوخت جدید، فرد خوبی نشان می‌دهد؛ اما در واقعیت شخصیت منفی است که برای آسیب‌زدن به مک‌کویین بمب را به موتور ماتر وصل کرده است.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «ماشین­ها 2» داستان زندگی ماشین مسابقه‌­ای به نام مک­‌کویین است. زمانی‌که مک­‌کویین و دوستش، ماتر، برای مسابقات به کشور ژاپن می­­روند، با اتفاقات عجیبی ازجمله خرابی ماشین­‌ها و آشنایی با مأموران مخفی روبه‌رو می‌شوند. این محصول یک انیمیشن مهیج و اکشن است، برای همین ممکن است برای کودکان کم‌سن‌تر کمی پیچیده باشد. بهتر است با گفت‌وگویی گره‌گشایانه درباره‌ی اتفاقات و رفتار شخصیت­‌ها با فرزندتان، او را در درک بهتر داستان یاری کنید. همچنین با صحبت و طرح سؤالاتی ساده و در سطح فهم فرزندتان درباره‌ی احتمالات داستان، باعث رشد شناختی او بشوید؛ برای مثال از او بخواهید خودش را به‌جای شخصیت‌های اصلی داستان بگذارد و به‌جای آن‌ها تصمیم بگیرد.

لازم است به میزان خشونت و ترس انیمیشن توجه کنید و آن را براساس روحیات فرزندتان انتخاب کنید. این انیمیشن می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تر که به‌دنبال محتوای هیجان‌انگیز و ماجراجویانه هستند، مناسب باشد.

خلاصه: لازم است به میزان خشونت و ترس انیمیشن توجه کنید و آن را براساس روحیات فرزندتان انتخاب کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا خجالت‌کشیدن مک­‌کویین از رفتار­های ماتر کار درستی است؟ دلیل محبوبیت ماتر چیست؟ چه چیزی باعث موفقیت ماتر در دستگیری مایلز اکسلراد شد؟ دلیل پشیمانی مک­‌کویین از توهین‌هایش به ماتر چه بود؟ دلیل انتقام و آسیب‌زدن مایلز اکسلراد چه بود؟ تو اگر جای ماتر بودی، سعی می­کردی ویژگی­های شخصیتت را به‌خاطر دیگران تغییر بدهی؟ اگر ماتر به‌خاطر حرف­های مک­‌کویین ناراحت می­شد، چه اتفاقی برای مک‌­کویین می­‌افتاد؟ اگر جای مک‌کویین بودی، با ماتر چگونه رفتار می‌کردی؟ خلاصه: چه چیزی باعث موفقیت ماتر در دستگیری مایلز اکسلراد شد؟

داستان انیمیشن

«مک­‌کویین»، پرسرعت‌ترین ماشین مسابقه است که برای شرکت در مسابقات جام‌جهانی به همراه دوست صمیمی­‌اش، «ماتر»، به «ژاپن» می­‌رود. «مایلز اکسلراد» ماشین گردشگری است که به‌تازگی سوخت جدید تولید کرده است و برای آزمایش، این سوخت را در اختیار ماشین­‌های مسابقه می­گذارد؛ اما «پروفسور زونداپ» و گروهی از ماشین­های قدیمی و قراضه که صاحب منبع نفتی هستند و از کنارگذاشتن و نادیده‌شدنشان ناراحت هستند، دور هم جمع می­شوند تا با استفاده از دستگاهی، موتور ماشین­های مسابقه را خراب کنند و اعتبار سوخت جدید را پایین بیاوردند و همه را تشویق به استفاده از سوخت بنزینی کنند. در زمان شروع مسابقه ماتر با اشتباهاتش باعث شکست‌خوردن مک­‌کویین می­شود، به‌همین‌خاطر مک­‌کویین به او توهین می‌­کند و به ماتر می‌گوید دیگر به کمکش نیاز ندارد. در همان زمان دو مأمور مخفی که به‌دنبال ماشین­‌های قدیمی و دستگیری آن­ها هستند، ماتر را با یک مأمور مخفی اشتباه می­گیرند و او را برای حل پرونده با خود به «ایتالیا» می­برند. در ایتالیا ماتر با ماشین­‌های قراضه درگیر می­شود و در روند حل پرونده و دستگیری رییس گروه کمک بسیاری می‌کند. درنهایت، در آخرین مرحله مسابقات جام‌جهانی که در انگلستان برگزار می­شود، ماتر موفق می­شود مایلز اکسلراد را که عامل خرابی ماشین­‌هاست و قصد داشت مک­‌کویین را هم از بین ببرد، دستگیر کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: John Lasseter / جان لستر

نویسنده / مترجم: John Lasseter Bradford Lewis, / بردفورد لوییس، جان لستر

نام تهیه‌کننده: Denise Ream / دنیس ریم

نام شخصیت‌ها:

مک­کویین: پرسرعت‌ترین ماشین مسابقه که برای شرکت در مسابقات جام‌جهانی به همراه دوست صمیمی‌اش، ماتر، به ژاپن می­رود،

ماتر: ماشین مهربانی است که برای کمک به دوستش، مک­کویین و دیگران همیشه حاضر است و موفق به دستگیری مایلز اکسلراد می­شود،

مایلز اکسلراد: ماشینی است که در ابتدا خود را با تولید سوخت جدید، فرد خوبی نشان می­دهد؛ اما در واقعیت شخصیت منفی است که برای آسیب‌زدن به مک­کویین بمب را به موتور ماتر وصل کرده است.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی، پیکسار

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه