• امروز : ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

ماشین‌ها

بررسی تخصصی انیمیشن Cars

ماشین‌ها

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن ماشین‌ها که ساخته‌ی کمپانی دیزنی است، در سال ۲۰۰۶ منتشر شده است. این انیمیشن با استقبال مخاطبان مواجه و نامزد دریافت اسکار بهترین انیمیشن شد. خشونت، ترس و ناهنجاری اجتماعی پایین این محصول و همچنین پیام‌ها و الگوهای مثبت قابل توجه که می‌تواند کمک‌کننده‌ی کودکان پیش‌از‌دبستان باشد، موجب می‌شود تا این انیمیشن، محصولی سالم و قابل قبول برای خانواده‌ها باشد.

سال 2006 117 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

مکوئین از روی کامیون حملِ خودش سقوط می‌کند و مدت کوتاهی با باند اتومبیل روبه‌رو می‌شود. او هنگام ورود به شهر رادیاتور اسپرینگ باعث خراب‌شدن آسفالت آنجا می‌شود. «طوفان» در مسابقه با بدجنسی ماشین‌های دیگر را از باند خارج می‌کند و باعث می‌شود تا آن‌ها مصدوم شوند.

جزئیات
ترس

ممکن است نحوه‌ی ورود مکوئین به رادیاتور اسپرینگ و لحظاتی از بازی که در آن «سلطان» مصدوم می‌شود، ترسناک باشد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ماشین «طوفان» تنها برنده‌‌شدن برایش مهم است و سعی می‌کند از هر طریقی این کار را انجام دهد. صحنه‌هایی از مسخره‌کردن و بی‌توجهی در محصول دیده می‌شود که کوتاه است. مکوئین و ماتر به مزرعه‌ای می‌روند و تراکتورها را اذیت می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

همکاری، ازخودگذشتگی و تلاش برای رسیدن به هدف از مهم‌ترین پیام‌های مثبت این انیمیشن است. تمام اهالی شهر رادیاتور اسپرینگ درتلاش هستند تا با کمک یکدیگر بتوانند شهر خود را احیا کنند و دوباره مشتری داشته باشند. آن‌ها با یکدیگر مهربان هستند و به مکوئین کمک می‌کنند تا خودش را پیدا کند. مکوئین در ارتباط با اهالی این شهر متوجه می‌شود که خودخواهی را باید کنار بگذارد و به فکر دیگران باشد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دکتر هورنت تأثیرگذارترین شخصیت این انیمیشن به‌حساب می‌آید. او باعث می‌شود تا مکوئین متوجه شود جام‌های قهرمانی تنها ظرف‌های توخالی هستند. مکوئین از دکتر یاد می‌گیرد که تنها برنده‌شدن مهم نیست، بلکه جوانمردی و ازخودگذشتگی اهمیت بیشتری دارد و می‌تواند جاودانه بماند. مکوئین از اهالی رادیاتور اسپرینگ یاد می‌گیرد که دیگران هم مهم هستند و باید به آن‌ها توجه کرد. مکوئین دقیقاً در لحظه‌ای که درحال قهرمان‌شدن است، از حرکت می‌ایستد تا بتواند سلطان را که حالا مصدوم شده است، به بازی برگرداند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

اگر فرزندان شما در سنین پیش‌از‌دبستان هستند، احتمالاً به کسی جز خودشان اهمیت نمی‌دهند. شما می‌توانید با تماشای این محصول به همراه فرزندانتان به آن‌ها یادآوری کنید که خودخواهی و عدم توجه به دیگران چه نتایجی به همراه خواهد داشت. شما می‌توانید این محصول را بهانه‌ای قرار دهید تا با فرزندانتان درباره‌ی توانایی‌هایشان و راه‌هایی که می‌توانند از آن استفاده‌ کنند، صحبت کنید. مکوئین درابتدا توانایی‌اش را تنها برای پیروزشدن در مسابقه به‌کار می‌بست و به دیگرابعاد انسانی بی‌توجه بود. شما موفقیت اصلی مکوئین را که همان جوانمردی است، برای فرزندانتان شرح دهید و با مثال‌های عینی سعی کنید به او بفهمانید که می‌توانند در زندگی روزمره‌شان هم جوانمردی داشته باشند و به دیگران کمک کنند.

خلاصه: شما می‌توانید با تماشای این محصول به همراه فرزندانتان به آن‌ها یادآوری کنید که خودخواهی و عدم توجه به دیگران چه نتایجی به همراه خواهد داشت.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چه ویژگی‌ای را در مکوئین دوست داری و چه ویژگی‌ای تو را اذیت می‌کند؟ این سؤال باعث می‌شود تا بتوانید باب گفت‌وگو درباره‌ی رفتارهای درست و غلط را با فرزندتان باز کنید.

آیا می‌شود قهرمان شد؛ اما برنده نشد؟ تفاوت این دو مفهوم در چیست؟

شما می‌توانید کمک کنید تا فرزندتان متوجه شود برنده‌شدن الزاماً به‌معنای قهرمان‌بودن نیست؛ مثلاً امکان دارد افرادی جان خود را از دست بدهند، اما همواره قهرمان بمانند.

داستان انیمیشن

«مکوئین» یک ماشین مسابقه‌ای خودخواه است که هیچ همتایی ندارد و همواره برنده شده است. او در مسابقه‌ای با تکروی و بدون توجه به کمک دیگران با دیگرمسابقه‌دهندگان؛ یعنی با «سلطان» و «طوفان» مساوی می‌کند. مکوئین مجبور است برای برنده‌شدن «کاپ پیستون» یک مسابقه‌ی دیگر هم بدهد. او در مسیر رفتن به محل برگزاری مسابقه در بزرگراه گم شده، وارد شهری به نام «رادیاتور اسپرینگ» می‌شود. در ابتدای ورود باعث می‌شود تا آسفالت این شهر خراب شود. «دکتر هادسن هورنت» به‌عنوان وکیل، او را موظف می‌کند تا آسفالت این شهر را درست کند و بعد از آن آزاد می‌شود. تمام این اتفاقات به دلیل خودخواهی مکوئین رخ داده است، او در این شهر به کمک «سالی کارکارا» و دکتر هورنت خودش را پیدا می‌کند و یاد می‌گیرد که در زندگی فقط خودش مهم نیست. او بعد از آشنایی با افراد شهر و تمام‌کردن آسفالت شهر به مسابقه برمی‌گردد. دکتر هونت و دیگر همشهری‌هایش به کمک مکوئین می‌آیند تا مکوئین در مسابقه پیروز شود. دکتر هونت از قهرمانان قدیمی این جام است و حالا همه‌ی نگاه‌ها را به خود جلب کرده است. در صحنه‌های پایانی انیمیشن، هنگامی‌که مکوئین درحال برنده‌شدن است، طوفان با ضربه‌ای سلطان را مصدوم می‌کند. مکوئین با دیدن سلطان به یاد عکسی می‌افتد که از مصدومیت دکتر و کناررفتن او از مسابقات دیده است. مکوئین ترمز می‌کند و بر‌می‌گردد تا سلطان را هم همراه خود از خط پایان رد کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: John Lasseter, Joe Ranft / جان لستر، جو رنفت

نویسنده/ مترجم: John Lasseter, Joe Ranft / جان لستر، جو رنفت

نام تهیه‌کننده: Darla K. Anderson / دارلا آندرسون

نام بازیگران: اوون ویلسون در نقش لایتنینگ مک کوئین، لری کیبل گای در نقش ماتر، بانی هانت در نقش سالی کارکارا، پل نیومن در نقش دکتر هادسن هورنت، مایکل کیتون در نقش چیک هیکس.

نام شخصیت‌ها:

مکوئین: ماشین مسابقه‌ای که هیچ رقیبی ندارد، او بسیار تکرو و خودخواه است،

ماتر: ماشین یدک‌کش قدیمی که بسیار مهربان است، او دوست صمیمی مکوئین می‌شود،

دکتر هادسن هورنت: ماشین مسابقه‌ای قدیمی که با مصدومیت از مسابقات کنار رفته است، حالا او به مکوئین کمک می‌کند تا خودش را پیدا کند،

سالی کارکارا: دختری که در شهر رادیاتور اسپرینگ هتل‌دار است. او به‌عنوان وکیل باعث می‌شود تا مکوئین خرابی‌هایی را که ایجاد کرده است، درست کند، مکوئین به سالی علاقه دارد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی، پیکسار

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه