• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

ماجراهای پدینگتون

ماجراهای پدینگتون

بررسی تخصصی انیمیشن The Adventures of Paddington

author-img

توسط : علیرضا نوری ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
ماجراهای پدینگتون

دیدگاه کدومو

3 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ماجراهای پدینگتون» درباره‌ی خرس کوچولوی بامزه‌ای است که همراه خانواده براون زندگی می‌کند. هر روزِ زندگی پدینگتون، با داستانی آموزنده برای او دنبال می‌شود. هیچ ناهنجاری اجتماعی وجود ندارد. تنها خشونت این انیمیشن، برخوردهای فیزیکی فانتزی و بامزه آن هستند. در برخی قسمت‌ها، ترس گذرا و محدودی مثل ترس از هیولا وجود دارد .

سال 2020 53 قسمت، 11 دقیقه‌ جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

ممکن است گاهی تحرک‌های فیزیکی مانند زمین خوردن، برخورد با اشیاء و... دیده شود که البته به صورت کاملا فانتزی و خنده‌دار اتفاق می‌افتد.

جزئیات
ترس

ترس مشهودی در این انیمیشن مشاهده نمی‌شود. اما به طور مثال در یک قسمت، پدینگتون به دنبال هیولا می‌گردد و سکانس هایی تاریک و ترسناک پخش می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

«خانواده» اصلی ترین کلیدواژه ی این انیمیشن است. تمام اتفاقات داستان، حول محور خانواده می‌افتد و مشکلات کوچک و بزرگ همه ی افراد نیز در نهایت در خانواده حل می‌شود. محبت، صمیمیت، خوش اخلاقی، نشاط، مسئولیت پذیری و همکاری، بخشی از پیام مثبتی است که در روابط بین تک تک اعضای خانواده حس می‌شود. پدینگتون -که مهمان این خانه است- به قدری صمیمانه در خانواده پذیرفته می‌شود که انگار عضوی از خانه است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فرزندان خانواده براون، همانند سایر اعضای خانواده، نقش ها و مسئولیت هایی دارند. کاراکترها، همگی رفتارهایی صادقانه، صمیمانه و مهربانانه دارند و گاهی گرایش های خود را فدای اهداف کل خانواده می کنند. پدینگتون با این که در انجام بسیاری از امور ناتوان است، اما برای ابراز محبت خود به دیگران تمام تلاش خود را میکند.

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمیشن تاکید زیادی روی مفهوم «خانواده» می‌شود به طوری که تمام شخصیت‌های اصلی آن، اعضای یک خانواده هستند که در کنار هم همراه پدینگتون زندگی میکنند. خانواده جایی است که تمام مشکلات در آن حل می‌شود، همه‌ی اعضا نسبت به یکدیگر احساس مسئولیت می‌کنند، به یکدیگر عشق و محبت می‌ورزند و در کل، همه‌چیز حول محور این مفهوم مقدس معنا می‌یابد. مثلا در یک قسمت، همه‌ تلاش میکنند که وظیفه ای را برای پدینگتون مشخص کنند تا او با انجام دادن این وظیفه، خودش را واقعا جزء خانواده بداند. در قسمتی دیگر، پدینگتون و مادربزرگ (خانم برد)، تصمیم می‌گیرند برای روز پنکیک، سایر افراد خانواده را شگفت‌زده کنند. از طرف دیگر، کمترین میزان پرخاشگری یا بداخلاقی در این خانواده دیده نمیشود. اتفاقی که با دیدن این انیمیشن برای فرزند شما می‌افتد، این است که در ذهن او نگرش منفی‌ای نسبت به خانواده شکل نمی‌گیرد و همیشه خانه را منبع آرامش خود می‌داند. این نکته هم مهم است که در این خانه، هر فردی بنا به نقشش، وظایفی اختصاصی دارد. مثلا مادر در جایگاهی خاصی است و مسئولیت‌های مخصوص به خود را دارد که با نقش پدر متفاوت است و همینطور برای دو فرزند خانواده. خوب است که با فرزند خود درباره جایگاه هر کس در خانه خودتان صحبت کنید.

همانطور که گفته شد، قسمتی راجع به انجام کارهای خانه بود. در این قسمت مفهوم ارزشمند «کار» نیز به زیبایی بررسی و ترسیم شده است. شما نیز می‌توانید به کودک [بزرگتر از 7 سال] خود، کارهایی را تحت عنوان وظایف محول کنید و تا مفهوم کار در ذهن فرزند شما تا ابد یک ارزش باقی بماند.

پدینگتون در سکانس ابتدایی و انتهایی هر قسمت، در حال نوشتن نامه به خاله لوسی است. او در این نامه تجربه‌های جدیدی را که هر روز پیدا کرده و چیزهای تازه‌ای را که یاد گرفته است، برای خاله لوسی بازگو می‌کند. این موضوع، فرصت خوبی است برای شکل‌گیری رفتار «مراقبه و محاسبه» در فرزند دبستانی شما. او می‌تواند هر شب تجربیات جدیدش را با خود مرور کند و سعی بکند در روزهای آینده بهتر باشد. توجه داشته باشید که این مراقبه و محاسبه، برای سنین زیر 7 سال توصیه نمی‌شود. به این دلیل که بچه‌ها تا این سن، به صورت طبیعی و در دنیای بازی‌های کودکانه‌ی خود، این مراقبه و محاسبه را دائما و پیوسته پس از هر عمل خود انجام می‌دهند.

پدینگتون معمولا با نیت خوب کارها را شروع می‌کند ولی در فرآیند انجام آن عمل‌ها، اشتباهاتی می‌کند و گاهی شکست می‌خورد. با کودک خود در این باره صحبت کنید که قرار نیست همیشه کارها آنطور که از قبل پیش‌بینی می‌شدند، پیش بروند. خطاها و اشتباهات نیز حقایقی جدانشدنی از کارها هستند و نباید ما را ناراحت کنند بلکه باید از آن‌ها درس بگیریم و با امید و نشاط، به راه خود ادامه دهیم.

خلاصه: به مفاهیم «خانواده» و «کار» به خوبی پرداخته شده است. پدینگتون اگر هم خرابکاری میکند، نیت خوبی داشته است. او در انتهای هر روز، تجربیات خود را مرور و اصطلاحا مراقبه و محاسبه می‌کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

هر قسمت از این سریال، عنوان خاصی دارد که میتواند موضوع گفتگوی شما با فرزندتان باشد. مفاهیمی که به آنها پرداخته شده، از آنجایی که کاملا روزمره هستند، میتوانند فرصت‌های مناسبی برای گفتگو راجع به مسائل بسیار متفاوت زندگی در خانه باشند. بنابراین موضوع گفتگوی هر قسمت متفاوت و منحصر به فرد است. اما در کل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

پدینگتون کارها را به روش خود انجام می‌دهد که معمولا هم خرابکاری می‌کند. از فرزند خود بپرسید: بهتر بود پدینگتون چطوری کارش را پیش ببرد؟ اگر تو جای او بودی، چطور آن کار را انجام می‌دادی؟

اگر ببینی مامان، بابا، داداش یا آبجی ناراحت هستند، چه کار می‌کنی؟ چطوری خوشحالشون می‌کنی؟

وظایف مامان و بابا در خانه چه چیزهایی هستند؟ تو هم وظیفه‌ای داری؟

ببین پدینگتون هر شب چیزهای جدیدی را که یاد گرفته، مرور می‌کند (می‌نویسد). به نظرت چرا این کار را می‌کند؟

خلاصه: عنوان هر قسمت را، موضوع گفتگو با فرزندتان کنید. از کودک بخواهید خود را جای پدینگتون بگذارد. وظایف اعضای خانه را مرور کنید.

داستان انیمیشن

داستان هر قسمت این سریال، جدید و مجزاست که حول محور پدینگتون، خرس قهوه‌ای بامزه، خانواده براون و اتفاقاتی که برای آن‌ها رخ می‌دهد، می‌گردد. برای مثال در قسمت یکم، پرنده‌ای کوچک که بالش آسیب دیده‌است، به‌طور اتفاقی وارد خانه می‌شود. خانم برد و پدینگتون سعی میکنند از او مراقبت کنند تا بهبود پیدا کند. در آخر پدینگتون علی‌رغم میل باطنی‌اش که میخواست پرنده را پیش خودش نگه دارد، اجازه داد پرواز کرده و او را ترک کند. در ابتدا و انتهای هر قسمت، پدینگتون نامه‌ای برای خاله لوسی، سرپرست اصلی خود، می‌نویسد و در آن چیزهایی را که امروز یاد‌گرفته‌است، بازگو می‌کند.

جزئیات انیمیشن

 کارگردان: Chris Drew, Adam Shaw / آدام شاو، کریس دری

نویسنده: Jon Foster, James Lamont, Adam Redfern, Michael Bond / جان فاستر، جیمز لمونت، آدام ردفرن، مایکل بوند

نام تهیه کننده: Ron Halpern etc. / ران هلپرن و...

نام بازیگران: Ben Whishaw, Sabrina Newton-Fisher, Morwenna Banks, Bobby Beynon, Phyllis Logan, Darren Boyd etc. / بن ویشاو، سابرینا نیوتن-فیشر، مورونا بنکس، بابی بینون، فیلیس لوگن، درن بوید و...

نام شخصیت ها:

پدینگتون: خرس کوچک، بامزه‌ و کمی هم دست‌و‌پا‌چلفتی که همراه با خانواده براون زندگی می‌کند.

خانم براون: مادر خانواده براون

آقای براون: پدر خانواده براون

جودی: دختر خانواده

جاناتان: پسر خانواده براون

خانم بِرد: مادربزرگ خانواده براون

و...

کشور سازنده: انگلستان

کمپانی سازنده: Nick Jr.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه