• امروز : ۷ بهمن ۱۳۹۹

ماجراهای داک

بررسی تخصصی انیمیشن DuckTales

ماجراهای داک

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

مجموعه انیمیشن «ماجراهای داک» داستان ماجراجویی دایی اسکروج، ثروتمندترین اردک جهان و سه خواهرزاده‌ی بازیگوش اوست. این مجموعه محصول کمپانی والت‌دیرنی است و به پیام‌های مثبتی درباره‌ی ارزش خانواده و کار گروهی اشاره کرده است.

سال 2017 84 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

صحنه‌های خشونت‌آمیز انیمیشن در قالب درگیری فیزیکی و به‌صورت کوتاه نمایش داده می‌شود. زمانی‌که بچه‌ها به موزه‌ی اشیای باارزش اسکروج می‌روند، شبحی را از صندوق گنج خارج می‌کنند. آن شبح به دنبال این است اسکروج را بکشد و سر او را بردارد؛ اما اسکروج موفق می‌شود با نقشه سر مجسمه‌اش را به شبح بدهد و او را ناپدید کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

خواهرزاده‌های اسکروج و «ودی»، نوه‌ی خدمتکار اسکروج، به‌صورت پنهانی به شهر «آتلانتیس» می‌روند. ودی برای اینکه مادربزرگش متوجه رفتنش نشوند، توسط هودی تشویق می‌شود تا به او دروغ بگوید. ودی هم به مادربزرگش دروغ می‌گوید؛ اما بعداً از کارش پشیمان می‌شود و حقیقت را به او می‌گوید. در برخی از سکانس‌های انیمیشن، برخی شخصیت‌ها ازجمله دزدهایی که بچه‌ها را می‌دزدند، بدزبانی می‌کنند.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت ارزش خانواده، همکاری و کمک به همدیگر در مشکلات از پیام‌های مثبت انیمیشن است. اسکروج اردک ثروتمندی است که به‌تنهایی در خانه‌ی بزرگ و مجللی زندگی می‌کند؛ اما بعد از آشنایی با خواهرزاده‌هایش و تجربه‌ی زندگی درکنار آن‌ها، به دانلد و خواهرزاده‌هایش می‌گوید که می‌توانند با هم زندگی کنند. اسکروج بعد اینکه متوجه می‌شود هودی به ثروت او دلگرم شده است و هیچ تلاشی نمی‌کند، به او می‌گوید لذت‌بردن از زندگی، به‌خاطر تلاشی است که برای آن کرده‌‌اید.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

اسکروج به‌خاطر اینکه فردی موفق و مهربان است و در جوانی‌اش ماجراجویی‌های بسیاری کرده، الگوی مثبت انیمیشن است. او درابتدای انیمیشن فردی عصبی و تنهاست؛ اما وقتی با خواهرزاده‌هایش آشنا می‌شود و به هم در حل مشکلات کمک می‌کنند، تصمیم می‌گیرد که با آن‌ها زندگی کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

رمز موفقیت اسکروج و بچه‌ها و نجاتشان از دست اژدهای طلاجو چیست؟

اگر در سفر آتلانتیس اتفاقی برای کودکان می‌افتاد، باید چکار می‌کردند؟

اگر بخواهی به جایی بروی و من مخالف باشم، چه می‌کنی؟

آیا تنبلی و دلگرم‌شدن هودی به ثروت اسکروج، کار درستی است؟

خلاصه: چرا اسکروج از عمو دانلد و بچه‌ها خواست با او زندگی کنند؟

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «ماجراهای داک» به موضوعات جالبی ازجمله دروغ‌گفتن کودکان، اهمیت و ارزش روابط خانوادگی، تلاش برای به‌دست‌آوردن ثروت و بهترکردن زندگی پرداخته است. کودکان در این سن درک درست و کاملی از پیام‌ها و رفتارهای انیمیشن ندارند و لازم است شما درباره‌ی اتفاقات و تصمیمات شخصیت‌ها با فرزندتان گفت‌وگو کنید تا پیام را به‌طور کامل دریافت کنند؛ به‌عنوان مثال در یکی از قسمت‌های انیمیشن، ودی برای رفتن به شهر آتلانتیس به مادربزرگش دروغ می‌گوید؛ اما بعداً از این کار پشیمان می‌شود. بهتر است درباره‌ی پشیمانی او و عواقب دروغ‌گفتن به والدین، با فرزندتان گفت‌وگو کنید و با پرسش‌هایی مانند «اگر در سفر آتلانتیس، اتفاقی برای کودکان می‌افتاد، باید چکار می‌کردند؟» بدبودن دروغ را به فرزندتان منتقل کنید.

از فرزندتان درباره‌ی احساسش نسبت به شخصیت «اسکروج» پرسش کنید و دلیل این احساس را جو‌یا شوید. اگر احساس مثبتی به آن شخصیت دارد، می‌توانید به ویژگی‌های مثبت آن مانند مهربانی و علاقه به خانواده‌اش اشاره کنید و اگر احساس منفی دارد، به‌خاطر این است که همچنان رفتارهای عصبی و بد او را به یاد دارد و ویژگی‌های مثبت آن را به‌خوبی درک نکرده است. شما می‌توانید با راهنمایی فرزندتان او را در دریافت تغییر رفتار شخصیت‌ها کمک کنید.

خلاصه: درباره‌ی احساس فرزندتان نسبت به انیمیشن و تصمیمات شخصیت‌ها گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«اسکروج مک‌داک» نام اردک پیری است که در جوانی‌اش ماجراجویی‌های بسیاری کرده و الان به ثروتمند‌ترین اردک جهان تبدیل شده است. او با «عمو دانلد» و سه خواهرزاده‌ی بازیگوشش، «هویی»، «لویی» و «دویی» زندگی می‌کند. سه اردک شیطون به‌دنبال کشف راز‌ها و ماجراجویی‌های جدیدی هستند و «دایی اسکروج» به آن‌ها در این مسیر کمک می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Tanner Johnson, Matthew Humphreys / تانر جانسون، متیو هومفرز

نویسنده / مترجم: Francisco -Angones, Matt Youngberg / فرانسیکو انجنز، مت یانگبرگ

نام تهیه‌کننده: Suzanna Olson/ سوزان اُلسون

نام شخصیت‌ها:

اسکروج مک‌داک: اردک پیری که در جوانی‌اش ماجراجویی‌های بسیاری کرده و الان به ثروتمند‌ترین اردک جهان تبدیل شده است،

عمو دانلد: اردکی مهربان که با برادرزاده‌هایش، هویی، لویی و دویی، زندگی می‌کند،

هویی، لویی و دویی: سه اردک شیطون و بازیگوش که به ماجراجویی علاقه‌ی زیادی دارند،

ودی: دختر باهوش و زرنگی که نوه‌ی خدمتکار دایی اسکروج است و با خواهرزاده‌های او به ماجراجویی می‌پردازد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: walt disney

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه