ماجراهای اسپایدرویک

بررسی تخصصی انیمیشن The Spiderwick Chronicles

ماجراهای اسپایدرویک

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«ماجراهای اسپایدرویک» یک فیلم اکشن و فانتزی است که بر اساس مجموعه‌ای پنج جلدی از کتاب‌های نوجوان به همین نام ساخته شده. در این داستان، با باز شدن کتاب اسرارآمیز آرتور اسپایدرویک، ماجراجویی جارد و خانواده‌اش برای مبارزه با موجودات عجیبی به‌نام گابلین آغاز می‌شود. شخصیت اصلی این فیلم یک پسر نوجوان است که می‌تواند الگوی خوبی از شجاعت باشد. در این فیلم به جز داستان تخیلی که با لحظات ترسناک و مبارزه با موجودات بیگانه همراه است، اهمیت خانواده نمایش داده می‌شود.

سال 2008 96 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

شخصیت اصلی داستان، نوجوانی به‌نام جارد است که بدخلقی‌های او بخاطر رفتن پدرش در چند صحنه نمایش داده می‌شود. جارد زمانی که عصبانی است به ماشین ضربه می‌زند و با خواهر و برادرش درگیر می‌شود. موجودات عجیبی به‌نام گابلین به خانۀ جارد حمله می‌کنند. آن‌ها از غولی به‌نام مولگارت دستور گرفته‌اند تا جارد و خانواده‌اش را به قتل برسانند. در درگیری گابلین‌ها با خانوادۀ جارد، شمشیر زدن، خونریزی، ضربۀ محکم با ماشین، زخمی شدن و پرتاب شدن دیده می‌شود. اکثر آسیب‌ها متوجه گابلین‌هاست که موجوداتی فانتزی و افسانه‌ای هستند اما صحنه‌هایی هم از خونریزی پای سیمون و پرتاب شدن ملوری که شخصیت‌های واقعی داستان هستند دیده می‌شود. در یک صحنه، جارد با چاقو به مولگارت که به شکل پدرش درآمده ضربه می‌زند و برای لحظه‌ای تصور می‌شود که او قصد آسیب زدن به پدرش را دارد. خانواۀ جارد با کمک معجون‌هایی که درست کرده‌اند، گابلین‌ها را از بین می‌برند و جارد با مولگارت مبارزه می‌کند. در این مبارزه، بطور اتفاقی دو انگشت مولگارت قطع می‌شود و با وسیله‌ی تیزی که جارد در دستش فرو می‌کند، زخمی می‌شود. درنهایت، زمانی که مولگارت خودش را تبدیل به کلاغ کرده، موجودی به نام هاگزکوییل او را می‌بلعد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

داستان این فیلم، مواجه شدن نوجوانی با یک خانۀ قدیمی و صداهای ترسناک است که او را به سمت کتابی اسرارآمیز هدایت می‌کند. روی کتاب نوشته‌ای هست که خواننده را به نابود شدن هشدار می‌دهد. باز شدن کتاب توسط جارد باعث آشکار شدن غول‌هایی است که به خانوادۀ او حمله می‌کنند. مولگارت غول بزرگ و ترسناکی هست که تغییر قیافه می‌دهد و جان شخصیت اصلی و خانواده‌اش را به خطر می‌اندازد. صحنه‌هایی از فریاد کشیدن و جیغ زدن و صحنه‌های زیادی از نگرانی جارد و خانواده‌اش بخاطر غول‌های اطراف خانه دیده می‌شود. درگیری‌های زیادی رخ می‌دهد که جان شخصیت‌ها را به خطر می‌اندازد. شجاعت جارد به عنوان شخصیت اصلی داستان و پیروزی نهایی آن‌ها بر موجودات عجیب و ترسناک، از شدت ترس اثر کم می‌کند. یکی از اتفاقات ناراحت کننده‌ی این فیلم موضوع طلاق مادر و پدر جارد است که او را به شدت غمگین می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

جارد که شخصیت نوجوان و قهرمان داستان است، در ابتا مادرش را مقصر رفتن پدرش می‌داند. او با مادرش برخورد تندی دارد و به او می‌گوید که از او متنفر است. او بخاطر ناراحتی از رفتن پدرش، بدخلقی می‌کند، با خواهر و برادرش درگیر می‌شود و به ماشین ضربه می‌زند. اما در پایان داستان که متوجه می‌شود پدرش دوباره ازدواج کرده و رفتن او تقصیر کسی نیست، از مادرش عذرخواهی می‌کند. صحنه‌ای از ناسزا گفتن جارد و خواهر و برادرش به یکدیگر وجود دارد. در دو صحنه، موجود افسانه‌ای به نام هاگزکوییل آروغ می زند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

قهرمان اصلی داستان نوجوانی به نام جارد است که ابتدا رفتار صمیمانه‌ای با خانواده‌اش ندارد و به مادرش می‌گوید از او متنفر است، چون او را مقصر رفتن پدرش می‌داند؛ اما زمانی که خانوادۀ جارد به خطر می‌افتند، نسبت به آن‌ها احساس مسئولیت می‌کند و برای نجات آن‌ها از خطرات، تلاش و مبارزه می‌کند. پس از آن از مادرش عذرخواهی می‌کند و رفتارش با خانواده صمیمانه‌تر می‌شود. خانوادۀ جارد برای رهایی از حملۀ مولگارت و گابلین‌ها، با همکاری هم تلاش و مبارزه می‌کنند و کار تیمی خانوادۀ جارد باعث موفقیت می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جارد یک نوجوان شجاع است. درحالی که بخاطر ناراحتی‌هایش، در برابر خانواده بدخلقی می‌کند، زمانی که خانواده‌اش به خطر می‌افتند، برای نجات آن‌ها تلاش می‌کند. ملوری هم شخصیت شجاعی است که از مبارزه با مولگارت نمی‌ترسد و به جارد کمک می‌کند تا او را شکست دهد.

چه چیزی باعث شد خانوادۀ جارد دربارۀ شکست دادن موجودات، به او اعتماد کنند؟

چه عواملی باعث پیروزی جارد و خانواده‌اش دربرابر گابلین‌ها شد؟

بدرفتاری‌های جارد با خانواده‌اش چه دلیلی داشت؟ راه حل بهتر برای رفتار در موقعیت جارد چیست؟

اگر جارد از ابتدا دربارۀ دلتنگی‌اش برای پدر و مشکل‌شان با مادرش صحبت می‌کرد، باز هم ممکن بود مادرش را ناراحت کند و پشیمان بشود؟

خلاصه: درباره علت موفقیت جارد و خانواده‌اش و هم دربارۀ رفتارهای نادرست جارد با کودکان گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه