• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

لی‌لی

لی‌لی

بررسی تخصصی انیمیشن LiLi

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

لی‌لی دختری است که در تلاش برای حفظ دنیای کودکی خود می‌جنگد و از ورود به دنیای بزرگسالی امتناع می‌کند. او درنهایت با نگاهی واقع‌بینانه سعی می‌کند با حفظ رؤیای کودکی‌اش دنیای بزرگسالی را بپذیرد.

سال 2016 9 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

خشونت در این اثر دیده نمی‌شود، تنها صحنه‌ای که لی‌لی برای حفظ عروسک‌هایش دربرابر طوفان شن، با چهره‌ای خشمگین تلاش می‌کند با سلاحی مثل چوب جلوی طوفان را بگیرد.

جزئیات
ترس

صحنه‌هایی از ناراحتی شخصیت اصلی داستان وجود دارد. لی‌لی که وابستگی و علاقه‌ی بسیاری به عروسک‌هایش دارد، مجبور می‌شود از آن‌ها جدا شود. مقاومت لی‌لی دربرابر طوفان شن و تلاش برای حفظ عروسک‌ها و نقاشی‌هایش که درنهایت طوفان شن آن‌ها را با خود می‌برد، برای او دشوار و ناراحت‌کننده است. پرت‌شدن لی‌لی از بام خانه به دلیل شدت طوفان شن، به‌خطرافتادن او را در پی دارد.

جزئیات
پیام مثبت

تلاش برای محقق‌شدن رؤیاها اصلی‌ترین پیام مثبت این اثر می‌باشد که تکمیل‌کننده‌ی این پیام مثبت، نگاه واقع‌بینانه‌ی لی‌لی به فرایند زندگی و پذیرش کاذب‌بودن رؤیایش است. هم‌چنین توانایی تصمیم‌گیری در حساس‌ترین شرایط برای جدایی از دوره‌ی کودکی (که تصمیم سختی برای لی‌لی محسوب می‌شد) و ورود به دنیای بزرگ‌سالی، پیام مثبت دیگری است. لی‌لی تفاوت دو دوره‌ی کودکی و بزرگسالی را از یکدیگر، با جدایی از دنیای عروسک‌ها به تصویر می‌کشد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

لی‌لی شخصیت تلاش‌گری است که برای رسیدن به رؤیایش تلاش می‌کند و درنهایت با پذیرش واقعیت زندگی در حساس‌ترین شرایط، بهترین تصمیم را می‌گیرد.

آنچه لازم است والدین بدانند

لی‌لی دختربچه‌ای است که با رؤیای حفظ کودکی خود و امتناع از ورود به بزرگ‌سالی، تلاش می‌کند از عروسک‌هایش که نماد دنیای کودکی اوست، در مقابل طوفان شن که می‌خواهد او را وارد دنیای بزرگ‌سالی کند، مقاومت نماید. سرانجام او با نگاهی واقع‌بینانه تصمیم می‌گیرد از تلاش برای رؤیای کاذب خود دست بردارد و با پذیرش واقعیت، بهترین تصمیم را بگیرد؛ لی‌لی از عروسک‌های دنیای کودکی­‌اش خداحافظی می‌کند و وارد مرحله­‌ی جدید زندگی خود می‌شود.

به دلیل پیچیده‌بودن سیر داستان، لازم است برای دریافت کامل پیام آن، با کودک خود درباره‌­ی رفتارهای لی‌لی در قسمت‌های مختلف صحبت کنید و نظر او را درخصوص واکنش‌های لی‌لی در موقعیت‌های مختلف بپرسید، هم‌چنین نتیجه‌ی تصمیم نهایی لی‌لی و علت جدایی او از عروسک‌های دنیای کودکی‌اش را بازگو کنید تا کودک شما بتواند به‌راحتی پیام داستان را دریافت کند.

نمایش چهره‌ی خندان و خوشحال لی‌لی بعد از ورود به دنیای بزرگ‌سالی، نشان می­دهد که باوجود مقاومت او برای ورود به بزرگ‌سالی، اکنون احساس مثبت و خوشایندی دارد. بنابراین لازم است به این مسئله اشاره کنید و ترس کودک خود را درخصوص ورود به مرحله­‌ی جدید زندگی که لازمه­ی آن رهایی از کودکی است، از بین ببرید. با فرزند خود سیر داستان را مرور کنید تا کودک شما بتواند پیام اصلی داستان را به‌راحتی دریافت کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

نظر کودک خود را درباره‌­ی علت مقاومت‌های لی‌لی برای ورود به دنیای بزرگ‌سالی بپرسید.

از کودک خود بخواهید تا تفاوت‌های دنیای کودکی و بزرگ‌سالی را برایتان بازگو کند.

تفاوت‌های دنیای کودکی و بزرگ‌سالی را از کودک خود بپرسید.

داستان انیمیشن

در این انیمیشن «لی‌لی» دختری است که درتلاش برای حفظ دنیای کودکی خود و ممانعت از رهاکردن آن، با طوفانی از شن و ماسه که نمادی از دنیای بزرگسالی و تهدیدی برای گذر از دنیای کودکی است، مواجه می­‌شود. او در مقابل این طوفان به مقاومت و مبارزه برمی‌خیزد و درنهایت مجبور می­شود بین واقعیت زندگی و رؤیا و توهماتی که از دنیای کودکی­‌اش دارد، واقعیت زندگی را بپذیرد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Hani dombe, tom kouris/ هانی دامبه، تام کوریس

نویسنده/ مترجم:Hani dombe / هانی دامبه

نام تهیه‌کننده:Hani dombe / هانی دامبه

نام شخصیت‌ها:

لی‌لی: دختربچه‌ای که در تلاش است از نقاشی‌ها و عروسک‌های خود در مقابل طوفان محافظت کند.

کشور سازنده: اسرائیل

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه