• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی انیمیشن لایتیر (Lightyear)

author-img

توسط : فرشته حجتی ارزیاب کدومو

9 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

2568 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

انیمیشنی در ژانر ماجراجویی و علمی تخیلی که ماجرای باز لایتیر، تکاور فضایی را روایت می‌کند. باز لایتیر شخصیت انیمیشن داستان اسباب‌بازی است که در اینجا در کنار آلیشیا هاتورن، در حال کاوش در سیاره‌ای دیگر هستند که با حمله‌ی گیاهان ناشناس و عجیب و موجوداتی عجیب‌تر، در هنگام فرار با سفینه، سقوط می‌کنند. این سقوط باعث زمین‌گیر شدن آن‌ها در این سیاره می‌شود. داستان این اثر درباره‌ی تلاش باز برای نجات مردمش از این سیاره و درگیری با هیولایی به نام زورگ است. این انیمیشن پرماجرا و پرهیجان، محصول 2022 دیزنی است.

ژانر : ماجراجویی

سال 2022 105 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 53 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 6 +
بر اساس 4 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

والدین عزیز، قبل از تماشای این اثر، بهتر است بدانید که یکی از اثرگذارترین شخصیت‌های این انیمیشن، یک همجنس‌باز است. خانمی که از همسر همجنس‌باز خود باردار می‌شود! خودِ مسئله‌ی ازدواجشان و پذیرش آن از سوی افراد جامعه، عادی جلوه دادن این ازدواج، تا جایی که تا پایان عمر، خوش و خرم و بدون هیچ مشکلی با یکدیگر، زندگی می‌کنند، به اندازه‌ی کافی هنجارشکن و سوال‌برانگیز است، که مسئله‌ی بارداری آلیشیا نیز به تصویر کشیده می‌شود! حتما برای مخاطب کودک و نوجوان، سوال است که چگونه این بارداری اتفاق افتاده، در حالی این زوج همجنس‌باز هستند! با توجه به این موضوع، بهتر است نسخه‌هایی را برای تماشا انتخاب کنید که این سکانس‌ها در آن حذف شده باشند. البته همیشه راه گفت‌وگو باز است و می‌توانید همدلانه در کنار فرزندتان باشید و ابهامات ذهنی او را پاسخ دهید. در عین حال فرزندان در سنین پایین‌تر، ممکن است اصلا متوجه این موضوع نشوند. این سکانس‌ها گذرا هستند اما قطعا برای مخاطب نوجوان، قابل درک و دریافت است.

به طور کلی داستان اثر و پیام آن بسیار پیچیده است و در زمان و مکان نامعلومی رخ می‌دهد. از این رو توصیه می‌کنیم برای تماشا حتما رده‌بندی سنی را لحاظ کنید.

داستان این انیمیشن، علمی‌ تخیلی است که برای بسیاری از نوجوانان، جذاب و هیجان‌انگیز است. در نتیجه پیام‌های آن، تاثیرگذارتر خواهد بود.

خلاصه: شخصیت فرمانده هاوتورن یک همجنس‌باز است. داستان اثر پیچیده و دارای هیجان بسیار و علمی تخیلی است. برای تماشا از نسخه‌های پالایش شده استفاده کنید. گفت‌وگو و همدلی در کنار فرزندان، بسیار کمک‌کننده خواهد بود.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی داستان فیلم و قهرمانان آن، با فرزندان خود صحبت کنید و از آن‌ها بپرسید:

به نظر تو، قهرمان‌ها از ابتدا قهرمان بوده‌اند؟ یک انسان معمولی چطور به یک قهرمان تبدیل می‌شود؟

ویژگی‌های یک قهرمان چیست؟

تو چند قهرمان میشناسی؟ می‌توانی نام ببری؟ چرا آن‌ها از نظر تو قهرمان هستند؟

چرا باز اینقدر یکه‌تاز و خودرأی بود؟ عاقبت این رفتار او چه بود؟ آیا او از کار خود پشیمان شد؟ علت این پشیمانی چه بود؟

آیا تو تلاش باز را ستایش می‌کنی؟ آیا بهتر نبود به علایق و نظرات دیگران بیشتر توجه می‌کرد؟ پافشاری او بر رفتن از سیاره، چه تبعاتی داشت؟

در این داستان، هوش مصنوعی بود که بشر را نجات داد، آیا روزی می‌رسد که هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی بگیرد؟ نظر تو چیست؟

خلاصه:

درباره‌ی شخصیت‌های داستان و ویژگی‌های آن‌ها با فرزندان خود صحبت کنید.

داستان اثر

لایتیر و سفینه‌ی فضایی‌اش در سیاره‌ای ناشناخته فرود می‌آیند. آن‌ها قصد ماندن در این سیاره را ندارند اما به دلیل از دست دادن کریستال سرعت موشکی، قادر به پرتاب و حرکت سفیه نیستند. لایتیر در ابتدا ناامیدانه از سمت خود استعفا می‌دهد؛ اما فرمانده هاوتورن، معتقد است تنها کسی که می‌تواند آن‌ها را از این شرایط نجات دهد، لایتیر است. لایتیر ایده‌ای دارد که باید مورد آزمایش قرار بگیرد تا اگر جواب داد، همگی با هم بتوانند به سیاره‌ی خود بازگردند. با اعتماد فرمانده و کمک مردم، بالاخره بعد از 4 سال، سفینه، آماده پرتاب آزمایشی می‌شود. لایتیر اولین سفر هوایی خود را با شکست به پایان می‌رساند. او بعد از فرود متوجه می‌شود که سفر 4 دقیقه‌ای او در فضا، 4 سال در زمین و بر اهالی مردمش گذشته است! او باز هم به این آزمایش ادامه می‌دهد و بارها و بارها پرواز را تکرار می‌کند تا بالاخره موفق شود مردمش را به سیاره‌ی خودشان بازگرداند؛ اما این آزمایش‌ها به بهای از دست رفتن عمر مردم تمام می‌شود! او 62 سال زمینی را به آزمایش می‌گذارند. فرمانده هاتورن در این مدت ازدواج کرده، بچه‌دار شده و حتی صاحب نوه می‌شود و لایتیر همچنان در حال آزمایش است. در حالی که همه‌ی این آزمایش‌ها برای او، حتی یک سال هم زمان نبرده است! بالاخره بعد از آخرین بازگشت، متوجه می‌شود که فرمانده از دنیا رفته است و فرمانده‌ی جدید هم اجازه آزمایش دوباره را به او نمی‌دهد. آن‌ها ترجیح می‌دهند در همین سیاره زندگی کنند و به جای فرار، قدرت دفاعی خود را بالا ببرند. لایتیر که تازه با کمک گربه‌اش، موفق به ساخت کریستال سرعت موشکی (یا کرسیتال انرژی) جدید شده است، هنوز مصر است تا مردم را به سیاره خود، بازگرداند؛ اما ربات‌هایی از سیاره‌ای دیگر به آن‌ها حمله کرده‌اند و لایتیر و دوستانش مجبور به مقابله با آن‌ها هستند. پس از درگیری و ماجراهای زیاد، بالاخره آن‌ها موفق می‌شوند تا ربات‌ها را شکست دهند و در این میان لایتیر متوجه می‌شود که ارزش ماندن در کنار خانواده بیشتر از رفتن به سیاره‌ای دیگر است. او و مردم سیاره‌اش با تقویت توان دفاعی برای همیشه در سیاره‌ی جدید می‌مانند و او همچنان تکاور فضایی است.

جزئیات اثر

کارگردان/ مولف: Angus MacLane

نویسنده/ مترجم: Angus MacLane & Matthew Aldrich & Jason Headley

نام تهیه کننده: Galyn Susman

نام بازیگران: Chris Evans, Keke Palmer, Peter Sohn, Taika Waititi,

 Dale Soules, James Brolin, Uzo Aduba

نام شخصیت ها:

باز لایتیر: شخصیت اصلی و قهرمان داستان این انیمیشن است. باز بسیار شجاع، باهوش، تلاشگر و با پشتکار زیاد است که از شکست‌ها ناامید نمی‌شود. باز در عین حال کمی مغرور و خودرای است اما قلبی مهربان دارد.

آلیشیا: یا فرمانده هاوتورن، یک خانم جوان است که فرمانده‌ی تکاوران فضا است. آلیشیا فردی بسیار امیدوار و صبور است و به آن چیزی که ایمان دارد تا ابد پایبند می‌ماند. او به شدت به لایتیر اعتقاد دارد و تا آخرین لحظه‌ی عمرش به او فرصت جبران می‌دهد.

لیزی: نوه‌ی آلیشیا است که شباهت زیادی به او دارد. آرزوی لیزی این است که مانند مادربزرگش تکاور فضایی باشد و به این آرزو می‌رسد. او نیز بسیار تلاشگر و مهربان است.

ساکس: گربه‌ی خانگی که از طرف آلیشیا به عنوان هدیه به لایتیر داده می‌شود تا از نظر روحی او را مدیریت کند و حالش را خوب کند. البته ساکس یک ربات است. ساکس بسیار باهوش است و معمای حرکت با سرعت نور را توسط سفینه، حل می‌کند.

مو موریسون: یک سرباز تازه‌کار و ساده‌لوح که علاقه‌مند است تا به یک تکاور فضایی تبدیل شود. او در پایان و با کمک به لایتیر، بالاخره به آرزوی خود می‌رسد.

داربی استیل: یک سرباز سالخورده که علاقه‌مند به جنگ و مبارزه است. او نیز به لایتیر کمک می‌کند و در نهایت به تکاور فضایی تبدیل می‌شود.

زورگ: خودِ باز لایتیر است اما در آینده. یعنی پیر شده است اما همزمان در زمان جوانی لایتیر نیز هست. او خشن‌تر و بی‌رحم‌تر از باز جوان است و قصد دارد با کریستال انرژی به گذشته بگردد اما باز جوان مخالفت می‌کند. زورگ لشکری از ربات دارد و خود نیز یک ربات هیولا را هدایت می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Walt Disney Picture, Pixar Animation Studios

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : مریم نجم الدین

۸ فروردین ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

این اثر اصلا مناسب هیچ کشوری نیست چه برسد به کشور اسلامی اثری که در آن زنی همجنس باز قهرمان می‌شودو شخصیت اصلی یک رنگین کمانی است لطفا با روح و روان بچه های معصوم بازی نکنید از مادران عزیز تقاضا دارم این انیمیشن رو نزارن دلبندان شون نگاه کنن

بزرگسال

توسط : محمد صادق آقاجانی

۱۱ دی ۱۴۰۱

مناسب سن 8 +

دوتا مشکل اساسی داره یکی ارجاع مستقیم، بی پرده و غیر واقعی‌ش به همجنس گرایی یکی هم نداشتن داستان قوی و جذاب خیلی داستان و اهداف روایی بهتری می تونست داشته باشه.. اگه اینا نبود، نمره‌ش ۴ از ۵ بود.. ولی واقعا کیفیت فنی و تصویری‌ش قابل توجه بود در یک کلام حیف این هزینه و کیفیت که پای همچین داستانی رفته حیف...

بزرگسال

توسط : نگار هراتی

۱۰ آبان ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

این انیمیشن از نظر داستان پردازی بسایر ضعیف عمل کرد و اگه هر استودیویی اینو ساخته بود اینو نمیگفتم این اسر از پیکسار بیرون اومده و پیکسار سابقه. درخشان در داستان پردازی هاش داره ولی لایتیر واقعن دچار یه مشکلی شده به نام معمولی بودن زیادی معمولیه ! همه چیزش قابل پیشبینیه اصلا ارزش نداره

بزرگسال

توسط : مهدی حاجی زاده

۱۹ شهریور ۱۴۰۱

مناسب سن 5 +

ففل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد لایتیر

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!