• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

لاپیچ، کفاش کوچک

بررسی تخصصی انیمیشن The Little Shoemaker

لاپیچ، کفاش کوچک

author-img

توسط : امیرحسین کهوندی فاضل ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

لاپیچ موش کوچکی است که در کارگاه کفاشی کار می‌کند؛ اما به دلیل بدرفتاری‌های زیاد استاد و صاحب‌کارش، کارگاه کفاشی را ترک و سفری را برای پیداکردن محل زندگی جدیدش همراه با سگی به نام بروستر آغاز می‌کند. این انیمیشن قدیمی دارای داستانی ساده و آموزنده برای کودکان است.

سال 1997 80 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اسکولر در ابتدای داستان بارها بر سر لاپیچ فریاد می‌کشد و او را تحقیر می‌کند. لاپیچ در طول داستان فراوان زمین می‌خورد یا درون آب می‌افتد؛ اما هرگز دچار صدمه یا جراحت نمی‌شود. او در یک صحنه وارد ساختمان دچار حریق می‌شود و لحظاتی همه را نگران می‌کند؛ اما درنهایت اتفاقی برایش رخ نمی‌دهد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

موش کثیف به‌عنوان شخصیت منفی داستان درحال سیگارکشیدن دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

لاپیچ با وجود اینکه دائم مورد آزار اسکولر قرار می‌گیرد؛ اما همیشه احترام او را نگه می‌دارد. مهربانی لاپیچ و کمک او به دیگران، مانند کمک به سنجاب‌ها و «مادر ملوین» از دیگرنکات مثبت این انیمیشن است. لاپیچ در طول سفر خود با افراد جدیدی دوست می‌شود و با همکاری آنان به موفقیت می‌رسد و موش کثیف را شکست می‌دهند.

جزئیات
الگوی مثبت

لاپیچ با وجود سن کم، فردی شجاع است و از مواجه‌شدن با موش کثیف ترسی ندارد. او با مهربانی به دیگران کمک می‌کند و باعث شادی آنان می‌شود. او در پیداکردن دوست جدید مهارت بالایی دارد و با آن‌ها صمیمی می‌شود.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

لاپیچ چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام ویژگی‌اش را بیشتر دوست داری؟

دلیل اسکولر برای بدرفتاری‌هایش درست و صحیح بود؟

بدون بروستر و لیزا، چه پایانی در انتظار لاپیچ بود؟

خلاصه: لاپیچ چه ویژگی‌هایی دارد؟ کدام ویژگی‌اش را بیشتر دوست داری؟

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمشین داستانی ساده و درعین حال جذاب برای کودکان دارد. خشونت این اثر محدود به فریادزدن و زمین‌خوردن لاپیچ محدود است و محتوای ترسناکی در آن دیده نمی‌شود. به جز سیگارکشیدن شخصیت منفی، ناهنجاری خاصی در این اثر وجود ندارد.

والدین باید بدانند شخصیت اصلی، فردی شجاع و مهربان است که رفتارهایش برای کودکان مثبت و آموزنده است. پیداکردن دوست جدید، همکاری و مهربانی، ازجمله پیام‌های مثبتی است که در این اثر وجود دارد. والدین می‌توانند از کودکشان بخواهند درباره‌ی کلیت داستان صحبت کند. توصیه می‌شود درباره‌ی مفاهیمی همچون دوست‌یابی و همکاری با توجه به داستان و شخصیت لاپیچ با کودک خود سخن بگویید. اگر رفتاری در انیمیشن وجود دارد که از نظر والدین پسندیده و مثبت است، می‌توانند درباره‌ی آن بیشتر با کودک خود صحبت کنند.

خلاصه: والدین باید بدانند در این اثر شخصیت اصلی، فردی شجاع و مهربان است که رفتارهایش برای کودکان مثبت و آموزنده است.

داستان انیمیشن

«لاپیچ» موش کفاشی است که صاحب‌کارش فردی عصبانی و بداخلاق است. روزی بدون آنکه لاپیچ کار اشتباهی انجام دهد، «اسکولر»، صاحب‌کار لاپیچ، او را تنبیه می‌کند و لاپیچ تصمیم می‌گیرد کارگاه کفاشی را ترک کند. او سفرش را با سگی به نام «بروستر» آغاز می‌کند و در ابتدا به «سنجاب‌ها» در پیداکردن غازهایشان کمک می‌کند. پس از مدتی با موش دیگری به نام «لیزا» آشنا می‌شود. لیزا نیز همچون لاپیچ یتیم و تنهاست. او مدت‌ها در سیرک کار می‌کرده و به دلیل بدرفتاری‌های صاحب سیرک آنجا را ترک کرده است. لاپیچ و لیزا تصمیم می‌گیرند به سراغ «موش کثیف» بروند تا اموالی را که او از آن‌ها به سرقت برده است، پس بگیرند. پس از پیداکردن موش کثیف لاپیچ او را شکست می‌دهد و مانع دزدی او از سنجاب‌ها می‌شود. لیزا پس از آنکه با اسکولر روبه‌رو می‌شود، متوجه می‌شود او پدر واقعی‌اش است و علت عصبانیت و بداخلاقی‌هایش نیز گم‌شدن دخترش در کودکی بوده است.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Milan Blažeković / میلان بلاژیکوویچ

نویسنده / مترجم: Milan Blažeković/ میلان بلاژیکوویچ

نام تهیه‌کننده: Steffen Diebold/ استفان دایبولد

نام بازیگران: Ivan Gudeljević, Maja Rožman, Tarik Filipović, Pero Juričić/ ایوان گودلویچ، ماجا روژمان، تریک فیلیپوویچ، پرو جورچیچ

نام شخصیت‌ها:

لاپیچ: موش کوچکی که در کارگاه کفاشی می‌کند، او یتیم است و خانواده‌ای ندارد،

لیزا: دختر اسکولر که در کودکی در سیرک گمشده است و پس از سال‌ها پدر و مادرش را پیدا می‌کند،

اسکولر: صاحب کارگاه کفاشی که پس از گم‌شدن دخترش به فردی بداخلاق و عصبانی تبدیل شده است،

موش کثیف: موشی بدذات که دائماً در حال سرقت و آزاردادن حیوانات است.

کشور سازنده: کرواسی و آلمان

کمپانی سازنده: Croatia Film

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه