• امروز : 26 فروردین 1403
logo

نقد و بررسی انیمیشن لئو (Leo)

author-img

توسط : یاسمن گودرزی ارزیاب کدومو

4 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

7263 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.
مارمولک پیری به نام لئو، تصمیم می‌گیرد تجربه‌ی خودش را در اختیار دانش‌آموزان مدرسه بگذارد و به آن‌ها کمک کند تا مشکلاتشان را حل کنند. این انیمیشن که محصول سال 2023 از کمپانی نتفلیکس است، سعی دارد از مسائل نوجوانان و راه حل‌هایشان بگوید که می‌تواند به والدین و مربیان نیز کمک کند تا نوجوانان و دغدغه‌های آن‌ها را بشناسند. پیش از تماشای آن حتما بخش ناهنجاری‌ها و توصیه‌ها را مطالعه کنید.  

ژانر : کمدی موزیکال

سال 2023 102 دقیقه جزئیات کامل اثر
16 مناسب خانواده 27 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 8 +
بر اساس 7 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

مدت زمان این انیمیشن نسبتا طولانی است و محتوای آن مربوط به مسائل نوجوانان است. توصیه می‌شود کودکانی که در سنین پایین قرار دارند، این اثر را تماشا نکنند. زیرا هم از حوصله‌شان خارج است و هم درکی از مفهوم داستان نخواهند داشت. انیمیشن لئو یه اثر موزیکال است. در طول داستان، شخصیت‌ها، احساساتشان را با خواندن موسیقی نشان می‌دهند. اگر از آن دسته والدینی هستید که به این مسئله حساسیت دارید، توجهات لازم را داشته باشید. در ابتدای انیمیشن، زمانی که معلم کلاس به مرخصی می‌رود، معلم جدید که سخت‌گیر و بداخلاق است، وارد کلاس می‌شود. او بر خلاف معلم اول قد کوتاهی دارد و چاق است. این مسئله ممکن است یک کلیشه در ذهن فرزند شما به جا بگذارد که هر معلم کوتاه قامت و چاقی، بداخلاق است. این مسئله را به او یادآوری کنید که خلقیات انسان‌ها ارتباطی به ظاهرشان ندارد. توجه داشته باشید که این انیمیشن، سبک زندگی متفاوت با فرهنگ ما را نمایش می‌دهد. دختران و پسران در مدرسه از یکدیگر جدا نیستند و تفکیک جنسیتی وجود ندارد. بچه‌ها حیوان خانگی دارند. مهمانی می‌دهند و در مهمانی تفریحات خاص خودشان، مانند بازی در استخر را دارند. (بازی در استخر مختلط نیست)، جیدا به آرایشگاه می‌رود و ناخن‌های خود را درست می‌کند. برای حفظ سلامت روان فرزندتان و پیشگیری از آسیب‌های احتمالی، نسخه‌ی پالایش شده را تماشا کنید. دغدغه‌های نوجوانان در هرجای دنیا تقریبا به هم نزدیک است. آنان با بحران‌های مشابهی مانند بحران هویت درگیر هستند اما راه حل‌هایی که در این انیمیشن به آن اشاره شده است، تضادی با فرهنگ ما ندارد. یکی از پسرها که آنتونی نام دارد، زمانی که لئو و اسکویرتل را با خود به خانه می‌برد سوالات ذهنی‌اش را با آن‌ها در میان می‌گذارد. او از لاک‌پشت می‌پرسد که بچه‌ها چگونه به وجود می‌آیند. لاک‌پشت جواب طنزگونه‌ای به او می‌دهد و مسئله ادامه پیدا نمی‌کند. لئو به آنتونی می‌گوید از «از ندونستن یه سری مسائل لذت ببر، درگیر دنیای بزرگسالانه نشو و از بودن با همسالانت لذت ببر!» او سعی می‌کند با هوشمندی دغدغه‌ی ذهنی آنتونی را به سمت دیگری هدایت کند.  اگر نمی‌خواهید فرزند شما با این سکانس از انیمیشن روبه‌رو شود و این سوال ذهنش را درگیر کند، حتما از نسخه‌ای استفاده کنید که این بخش در آن حذف شده باشد.  در یکی از سکانس‌ها، زمانی که بچه‌ها می‌خواهند لئو را پیدا کنند، دست به کار خطرناکی می‌زنند. آن‌ها راننده‌ی اتوبوس را فریب می‌دهند و به جای او یکی از بچه‌ها تصمیم می‌گیرد رانندگی کند. این مسئله نباید عادی جلوه کند. حتما به فرزند خود از خطرناک بودن این کار بگویید. نباید برای انجام کارهای درست، رفتار پرخطری داشت. میا فرزند طلاق است. او از خلاهای عاطفی زیادی دارد. باتوجه به این مسئله که متاسفانه در جامعه‌ی ما نیز فراگیر است، با فرزند خود درباره‌ی طلاق صحبت کنید. به او بگویید گاهی زن و شوهری نمی‌توانند زندگیشان را ادامه دهند و مجبورند از هم جدا شوند. کسانی که پدر و مادرشان جدا شده‌اند قابل احترام هستند. نباید آن‌ها را به خاطر این مسئله سرزنش کرد یا رفتاری کنیم که خجالت بکشند.    خلاصه: این انیمیشن موزیکال است. توجه کنید که ظاهر دو معلم مدرسه، ممکن است ایجاد کلیشه کند. آنتونی از لئو سوالاتی درباره‌ی نحوه‌ی بچه‌دار شدن می‌پرسد. درباره‌ی نحوه‌ی رفتار درست با کسی که پدر و مادرش جدا شده‌اند با فرزند خود صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

به نظر تو تفاوت خانم سلیناس و خانم مالکین در چه بود؟ چرا لئو از فرار کردن منصرف شد و در کنار بچه‌ها ماند؟ چرا دانش‌آموزان لئو را دوست داشتند؟ او چه کمکی به بچه‌ها می‌کرد؟ لئو به هریک از دانش‌آموزان با توجه به مشکلشان، چه توصیه‌ای داشت؟ تو به کدام یک از دانش‌آموزان کلاس احساس نزدیکی کردی؟ بعد از دیدن این انیمیشن چه احساسی داری؟ آیا حرفی در دلت هست که بخواهی به مادر و پدر یا یک مشاور بگویی؟ خلاصه: با فرزند خود درباره‌ی احساساتش صحبت کنید. از او بخواهید برای شما یا یک مشاور دلسوز و حرفه‌ای از مسائلش بگوید و خود را سرکوب نکند.

داستان اثر

در یک مدرسه‌ی محلی، دانش‌آموزان پایه پنجم ابتدایی مشغول به تحصیل هستند. در این کلاس، شیشه‌ی تراریومی وجود دارد که در آن از یک مارمولک به نام لئو و یک لاک‌پشت به نام اسکویرتل نگهداری می‌شود. لئو و اسکویرتل سال‌هاست که شاهد آمدن و رفتن دانش‌آموزان هستند و تجربه‌ی زیادی درباره‌ی روحیات بچه‌ها کسب کرده‌اند. لئو،74سال دارد. او حس می‌کند به انتهای عمرش نزدیک شده است و دلش می‌خواهد از تراریوم فرار کند تا جهان را ببیند. زمانی که معلم کلاس، به مرخصی می‌رود، معلم جدید از بچه‌ها می‌خواهد که هر آخر هفته یک نفر، یکی از حیوانات تراریوم را به خانه ببرد و از آن نگه‌داری کند. هفته‌ی اول دختری به نام سامر این مسئولیت را تقبل می‌کند. سامر پرحرف است و دوستانش حوصله‌ی او را ندارند. لئو زمانی که متوجه این رنج سامر می‌شود شروع به گفت‌وگو با او می‌کند. او مهربانانه سامر را راهنمایی می‌کند تا مشکلش را حل کند. هفته‌ی بعد پسری به نام ایلای لئو را به خانه می‌برد. خانواده‌ی ایلای بسیار سختگیر و حساس هستند. ایلای از اینکه باید مدام تحت کنترل باشد رنج می‌برد. لئو به او کمک می‌کند تا تجربه‌ی متفاوتی داشته باشد. لئو به تک‌تک بچه‌های کلاس مشاوره می‌دهد. یکی از دوران بلوغ خودش احساس شرم دارد، دیگری صدای نازکش را دوست ندارد. میا فرزند طلاق است و مشکلات عاطفی دارد. آنتونی ذهنش مدام درگیر کنجکاوی‌های جنسی است و...! لئو حتی به معلم جدید کلاس، خانم مالکین که زنی سنتی و بداخلاق است هم کمک می‌کند تا ارتباط خوبی با دانش‌آموزان بگیرد. تا اینکه خانم مالکین به محبتی که بچه‌ها به لئو دارند حسادت و او را از مدرسه خارج می‌کند. او به بچه‌ها می‌گوید لئو خودش فرار کرده است. بچه‌ها که پس از مدتی همه دلتنگ لئو می‌شوند، از طریق لاک‌پشت متوجه می‌شوند خانم مالکین دروغ گفته است. آن‌ها همه به دنبال لئو می‌روند و او را پیدا و ازش بابت همه‌ی راهنمایی‌هایش تشکر می‌کنند.

جزئیات اثر

کارگردان: رابرت ماریانتی / رابرت اسمیگل Robert Marianetti / Robert Smigel نویسنده: رابرت اسمیگل / آدام سندلر Robert Smigel / Adam Sandler تهیه کننده: میریل سوریا / آدام سندلر Mireille Soria / Adam Sandler نام بازیگران: آدام سندلر / بیل بِر / سیسیلی استرانگ / سیدی سندلر / سانی سندلر Adam Sandler / Bill Burr / Cecily Strong / Sadie Sandler / Sunny Sandler نام شخصیت ها:  لئو: مارمولک کوچکی است که در یک شیشه تراریوم، در یک مدرسه زندگی می‌کند. او هفتاد و چهار سال دارد و فکر می‌کند که تنها یک سال دیگر زنده است. لئو سعی دارد از شیشه تراریوم بیرون برود و به آرزوهایی که همیشه در دلش داشت، برسد. اسکویرتل: او یک لاک‌پشت است که به همراه لئو در تراریوم زندگی می‌کند. اسکویرتل مدت‌ زیادی است که با لئو دوست است. آن‌ها در طول نمایش اثر با یکدگیر بگومگوهای زیادی دارند.  خانم سلیناس: معلم جوان و پرنشاطی است که دانش‌آموزان کلاس پنجمی‌اش را بسیار دوست دارد. او روش تدریس جذابی دارد و همه‌ی شاگردانش او را دوست دارند. سلیناس، زمانی که باردار می‌شود، به مرخصی می‌رود. خانم مالکین: او معلم جایگزین مدرسه است. زمانی که خانم سلیناس به مرخصی می‌رود، مالکین به جای او مشغول تدریس می‌شود. او برعکس سلیناس، سخت‌گیر و سنتی است. سامر: یکی از دختران کلاس است که همه از پرحرفی او خسته شده‌اند. سامر می‌تواند ساعت‌ها حرف بزند و احساساتش را بیان کند. او از اینکه کسی حوصله‌اش را ندارد غمگین است. ایلای: او پسر آرام و قانون‌مداری است که خانواده‌اش مدام روی سبک زندگی‌اش نظارت دارند. ایلای از اینکه پدر و مادرش اجازه نمی‌دهند او تجربه‌ی متفاوتی داشته باشد یا با دوستانش معاشرت کند، خسته شده است. جیدا: پدر و مادر جیدا از افراد ثروتمند شهر هستند. او در ناز و نعمت بزرگ شده است و همواره مغرور و از خود راضی است. جیدا سعی دارد عالی زندگی کند و هیچ خطا و اشتباهی از او سر نزند. تی جی: تی جی یکی دیگر از پسرهای کلاس است که از دوران بلوغ خودش احساس شرم دارد. او از موهایی که روی بدنش روییده است خوشش نمی‌آید و آن‌ها را از همه مخفی می‌کند. کول: او پسری سیاهپوست است که صدای نازکی دارد. کول از داشتن صدای نازک خجالت می‌کشد. و با بم کردن صدایش، سعی دارد ضعف خود را پنهان کند. میا: پدر و مادر میا از یکدیگر جدا شده‌اند. او خلا عاطفی زیادی دارد. پدر او دوست دختر دارد و وقت خود را با او می‌گذراند.  آنتونی: او دانش‌آموز قلدر کلاس است. گاهی دیگران را مسخره می‌کند و با لحن بی‌ادبانه‌ای با دوستانش شوخی می‌کند. آنتونی کنجکاوی‌های جنسی دارد. مثلا دلش می‌خواهد بداند بچه‌ها چگونه به وجود می‌آیند.

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : Ava Mhbi

۳۰ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 12 +

فیلم جذابی بود ولی در. هین گفت و گو ها بی ادبی به چشم می خورد

بزرگسال

توسط : عفت حسین ابادی

۲۳ بهمن ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

قسمت هایی از فیلم مناسب نبود (وجود ناهنجار های اجتماعی) در گفت گو بین لاک پشت و لئو بی ادبی داشت...

بزرگسال

توسط : Mim Yaa

۲۹ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

بنظرم این انیمیشن قابلیت های زیادی داره و توی هیچکدوم از تحلیل هایی که خوندم بهش توجه نشده. به طور کلی به معنای زندگی و هدف از اون میپرداخت .

بزرگسال

توسط : معین رضازاده

۲۸ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

فیلم کاملا طنز بود مخصوصا با دوبله سورن برای بزرگتر ها خاطره مدرسه دهه ۶۰ و برای بچه ها خاطرات مدرسه یادآور میشه، و درسای زیادی میشه گرفت ازش، تقریبا همه سوالای نوجوون هارو جواب میده، من به شخصه با اینکه ۱۷ سال دارم، اما یه مقداری از وقتم رو برای انیمشین میزارم چون، روحیه کودک درونم رو حفظ میکنه، درواقع از زندگی شلوغ به این انیمشین های طنز پناه میبرم

بزرگسال

توسط : محمد ساقی

۲۷ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 10 +

نکات منفی ذکر شده در نقد، در محتوای فیلم به چشم نمی آید و در کل فیلم خیلی مناسبی برای کودکان و نوجوانان بود

بزرگسال

توسط : فاطمه سرمدی

۲۴ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 8 +

بسیار سرگرم کننده و مناسب تمام سنین نکات آموزنده بسیار خوب برای کودک و نوجوانان

بزرگسال

توسط : علی وهاب

۲۲ آذر ۱۴۰۲

مناسب سن 5 +

با سلام / یک انیمیشن متفاوت در محتوی بود و واقعا زیبا نوشته شده بود /طنزهای زیبا و بجایی داشت / اگر دوست دار انیمیشن هستید حتما ببینید

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد لئو

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!