• امروز : 28 مرداد 1401
logo

نقد و بررسی انیمیشن قرمز شدن (Turning Red)

author-img

توسط : ریحانه یافتیان ارزیاب کدومو

5 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

5098 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 13 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.
«قرمز شدن» انیمیشنی در ژانر فانتزی و کمدی است که روایت‌گرِ «بزرگ شدن و بالغ شدن فرزندها» و انکار این موضوع توسط خانواده‌ها است. مخاطبِ این اثر، نوجوان به‌ویژه دختران و مهم‌تر از آن، والدینِ نوجوانان هستند و به تعامل میان والد و فرزند می‌پردازد. این اثر دارای خشونت و پیام‌مثبت قابل توجهی است و همچنین با توجه به محتوای جذاب و مناسبی که دارد، بسیار مورد تحسین قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود جوایز متعددی دریافت کند.

ژانر : فانتزی کمدی

سال 2022 ۱۰۰ دقیقه جزئیات کامل اثر
66 مناسب خانواده 74 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 13 +
بر اساس 12 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «قرمز شدن» محصول ۲۰۲۲ آمریکا با مخاطب نوجوان و در ژانری فانتزی و کمدی می‌باشد که به مهم‌ترین دغدغه‌ی نوجوانان و والدین یعنی «استقلال‌رأی، بزرگ شدن و پیگیریِ علایقِ شخصی» می‌پردازد! لازم به ذکر است که مخاطب این اثر، نوجوان به‌ویژه دخترانِ نوجوان و مهم‌تر از آن والدینِ نوجوانان هستند و تماشای آن برای کودکان نامناسب و نامفهوم است. والدین محترم با تماشای این اثر به درکی از دغدغه‌های ذهنی و تغییرات روحی و جسمی در نوجوان رسیده و می‌توانند تعاملات مناسبی را با فرزند خویش داشته باشند. در این اثر شاهد هستیم که مِی‌مِی که دختری نوجوان است و می‌خواهد از وابستگیِ کودکانه به والدینش رهایی یافته و علایقش را آزادانه دنبال کند، با مادرش که زنی سختگیر بوده و نمی‌تواند بزرگ شدن و مستقل شدنِ فرزندش را باور کند، دچار مخفی‌کاری و مشاجره می‌گردد که مهم‌ترین مصداق‌های ناهنجاری و خشونت در انیمیشن نیز همین موارد هستند. مِی‌مِی و مادرش که پانداهای قرمزی درونِ خود دارند، گاهی خشمگین شده و اشیائی را پرتاب کرده و یا به خانواده و دوستان حمله‌ور می‌شوند که البته در انتها موفق به کنترل عصبانیت (مهار پانداها) می‌گردند. با توجه به وجودِ سکانس‌های خشونت‌آمیز و بعضاً ترسناکِ این‌چنینی، تماشای این اثر به کودکانِ زیر ۱۰ سال توصیه نمی‌شود. مخفی‌کاری‌های مِی‌مِی و سختگیری‌های نابجایِ مادرش که از ناهنجاری‌های سریال هستند نیز کم‌کم و تا انتهای اثر رنگ می‌بازند، هرچند نمونه‌های دیگری از ناهنجاری مانند: اشاره‌های کوچک و طنز به روابط عاشقانه و یا نمایشِ استایل‌های خلافِ عرفِ برخی دانش‌آموزان نیز به چشم می‌خورد که البته گذرا و غیرمهم هستند و تماشای نسخه‌ی پالایش‌شده نیز به روندِ گذرِ مخاطب از تماشای این ناهنجاری‌ها کمک می‌کند. مهم‌ترین نکته‌ای که در رابطه با ناهنجاری‌های این اثر باید مورد توجه والدین باشد این است که فرزند متوجهِ عواقبِ مخفی‌کاری و دروغ‌گویی گردد و مخفی‌کاری را به عنوان راه‌حلی مناسب برای پیگیریِ علایقش و دوری از مواجهه با والدینش انتخاب نکند. پیام‌مثبت‌های این اثر که ناظر بر توجه به علایقِ فرزندان و داشتنِ درک نسبت به بالغ شدنِ آن‌ها و ایجاد فضایی برای داشتنِ حریم خصوصی و استقلال یافتن می‌باشد نیز در کنارِ ناهنجاریِ مهمِ انیمیشن یعنی مخفی‌کاری، باید مورد توجه والدین باشد. والدین و مربیانِ محترم می‌توانند با تمرکز بر تقبیحِ مخفی‌کاری و ارائه‌ی راه‌های جایگزین همچون: «به راحتی صحبت کردن درمورد علایق و ابراز آزادانه و به دور از قضاوتِ عقاید» به کودک و نوجوانِ مخاطبِ اثر کمک کنند که مسیرِ استقلال‌یافتنِ خویش را به نحو احسن انتخاب کرده و همچنین از والدین/مربیانِ خویش دوری نگزینند و از قضاوت‌ها، نصیحت‌ها و سنگ‌اندازی‌های آن‌ها در مسیرِ رسیدن به اهداف و علایقشان نترسند.

ضمناً در این انیمیشن شاهدِ تاثیرِ گروه دوستی به شکلی ویژه هستیم و از مشارکت‌های گوناگون همچون فعالیتِ مثبت در زمینه‌ی تحصیلی و ورزشی و پیگیری علایق گرفته تا ارائه‌ی حمایت‌ها و یاری‌رسانی‌های گوناگون، مصادیق مختلفی را مشاهده می‌کنیم. تشویقِ فرزند به گسترش دایره‌ی دوستیِ خویش و نزدیکی به افرادی که او را به درستی درک می‌کنند و در زمینه‌های گوناگونِ تحصیلی و اخلاقی و … مشوق و الگوی مناسبی برای او هستند، می‌تواند بسیار مفید واقع شود. مثلاً در این اثر شاهد بودیم که مادرِ مِی‌مِی به قضاوتِ عجولانه نسبت به دوستانِ مِی‌مِی پرداخت اما نهایتاً متوجه شد که آن‌ها مایه‌ی تسلیِ خاطرِ مِی‌مِی و یاری‌رسانِ او در مشکلاتِ شخصی‌اش بوده‌اند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

برای داشتنِ بحثی چالشی‌تر با نوجوان می‌توانید پرسش‌هایی را در خلال تماشای اثر و یا پس از آن مطرح کنید، همچون:

- دلیلِ عصبانیت مِی‌مِی چه بود؟ چه رفتاری از سوی مادرش او را خشمگین و یا وادار به مخفی‌کاری می‌کرد؟

ادامه متن

داستان اثر

میلین لی که او را مِی‌مِی صدا می‌زنند دختر نوجوانی‌ست چینی‌تبار و ساکن کانادا که همراه مادر و پدرش در معبدی که کنارِ خانه‌ی آن‌هاست و مربوط به جدّشان «سان‌ئی» می‌باشد، مشغول زندگی و کار هستند. مِی‌مِی به همراه سه دوستِ صمیمیِ خود به یک گروه موسیقی به نام «فور تَون (چهار شهر)» علاقه‌مند هستند و رویای رفتن به کنسرتِ آن‌ها را در سر می‌پرورانند و این درحالی‌ست که مادرِ قاطع و سختگیرِ مِی‌مِی، به علاقه‌ی دخترش توجهی ندارد و او را به تمرکز بر درس‌هایش و فعالیت در معبد تشویق می‌کند. روزی مِی‌مِی متوجه می‌شود که بر اثرِ عصبانیت و یا هیجان‌زدگیِ شدید، به پاندایی قرمز تبدیل می‌شود و این مسئله موجب ترس و سردرگمی او می‌گردد و نهایتاً مادرش به او توضیح می‌دهد که این میراثی در میانِ زنانِ خاندانِ لی بوده و حتی خودش، خواهرهایش و مادرش نیز این موهبت را دارا هستند اما توانسته‌اند بر آن غلبه و این قدرت را در قالب‌های مختلف مثل انگشتر، گردنبند و ... محصور کنند. سختگیری‌های مادرِ مِی‌مِی و اصرارهای مِی‌مِی برای پیگیری علایقش و در واقع استقلال یافتن و نشان دادنِ اینکه «او دیگر بزرگ شده و کودکی وابسته به مادرش نیست» موجب می‌گردد که اختلافی شدید میان او و مادرش شکل بگیرد و در حالی که مادرِ مِی‌مِی او را برای مراسمِ سنتی (که پاندای درونِ مِی‌مِی را کنترل و محصور می‌کند) آماده می‌کند، مِی‌مِی به دنبالِ شرکت در کنسرتِ موردعلاقه‌ش به همراه دوستانش می‌باشد و این ماجرا را نیز از مادرش مخفی می‌کند. مادرِ مِی‌مِی پس از فهمیدنِ حقیقت و عصبانیتِ شدید، به پاندایی خطرناک و قدرتمند تبدیل شده و با خراب کردنِ اجرای کنسرت و ملامتِ فرزندش، صحنه‌ای ترسناک و تلاشِ کل خانواده برای کنترلِ پاندای مادر را رقم می‌زند. پس از تلاش‌های فراوان و همچنین تصمیمِ مِی‌مِی مبنی بر نگه‌داشتنِ پاندای درونِ خود، مادرِ مِی‌مِی کم‌کم منعطف شده و علایق فرزندش را مورد توجه قرار داده و «بالغ شدنِ او را می‌پذیرد» و مِی‌مِی نیز دست از مخفی‌کاری و مخالفت‌های بیجا برداشته و رابطه‌ی خویش با مادر و همچنین دوستانش را اصلاح می‌کند.

جزئیات اثر

کارگردان: دومی شی / Domee Shi

بر اساس داستانی از: دومی شی، جولیا چو، سارا استرایچر / Domee Shi, Julia Cho, Sarah Streicher

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : بهار جعفری

۲۹ تیر ۱۴۰۱

مناسب سن 14 +

این فیلمو دیدم،خیلی به سبک زندگی ما نزدیک نیست.اما بزرگترها میتونن ازش چیزی یاد بگیرن،کنترل بیش از حد باعث دروغ و مخفی کاری میشه.نقطه ضعفش هم نقش بی رنگ پدر خانواده است،چغندری روی مبل

بزرگسال

توسط : محمد مهدی آزاد

۴ خرداد ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

خوب بود

بزرگسال

توسط : محمد مهدی آزاد

۴ خرداد ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

باتوجه به زیرمتن که توجه به بلوغ بود ، بسیار آموزنده هم برای والدین و هم برای فرزندان میباشد.

بزرگسال

توسط : iran aza

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 7 +

در مورد پریودی دختاران و چیز هایی که باید بدونید صحبت می کرد

بزرگسال

توسط : iran aza

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 7 +

در مورد پریودی دختاران و چیز هایی که باید بدونید صحبت می کرد

بزرگسال

توسط : آذر حسینی

۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

مناسب سن 13 +

عالی

بزرگسال

توسط : حسین حق پناه

۳۱ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

به خاطر اینکه به شکل واضحی به وضعیت بلوغ جنسی دختران پرداخته می‌شود اصلا مناسب تماشای خانوادگی یا تماشای پسران نوجوان نیست.

بزرگسال

توسط : اناهیتا جلالی

۲۲ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 9 +

عالی

بزرگسال

توسط : امیر محمد منجم زاده

۱۲ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 12 +

عالییی

بزرگسال

توسط : علیرضا عسگری

۱۱ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 16 +

سلام بنده معلم سواد رسانه ای بخش تحلیل انیمیشن در موسسه ای در تهران هستم: این انیمیشن دارای محتواهای نامناسب جدی است و سبک زندی غربی به شدت در می می دیده می شود در سرتاسر انیمیشن دوستان می می که جالب بود خانواده ای نداشتند و خیلی هم راحت در مهمانی ها و کنسرت ها شرکت میکردند نقش محوری داشتند و می می را در مخالفت با خانواده تشویق میکردند. جالب اینجاست که دوستان ما در گروه کودومو برای این اثر الگوی منفی طراحی نکرده بود درحالی که می می الگوی منفی برای دختران ما است. به خانواده های عزیز عرض میکنم : این انیمیشن مناسب دیدن کودکانتان نیست. اما می توان به خانواده پیشنهاد کرد تا شاید در سختگیری های بی مورد و همیاری نکردن کودکانشان در اوقات فراغت تجدید نظر کنند. از لحاظ تربیت خانواده نیز نقش پدر در این انیمیشن به شدت تضعیف شده بود و بیشتر نقش هویج را ایفا میکرد . مگر در سکانس آخر که برای می می داستان مادرش را تعریف کرد.

بزرگسال

توسط : حسین نامنی

۶ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 18 +

سلام خیلی افتضاح بود ترویج تن فروشی برای رسیدن به خواسته ها از هر وسیله استفاده کردن بر شهوت(دختره) و غضب(مادره) غلبه نکردن بلکه کاری پسندیده جلوه دادن در آخر هم برای جلب بیشتر مشتری از جذابیت های ذاتی و بدنیش استفاده میکنه وقتی هم میخواد بیرون در پایان فیلم با بهانه ی اینکه بدنه خودمه تیپ خیلی جلف میزنه

بزرگسال

توسط : قاصدک آزاد

۴ فروردین ۱۴۰۱

مناسب سن 14 +

پیام اصلی داستان بر محور "انجام رفتارهای بد و اشتباه گاهی لازم است، چون باعث جذابیت بیشتر زندگی و افراد می‌شود " می‌چرخید!!!

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد قرمز شدن

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!