فیلم لگو ۲

بررسی تخصصی انیمیشن The LEGO Movie 2: The Second Part

فیلم لگو ۲

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «لگو ۲» محصول دیگری از شرکت لگوست که مستقیماً در ادامه‌ی «فیلم لگو» و با همان شخصیت‌ها ساخته شده است. ماجراهای اکشن، فانتزی و کمدی که بین لگوها اتفاق می‌افتد، این‌بار نمادی از روابط یک خواهر و برادر است. در این قسمت لگوها با موجودات جدیدی که از فضا می‌آیند، روبه‌رو می‌شوند و سعی می‌کنند سرسختانه در برابر آن‌ها بایستند؛ اما درنهایت متوجه می‌شوند که قصد آن‌ها دوستی است و سرانجام لگوها و فضایی‌ها با یکدیگر دوست می‌شوند. این داستان اهمیت دوستی و روابط صمیمانه میان خواهر و برادر را برای کودکان شما به نمایش می‌گذارد.

سال 2019 104 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این قسمت از انیمیشن لگو، فضایی‌ها به سرزمین لگوها حمله می‌کنند. به‌خاطر عدم درک لگوها و فضایی‌ها از مقصود هم، بین آن‌ها جنگ و رقابت به‌وجود می‌آید. سرزمین درخشان و رنگی لگوها به سرزمینی خشک و خشن تبدیل می‌شود و مردم با خود گرز، تبر و وسایل تیز و جنگی همراه دارند. در درگیری با فضایی‌ها، قلب‌های بامزه‌ی فضایی‌ها باعث انفجار می‌شوند و صحنه‌هایی از خراب‌شدن ساختمان‌ها و وسایل در سرزمین لگوها دیده می‌شود. یکی از فضایی‌ها با سفینه‌اش به پناهگاه لگوها آمده است و دوستان امت را می‌دزدد. لوسی، دوست امت، سرسختی را راه‌حل خوبی می‌داند و درگیری‌های لفظی و فیزیکی میان او و افراد فضایی رخ می‌دهد. رکس که مردی قوی است، می‌خواهد خشن‌ترشدن را به امتِ مهربان یاد بدهد. او در درگیری با فضایی‌ها به سمتشان شلیک می‌کند و با مشت محکم خود، همه‌ی آن‌ها را از خود دور می‌کند. امت هم از او یاد می‌گیرد که مشت خیلی محکم به زمین بزند تا جشن بزرگ فضایی‌ها را خراب کند. تمام درگیری‌ها در بین شخصیت‌های لگویی به‌صورت فانتزی‌ است و آسیب جدی به کسی وارد نمی‌شود. سرانجام همه متوجه می‌شوند که بهتر است دوستی را جایگزین روابط خصمانه کنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ورود فضایی‌ها به سرزمین لگوها، امت و دوستانش را می‌ترساند. فضایی‌ها به‌سمت هرچیز درخشان و رنگی جذب می‌شوند و آن‌ها را خراب می‌کنند و محل زندگی لگوها به مکانی خشک و بی‌رنگ تبدیل می‌شود. روزی یکی از فضایی‌ها، دوستان امت را می‌دزدد و پیش ملکه‌ی همه‌چیزشو می‌برد. لوسی، دوست امت، به این ملکه بدبین است و این شخصیت به‌صورت مشکوکی نمایش داده می‌شود و گاهی ظاهر بدجنسی به خود می‌گیرد. امت کابوسی درباره‌ی آینده دیده است که در آن آرماماگدون اتفاق می‌افتد و درحالی‌که همه‌ی لگوها درحال فریاد و فرار هستند، دوستان امت درون یک گودال پرتاب می‌شوند. تعبیرشدن یک‌یک اتفاقات درون کابوس امت، او و دوستش، لوسی را، نگران کرده است و آن‌ها منتظر یک اتفاق ناگوار از سمت ملکه‌ی همه‌چیزشو هستند که مخاطب هم در این احساس با آن‌ها شریک می‌شود. فانتزی و کمدی‌بودن انیمیشن، بامزه و رنگارنگ‌بودن شخصیت‌های مشکوک داستان، پی‌بردن شخصیت‌های اصلی به قضاوت نادرست و شک بی‌جا نسبت به فضایی‌ها، هم‌چنین ایجاد روابط دوستانه بین لگوها و فضایی‌ها از شدت ترس اثر کاملاً کم می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

لوسی که دوست دارد خودش را شخصیتی سرسخت نشان دهد، موهای خودش را به رنگ مشکی درآورده است و درباره‌ی گذشته‌ی خود که لگویی خوش‌قلب و مهربان بوده است، دروغ می‌گوید و تظاهر می‌کند که روحیه‌ی خشن‌تری دارد؛ اما در پایان به اشتباهش اعتراف می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

فضایی‌ها قصد دارند جشنی برپا کنند تا بتمن از سرزمین لگوها با ملکه‌ی فضایی‌ها ازدواج کند؛ اما لگوها به‌دلیل مشکوک‌بودن به آن‌ها، راه سرسختی و مبارزه را برای مقابله انتخاب می‌کنند و امت که همیشه شاد و مهربان بود، سعی می‌کند برای نجات دوستانش از دست فضایی‌ها، روحیه خشن‌تری پیدا کند؛ اما درنهایت لگوها متوجه می‌شوند که قضاوت نادرستی درباره‌ی فضایی‌ها داشته‌اند و قصد آن‌ها فقط دوستی بوده است. زمانی‌که لگوها و فضایی‌ها تفاوت‌ها را کنار می‌گذارند و متحد و یکدل می‌شوند، از اتفاق ناگواری به‌نام آرماماگدون نجات پیدا می‌کنند. امت که تصمیم گرفته بود روحیه خشن‌تری پیدا کند، آینده‌ی خودش را می‌بیند که چگونه سنگدل شده است، پس متوجه می‌شود که باید خوش‌قلبی و روحیه مهربان خودش را حفظ کند. در واقعیت لگوها اسباب‌بازی‌های پسر یک خانواده هستند و فضایی‌ها برای دختر خانواده. دوستی لگوها و فضایی‌ها نیز زمانی اتفاق می‌افتد که این خواهر و برادر دعواهای همیشگی را کنار می‌گذارند و یاد می‌گیرند با مهربانی باهم بازی کنند. بنابراین روابط صمیمانه خواهر و برادر نیز از پیام‌های مثبت این انیمیشن است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

امت پسر شاد و مهربانی است که همیشه دوستی را راه درست‌تری می‌داند. هرچند در این ماجرا دچار اشتباه شده است و فکر می‌کند داشتن روحیه سرسختانه و خشن‌تر باعث مقبولیت او می‌شود؛ اما درنهایت به اشتباه خودش پی می‌برد و متوجه می‌شود همان امت خوش‌قلب و مهربان دوست‌داشتنی‌تر است. او هرچند گاهی پیش دوستانش ضعیف به‌نظر می‌رسد؛ اما برای نجات دوستانش سخت تلاش می‌کند و آن‌ها را تنها نمی‌گذارد. لوسی و امت هردو شخصیت‌هایی هستند که یاد می‌گیرند برای مقبول‌بودن در نزد دیگران، خودشان را تغییر ندهند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از کودکان بخواهید داستان را برای شما تعریف کنند تا فهم کاملی از جریان داستان پیدا کنند.

از آن‌ها بخواهید خود را جای شخصیت‌ها قرار دهند و به عاقبت رفتارها فکر کنند.

بخواهید عاقبت دشمنی لگوها و فضایی‌ها و عاقبت دوستی آن‌ها را باهم مقایسه کنند تا بهتر متوجه اهمیت دوستی شوند.

بپرسید اگر جای امت بود چه رفتاری را انتخاب می‌کرد؟

شخصیت رکس برایش جذاب‌تر است یا امت؟ ترجیح می‌دهد جای کدام‌یک باشد؟

درباره‌ی تلاش لوسی و امت برای مقبول‌شدن در نزد دیگران سؤال کنید و گفت‌وگو را به‌سمتی پیش ببرید که کودکان متوجه شوند ضمن اهمیت درست‌رفتارکردن، نباید به قضاوت‌های دیگران فکر کنند.

اگر فرزند شما نیز با خواهر یا برادرش نمی‌تواند کنار بیاید، از او بخواهید که با توجه به انیمیشن فکر کند که چگونه می‌تواند مشکل را حل کند.

خلاصه: از کودکان بخواهید داستان را برای شما تعریف کنند و پیرامون پیام‌های داستان، با آن‌ها گفت‌وگو کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن لگو 2 مستقیماً در ادامه‌ی فیلم لگوست که در سال 2014 ساخته شد. ماجراهایی که برای شخصیت‌های لگویی اتفاق می‌افتد، علاوه بر برخی صحنه‌های اکشن، اغلب فانتزی و همراه با طنز است که این انیمیشن را برای کودکان جذاب می‌کند. پیام این انیمیشن دوستی و یکدلی است. پس از اینکه سال‌ها درگیری میان فضایی‌ها و لگوها اتفاق می‌افتد، بالاخره آن‌ها متوجه می‌شوند که درک درستی از هم نداشته‌اند و قصد هردو دوستی بوده است. شاید کودکان در سنین پایین متوجه دلیل این تغییر عقیده نشوند. ماجرای سفر در زمان و روبه‌روشدن امت با آینده خودش نیز ممکن است مبهم باشد. به کودکان کمک کنید سیر جریان داستان را به درستی متوجه شوند و پیام‌ها را درک کنند. بهتر است اجازه دهید کوکان خودشان فکر کنند. از آن‌ها بخواهید یک‌بار داستان را برایتان تعریف کنند و نظرشان را درباره‌ی پیام آن بگویند. شما والدین عزیز تنها به‌عنوان راهنما هرکجا احساس کردید برداشت ناقص یا اشتباهی داشته‌اند، کمکشان کنید تا آن را کامل کنند.

اگر کودک شما در سنین دبستان است و روابط اجتماعی گسترده‌تری را تجربه می‌کند، این انیمیشن به او کمک خواهد کرد. از او بخواهید خودش را در موقعیت امت فرض کند و بگوید با فضایی‌ها چه برخوردی می‌کرد. با پرسش‌هایی ساده به او کمک کنید تا متوجه اهمیت دوستی در مقابل رقابت‌های بی‌سرانجام بشود و سعی کند درک بهتری از رفتارهای دوستانش پیدا کند. نمایش روابط صمیمانه میان خواهر و برادر داستان که صاحبان اسباب‌بازی‌های لگویی هستند، می‌تواند برای کودکان مؤثر باشد. اگر دعواهای خواهر و برادرانه بین فرزندان شما هم وجود دارد، تماشای این انیمیشن به آن‌ها کمک خواهد کرد. امت و لوسی که از شخصیت‌های اصلی این داستان هستند، در ابتدا سعی می‌کنند برای مقبولیت بیشتر در نزد دیگران خودشان را تغییر دهند. مشابه این ماجرا ممکن است برای فرزندان شما به‌ویژه در دوره نوجوانی اتفاق افتاده باشد. درباره‌ی نتیجه‌ی نهایی این رفتار شخصیت‌ها، با فرزند خود صحبت کنید و کمکش کنید از تغییر عقیده‌ی لگوها در این زمینه الگو بگیرد.

اگر فرزندان کوچک شما انیمیشن را تماشا می‌کنند، ممکن است حرف‌زدن و زنده‌بودن اسباب‌بازی‌ها را باور کنند و دراین‌باره به خیال‌پردازی دست بزنند. درباره‌ی تفاوت دنیای کارتون با دنیای واقعی آن‌ها را توجیه کنید.

خلاصه: برای دریافت جریان داستان و نیز تغییر عقاید شخصیت‌ها درباره‌ی دشمنی با موجودات تازه‌وارد، کودکان را راهنمایی کنید. کمک کنید کودکان از پیام‌های مثبتی مانند اهمیت دوستی، روابط صمیمانه با خواهر یا برادر و عدم تظاهرکردن برای مقبولیت نزد دیگران، آگاه شوند.

داستان انیمیشن

ماجرا از جایی شروع می‌شود که «فضایی‌ها» به سرزمین «لگوها» وارد می‌شوند. لگوها تصمیم می‌گیرند با روحیه‌ای سرسختانه جلوی فضایی‌ها بایستند و «امت» را که همچنان سعی می‌کند با روحیه‌ی مهربان و دوستانه به زندگی ادامه دهد، تشویق می‌کنند تا سرسخت‌تر باشد. زمانی‌که فضایی‌ها دوستان امت را می‌دزدند و به «سیاره‌ی ستاره‌ای» می‌برند، امت تصمیم می‌گیرد خشن‌تر باشد و دوستانش را هرطور که شده است نجات دهد. در سیاره‌ی ستاره‌ای ملکه‌ی «همه‌چیزبشو» می‌خواهد جشنی برپا کند و با «بتمن» از سرزمین لگوها ازدواج کند. تمام دوستان امت تحت تأثیر این سیاره‌ی پر از اکلیل و موسیقی قرار می‌گیرند و با فضایی‌ها روابط دوستانه برقرار می‌کنند. «لوسی» هم که سرسخت‌ترین لگو بود، متوجه می‌شود که فضایی‌ها با برپاکردن این جشن قصد دوستی با لگوها را دارند و اگر این جشن خراب شود و لگوها و فضایی‌ها نتوانند با یکدیگر همدل شوند، «آرماماگدون» اتفاق می‌افتد و همه‌ی آن‌ها در یک فضای تاریک حبس می‌شوند. لوسی متوجه می‌شود که از ابتدا حق با امت بوده است و به‌جای جنگ و سرسختی، لگوها می‌توانستند دوستِ فضایی‌ها شوند؛ اما حالا دیگر امت تغییر کرده است و با ضربه‌ای محکم جشن را خراب می‌کند. آرماماگدون اتفاق می‌افتد و لگوها و فضایی‌ها در فضایی تاریک حبس می‌شوند. لوسی به آن‌ها می‌گوید که با اتحاد می‌توانند از این اوضاع خارج شوند. آن‌ها با هم شروع به آوازخواندن می‌کنند و دوستی آن‌ها باعث نجاتشان می‌شود. امت هم متوجه می‌شود که باید همان انسان خوش‌قلب سابق باشد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Mike Mitchell / مایک میچل

نویسنده: Phil Lord, Christopher Miller / فیل لرد، کریستوفر میلر

نام تهیه‌کننده: Phil Lord, Christopher Miller, Dan Lin / فیل لرد، کریستوفر میلر، دن لین

نام بازیگران: Chris Pratt, Elizabeth Banks, Will Arnett, Tiffany Haddish / کریس پرات، الیزابت بنکس، ویل آرنت، تیفانی هدیش

نام شخصیت‌ها:

اِمِت: او یک لگوی مهربان است که یک‌بار موفق شده است دنیای لگوها را نجات دهد؛ اما این‌بار برای پیروزشدن بر دشمن جدیدِ لگوها، سعی می‌کند سرسخت‌تر و خشن‌تر باشد،

لوسی: او دوست اِمِت است که به‌خاطر حضور دشمنان جدید از اِمِت می‌خواهد کمی خشن‌تر باشد؛ اما متوجه می‌شود که همان اِمِت مهربان و صلح‌طلب را دوست دارد،

بتمن: یک قهرمان که از تنهایی همیشگی‌اش رنج می‌برد،

ملکه همه‌چی‌بشو: او ملکه‌ی سیاره‌ی ستاره‌ای است که یک مهمانی ترتیب داده است و می‌خواهد با بتمن ازدواج کند. لوسی و اِمِت او را لگوی بدجنسی می‌دانند و سعی می‌کنند مهمانی‌اش را خراب کنند،

رکس دنجروست: او آینده‌ی اِمِت است که با سفر در زمان، خودش را به اِمِت در زمان حال رسانده است و سعی می‌کند با تغییردادن اتفاقات زمان حال، آینده را تغییر دهد.

کشور سازنده: آمریکا، استرالیا، دانمارک، کانادا

کمپانی سازنده: Warner Bros

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09125****78

۱۶ دی ۱۳۹۹

مناسب سن 2+ گزارش نظر
ازدواج در دنیای کودکان

نکته‌ای که در سایت ذکر شده تنها نقطه مثبت فیلم است که با توجه به زمان و حواشی داستان ازدواج چندان دیده نمی‌شود. مسئله عشق و عاشقی و عروسی در این فیلم خیلی پررنگ است. ما این فیلم را در سایت فیلیمو دیدیم که در دوبله آن ترانه‌ای با خواننده زن استفاده شده بود. کلا با ندیدن این انیمیشن چیزی را از دست نمی‌دهید.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه