• امروز : ۲۶ خرداد ۱۴۰۰

فصل شکار ۲

فصل شکار ۲

بررسی تخصصی انیمیشن Open Season 2

author-img

توسط : زهرا شریعت احمدی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

قسمت دوم از سری انیمیشن‌های «فصل شکار»، با تردید «الیوت» در ازدواج با «جیزل» آغاز می‌شود. «الیوت» و گروهش برای نجات یکی از دوستانشان به راه می‌افتند. در نیمه‌ی راه، الیوت خود را از گروه جدا می‌کند. پیچیدگی و خشونت موجود در این انیمیشن آن را برای سنین پایین نامناسب می‌کند. کلمات نامناسب از برخی شخصیت‌ها به‌صورت هنجار و معمولی شنیده می‌شود. تاکید بر کار گروهی و زندگی جمعی از نکات مثبت این انیمیشن است.

سال 2008 76 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

این انیمیشن حاوی مقدار زیادی خشونت است. برخی از این خشونت‌ها کلامی است. مثل بددهانی فیفی و اسکوییزی. خشونت فیفی دربرابر حیوانات وحشی بسیار پرتکرار و طبیعی نشان داده شده است. اما از این بدتر کلمات و اصطلاحات زشتی است که شخصیت اصلی فیلم یعنی الیوت به کار می‌برد. مثلاً فیفی چندبار به دوستش می‌گوید خفه‌شو! یا الیوت دوستانش را کله‌پوک یا خنگه صدا می‌کند. خشونت بین اعضای گروه هم وجود دارد. الیوت و دوستش سوسیس تنها برای فهماندن حرفی به یکدیگر، چندبار به یکدیگر سیلی می‌زنند. جیزل و الیوت که قرار است باهم ازدواج کنند بارها جروبحث دارند که یک‌‌بار منجر به جدایی کامل آن‌ها و ترک گروه توسط الیوت می‌شود. اما خشن‌ترین صحنه مربوط به بازی الیوت و دوستانش است که از خرگوش‌ها به عنوان اسلحه استفاده کرده و خرگوش‌ها را به سمت هم پرتاب می‌کنند و معلوم است این روند بازی همیشگی آن‌هاست. البته وجود طنز و شوخی در این صحنه، از شدّت خشونت می‌کاهد. چند صحنه از بستن و تهدید شخصیت‌های اصلی و درگیری مستقیم فیفی با آن‌ها در انتهای فیلم وجود دارد. همچنین درگیری مأموران پارک با حیوانات، شلیک تیرهای بیهوش‌کننده توسط آن‌ها و تعقیب و گریز بین آن‌ها را شاهد هستیم که به نفع حیوانات تمام می‌شود. فیفی چندبار دچار برق گرفتگی می‌شود و در اثر آن موهای بدنش را از دست می‌دهد و این تنها نتیجه‌ایست که از آن همه خشم و کینه به دست می‌آورد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

برای شخصیت‌های اصلی فیلم، یعنی الیوت و دوستانش که حیواناتی وحشی هستند، در طی ماجراهای پیش آمده، دو ترس اصلی وجود دارد: گیرافتادن به دست انسان‌ها و گیرافتادن به دست فیفی که سگی اهلی است و دشمنی سختی با آن‌ها دارد و مدام در فکر انتقام است. او رهبری سایر حبوانات اهلی را هم در دشمنی با حیوانات وحشی به دست گرفته است. بیشترین صحنه‌های ترسناک را در نیمه‌ی پایانی فیلم شاهد هستیم. آنجاکه الیوت و دوستانش به اسارت فیفی درآمده‌اند و هر لحظه تهدید به برق‌گرفتگی می‌شوند. هرچند آن‌ها درنهایت موفق به فرار می‌شوند. اما طولانی‌شدن این صحنه‌ها و تعلیق آن، هیجان زیادی برای بچه‌ها ایجاد می‌کند. قهرمانان فیلم توسط انسان‌ها دیده می‌شوند و به سمت آن‌ها تیراندازی می‌شود. در صحنه‌ی درگیری بین الیوت و فیفی، الیوت نزدیک است غرق شود. همچنین یک‌بار سوسیس، سگی که مدتی است در جنگل با الیوت و گروهش زندگی می‌کند، بین حیوانات اهلی تنها مانده است که فیفی او را تحت فشار گذاشته و سعی در شکنجه‌ی او دارد. فضاسازی و نحوه‌ی نمایش این صحنه به احتمال زیاد برای بچه‌ها با ترس همراه باشد. بعد از آن شاهد فرار سوسیس و تعقیب و گریز آن‌ها هستیم. تنها خشونت روانی در فیلم ناتوانی سوسیس در تصمیم‌گیری بین اهلی‌ماندن یا وحشی‌شدن است که منجر به سرکوفت‌زدن وی به خودش می‌شود. تنهاماندن الیوت در شب هم شاید ترسناک باشد. البته کوتاه و به‌صورت طنز به تصویر کشیده شده است. صحنه‌های گذرا و کوتاهی از فرارکردن سوسیس، احتمال تصادف سوسیس، تصورات اغراق‌آمیز و غلط الیوت از انسان‌ها و برعکس تصور فیفی از حیوانات وحشی و حمله‌ی فیفی به یک خرگوش نیز در این انیمیشن وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این انیمیشن به دفعات زیاد از کلمات زشت و اصطلاحات نامناسب استفاده می‌شود. فیفی سگی بسیار مغرور و عصبی است و در جمع دوستانش بدزبانی زیادی دارد. اما این همه‌ی ماجرا نیست. الیوت که شخصیت اصلی فیلم است و اسکوییزی دوست او هم بارها حرف زشت می‌زنند و باید توجه داشت تمام این صحبت‌ها در جمع دوستان اتفاق می‌افتد. الیوت البته ضعف‌های شخصیتی زیادی دارد. او به بوگ و جیزل تهمت خیانت می‌زند و بعد از جروبحث، گروه را ترک می‌کند و... . بخشی از داستان درمورد سگ‌ها و گربه‌هایی است که با انسان‌ها زندگی می‌کنند و رابطه‌ی صمیمانه‌ای بین آن‌ها و صاحبانشان وجود دارد تاجایی‌که مثلاً سوسیس صاحبش را مامان خطاب می‌کند و درعوض صاحبان آن‌ها با آن‌ها مثل بچه‌هایشان رفتار می‌کنند؛ آن‌ها را در آغوش گرفته و می‌بوسند. قهرمانان فیلم برای ورود به پارک آبی که مخصوص حیوانات اهلی است و در ورودی آن ممنوعیت ورود حیوانات وحشی اعلام شده، از روش‌های فریبکارانه استفاده می‌کنند. البته آن‌ها این کار را برای نجات دوستشان انجام می‌دهند. در این انیمیشن گاهی شاهد کلیشه‌های جنسی نیز هستیم. الیوت خود را به شکل زن درآورده و برای نگهبان پارک عشوه می‌آید. سگ بزرگی به دنبال سنجاب افتاده و تصور می‌کند او مادّه است. در پارک آبی سگ‌های نر بارها به جیزل و اسکوییزی تیکه‌های جنسی می‌اندازند. مقداری از فیلم در پارک آبی می‌گذرد و بنابراین بارها زنان و مردان با لباس‌های نامناسب دیده می‌شوند. شبی که بوگی و جیزل و سایر گروه به دنبال سوسیس هستند، چند شکارچی را در جنگل ترسانده و بعد تمام غذاهای آن‌ها را با پرخوری مصرف می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

الیوت و دوستانش برای نجات سوسیس به‌صورت گروهی خودشان را به خطر می‌اندازند. اهمیت کار گروهی تا آنجاست که الیوت که به‌صورت انفرادی وارد کار می‌شود شکست می‌خورد و پشیمان می‌شود. جیزل با استفاده‌ی درست از توانایی‌های هر فرد گروه، می‌تواند به تعقیب سوسیس برود. جیزل با توانایی رهبری خود ثابت می‌کند چیزی از الیوت کم ندارد. در انتهای فیلم، حیوانات وحشی و اهلی برخلاف تصورات غیرواقعی از یکدیگر، علیه نگهبانان پارک متحد می‌شوند. این فیلم بارها بر گفت‌وگو برای حل مشکلات تاکید می‌کند. پیام اصلی فیلم همان است که در انتها بیان می‌شود: آزادی در وصل‌نبودن به دیگران نیست و عشق و آزادی باهم مغایرتی ندارند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

الیوت، شخصیت اصلی فیلم، به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند الگوی خوبی برای بچه‌ها باشد. او گوزن نسبتاً کودنی نشان داده می‌شود که زیاد حرف می‌زند و تااندازه‌ای بددهان است. او در شرف ازدواج است و در این مورد دچار تردید شده؛ به دوستانش تهمت خیانت می‌زند؛ با آن‌ها جروبحث کرده و از گروه جدا می‌شود. او فکر می‌کند نیازی به کسی ندارد و به‌تنهایی موفق می‌شود. تنها نقطه‌ی مثبت شخصیت الیوت تلاش سخت او برای نجات دوستش است. اما شخصیت جیزل منطقی و آینده‌نگر است و با نقشه‌ی او، گروه موفق به یافتن سوسیس می‌شود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

والدین باید بدانند که سوژه‌ی اصلی این فیلم ازدواج «الیوت» و «جیزل» است. الیوت برای ازدواج دچار تردید شده و در طی داستان و ماجراهایی که پیش می‌آید، او متوجه ‌می‌شود این ترس بی‌جا بوده است.

همچنین «سوسیس» سگی است که بین اهلی‌ماندن و وحشی‌شدن دچار تردید است. او هم مانند الیوت در این دوراهی سرگردان است و هر انتخاب برایش نقاط مثبت و منفی خاصی دارد.

ازآنجایی‌که کودکان ما در معرض چنین انتخابی قرار نمی‌گیرند، احتمالاً متوجه پیام اصلی و مضمون فیلم و اینکه دوست‌داشتن دیگران مانعی برای آزادبودن آن‌ها نیست نخواهند شد.

می‌توان پیام مثبت پررنگ فیلم یعنی کار تیمی و اتحاد را برای بچه‌ها پراهمیت نشان داد. خوب است در گفت‌وگویی که با کودک دارید، صحبت‌ها را به سمتی ببرید که با سوال و جواب مداوم همراه باشد و کودک نکات را کشف کند و با کشف قضایا او را تشویق کنید. چون داستان از دو طرفِ متفاوت روایت می‌شود و کمی پیچیدگی در داستان مشاهده می‌شود. در سن پیشنهادی برای این انیمیشن، قدرت انتزاع کودکان بالاتر رفته و می‌توانند بیشتر از قبل نکات پیچیده را درک کنند، اما برای کودکان کوچک‌تر باید قسمت‌هایی را تشریح کنید.

مقدار زیادی بددهانی از سوی دو سه شخصیت فیلم مشاهده می‌شود که باید والدین آن را مدنظر خود داشه باشند. زشتی این رفتار در گروه‌های دوستی را برای کودک برجسته کنید.

در مورد معایب بدخواهی برای دیگران و انتقام برای او صحبت کنید. درباره‌ی اینکه آیا خشونت درنهایت نتیجه‌ی مثبتی برای «فیفی» داشت یا خیر باهم تبادل نظر کنید.

ناهنجاری‌هایی که در فیلم وجود دارد، مانند پرتاب‌کردن خرگوش‌ها به سمت یکدیگر که نوعی آزاررساندن به موجودات ضعیف‌تر است یا ارتباط بیش‌ازاندازه‌ی انسان‌ها و سگ‌هایشان، همچنین نگاه‌ها و تیکه‌های جنسی و... را حتماً نقد کرده و ناپسندی آن را به‌صورت مستقیم یا غیرمستقیم به فرزند خود انتقال دهید.

در این سنین بجه‌ها باید بیاموزند همه‌چیز را به‌صورت انتقادی نگاه کنند؛ هیچ‌چیز را بی‌دلیل نپذیرند و عواقب کارها و فعالیت‌های اجتماعی را بررسی کنند.

در بعضی از صحنه‌ها (حمله‌ی فیفی به خرگوش و اسارت الیوت و جیزل و...) ممکن است کودک دچار ترس یا هیجان شدید شود. خوب است احساسات او را درک کرده و نسبت به او همدلی کامل نشان دهید.

قسمتی از فیلم در پارک آبی می‌گذرد و پوشش مردم و برخی رفتارهای حیوانات نامتعارف و نامتناسب با فرهنگ ماست.

خلاصه: پیام مثبت فیلم یعنی کار تیمی و اتحاد را برای کودک برجسته کنید. ناهنجاری‌ها را حتماً نقد کرده و ناپسندی آن را مستقیم یا غیرمستقیم به فرزند خود انتقال دهید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

صحنه‌ای که درگیری ذهنی «سوسیس» را نشان می‌دهد (بین خوردن و نخوردن غذای مخصوص) فرصت خیلی خوبی است تا با کودک در مورد دوراهی‌ها و انتخاب‌ها در موقعیت‌های حساس زندگی صحبت کنید و به او بیاموزید که هر انتخابی پیامدهایی در زندگی دارد و فرد باید دربرابر آن‌ها مسیولیت‌پذیر باشد.

درمورد پیامدهای رفتارها و تصمیمات شخصیت‌های فیلم، به‌خصوص «الیوت»، از او سوال کنید.

آیا وقتی الیوت گروه را ترک کرد، احتمال داشت ماجرا جور دیگری پیش برود و الیوت بتواند به‌تنهایی موفق شود؟

آیا راه دیگری جز ورود غیرقانونی به پارک برای نجات «سوسیس» و دیگران وجود نداشت؟

«جیزل» و «الیوت» می‌توانند با گفتگو با یکدیگر یا یکی از دوستانشان مشکلاتشان را حل کنند. این موضوع محل مناسبی برای انتقال ارزش گفت‌وگو به کودک است.

با فرزند خود در مورد تنهاماندن الیوت و نتیجه‌ی آن و احساس او در این زمان صحبت کنید. احساسات کودک خود را بشناسید و از این فرصت‌ها برای رشد آن‌ها استفاده کنید.

با کودک خود درمورد دلایل موفقیت گروه حیوانات در نجات دوستشان گفت‌وگو کنید. مطمئن شوید او متوجه اهمیت کار گروهی و لزوم برنامه‌ریزی و داشتن نقشه‌ی مناسب شده است.

با توجه به مضمون و محتوای فیلم و ازآنجاکه به‌زودی ممکن است کودک شما روابط عاطفی را تجربه کند، باید والدین به کودکان در رابطه با راه‌های صحیح برقراری روابط عاقلانه و بالغانه با همسالانشان صحبت کنند.

خلاصه: با فرزند خود درمورد تنهاماندن الیوت و نتیجه‌ی آن و احساس او در این زمان صحبت کنید. با کودک خود درمورد دلایل موفقیت گروه حیوانات در نجات دوستشان گفت‌وگو کنید.

ادامه متن

داستان انیمیشن

«الیوت»، گوزن جوان و «جیزل»، آهوی باهوش، در شرف ازدواج هستند که سگی از دوستانشان توسط انسان‌ها گرفته و برده می‌شود. الیوت که برای ازدواج دچار شک و تردید شده مراسم عقد را تا نجات «سوسیس» عقب می‌اندازد.

ترس اصلی الیوت ازدست‌دادن آزادی‌های مجردی است؛ بنابراین در پی درگیری لفظی با دوستانش، آن‌ها را ترک می‌کند. او معتقد است به کمک هیچ‌کس نیازی ندارد. البته فقط یک شب تنهاماندن او را متوجه اشتباهش می‌کند.

سوسیس هم سردرگم است. او نمی‌‌تواند بین زندگی در جنگل یا زندگی با انسان‌ها، یکی را انتخاب کند. الیوت و گروهش در پارک آبی، اسیر «فیفی»، سگ اهلی و دشمن سرسخت حیوانات وحشی می‌شوند. اما درنهایت الیوت او را شکست می‌دهد. در انتهای فیلم، هم الیوت و هم سوسیس از تردید خارج شده‌ و مطمئن می‌شوند زندگی در کنار کسی که دوستشان داردند مغایرتی با آزادی آن‌ها ندارد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: -Matthew O'Callaghan متیو اُکالاهان

نویسنده: David I. Stern -دیوید آی. استرن

تهیه‌کننده: -Matthew O'Callaghan متیو اُکالاهان

بازیگران: - Joel McHale, Mike Epps, Jane Krakowski-‏جین کراکوسکی، جوئل مک‌هال، ‏مایک اپس

شخصیت‌ها:

الیوت: گوزنی دست‌وپاچلفتی که در شرف ازدواج است و برای نجات دوستش، سوسیس، دیگر دوستانش را با خود همراه می‌کند.

جیزل (گیزل، گیسل): آهویی که قرار است با الیوت ازدواج کند. او منطقی و آینده‌نگر است.

بوگ: خرسی که بهترین دوست الیوت است.

آقای وینی (سوسیس): سگی که توسط انسان‌ها برده شده و  الیوت و دوستانش برای نجات او وارد عمل می‌شوند. او بین زندگی در جنگل و زندگی بل انسان‌ها مردد است.

فیفی: سگی بددهن که دنبال انتقام از حیوانات وحشی است و درنهایت هم پشیمانی برای او رخ نمی‌دهد.

اسکوییزی: یکی دیگر از دوستان الیوت که سنجابی عصبی و بددهن است.

کشور سازنده: آمریکا- کانادا

کمپانی سازنده: Sony Pictures Home Entertainment -کمپانی سونی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه