• امروز : ۶ بهمن ۱۳۹۹

فانتزی نهایی، ارواح درون

بررسی تخصصی انیمیشن Final Fantasy, The Spirits Within

فانتزی نهایی، ارواح درون

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «فانتزی نهایی، ارواح درون» در ژانر ماجراجویی و فانتزی بوده که با الهام از یک بازی ویدیویی ساخته شده است و رکورد گران‌ترین اثر الهام‌گرفته از بازی‌ها را در گینس ثبت کرده است. این انیمیشن محصول سال ۲۰۰۱ کشور آمریکا و ژاپن است و بارها نامزد و برنده‌ی جشنواره‌های بین‌المللی شده است. کیفیت ساخت خوبی در انیمیشن‌های هم‌دوره‌ی خود دارد و موضوع آن درباره‌ی نجات جهان در مقابل اشباح موجودات فضایی است.

سال 2001 ۱۰۳ دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

فانتوم‌ها، اشباحی از سیاره‌های دیگر هستند که از همه‌چیز می‌توانند عبور کنند. فانتوم‌ها به محض برخورد با انسان‌ها، روح آن‌ها را از بدنشان خارج می‌کنند. بنابراین فانتوم‌ها متجاوز و دشمن اصلی انسان‌ها هستند و بارها صحنه‌هایی از زدوخورد و درگیری شدید میان انسان‌ها و فانتوم‌ها نمایش داده می‌شود. به علاوه در خواب‌های «آکی»، پژوهشگری که بدنش به فانتوم‌ها آلوده شده است، درگیری فیزیکی به همراه انفجار میان خود فانتوم‌ها در سیاره‌شان (در گذشته‌شان) نمایش داده می‌شود که صحنه‌هایی از جنگ و خشونت میان خود آن‌هاست. انسان‌ها در برابر فانتوم‌ها از اسلحه‌های لیزری و خاصی استفاده می‌کنند و در جهت دفاع مشروع از خود و سایر انسان‌ها، با فانتوم‌ها درگیر می‌شوند. در انتهای داستان نیز «ژنرال هاین»، از اعضای اصلی کنگره، برای نابودکردن فانتوم‌ها بارها و بیش از توان سیستم‌ها، از «بمب زئوس» استفاده می‌کند که باعث ازبین‌رفتن خودش و همکارانش در سفینه می‌شود. استفاده از بمب زئوس انفجارهای بزرگی را به همراه دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن، صحنه‌های پراسترسی از درگیری‌های شدید موجودات ناشناخته (فانتوم‌ها) و انسان‌ها دارد و لحظاتی به ناتوانی در تصمیم‌گیری منجر می‌شود؛ ولی در انتهای داستان انسان‌ها با استفاده از نظریات علمی، موفق به تجدید حیات زمین می‌شوند. در درگیری‌های میان انسان‌ها و فانتوم‌ها که اشباحی از سیارات دیگر هستند، روح انسان‌ها و قهرمانان داستان از بدنشان خارج می‌شود که خروج روح از بدن به‌کُندی صورت می‌گیرد و نمایی دردناک دارد. در مواقعی‌که انسان‌ها با فانتوم‌ها مواجه می‌شوند، هیچ‌جای امنی برای دفاع از خود وجود ندارد. فانتوم‌ها هم در آسمان هستند و هم از زمین بیرون می‌آیند. ازآنجایی‌که آن‌ها خاصیت اشباح را دارند، می‌توانند از هر جسم سخت و ماده‌‌ای عبور کنند و همین امر، همه‌جا را برای انسان‌ها ناامن می‌کند. تنهاجای امن، فضا و محیط‌‌های ایزوله‌شده از وجود فانتوم‌هاست. مواردی از فرارکردن، فریادزدن، سقوط ناگهانی و انفجار در انیمیشن وجود دارد، چهره‌های فانتوم‌ها نیز ترسناک است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«ژنرال هاین»، یکی از اعضای اصلی کنگره است و به دکتر آکی و دکتر سید، دانشمندان و پژوهشگران علمی، بدبین و بی‌اعتماد است. او برای اینکه هرچه زودتر فانتوم‌ها را از بین ببرد، شهرِ محصور و امن را دچار آسیب و خطر جدی می‌کند که باعث نابودی شهر می‌شود. به همین دلیل اقدام به خودکشی می‌کند؛ ولی بعد از اینکه متوجه می‌شود اعضای کنگره و بعضی افراد هنوز زنده هستند، از خودکشی منصرف می‌شود. او با خشونت و بدزبانی با دیگران صحبت می‌کند، به شکل کوتاه و گذرا نیز مشروبات الکلی مصرف می‌کند. نکته‌ی آخر اینکه لباس یکی از اعضای تیم نظامیِ زیر نظر کاپیتان گری (جین) کمی نامناسب است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

داستان این انیمیشن درباره‌ی موجودات فضایی است که سیاره‌شان نابود شده است و ارواح آن موجودات به شکل اشباح (فانتوم‌های) سرگردان و زجرکُشنده‌ای، با شهاب‌سنگی به زمین رسیده‌اند و روح انسان‌ها را از آن‌ها می‌گیرند. براین‌اساس به وجود ارواح اشاره می‌کند؛ اما ارواح و اشباح را به شکل مرئی نشان می‌دهد که می‌توان با اسلحه‌های مخصوص دوباره آن‌ها را از بین برد! دکتر سید نظریه‌ای را مطرح می‌کند که همه موجودات جهان دارای روح هستند و پس از مرگ، روحشان به گایا یا همان روح زمین بازمی‌گردد. گایا را نیز مرئی و مکان‌مند معرفی می‌کند و نشان می‌دهد که در مرکز زمین قرار دارد و همه ارواح به او بازمی‌گردند و در آن پایدار باقی می‌مانند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

: دکتر آکی‌راس دختری دانشمند، حقیقت‌جو و سخت‌کوش است که برای استادش احترام بسیاری قائل می‌شود. او برای اثبات حرف‌هایش در کنگره، ادله می‌آورد، برای رسیدن به اهدافش مصمم است و به کاری که انجام می‌دهد، ایمان دارد. دکتر سید نیز استادی تمام‌عیار و نوآور است که با نظریه‌ی جدیدش می‌تواند دنیا را از خطر فانتوم‌ها نجات دهد. او به همراه آکی در مقابل جنگ‌طلبی کنگره می‌ایستد و با ارائه نظریه‌ای جدید، مبتنی بر شواهد علمی می‌تواند دنیا را نجات دهد. آن‌ها در هرشرایطی امیدوارانه تلاش می‌کنند تا به نتیجه برسند. حتی فانتومی که به آکی آسیب رسانده است نیز نمی‌تواند آن‌ها را در مسیرشان متوقف و ناامید کند. کاپیتان گری هم با همراهی و اعتماد به دکتر سید و آکی، آن‌ها را در موفق‌شدن کمک می‌کند و با فداکاری‌اش دنیا را نجات می‌دهد. فداکاری و شجاعت، خصلت مشترک و تیم نظامیِ توانای زیر نظر کاپیتان گری است، آن‌ها با حمایت و فداکاری باعث می‌شوند که تلاش‌های دکتر سید و آکی به نتیجه برسد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بخواهید درباره‌ی نظریه دکتر سید صحبت کند و موافقت و مخالفت خودش را با استدلال‌های منطقی، برایتان شرح دهد.

از او بپرسید که علم، موافقِ طبیعت است یا مخرب آن و اگر گفت علم، موافقِ طبیعت و روح آن است، از او بخواهید با ادله‌ی منطقی بگوید بمب زئوس را در زمره‌ی اکتشافات علمی حساب می‌کند؟

از او بخواهید برایتان رابطه علم و اخلاق را توضیح دهد و با تحقیق و پژوهش، مواردی را که علم، خلاف اخلاق عمل کرده است، بیابد. به او در این راه کمک کنید و به مواردی مثل بمباران هیروشیما و ناکازاکی، آلودگی‌های طبیعی و زیست محیطی اشاره کنید.

از او بخواهید نظرش را درباره‌ی ویروس کرونا نیز شرح دهد و بگوید این بیماری را چگونه ارزیابی می‌کند، آیا طغیان طبیعت علیه بشر است یا بازهم آسیب و ناتوانی علم در رفتار با طبیعت است.

از فرزندتان بپرسید از چه چیزهایی ترسیده است، بگذارید از ترس‌هایش برایتان صحبت کند.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید درباره‌ی موضوعات اصلی داستان با شما صحبت کند و نظرش را در موافقت و مخالفت با رخدادهای اصلی داستان، شرح دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

روایت این انیمیشن، روایتی ترسناک به همراه صحنه‌های خشونت‌آمیزی است که در سال ۲۰۶۵ رخ می‌دهد. زمانی‌که سال‌هاست جهان با مسئله فانتوم‌ها مواجه شده است. فانتوم‌ها اشباحِ موجودات فضایی هستند که طی یک حادثه از سیاره‌شان به سمت زمین پرتاب شدند. آن‌ها مخاطره‌ای جدی برای حیات انسان‌ها به‌حساب می‌آیند و همگان سال‌هاست که درصدد حل این مسئله هستند. کنگره به راه‌حلِ بمب‌های بزرگ و قدرتمند رسیده است و می‌خواهد با بمب زئوس آن‌ها از بین ببرد؛ اما دکتر سید نظریه‌ای جدید دارد که دیگران آن را نمی‌پذیرند و معتقدند خرافه است. او می‌گوید همه‌چیز در جهان روحی دارد که بعد از مرگ، به روحِ زمین یا گایا بازمی‌گردند. حیات زمین و طبیعت، وابسته به زنده‌ماندن گایاست و برای مقابله با فانتوم‌ها، لازم است هشت روحِ باقی‌مانده و سازگار در زمین را جمع‌آوری کنیم تا بتوان با روح گایا، انرژی فانتوم‌ها را خنثی کنیم.

با تماشای این فیلم فرزند نوجوان شما توانایی تفکر انتزاعی پیدا می‌کند و می‌تواند استدلال کند و نظریات را رد کند یا بپذیرد. پیشنهاد می‌شود والدین عزیز برای رشد هرچه بیشترِ تفکر منطقی و استدلالی فرزندشان، همراه با او موضوع داستان و نظریه دکتر سید را نقد کنند. می‌توان او را به نظریات علم مدرن ارجاع داد و درباره‌ی مادی‌گرایی و موضوعاتی که در این انیمیشن مطرح می‌شود، گفت‌وگو کرد. همچنین می‌توان او را به سؤالات فلسفی و استدلالی (که در بخش با فرزندان خود صحبت کنید، آمده است) سوق داد و با کمک کتاب‌ها و منابع علمی، او را در رشد تفکر نقاد و استدلالی کمک کرد.

به علاوه نوجوان شما مراحل استدلال اخلاقی را می‌گذراند، هرچه بیشتر با مسائل اخلاقی مواجه شود و سعی در استدلال داشته باشد، در رشد استدلال اخلاقی موفق‌تر است. بهتر است از او درباره‌ی روش مقابله با فانتوم‌ها بپرسید و از او بخواهید نظرش را برایتان شرح دهد و بگوید کدام روش را در انیمیشن اخلاقی‌تر می‌داند و اگر هردو روش را نمی‌پذیرد، راه‌حل جایگزینش چیست؟

خلاصه: ذهن فرزندتان را با استدلال‌های اخلاقی و منطقی به چالش بکشید و او را نسبت به مسائل علمی و فلسفی مشتاق کنید تا بتواند با استدلال‌هایش در تفکر نقاد، انتزاعی و اخلاقی‌اش رشد کند. این انیمیشن در سطح قابل توجهی دارای خشونت و ترس است.

داستان انیمیشن

«فانتزی نهایی، ارواح درون» انیمیشنی است که سال ۲۰۶۵ را روایت می‌کند. در آن زمان، چندده‌سال است که «فانتوم‌ها» به زمین حمله کرده‌ و همه انسان‌ها و شهرها را نابود کرده‌اند. در طی داستان مشخص می‌شود که فانتوم‌ها، اشباحِ موجودات فضایی هستند که بعد از وقوع جنگی در سیاره‌شان، آنجا نابود می‌شود و قسمتی از سیاره به شکل یک «شهاب‌سنگ» با زمین برخورد می‌کند و اشباح آن موجودات نیز به این‌واسطه به زمین می‌آیند. مقابله با آن‌ها و ازبین‌بردنشان با بمب‌های بزرگ ممکن نیست؛ ولی «دکتر سید» معتقد است می‌توان با جمع‌آوری هشت روحِ سازگارِ باقی‌مانده در کره‌ی زمین، آن‌ها را به روح زمین یا «گایا» تبدیل کرد و طبیعت و فانتوم‌ها را به آرامش قبل رساند. او به همراه دکتر «آکی‌راس» و کمک‌های «کاپیتان گری» و دوستانش موفق می‌شود تا نظرش را اثبات کند و زمین را به حیات و آرامش پیشین بازگرداند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Hironobu Sakaguchi/ هیرونوبو ساکاگوچی

نویسنده: Hironobu Sakaguchi, Al Reinert/ هیرونوبو ساکاگوچی، آل رینرت

نام تهیه‌کننده: Jon Aida, Chris Lee/ جون آیدا، کریس لی

نام بازیگران:Ming-NaWen, Alec Baldwin, Ving Rhames, Steve Buscemi, Peri Gilpin, Donald Sutherland, James Wooods / مینگ‌‌ناون، الک بالدوین، وینگ رامس، استیو بوسمی، پر گیلپین، دونالد سادرلند، جیمز وود

نام شخصیت‌ها:

دکتر آکی‌راس: دختری دانشمند، ماجراجو، مصمم و جویای حقیقت است که بدنش به فانتوم‌ها آلوده شده است و با نظریه دکتر سید موفق می‌شود جلوی پیش‌روی فانتوم‌ها را در بدنش بگیرد و درنهایت با این روش، جهان را از فانتوم‌ها نجات دهند،

دکتر سید: پروفسوری سالخورده و باتجربه است که ۳۵ سال پیش به نظریه‌ی ارواح زمین رسیده و معتقد است هرچیزی دارای روح است که این روح بعد از مرگ از بین نمی‌رود و به «گایا» یا «روح زمین» بازمی‌گردد،

کاپیتان گری: یکی از فرماندهان نظامی است که در به ثمررسیدن کار دکتر آکی‌راس و دکتر سید، با تیمش به آن‌ها کمک می‌کند و با فداکاری و حمایتش از آن‌ها جهان را نجات می‌دهد،

ژنرال هاین: یکی از فرماندهان عالی‌رتبه‌ی کنگره که مخالف دکتر سید و دکتر آکی‌راس است. او معتقد است باید با بمب زئوس و جنگ‌افزارها، فانتوم‌ها را نابود کرد. او با این کار باعث می‌شود که خودش و دیگران آسیب‌های جدی را متحمل شوند و همگی بمیرند.

کشور سازنده: آمریکا، ژاپن

کمپانی سازنده: Colimbia Picture, Square Picture

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه