غارنشینان

بررسی تخصصی انیمیشن The Croods

غارنشینان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«غارنشینان» یک انیمیشن ماجراجویانه است که داستان زندگی خانواده‌ای از انسان‌های اولیه را روایت می‌کند. پدر آن‌ها برای محافظت از خانواده، قوانین سرسختانه‌ای دارد و تجربه‌کردن هرچیز جدیدی را ممنوع می‌کند؛ اما دختر او کنجکاو است و دوست دارد از دنیای بیرون از غار لذت ببرد. سرانجام، آشنایی آن‌ها با پسر باهوشی که به‌جای زور بازو از خلاقیتش استفاده می‌کند، شیوه‌ی زندگی این خانواده را تغییر می‌دهد. این انیمیشن در کنار لحظات کمدی، نتیجه‌ی استفاده از فکر و اهمیت تجربه‌های جدید را به نمایش می‌گذارد.

سال 2013 98 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

ازآنجایی‌که شخصیت‌های این انیمیشن، انسان‌های اولیه هستند، خشونت و خوی وحشی انسان‌های اولیه در آن‌ها دیده می‌شود. این انیمیشن لحظه‌هایی را به تصویر می‌کشد که حیوان‌ها و انسان‌ها درحال مبارزه با یکدیگر هستند. خشونتی که این انیمیشن نشان می‌دهد، بیشتر شامل خشونت فانتزی است.

جزئیات
ترس

نمایش حیوانات درنده و مبارزه‌ی آن‌ها با خانواده‌ی کرودز، صحنه‌های ترسناکی را برای مخاطب ایجاد می‌کند. در این انیمیشن صحنه‌هایی وجود دارد که خوی وحشی انسان اولیه را نشان داده است و این صحنه‌ها می‌تواند ترسناک باشد؛ مانند صحنه‌ای که مادربزرگ از شدت گرسنگی می‌خواهد نوه‌ی خود را بخورد. شکستن صخره و ازبین‌رفتن غار نیز لحظه‌های ترسناکی را برای مخاطب می‌آفریند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پوشش نامناسب انسان‌های اولیه، حسادت‌ گراگ به گای و بی‌احترامی‌کردن به او، از نمونه‌های ناهنجاری اجتماعی در این انیمیشن است. احترام‌گذاشتن به مادربزرگ به‌عنوان یک بزرگ‌تر نیز ازسوی گراگ رعایت نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

پدر ایپ برای سالم‌ماندن از خطرات، بیرون‌رفتن از غار را ممنوع کرده است و خانواده را از تجربه‌ی چیزهای جدید منع می‌کند؛ اما ایپ خانواده‌اش را قانع می‌کند که انسان نباید تنها به زنده‌بودن خود اهمیت دهد، بلکه باید زندگی کند و از کسب تجربه‌های جدید لذت ببرد. او معتقد است سنت‌هایی که گذشتگان ما داشته‌اند همیشه کارآمد نیستند. بعضی اوقات لازم است که سنت‌ها را بررسی و در آن‌ها تجدیدنظر کنیم. در مسیر جست‌وجوی غار جدید، گای به ایپ و خانواده‌اش می‌آموزد که نباید از روبه‌روشدن با چیزهای جدید بترسند و اگر به‌جای استفاده‌ی تنها از زور بازو تفکر کنند، به نتایج بهتری می‌رسند. ایپ و پدرش با وجود اختلاف‌نظرهای زیاد با یکدیگر رابطه‌ی عاطفی بسیار خوبی دارند. در این خانواده برای رفع نیازها، کارها به‌صورت تیمی انجام می‌شود؛ خانواده‌ی کرودز با کمک یکدیگر شکار می‌کنند و همیشه در کنار هم هستند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ایپ، شخصیتی کنجکاو و جسور دارد که عاشق کشف چیزهای جدید و دنیای بیرون از غار است. او به خوبی عدم تبعیت از سنت‌های غلط را نشان می‌دهد. گراگ پدری دلسوز و مهربان است که خود را مسئول محافظت از خانواده‌اش می‌داند.

با فرززندان خود درباره‌ی اینکه چگونه می‌توان هم چیزهای جدید کشف کرد و هم جانب احتیاط را رعایت کرد، صحبت کنید.

با آن‌ها درباره‌ی تأثیر فکرکردن به‌جای استفاده از زور بازو صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید مثال‌هایی از تجربه‌های شخصی‌شان در‌این‌باره بزنند. درباره‌ی خشونت انسان‌های اولیه و سبک زندگی آن‌ها نیز می‌توان با کودکان صحبت کرد.

خلاصه: درباره‌ی کشف چیزهای جدید با رعایت احتیاط لازم و اهمیت فکرکردن به‌جای استفاده‌ی تنها از زور بازو با فرزندانتان گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه