• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

غارنشینان

بررسی تخصصی انیمیشن The Croods

غارنشینان

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«غارنشینان» یک انیمیشن ماجراجویانه است که داستان زندگی خانواده‌ای از انسان‌های اولیه را روایت می‌کند. پدر آن‌ها برای محافظت از خانواده، قوانین سرسختانه‌ای دارد و تجربه‌کردن هرچیز جدیدی را ممنوع می‌کند؛ اما دختر او کنجکاو است و دوست دارد از دنیای بیرون از غار لذت ببرد. سرانجام، آشنایی آن‌ها با پسر باهوشی که به‌جای زور بازو از خلاقیتش استفاده می‌کند، شیوه‌ی زندگی این خانواده را تغییر می‌دهد. این انیمیشن در کنار لحظات کمدی، نتیجه‌ی استفاده از فکر و اهمیت تجربه‌های جدید را به نمایش می‌گذارد.

سال 2013 98 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

ازآنجایی‌که شخصیت‌های این انیمیشن، انسان‌های اولیه هستند، خشونت و خوی وحشی انسان‌های اولیه در آن‌ها دیده می‌شود. این انیمیشن لحظه‌هایی را به تصویر می‌کشد که حیوان‌ها و انسان‌ها درحال مبارزه با یکدیگر هستند. خشونتی که این انیمیشن نشان می‌دهد، بیشتر شامل خشونت فانتزی است.

جزئیات
ترس

نمایش حیوانات درنده و مبارزه‌ی آن‌ها با خانواده‌ی کرودز، صحنه‌های ترسناکی را برای مخاطب ایجاد می‌کند. در این انیمیشن صحنه‌هایی وجود دارد که خوی وحشی انسان اولیه را نشان داده است و این صحنه‌ها می‌تواند ترسناک باشد؛ مانند صحنه‌ای که مادربزرگ از شدت گرسنگی می‌خواهد نوه‌ی خود را بخورد. شکستن صخره و ازبین‌رفتن غار نیز لحظه‌های ترسناکی را برای مخاطب می‌آفریند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پوشش نامناسب انسان‌های اولیه، حسادت‌ گراگ به گای و بی‌احترامی‌کردن به او، از نمونه‌های ناهنجاری اجتماعی در این انیمیشن است. احترام‌گذاشتن به مادربزرگ به‌عنوان یک بزرگ‌تر نیز ازسوی گراگ رعایت نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

پدر ایپ برای سالم‌ماندن از خطرات، بیرون‌رفتن از غار را ممنوع کرده است و خانواده را از تجربه‌ی چیزهای جدید منع می‌کند؛ اما ایپ خانواده‌اش را قانع می‌کند که انسان نباید تنها به زنده‌بودن خود اهمیت دهد، بلکه باید زندگی کند و از کسب تجربه‌های جدید لذت ببرد. او معتقد است سنت‌هایی که گذشتگان ما داشته‌اند همیشه کارآمد نیستند. بعضی اوقات لازم است که سنت‌ها را بررسی و در آن‌ها تجدیدنظر کنیم. در مسیر جست‌وجوی غار جدید، گای به ایپ و خانواده‌اش می‌آموزد که نباید از روبه‌روشدن با چیزهای جدید بترسند و اگر به‌جای استفاده‌ی تنها از زور بازو تفکر کنند، به نتایج بهتری می‌رسند. ایپ و پدرش با وجود اختلاف‌نظرهای زیاد با یکدیگر رابطه‌ی عاطفی بسیار خوبی دارند. در این خانواده برای رفع نیازها، کارها به‌صورت تیمی انجام می‌شود؛ خانواده‌ی کرودز با کمک یکدیگر شکار می‌کنند و همیشه در کنار هم هستند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ایپ، شخصیتی کنجکاو و جسور دارد که عاشق کشف چیزهای جدید و دنیای بیرون از غار است. او به خوبی عدم تبعیت از سنت‌های غلط را نشان می‌دهد. گراگ پدری دلسوز و مهربان است که خود را مسئول محافظت از خانواده‌اش می‌داند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن به کودکان شما می‌آموزد که چیزهای نو همیشه بد نیستند. ایپ به خانواده‌اش تفاوت زنده‌بودن و زندگی‌کردن را گوشزد می‌کند. از آن‌ها می‌خواهد که تنها به بقایشان فکر نکنند و دنیای بیرون از غار را تجربه کنند. شما می‌توانید با کودکانتان درباره‌ی اینکه چطور با رعایت احتیاط به کسب تجربه‌های جدید بپردازند، گفت‌وگو کنید. در این انیمیشن اختلاف‌نظر یک پدر و دختر نمایش داده شده است. ایپ برخلاف قوانین پدرش عمل می‌کند و درنهایت پدر خانواده به این نتیجه می‌رسد که حق با فرزندش بوده است.  ممکن است کودکانتان به این نتیجه برسند که همیشه نافرمانی‌کردن از دستورات پدر و مادر نتایج خوبی برای آن‌ها و خانواده‌شان دارد. درباره‌ی تأثیر مشورت در خانواده با آن‌ها صحبت کنید. به دلسوزی پدر ایپ، نقش او در محافظت از خانواده‌اش، هم‌چنین روابط عاطفی میان ایپ و پدرش اشاره کنید. فرزندتان را درباره‌ی اینکه چگونه می‌توانیم با وجود اختلاف‌نظر و اختلاف سلیقه در خانواده، رابطه‌ی عاطفی‌مان را محکم نگه داریم، راهنمایی کنید.

کودکان از شخصیت گای می‌آموزند که با استفاده از عقل و خلاقیت به‌جای استفاده از زور بازو، به نتایج بهتری می‌توان رسید. با اشاره به همین موضوع، می‌توانید تأثیر رفتارهای خشونت‌آمیز خانواده‌ی کرودز را بر کودکان کاهش دهید. در این انیمیشن پوشش نامناسب انسان‌های اولیه و صمیمیت بیش از حد بین گای و ایپ نمایش داده می‌شود که ممکن است برای فرزندان خود نپسندید. پس در انتخاب نسخه‌ی مناسب اثر دقت کنید. موضوع زندگی انسان‌های اولیه ممکن است برای کودکان شما جالب باشد. می‌توانید درباره‌ی سیر تکامل انسان‌ها با کودکانتان صحبت کنید.

خلاصه: ممکن است رفتارهای ایپ که برخلاف قوانین خانه است، بر کودکان تأثیر بگذارد. با کودکان درباره‌ی اختلاف‌نظر در خانواده و کسب تجربه‌های جدید در عین رعایت احتیاط صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با فرززندان خود درباره‌ی اینکه چگونه می‌توان هم چیزهای جدید کشف کرد و هم جانب احتیاط را رعایت کرد، صحبت کنید.

با آن‌ها درباره‌ی تأثیر فکرکردن به‌جای استفاده از زور بازو صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید مثال‌هایی از تجربه‌های شخصی‌شان در‌این‌باره بزنند. درباره‌ی خشونت انسان‌های اولیه و سبک زندگی آن‌ها نیز می‌توان با کودکان صحبت کرد.

خلاصه: درباره‌ی کشف چیزهای جدید با رعایت احتیاط لازم و اهمیت فکرکردن به‌جای استفاده‌ی تنها از زور بازو با فرزندانتان گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

این انیمیشن ماجرای زندگی خانواده‌ای از انسان‌های اولیه است که در غاز زندگی می‌کنند. پدر خانواده، گراگ، مخالف روبه‌روشدن با چیزهای جدید است و قوانین سختی را برای بقای خانواده‌اش اعمال می‌کند. ایپ برخلاف پدرش دوست دارد با دنیای بیرون از غار آشنا شود و تنها به بقا راضی نیست و می‌خواهد که زندگی کند. یک روز غار خانواده‌ی کرودز از بین می‌رود و آن‌ها به دنبال غار جدید می‌روند. ایپ و خانواده‌اش با پسر باهوشی به‌نام گای آشنا می‌شوند که به‌خوبی از مغرش استفاده می‌کند. او چیزهای جدیدی را به ایپ و خانواده‌اش یاد می‌دهد و نگاه آن‌ها را نسبت به زندگی تغییر می‌دهد. گای به آن‌ها می‌آموزد که استفاده از زور بازو همیشه نتیجه‌ی دلخواه را به آن‌ها نمی‌دهد و به‌جای آن باید فکر کرد. گای نظر خانواده‌ی کرودز را تغییر می‌دهد که دیگر در غار زندگی نکنند و از روبه‌روشدن با چیزهای جدید نترسند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Kirk DeMicco / کرک دمیکو

نویسنده: Kirk DeMicco / کرک دمیکو

نام تهیه‌کننده: Kristine Belson / کریستین بلسون

نام بازیگران: Nicolas Cage, Ryan Reynolds, Emma Stone / نیکلاس کیج، رایان رینولدز، اما استون

نام شخصیت‌ها:

ایپ: یک دختر جسور و کنجکاو که به کشف دنیای بیرون از غار علاقه‌ی زیادی دارد و عاشق چیزهای نوست. او علاقه‌ای به قوانین و آداب و رسوم پدرش ندارد و دوست دارد که متفاوت از او زندگی کند،

گراگ: او پدر ایپ است. مردی مهربان و بسیار محتاط که همواره درحال محافطت از خانواده‌اش است. گراگ قوانین سرسختانه‌ای را برای بقای خانواده‌اش اِعمال می‌کند،

گای: او پسری باهوش و خلاق است. گای که نسبت به ایپ و خانواده‌‌ی ایپ، انسان تمدن‌یافته‌تری است، آن‌ها را با دنیای بیرون از غار آشنا می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: DreamWorks Animation / دریم ورکس انیمیشن

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه