• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

شیرشاه

شیرشاه

بررسی تخصصی انیمیشن The Lion King

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 سال پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سیمبا، پسر موسافا، سلطان جنگل، پس از مرگ پدرش، خود را مسئول مرگ او میداند و از گله فرار میکند. بدین ترتیب، حکومت به دست اسکار، عموی سیمبا، و کفتارها می افتد و کفتارها، چرخه طبیعی جنگل را مختل میکنند...

سال 2019 118 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 3 رأی

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

برخی خشونت های کلامی مثل تمسخر سیمبا توسط گله کفتارها و ناسزاهایی مثل «احمق» در این انیمیشن وجود دارند. همچنین خشونت های فیزیکی درگیری بین سیمبا و اسکار، موفاسا و گله کفتارها و کشتی گرفتن سیمبا و نالا و نهایتا قتل موفاسا به دست برادرش، اسکار به چشم میخورد.

جزئیات
ترس

صحنه هایی مثل صحنه سقوط موفاسا از ارتفاع، محاصره سیمبا و نالا توسط گله کفتارها، آتش گرفتن کل دشت و معلق شدن سیمبا از صخره بر روی دشت آتش گرفته و صحنه های حمله حیوانات وحشی مثل رم کردن حیوانات در دره ای که سیمبا در آن تنها بود، یا حمله کفتارها به نالا و سیمبا، صحنه هایی دلهره آور و ترسناک هستند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دروغ گفتن اسکار درباره علت مرگ موفاسا، ناسزاهای خفیف مثل «احمق» و «رقت انگیز»، دفع باد معده توسط پومبا و آروغ زدن توسط سیمبا، در این فیلم مشاهده میشوند.

جزئیات
پیام مثبت

احترام به طبیعت و چرخه آن و جلوگیری از شکار بی رویه، توسط موفاسا و مسئولیت پذیری او درقبال حیوانات قلمروش، به صورت پررنگ نمایش داده میشود. همچنین تلاش های موفاسا برای نجات جان سیمبا، نشان از عشق به خانواده دارد. وفاداری سارامی به موفاسا و کمک کردن پومبا و تیمون به سیمبا نیز پیام های مثبتی به حساب می آیند. شهامت سیمبا و سعی او در مقابله با ترس ها، یکی از مهم ترین پیام های این انیمیشن است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

موفاسا، فردی مسئولیت پذیر است که در مقابل حیوانات قلمروش و چرخه طبیعی در قلمروش، احساس وظیفه میکند. سیمبا، سعی میکند با ترس های خود رو به رو شود و آنها را کنار بزند. البته این اقدامات او برای اثبات خود به پدرش، گاهی او را به خطر می اندازد و منجر به اتفاقات خطرناکی میشود که در یکی از آنها، پدرش کشته میشود. زازو، مسئولیت پذیر و متعهد است.پومبا و تیمون نیز، دوستانی وفادار هستند که به سیمبا برای رسیدن به هدفش کمک میکنند. نالا، شخصیتی شجاع دارد و اوست که سیمبا را دوباره به قلمرو باز میگرداند و او را مجبور به قبول مسئولیت میکند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

در این انیمیشن، حیوانات، بسیاری واقعی تر از یک کارتون هستند و همین مسئله، برخی صحنه های خشونت آمیز و ترسناک این انیمیشن را، واقعی تر و اثرگذارتر میکند. چند صحنه مبارزه موفاسا با کفتارها، مبارزه اسکار و سیمبا و حمله کفتارها به سیمبا و نالا، ترسناک و خشونت آمیز هستند. همچنین برخی ناسزاهای ملایم مثل «احمق» و «رقت انگیز» و بعضی اعمال خلاف ادب مثل دفع باد معده و آروغ زدن نیز به چشم میخورد. همچنین سیمبا، توسط پومبا و تیمون با شعار «هرچه پیش آید خوش آید» به بی برنامگی ترغیب میشود و طی مدتی، به همین شکل زندگی میکند. این شیوه زندگی کردن، برای کودکان جذاب است و روی آنها تاثیر میگذارد، در حالی که ممکن است به نظر شما مضر باشد، در این صورت، درباره پیامدهای بیخیالی و بی برنامگی با کودک خود صحبت کنید. یکی از داستان های حاشیه ای این انیمیشن، عشق نالا و سیمبا است که از کودکی آغاز میشود. درباره شیوه بروز احساسات با کودک خود صحبت کنید، همچنین با آنها درباره ی پیامد رفتار ها و کارهای شخصیت های داستان گفتگو کنید. با ترس های احتمالی کودکان خود همراهی کنید و آن ها را نادیده نگیرید، سعی کنید درباره ی توانایی های شخصیت ها گفتگو کرده و با توجه داستان از فرزند خود بخواهید که نتیجه گیری خود را از داستان بگویند.

خلاصه:در این انیمیشن، حیوانات، بسیاری واقعی تر از یک کارتون هستند و همین مسئله، برخی صحنه های خشونت آمیز و ترسناک این انیمیشن را، واقعی تر و اثرگذارتر میکند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

زندگی اگر بی هدف و بی برنامه باشد و مانند آنچه پومبا و تیمون میگفتند، صرفا در لحظه و بدون آینده نگری باشد، به کجا ختم میشود؟

پیامدهای خیانت و دروغگویی مثل کاری که اسکار با موفاسا و سیمبا کرد، چیست؟

چرا نباید در جمع آروغ زد و باد معده را بیرون داد؟ چرا رعایت آداب اجتماعی ضروری است؟

خلاصه:زندگی اگر بی هدف و بی برنامه باشد و مانند آنچه پومبا و تیمون میگفتند، صرفا در لحظه و بدون آینده نگری باشد، به کجا ختم میشود؟

داستان انیمیشن

سیمبا، پسر موسافا، سلطان جنگل، پس از مرگ پدرش، خود را مسئول مرگ او میداند و از گله فرار میکند. بدین ترتیب، حکومت به دست اسکار، عموی سیمبا، و کفتارها می افتد و کفتارها، چرخه طبیعی جنگل را مختل میکنند...

جزئیات انیمیشن

ژانر اثر:موزیکال

کارگردان:جان فاورو

بازیگران: دونالد گلاور- جیمز ارل جونز- ست روگن- بیلی ایکنر- بیانسه

نویسنده:جف نیثنسن

کمپانی ساخت :والت دیزنی

کشور سازنده:امریکا

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

بزرگسال

توسط : سیده سیمین نوربخش

۲۷ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7+ گزارش نظر
داستانی زیبا و روابط خانوادگی ارزشمند اما همراه با صحنه های خشونت آمیز و ترسناک

این انیمیشن از کیفیت تصویری بسیار بالایی برخوردار است در عین حال صحنه های خشونت و دلهره آور در فرایند داستان به چشم میخورد و برای لفراد بالای 7 سال میتواند مناسب باشد زیرا برای سنین پایین تر از 7 سال نمیتواند خیلی از مفاهیم را منتقل کندو ترس و خشونتش برایشان مناسب نمی باشد.

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : گیتی بهامیر

۱۷ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 14+ گزارش نظر
انتقام مرگ پدر از عمو

داستانی زیبا و هیجانی که نشانگر روابط خانوادگی و روابط دوستانه است البته خشونت‌هایی هم دیده می شود که برای بچه هایی با سن پایین نمی تواند جالب باشد

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : حسین ایمانی

۱۵ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 8+ گزارش نظر
ارزیابی انیمیشن

این لایو اکشن نسخه بازسازی شده انیمیشن دهه 90 است که بدون تغییری ساخته شده است.این داستان تلفیقی از افسانه های کهن و داستان پیامبران است.موفاسا سلطان متعهد و محبوب فرزند خود سیمبا را برای جانشینی تربیت می کند اما در حادثه ای می میرد که وسیله عموی خود اسکار برنامه ریزی شده است که وجهه خوبی برای کودکان نمی تواند داشته باشد و لازم است والدین به فرزندان خود توضیحاتی ارائه دهند. سیمبا که خود را بی هدف می بیند که در منطقه ای با تیمون پومبا زندگی می کند.و سیمبا در ارتباط با عالم آسمان ها راه خود را پیدا می کند نکته جالب اینکه این ارتباط معنوی با کمک مرشد که میمون است و پدر خود صورت می گیرد و در این لایو اکشن اشاره ای به خدا نشده است نفش ارتباط با امور معنوی بسیار خوب و پسندیده است اما والدین باید معنویت صحیح و متناسب با فرهنگ اسلامی را به فرزندان خود توضیح دهند. و از این اشاره در لایو اکشن برای توضیح مفاهیم متناسب با فرهنگ اسلامی استفاده کرد.تلاش برای بدست آوردن حق و حقوق ضایع شده توسط سیمبا نیز از نکات مثبت است سیمبا اقدام ناپسندی برای بدست آوردن حق خود انجام نداده است. چند صحنه نامناسب نیز نظیر باد گلو و باد معده نیز آمده است که ممکن است کودکانی که این لایو اکشن را مشاهده کنند با توجه ویژگی های سنی خود مورد تقلید قرار بیگرد که در صورت صلاح دید والدین می تواند حذف شود.در این انیمیشن استفاده از نماد ها نیز مشاهده می شود که برای مخاطبان نوجوان می تواند مورد سوال قرار بگیرد اینکه اسکار عموی سیمبا وشخصیت منفی داستان شیری است که یال مشکی دارد.و نمادی از شرق تلقی می شود که تصور خوبی را در ذهن پدید نمی آورد.در کل داستان جذاب شیرشاه واستفاده از تکنیک های کامپیوتری مورد اقبال گروه های مختلف سنی قرار گرفته است.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد