شیرشاه ۳(۱٫۱/۲)

بررسی تخصصی انیمیشن Lion King

شیرشاه ۳(۱٫۱/۲)

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شیرشاه ۲/۱»، داستان قهرمانی خنده‌دار است. تیمون و پومبا، راسو و گرازی هستند که انگار کمی با هم‌نوعان خود متفاوت هستند، وقتی که سیمبا، توله‌شیر بامزه، وارد گروهشان می‌شود، متفاوت‌تر هم می‌شوند؛ اما سیمبا خیلی زود بزرگ می‌شود و باید به پادشاهی جنگل برسد. در این راه هیچ‌کس بهتر از تیمون و پومبا نمی‌تواند از عهده‌ی مأموریت بزرگ نجات برآید.

سال 2004 74 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این انیمیشن بسیار کودکانه است و حتی صحنه‌هایی که حاوی خشونت بالقوه هستند، به جهت آمیختگی با طنز و موسیقی، کودک را درگیر نمی‌کنند، بلکه او را با خشونت همراه می‌کنند و حتی لذت‌بخش است؛ مثل زنده‌زنده خوردنِ حلزون‌ها توسط سیمبا و تیمون و کشته‌شدن عموی سیمبا (شخصیت منفی داستان) با پرت‌کردن او از صخره درحین دعواکردن با سیمبا. (به‌عنوان یک قتل خانوادگی)

جزئیات
ترس

در صحنه‌ی مقابله‌ی سیمبا با کفتار‌ها، آن‌‌ها در پرتگاهی که زیر آن آتش گرفته است، با هم روبه‌رو می‌شوند. البته همه‌چیز در شیرشاه، طنز و فانتزی است. حتی لحظات ترسناکی هم‌چون حمله‌‌ی کفتارها، به‌دلیل خنثی‌سازی ترس با نیروی کمدی، ترس چندانی منتقل نمی‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شاید به جهت ژانر کمدی محصول، سازندگان و همین‌طور دوبلورها، همه‌چیز را به شوخی گرفته‌اند. باد شکم پومبا در صحنه‌های متعدد، معاشقه‌های سیمبا و جفتش، (هرچند جزئی) گذاشتن نام ستار (از اسامی خداوند) روی شغال‌ها، ازجمله رفتارهای نابهنجار موجود در محصول است که احتمالاً ذهن مخاطب را از پیام اصلی دور می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

گذشته از ماهیت سرگرم‌کننده‌ی محصول، شیرشاه، چندان بدون حرف نیست. نپذیرفتن شرایط عادی و هرروزه و داشتن رؤیا و تلاش برای تحقق آن، از نکات مثبت فیلم است. تکیه بر کار تیمی برای رسیدن به موفقیت، ازجمله مشخصه‌های تلاش درجهت هدف نیز هست. ضمن اینکه در پایان می‌بینیم شخصیت‌ها درعین داشتن شرایط جدید، همچنان نسبت به هم وفادار هستند.

جزئیات
الگوی مثبت

باوجود پررنگ‌تربودن نقش تیمون، به‌عنوان موجودی پرانرژی و رؤیاپرداز، پومبا در تحقق هدف نقش مهمی دارد. ریلکسی و منطق پومبا، درعین سادگی و گاهی حماقتش، گروه را از مهلکه‌ها نجات می‌دهد. در مرتبه‌ی بعدی نیز، تیمون باوجود بلندپروازی‌هایی که تقریباً تا انتها داشت، به این نتیجه می‌رسد که باید به آغوش خانواده بازگشت، با خانواده هم می‌توان به هدف رسید. تنهایی، تنهاراه نیست. درنهایت اینکه «مادر» در انیمیشن شیرشاه، احتمالاً موجودی است که فرزندش را خوب نمی‌فهمد و فقط با او مخالف است. حتماً باید اتفاق خاصی بیفتد تا مادر جوهره‌ی فرزند را دریابد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

به نظرت زندگی راحت و بدون دردسر ممکن است؟

رسیدن به هدف با کمک خانواده ممکن است؟

اگر تیمون نزد خانواده‌اش می‌ماند، چگونه می‌توانست به یک قهرمان تبدیل شود؟

شعار «عمیق باش» را چگونه یافتی؟

پومبا در رسیدن هدف چقدر نقش داشت؟

خلاصه: به‌نظرت بلندپروازی تیمون نتیجه داد؟

آنچه لازم است والدین بدانند

خوب است بدانید رفتارهای بعضاً نابهنجار و لودگی‌های شخصیت‌ها، ذهن مخاطب را از پیام اصلی فیلم دور می‌کند. همچنین ممکن است بعضی‌ از کودکان از اینکه تیمون خانواده‌اش را رها می‌کند و در جست‌وجوی خوشبختی تنها می‌ماند، ناراحت شوند، پومپا هم که اصلاً خانواده‌ای ندارد. موازی با تماشای محصول همراه کودک، بر نکات مثبت تأکید بیشتری کنید و به فرزندتان کمک کنید کلیت داستان را دریابد. ضمن اینکه ایده‌ی داستان، به جهت انتخاب زاویه‌ی جدید در داستان شیرشاه، ظرفیت خوبی است برای کمک به کودک در جهت دیدن زوایای مختلف در داستان‌های دیگری که می‌بیند، می‌خواند و می‌شنود. از او بخواهید زوایای دیگری از داستان را تشخیص دهد؛ مثلا داستان را از زاویه‌ی مادر تیمون، کفتارها یا میمون ببیند. درباره‌ی شخصیت مادر تیمون نیز با فرزندتان صحبت کنید.

خلاصه: ذهن فرزندتان را از جزئیات نه‌چندان مثبت داستان، به‌سمت کلیت ببرید.

داستان انیمیشن

«شیرشاه یک» را به‌خاطر دارید؟ این‌بار داستان نه از زاویه‌ی «سیمبا» و «شیرهای جنگل»، بلکه از جانب دو دوست باحال روایت می‌شود. «تیمون» و «پومبا»، راسو و گرازی هستند که هیچ‌کدام مایل به زندگی شبیه هم‌نوعان خود نیستند. تیمون به‌خاطر بلندپروازی‌هایش و پومبا به‌دلیل روحیه‌ی خلوت‌گزینش... هردو در آرزوی زندگی خاص؛ اما آرام و لذت‌بخش هستند. تیمون در جست‌وجوی خوش‌بختی خانواده‌اش را رها می‌کند و پومپا هم اصلاً خانواده‌ای ندارد. آن‌ها می‌روند تا زندگی ایده‌ال خود را بسازند و نمی‌دانند که در گیرودار گشت‌وگذارشان، چه ماجراهایی رخ خواهد داد. همه‌چیز برایشان قابل پیش‌بینی است، جز نگهداری از یک «توله‌شیر»!

داستان شیرشاه را به‌خاطر بیاورید. سیمبای کوچک که از خانواده دور افتاده، حالا نزد دو دوست باحال است و روزگار بسیار شیرینی باهم دارند؛ اما انگار قرار نیست همیشه در بر یک پاشنه بچرخد. وقت آن رسیده است که سیمبا به جنگل برگردد. پس از پدرش، جنگل روز خوش به خود ندیده است. سیمبا قطعاً به تنهایی نمی‌تواند دشمنان را شکست دهد. در این لحظه، تیمون و پومبا وارد می‌شوند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Bradley Raymond / برادلی ریموند

نویسنده/ مترجم: Tom Rogers, Roger Allers / تام راجرز، راجر آلِرز

نام تهیه‌کننده:Julie Vieillemaringe, Jason VanBorssum, Ilaine Navea, George A. Mendoza, SandraBeerenbrock, Laurel Betts / جولی ویلمرینگ، جیسون وان بارسوم، ایلیان ناوی، جورج میندوزا، ساندرا برین براک، لورل بتس

نام بازیگران:Nathan Lane, Ernie Sabella, Julie Kavner, Jerry Stiller, Matthew Broderick, Robert Guillaume, Moira Kelly, Whoopi Goldberg, Cheech Marin, Jim Cummings, Edward Hibbert, Jason Rudofsky, Matt Weinberg / نیسان لانی، ارین سابلا، جولی کاونر، جری استیلر، متیو برادریک، رابرت گالامی، هوپی گولدربرگ، چین مارین، جیم کامینگ، ادوارد هیبرت، جیسون رادوفسکی، مت وینبرگ

نام شخصیت‌ها:

تیمون: راسویی که برخلاف نقش کمرنگش در فصل اول شیرشاه، این‌بار سیمبا را تربیت و به او در شکست‌دادن دشمنانش کمک می‌کند،

پومبا: کرگدن ساده و خیرخواهی که در سر‌به‌راه‌شدن تیمون و نجات سیمبا نقش عمده‌ای دارد،

سیمبا: سلطان جنگلی که با کمک تیمون و پومبا، جنگل را از چنگ کفتارها نجات می‌دهد،

میمون: میمون پیر و پیشکارِ شاه فقید جنگل که تیمون را در ابتدا هدایت می‌کند.

کشور سازنده: انگلستان

کمپانی سازنده: DisneyToon Studios

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه