شهر شب

بررسی تخصصی انیمیشن Nocturna

شهر شب

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «شهر شب» درباره‌ی پسربچه‌ای است که از تاریکی می‌ترسد. ترس او از تاریکی، یک هیولا می‌سازد که تنها راه ازبین‌بردن آن، روبه‌روشدن با اوست. تیم درنهایت شجاعانه با هیولای تاریکی روبه‌رو می‌شود و ترسش را کنار می‌گذارد. پیام نهایی این انیمیشن غلبه بر ترس‌هاست و می‌تواند برای کودکان مفید باشد، البته فضای رازآلود، نمایش شب و هیولای تاریکی در طول داستان می‌تواند کودکان را بترساند و به تخیلات آن‌ها دامن بزند. این انیمیشن در سال ۲۰۰۷ ساخته شده و محصول مشترک اسپانیا و فرانسه است.

سال 2007 74 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

هیولای تاریکی در چندصحنه به‌سمت تیم و دوستانش (گربه‌بان و نوربان‌ها) حمله می‌کند. در درگیری با گربه‌بان، هیولا او را پرتاب می‌کند و محکم به یک تابلو می‌کوبد. گربه‌بان روی زمین می‌افتد و تا مدتی تصور می‌شود که او مرده است.

جزئیات
ترس

ژانر رازآلود و تخیلات موجود در انیمیشن، فضای آن را کمی ترسناک کرده است. ماجراها اغلب در تاریکی اتفاق می‌افتد و موضوع بر سر ترس یک کودک از تاریکی ا‌ست. «تیم» که از تاریکی وحشت دارد، وارد دنیای شب می‌شود و بارها با دیدن شبح، تنهاماندن، خطر سقوط‌کردن از بلندی و مهم‌تر از همه مواجه‌شدن با هیولای تاریکی دچار ترس می‌شود. هیولای تاریکی که دنبال ازبین‌بردن نورهاست، ستاره‌ها را می‌بلعد و نوربان‌های کوچک را دنبال می‌کند. او به تیم و دوستانش حمله می‌کند و باعث می‌شود تمام کارکنان شب از فراگیرشدن تاریکی مضطرب شوند؛ اما سرانجام تیم شجاعانه روبه‌روی هیولا می‌ایستد و با غلبه بر ترسش همه را نجات می‌دهد. یتیم‌بودن تیم و نمایش تنهاماندن او در یتیم‌خانه می‌تواند از لحظات ناراحت‌کننده‌ی داستان باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«تیم» برای پی‌بردن به ماجرای ناپدیدشدن ستاره‌ها، به «گربه‌بان» دروغ می‌گوید. او برای کمک‌گرفتن از گربه‌بان به دروغ می‌گوید که برای نجات ستاره‌ها مأموریتی رسمی از طرف «رئیس‌موکا» دارد. گربه‌بان پس از فهمیدن این دروغ دلخوری خود را از تیم نشان می‌دهد.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن به‌خوبی نشان می‌دهد که چگونه روبه‌روشدن با ترس‌ها باعث می‌شود ترس از بین برود. تخیلات «تیم» به‌خاطر ترس از تاریکی، هیولایی به‌وجود آورده است که فقط به دست خود تیم از بین می‌رود. غلبه‌ی تیم بر ترس از تاریکی و روبه‌روشدن با هیولا باعث می‌شود هیولا نابود شود. تیم یاد می‌گیرد که شجاع باشد و از تاریکی نترسد.

جزئیات
الگوی مثبت

تیم به‌عنوان پسربچه‌ای که می‌تواند بر ترس بزرگش غلبه کند، الگوی خوبی برای کودکان است. گربه‌بان مرد مهربانی است که سعی می‌کند کنار تیم بماند و به او در حل‌کردن ماجرای ستاره‌ها کمک کند. گربه‌بان بارها به تیم قول می‌دهد که هرگز او را تنها نگذارد و در لحظات حساس به کمکش می‌رود، او به تیم روحیه می‌دهد تا بر ترسِ از تاریکی غلبه کند و تیم را به شجاع‌بودن تشویق می‌کند، در یک صحنه هم برای نجات تیم از دست هیولای تاریکی جان خودش را به‌خطر می‌اندازد.

ادامه متن

با پرسش‌هایی ساده از ماجرای داستان، کودکان را متوجه پیام نهایی و موضوع غلبه بر ترس‌ها کنید.

هیولای تاریکی چگونه به‌وجود آمده بود و چگونه از بین رفت؟

اگر تیم شجاعانه روبه‌روی هیولا نمی‌ایستاد، داستان چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟

تو هم ترس‌هایی شبیه به ترس تیم تجربه کردی؟ به نظرت می‌توانی مانند او بر ترس‌هایت غلبه کنی؟

آیا در دنیای واقعی کارکنان شب حضور دارند؟

خلاصه: با پرسش‌هایی ساده از ماجرای داستان، کودکان را متوجه پیام نهایی و موضوع غلبه بر ترس‌ها کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه