• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

شهر شب

بررسی تخصصی انیمیشن Nocturna

شهر شب

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «شهر شب» درباره‌ی پسربچه‌ای است که از تاریکی می‌ترسد. ترس او از تاریکی، یک هیولا می‌سازد که تنها راه ازبین‌بردن آن، روبه‌روشدن با اوست. تیم درنهایت شجاعانه با هیولای تاریکی روبه‌رو می‌شود و ترسش را کنار می‌گذارد. پیام نهایی این انیمیشن غلبه بر ترس‌هاست و می‌تواند برای کودکان مفید باشد، البته فضای رازآلود، نمایش شب و هیولای تاریکی در طول داستان می‌تواند کودکان را بترساند و به تخیلات آن‌ها دامن بزند. این انیمیشن در سال ۲۰۰۷ ساخته شده و محصول مشترک اسپانیا و فرانسه است.

سال 2007 74 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

هیولای تاریکی در چندصحنه به‌سمت تیم و دوستانش (گربه‌بان و نوربان‌ها) حمله می‌کند. در درگیری با گربه‌بان، هیولا او را پرتاب می‌کند و محکم به یک تابلو می‌کوبد. گربه‌بان روی زمین می‌افتد و تا مدتی تصور می‌شود که او مرده است.

جزئیات
ترس

ژانر رازآلود و تخیلات موجود در انیمیشن، فضای آن را کمی ترسناک کرده است. ماجراها اغلب در تاریکی اتفاق می‌افتد و موضوع بر سر ترس یک کودک از تاریکی ا‌ست. «تیم» که از تاریکی وحشت دارد، وارد دنیای شب می‌شود و بارها با دیدن شبح، تنهاماندن، خطر سقوط‌کردن از بلندی و مهم‌تر از همه مواجه‌شدن با هیولای تاریکی دچار ترس می‌شود. هیولای تاریکی که دنبال ازبین‌بردن نورهاست، ستاره‌ها را می‌بلعد و نوربان‌های کوچک را دنبال می‌کند. او به تیم و دوستانش حمله می‌کند و باعث می‌شود تمام کارکنان شب از فراگیرشدن تاریکی مضطرب شوند؛ اما سرانجام تیم شجاعانه روبه‌روی هیولا می‌ایستد و با غلبه بر ترسش همه را نجات می‌دهد. یتیم‌بودن تیم و نمایش تنهاماندن او در یتیم‌خانه می‌تواند از لحظات ناراحت‌کننده‌ی داستان باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«تیم» برای پی‌بردن به ماجرای ناپدیدشدن ستاره‌ها، به «گربه‌بان» دروغ می‌گوید. او برای کمک‌گرفتن از گربه‌بان به دروغ می‌گوید که برای نجات ستاره‌ها مأموریتی رسمی از طرف «رئیس‌موکا» دارد. گربه‌بان پس از فهمیدن این دروغ دلخوری خود را از تیم نشان می‌دهد.

جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن به‌خوبی نشان می‌دهد که چگونه روبه‌روشدن با ترس‌ها باعث می‌شود ترس از بین برود. تخیلات «تیم» به‌خاطر ترس از تاریکی، هیولایی به‌وجود آورده است که فقط به دست خود تیم از بین می‌رود. غلبه‌ی تیم بر ترس از تاریکی و روبه‌روشدن با هیولا باعث می‌شود هیولا نابود شود. تیم یاد می‌گیرد که شجاع باشد و از تاریکی نترسد.

جزئیات
الگوی مثبت

تیم به‌عنوان پسربچه‌ای که می‌تواند بر ترس بزرگش غلبه کند، الگوی خوبی برای کودکان است. گربه‌بان مرد مهربانی است که سعی می‌کند کنار تیم بماند و به او در حل‌کردن ماجرای ستاره‌ها کمک کند. گربه‌بان بارها به تیم قول می‌دهد که هرگز او را تنها نگذارد و در لحظات حساس به کمکش می‌رود، او به تیم روحیه می‌دهد تا بر ترسِ از تاریکی غلبه کند و تیم را به شجاع‌بودن تشویق می‌کند، در یک صحنه هم برای نجات تیم از دست هیولای تاریکی جان خودش را به‌خطر می‌اندازد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن پس از نمایش ترس پسربچه‌ای از تاریکی، نشان می‌دهد که چگونه روبه‌روشدن با ترس‌ها می‌تواند باعث غلبه بر آن‌ها شود. هرچند پیام نهایی انیمیشن غلبه بر ترس است و تیم الگویی‌ است که درنهایت بر ترسش غلبه می‌کند؛ اما امکان دارد کودکان شما، پیش از تماشای انتهای داستان، با تیم به‌عنوان شخصیت اصلی همدلی و ترس‌های او را در خود احساس کنند. هم‌چنین نمایش تاریکی و هیولا در طی داستان می‌تواند به ترس‌ها و تخیلات کودکان دامن بزند. دراین‌صورت با شناختی که از روحیه‌ی فرزندتان دارید، برای انتخاب این اثر تصمیم بگیرید.

اگر کودکانتان در طی تماشای داستان احساس ترس کردند، با آن‌ها همدلی کنید. می‌توانید کودکان را در آغوش بگیرید تا احساس بهتری پیدا کنند. گفتن این موضوع که این ماجرا واقعی نیست کمکی نمی‌کند. بنابراین توجه کودکان را به شجاعت تیم و غلبه‌ی او بر ترس‌هایش جلب کنید. درباره‌ی پیام نهایی داستان با کودکان صحبت کنید تا بیشتر از ماجراهای ترسناک، متوجه شجاعت پایانی و غلبه بر ترس شوند. برای این‌کار می‌توانید از کودکان بخواهید یک‌بار داستان را از زبان خود تعریف کنند و سپس در فهم کامل ماجرا، آن‌ها را راهنمایی کنید. احتمال دارد فرزند شما هم ترس از تاریکی یا تخیلات ترسناک در شب را تجربه کرده باشد؛ فرصت خوبی‌ است تا درباره‌ی تجربه و تخیلات فرزندتان سؤال کنید تا بیشتر با روحیاتش آشنا شوید و درصورت لزوم کمکش کنید. اگر فکر می‌کنید موضوع وجود کارکنان شب به تخیلات کودکتان دامن می‌زند، سعی کنید تفاوت دنیای کارتون را با دنیای واقعی برایش توضیح دهید.

خلاصه: هرچند پیام نهایی انیمیشن غلبه بر ترس است؛ اما نمایش وحشت پسربچه از تاریکی در طول داستان می‌تواند کودکان را بترساند. درباره‌ی پیام نهایی داستان با کودکان صحبت کنید تا بیشتر از ماجراهای ترسناک، متوجه شجاعت پایانی و غلبه بر ترس شوند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با پرسش‌هایی ساده از ماجرای داستان، کودکان را متوجه پیام نهایی و موضوع غلبه بر ترس‌ها کنید.

هیولای تاریکی چگونه به‌وجود آمده بود و چگونه از بین رفت؟

اگر تیم شجاعانه روبه‌روی هیولا نمی‌ایستاد، داستان چگونه ادامه پیدا می‌کرد؟

تو هم ترس‌هایی شبیه به ترس تیم تجربه کردی؟ به نظرت می‌توانی مانند او بر ترس‌هایت غلبه کنی؟

آیا در دنیای واقعی کارکنان شب حضور دارند؟

خلاصه: با پرسش‌هایی ساده از ماجرای داستان، کودکان را متوجه پیام نهایی و موضوع غلبه بر ترس‌ها کنید.

داستان انیمیشن

در یک یتیم‌خانه پسربچه‌ای به‌نام «تیم» زندگی می‌کند. او ترس زیادی از تاریکی دارد؛ برای همین هم از شب‌ها خوشش نمی‌آید. تیم هرشب تختش را تا جلوی پنجره می‌کشد و پنجره را باز می‌کند تا زیر نور ستاره‌ها بخوابد؛ اما یک شب متوجه می‌شود که ستاره‌ها یکی‌یکی خاموش می‌شوند. او روی پشت‌بام می‌رود تا علت ماجرا را بفهمد که مرد درشت‌هیکلی را می‌بیند، مرد خودش را «گربه‌بان» معرفی می‌کند و تیم را با ماجرایی آشنا می‌کند که او هرگز خبر نداشته است. گربه‌بان به تیم نشان می‌دهد که افرادی به‌عنوان کارکنان شب ماجراهایی را که در شب رخ می‌دهد، رقم می‌زنند. «نوربان‌ها» مسئول روشن‌نگه‌داشتن شهر هستند، عده‌ای خواب و رؤیا به بچه‌ها می‌بخشند، زن‌هایی مسئول به‌هم‌ریختن موها موقع خواب هستند و گربه‌بان با کمک گربه‌هایش مسئولیت خواباندن بچه‌های شهر را دارد. تیم سعی می‌کند مسئول ستاره‌ها را پیدا کند و علت ناپدیدشدن آن‌ها را بفهمد. تیم در طول راه، کم‌کم متوجه می‌شود که تمام نورها اعم از ستاره‌ها و نوربان‌ها توسط هیولای تاریکی بلعیده می‌شوند. موکا، رئیس کارکنان شب، توضیح می‌دهد که این هیولا به‌خاطر ترس تیم از تاریکی به‌وجود آمده است و تنها کسی که می‌تواند جلوی این هیولا را بگیرد خود تیم است. تیم برای نجات ستاره‌ها و تمام کارکنان شب تصمیم می‌گیرد که با ترسش روبه‌رو شود و جلوی آن را بگیرد. او شجاعانه جلوی هیولای تاریکی می‌ایستد و با این کار او را از بین می‌برد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Adrià García, Víctor Maldonado / آدریا گارسیا، ویکتور مالدونادو

نویسنده: Adrià García, Víctor Maldonado / آدریا گارسیا، ویکتور مالدونادو

نام تهیه‌کننده: Julio Fernández, Philippe Garell / فیلیپ گارل، خولیو فرناندز

نام بازیگران: Imanol Arias, Roger Carel, Lloyd F. Booth Shankley / ایمانوئل آریاس، راجر کارل، لوید اف بوث شنکلی

نام شخصیت‌ها:

تیم: پسربچه‌ای که در یتیم‌خانه زندگی می‌کند. او از تاریکی می‌ترسد و عاشق ستاره‌هاست،

گربه‌بان: مرد درشت‌هیکلی که مسئول به خواب‌رفتن بچه‌ها در شب است. او از تیم برای روبه‌روشدن با ترسش حمایت می‌کند،

موکا: رئیس تمام کارکنان شب. او سراسر شب باید مراقب باشد که کارکنانش وظایفشان را درست انجام دهند؛ اما فراگیرشدن تاریکی همه‌چیز را خراب می‌کند و برای او دردسر می‌سازد.

کشور سازنده: اسپانیا

کمپانی سازنده: Filmax Entertainment / فیلمکس اینترتینمنت

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه