شهر اشباح

بررسی تخصصی انیمیشن SPIRITED AWAY

شهر اشباح

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: دقیقه
9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شهر اشباح» یک انیمۀ موفق ژاپنی است که در آن دختری به‌نام چیهیرو وارد شهر اشباح شده و برای زنده ماندن و نجات والدینش از طلسم یک جادوگر، باید در آن‌جا کار کند. چیهیرو الگوی مناسبی از یک دختر درستکار و پرتلاش است که به افراد زیادی در شهر اشباح کمک می‌کند و برخلاف سایر شخصیت‌ها، اهل طمع کردن نیست. به‌دلیل ژانر معمایی اثر، دریافت پیام‌های آن، می‌تواند کمی پیچیده باشد و نمایش گیرافتادن چیهیرو در شهر اشباح ممکن است کودکان را بترساند.

سال 2001 125دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در شهر اشباح گاهی اتفاقات خشونت‌آمیزی می‌افتد که فانتزی بودن صحنه‌ها از اثر گذاری آن کم می‌کند. هاکو که گاهی به شکل انسان و گاهی به شکل اژدها نمایش داده می‌شود، برای جادوگری به‌نام یوبابا کار می‌کند. یوبابا او را تهدید به مرگ می‌کند. هاکو گرفتار یک طلسم می‌شود که باعث می‌شود در هیبت اژدها از دهانش خون بریزد و بدن خونی‌اش نمایش داده شود. هاکو با ضربه به زانیبا، او را از وسط دو نیم می‌کند، اما زانیا جادوگر است و اتفاقی برایش نمی‌افتد. یک روح بی‌چهره، چند نفر از کارکنان گرمابه را می بلعد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چهیرو ناخواسته وارد شهر اشباح می‌شود و اتفاقات ترسناکی برایش می‌افتد. مادر و پدر چیهیرو به‌خاطر یک طلسم تبدیل به خوک می‌شوند. بدن چیهیرو کم‌کم رو به محو شدن می‌رود و او زمانی که تنها مانده، اشباح زیادی را در اطرافش می‌بیند و وحشت‌زده می‌شود. زندگی با اشباح و نمایش پرتکرار آن‌ها باعث می‌شود رفته رفته به این موجودات عادت شود و از شدت ترسناک بودن آن‌ها کم شود. صحنه‌هایی از عصبانیت جادوگری به‌نام یوبابا و بلعیده شدن کارکنان گرمابه توسط روحِ بی‌چهره می‌تواند ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سیگار کشیدن بصورت عادی در دو صحنه نمایش داده می‌شود اما از جانب شخصیت‌های محبوب و اثرگذار این کار انجام نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت کار کردن و طمع نداشتن از پیام‌های مثبت این انیمیشن است. مادر و پدر چیهیرو که با ولع از غذاها می‌خوردند، طلسم شده و به شکل خوک درآمدند. چیهیرو برای زنده ماندن و باطل کردن طلسم والدینش باید سخت کار کند. او برخلاف ساکنان شهر اشباح، به دنبال جمع کردن طلا و ثروت نمی‌رود و با درستکاری، تلاش و کمک کردن به دیگران موفق می‌شود مادر و پدرش را آزاد کند و از شهر اشباح نجات پیدا کند. چهیرو در شهر اشباح به افراد زیادی کمک می کند و دیگران برای قدردانی از کمک هایش آنچه که برای نجات پیدا کردن لازم دارد به او می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

چهیرو دختر مهربان و کاری است که در استراحتگاه اشباح به‌عنوان نظافت‌چی، سخت تلاش می‌کند و به هرکسی که بتواند کمک می‌کند. او شجاعانه جان هاکو را نجات می‌دهد و موفق می شود طلسم پدر و مادرش را باطل کند.

کمک کردن چیهیرو به مشتری‌ها و کارکنان استراحتگاه، چه نتیجه‌ای برای او داشت؟

چه ویژگی‌هایی در چیهیرو باعث موفقیت او شد؟

جادو، طلسم و شبح در دنیای واقعی وجود دارد؟

خلاصه: چه ویژگی‌هایی در چیهیرو باعث موفقیت او شد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه