• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

شهر اشباح

بررسی تخصصی انیمیشن SPIRITED AWAY

شهر اشباح

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شهر اشباح» یک انیمۀ موفق ژاپنی است که در آن دختری به‌نام چیهیرو وارد شهر اشباح شده و برای زنده ماندن و نجات والدینش از طلسم یک جادوگر، باید در آن‌جا کار کند. چیهیرو الگوی مناسبی از یک دختر درستکار و پرتلاش است که به افراد زیادی در شهر اشباح کمک می‌کند و برخلاف سایر شخصیت‌ها، اهل طمع کردن نیست. به‌دلیل ژانر معمایی اثر، دریافت پیام‌های آن، می‌تواند کمی پیچیده باشد و نمایش گیرافتادن چیهیرو در شهر اشباح ممکن است کودکان را بترساند.

سال 2001 125دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در شهر اشباح گاهی اتفاقات خشونت‌آمیزی می‌افتد که فانتزی بودن صحنه‌ها از اثر گذاری آن کم می‌کند. هاکو که گاهی به شکل انسان و گاهی به شکل اژدها نمایش داده می‌شود، برای جادوگری به‌نام یوبابا کار می‌کند. یوبابا او را تهدید به مرگ می‌کند. هاکو گرفتار یک طلسم می‌شود که باعث می‌شود در هیبت اژدها از دهانش خون بریزد و بدن خونی‌اش نمایش داده شود. هاکو با ضربه به زانیبا، او را از وسط دو نیم می‌کند، اما زانیا جادوگر است و اتفاقی برایش نمی‌افتد. یک روح بی‌چهره، چند نفر از کارکنان گرمابه را می بلعد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

چهیرو ناخواسته وارد شهر اشباح می‌شود و اتفاقات ترسناکی برایش می‌افتد. مادر و پدر چیهیرو به‌خاطر یک طلسم تبدیل به خوک می‌شوند. بدن چیهیرو کم‌کم رو به محو شدن می‌رود و او زمانی که تنها مانده، اشباح زیادی را در اطرافش می‌بیند و وحشت‌زده می‌شود. زندگی با اشباح و نمایش پرتکرار آن‌ها باعث می‌شود رفته رفته به این موجودات عادت شود و از شدت ترسناک بودن آن‌ها کم شود. صحنه‌هایی از عصبانیت جادوگری به‌نام یوبابا و بلعیده شدن کارکنان گرمابه توسط روحِ بی‌چهره می‌تواند ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سیگار کشیدن بصورت عادی در دو صحنه نمایش داده می‌شود اما از جانب شخصیت‌های محبوب و اثرگذار این کار انجام نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

اهمیت کار کردن و طمع نداشتن از پیام‌های مثبت این انیمیشن است. مادر و پدر چیهیرو که با ولع از غذاها می‌خوردند، طلسم شده و به شکل خوک درآمدند. چیهیرو برای زنده ماندن و باطل کردن طلسم والدینش باید سخت کار کند. او برخلاف ساکنان شهر اشباح، به دنبال جمع کردن طلا و ثروت نمی‌رود و با درستکاری، تلاش و کمک کردن به دیگران موفق می‌شود مادر و پدرش را آزاد کند و از شهر اشباح نجات پیدا کند. چهیرو در شهر اشباح به افراد زیادی کمک می کند و دیگران برای قدردانی از کمک هایش آنچه که برای نجات پیدا کردن لازم دارد به او می‌دهند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

چهیرو دختر مهربان و کاری است که در استراحتگاه اشباح به‌عنوان نظافت‌چی، سخت تلاش می‌کند و به هرکسی که بتواند کمک می‌کند. او شجاعانه جان هاکو را نجات می‌دهد و موفق می شود طلسم پدر و مادرش را باطل کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «شهر اشبح» داستان دختربچه‌ایست که در استراحتگاه ارواح مجبور به کار کردن می‌شود تا طلسم مادر و پدرش را باطل کند و از آن‌جا نجات بیاید. این اثر پیام‌های مثبتی از اهمیت کار کردن و تلاش دارد و طمع کردن را سرزنش می‌کند. ژانر معمایی اثر باعث شده درک داستان کمی برای سنین پایین دارای پیچیدگی باشد اما رفتارهای شخصیت اصلی داستان که یک دختربچۀ ده ساله است، می‌تواند به راحتی برای کودکان قابل الگوبرداری باشد. فرزند شما تلاش، کمک کردن به دیگران، درستکاری و شجاعت در برابر کارهای بزرگ را به وضوح در رفتارهای چیهیرو مشاده می‌کند.

تبدیل شدن مادر و پدر چیهیرو به خوک، تنها شدن او در شهر اشباح و دیدن ارواح و موجودات ترسناک، می‌تواند برای کودکان وحشت ایجاد کند. هرچند نمایش پرتکرار اشباح و عادت کردن چیهیرو به زندگی در میان آنان، از شدت ترس اثر کم می‌کند؛ اما شما کودکان خود را بهتر می‌شناسید و اگر تشخیص دادید که فرزندتان ترسیده، با او همدلی کنید و به او راه حل ارائه دهید. گفتن این جمله که داستان واقعی نیست کمکی به فرزندان نمی‌کند پس بهتر است به غلبۀ شخصیت اصلی بر ترس‌هایش اشاره کنید و از او بخواهید داستان را تا پایان خوشش دنبال کند.

خلاصه: درک برخی پیام‌های این انیمیشن برای سنین پایین پیچیده است اما رفتارهای درست شخصیت اصلی به خوبی قابل الگوبرداری‌ست. نمایش شهر اشباح ممکن است تا حدی باعث ترس کودکان شود.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

کمک کردن چیهیرو به مشتری‌ها و کارکنان استراحتگاه، چه نتیجه‌ای برای او داشت؟

چه ویژگی‌هایی در چیهیرو باعث موفقیت او شد؟

جادو، طلسم و شبح در دنیای واقعی وجود دارد؟

خلاصه: چه ویژگی‌هایی در چیهیرو باعث موفقیت او شد؟

داستان انیمیشن

«چیهیرو» همراه مادر و پدرش در حال حرکت به سمت خانۀ جدیدشان هستند که راه را گم کرده و سر از تونلی در جنگل در می‌آورند. پس از گذر از این تونل، وارد مکان سرسبزی می‌شوند که هیچ‌کس در آن نیست. مادر و پدر چیهیرو شروع می‌کنند به خوردن غذاهایی که در آن‌جا می‌بینند و آنقدر به خوردن ادامه می‌دهند که تبدیل به خوک می‌شوند. چیهیرو با کمک جوانی به‌نام هاکو متوجه می‌شود که وارد استراحتگاه ارواح شده و برای زنده ماندن و نجات مادر و پدرش باید برای صاحب استراحتگاه که جادوگری به‌نام یوبابا است، کار کند. چیهیرو با تلاش زیاد به‌عنوان نظافت‌چی در گرمابه استراحتگاه کار می‌کند و برخلاف ساکنان استراحتگاه، برای جمع کردن پول و طلا، طمع نمی‌کند. او به افراد زیادی کمک می‌کند و نظر مثبت ساکنان را به خودش جلب می‌کند. درنهایت موفق می‌شود طلسم یوبابا را از بین ببرد و مجوز آزادی خودش، والدینش و هاکو را از یوبابا بگیرد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: هایائو میازاکی - Hayao Miyazaki

نویسنده: هایائو میازاکی - Hayao Miyazaki

نام تهیه کننده: توشیو سوزوکی - Toshio Suzuki

نام بازیگران: رومی هیراگی، میو ایرینو - Rumi Hiiragi, Miyu Irino

نام شخصیت ها:

چیهیرو: دختربچۀ درستکار و پرتلاشی که سعی می‌کند خانواده‌اش را از شهر اشباح نجات دهد.

هاکو: جوانی که در شهر اشباح به کمک چیهیرو می‌آید.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: استودیو جیبلی - Studio Ghibli

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه