• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

شرک

بررسی تخصصی انیمیشن Shrek

شرک

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«شِرِک» داستان افسانه‌ای دربارۀ پرنسس طلسم‌شده‌ای ا‌ست که در یک قلعه زندانی‌ است و غولی به‌نام شِرِک می‌رود تا او را نجات دهد. این ماجراجوییِ کمدی، اهمیت زیبایی درونی و قضاوت‌نکردن بر‌اساس ظاهر را نشان می‌دهد و پیام‌های مثبتی دربارۀ دوستی دارد. در این انیمیشن خشونت‌ها، رفتارهای نادرست و شوخی‌های ناهنجار به‌صورت طنزآمیز و اغلب از جانب قهرمان داستان نمایش داده می‌شود که لازم است برای انتخاب محتوا به آن‌ها دقت شود.

سال 2001 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

این انیمیشن، کمدی است و صحنه‌هایی که در آن کمی خشونت می‌بینیم با طنز همراه شده‌اند. شِرِک غول تنهایی ا‌ست که برای محافظت از مردابش مردم را می‌ترساند؛ مثلاً مردم را تهدید می‌کند که چشم‌هایشان را می‌خورد! او دوست ندارد کسی مزاحم تنهاییش شود، پس زمانی‌که موجودات افسانه‌ای وارد خانه‌اش می‌شوند، آن‌ها را بیرون می‌اندازد و به‌خاطر زیاد حرف‌زدن یک خر، او را تهدید به کتک‌زدن می‌کند. لرد فارکواد برای انتخاب قوی‌ترین شوالیه دستور می‌دهد سربازانش با شِرِک مبارزه کنند تا هرکس او را کُشت، برندۀ مسابقه باشد. ضربه‌هایی که در رینگ مبارزه دیده می‌شود گاهی ضربه‌های سنگینی است که شِرِک و خر به سربازها می‌زنند. در پایان انیمیشن، زمانی‌که لرد فارکواد سعی می‌کند شِرِک را دستگیر کند و برای فیونا شمشیر می‎‌کشد، یک اژدها او را می‌بلعد. در جنگل، رابین‌هود فکر می‌کند پرنسس فیونا به‌دست شِرِک اسیر شده و با چاقو به سمت شِرِک حمله می‌کند. پرنسس فیونا برای دفاع از شِرِک با حرکات رزمی به رابین‌هود و دوستانش ضربه می‌زند. در یک صحنۀ طنز، آواز‌خواندن پرنسس فیونا باعث ترکیدن یک پرنده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

انیمیشن شِرِک یک انیمیشن کمدی و فانتزی ا‌ست و فقط صحنه‌هایی از روبه‌رو‌شدن شخصیت‌ها با اژدها وجود دارد که باز هم با طنز همراه است. شِرِک و خر برای نجات فیونا به قلعه‌ای می‌روند که دورتا‌دور آن آتش و گدازه است و توسط یک اژدها نگهبانی می‌شود. وارد‌شدن به این قلعه و تعقیب‌شدن توسط اژدها از اتفاقات هیجان‌انگیز داستان است. در ابتدای انیمیشن صحنه‌هایی از ناراحتی موجودات افسانه‌ای به‌خاطر فروخته‌شدن و زندانی‌شدن توسط سربازان لرد فارکواد دیده می‌شود. در چند صحنه شِرِک با غُرِش‌کردن سعی می‌کند مردم و خر را بترساند؛ اما در ادامۀ داستان، خوش‌قلبی و مهربانی او نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شخصیت‌های اصلی این داستان خیلی مؤدب نیستند، شِرِک و خر در صحنه‌های مختلف از کلمات ناپسند استفاده می‌کنند. آن‌ها قدِ کوتاه لرد فارکواد را مسخره می‌کنند و به او می‌خندند. آروغ‌زدن شِرِک، فیونا و اژدها به‌عنوان طنز به نمایش درمی‌آید. در یک صحنه بدن شِرِک برهنه است. بعضی صحبت‌ها در نسخۀ اصلی انیمیشن اشاره به مسائل نامناسبی دارد؛ مانند زمانی‌که اژدها از خر خوشش آمده و خر با او دربارۀ روابط فیزیکی حرف می‌زند، یا زمانی‌که خر از راه می‌رسد و می‌بیند که فیونا به‌طور اتفاقی روی شِرِک افتاده و خر به آن‌ها می‌گوید: «اگر می‌خواهید تنها باشید، فقط بهم بگید». طلسم پرنسس فیونا با بوسۀ عاشقانه شکسته می‌شود و این موضوع در صحنه های مختلف گفته شده و در صحنه پایانی نیز نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

قضاوت‌نکردن ظاهر دیگران و اهمیتِ زیبایی درونی، مهم‌ترین پیامی ا‌ست که در داستان شِرِک دیده می‌شود. شِرِک غول مهربانی ‌ست؛ اما به‌خاطر قضاوت‌های مردم دربارۀ غول‌ها و ترس آن‌ها، سعی می‌کند همیشه تنها باشد و از همه دوری کند. پرنسس فیونا که به‌خاطر یک طلسم شب‌ها به شکل غول درمی‌آید، سال‌ها در یک قلعه زندانی شده و شب‌ها خودش را از دیگران مخفی می‌کند تا چهرۀ او را نبینند؛ اما در نهایت این دو غول مهربان عاشق یکدیگر می‌شوند و با هم ازدواج می‌کنند. پیام‌های مثبتی از دوستی در این انیمیشن دیده می‌شود. خر تنها کسی است که به‌خاطر ظاهر شِرِک او را قضاوت نمی‌کند و از او نمی‌ترسد. خر سعی می‌کند با شِرِک رفاقت کند و تمام مدت کنار شِرِک می‌ماند. شِرِک گاهی با حرف‌ها و رفتارهایش او را ناراحت می‌کند؛ اما خر، شِرِک را می‌بخشد و می‌گوید: «این کاری ا‌ست که دوستان برای هم می‌کنند، یکدیگر را می‌بخشند.»

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

خر شخصیت مهربانی است که شِرِک را به‌خاطر غول‌بودن قضاوت نمی‌کند و سعی می‌کند دوست او باشد. او در تمام مدت کنار شِرِک می‌ماند و در نجات فیونا و رسیدن به او، به شِرِک کمک می‌کند. شِرِک به‌خاطر قضاوت‌های نادرست مردم سعی می‌کند از همه دور بماند؛ اما شخصیت مهربانی دارد و به دیگران کمک می‌کند. (او خر را از دست اژدها نجات می‌دهد و زمانی‌که خر غش می‌کند، او را روی دوشش می‌گذارد) شِرِک در نجات فیونا و مبارزه با اژدها شجاعانه رفتار می‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«شِرِک» از آن دسته انیمیشن‌هایی‌ است که یک داستان افسانه‌ای دارد و در آن شاهزاده‌ای طلسم‌شده منتظر شوالیه‌ای ا‌ست تا او را نجات دهد؛ اما این‌بار به‌جای یک شوالیه با اسب سفید، یک غول به نام شِرِک همراه با خرش، پرنسس فیونا را از قلعه‌ای که اژدها از آن محافظت می‌کند، نجات می‌دهد. این انیمیشن نشان می‌دهد که یک غول با ظاهر ترسناک می‌تواند قلب مهربانی داشته باشد. هم‌چنین نمایش دوستی خر و شِرِک با یکدیگر می‌تواند پیام‌های مثبتی دربارۀ وفاداری، بخشش و کمک‌کردن در روابط دوستانه را به کودکان بیاموزد. می‌توانید با گفت‌و‌گو دربارۀ محتوا و علت و نتیجۀ رفتارها، به کودکان در فهم کامل پیام‌های انیمیشن کمک کنید.

به دلیل محبوبیت شخصیت شِرِک برای کودکان، ممکن است رفتارهای نادرست او مانند استفاده از کلمات زشت، مسخره‌کردن و آروغ‌زدن، یا رفتارهای خشونت‌آمیز او در مبارزه با سربازها، مورد تقلید قرار بگیرد، به‌ویژه اینکه رفتارهای نادرست همراه با طنز اتفاق می‌افتد. به کودکان دلیل ناپسند‌بودن این رفتارها را توضیح دهید.

با توجه به داستان عاشقانه این محصول، در نسخۀ اصلی انیمیشن صحنه‌هایی از روابط عاشقانه شِرِک و فیونا وجود دارد. هم‌چنین شوخی‌های گستاخانه دربارۀ مسائل عاشقانه و روابط جنسی شنیده می‌شود که بهتر است والدین برای انتخاب محصول به این موارد دقت کنند.

خلاصه:

در کنار پیام‌های مثبت این انیمیشن، شخصیت اصلی این اثر، رفتارهای ناپسندی دارد که به‌صورت طنز نمایش داده شده و ممکن است مورد تقلید کودکان قرار بگیرد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا شِرِک سعی می‌کرد تنها باشد؟ قضاوت‌کردن ظاهر دیگران چه تأثیری بر آن‌ها می‌تواند داشته باشد؟

آیا همۀ رفتارهای شِرِک درست بود؟ ناسزا‌گفتن به دیگران و مسخره‌کردن چه تأثیراتی بر آن‌ها دارد؟

خر شِرِک چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟ او به‌عنوان یک دوست چه کارهایی برای شِرِک انجام داد؟

خلاصه: با کودکان دربارۀ رفتارهای نادرست شِرِک و علت نادرست‌بودن آن‌ها گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

شِرِک غول تنهایی‌ است که در یک مرداب زندگی می‌کند. او برای پس‌گرفتن مردابش که پر از موجودات افسانه‌ای شده، همراه یک خر، پیش لرد فارکواد می‌رود. لرد فارکواد برای شاه‌شدن می‌خواهد با پرنسسی به‌نام «فیونا» ازدواج کند. او به شِرِک دستور می‌دهد پرنسس فیونا را از قلعه‌ای که توسط اژدها محافظت می‌شود نجات دهد تا مردابش را به او بازگرداند. شِرِک و خر، فیونا را نجات می‌دهند؛ اما در راه بازگشت به شهر پرنسس فیونا و شِرِک احساس می‌کنند به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند. فیونا به شِرِک نشان می‌دهد به‌خاطر طلسم قدیمی هنگام غروب آفتاب به غول تبدیل می‌شود. لرد فارکواد با فهمیدن این موضوع سعی می‌کند شِرِک و فیونا را دستگیر کند؛ اما اژدهای قصر فیونا که با شِرِک و خرش دوست شده است به کمک آن‌ها می‌آید و لرد فارکواد را می بلعد. در آخر شِرِک و فیونا با هم ازدواج می‌کنند.

جزئیات انیمیشن

  1. کارگردان: Andrew Adamson, Vicky Jenson / آندرو آدامسون، ویکی جنسون.
  2. نویسنده: William Steig / ویلیام استیج.
  3. نام تهیه‌کننده: Aron Warner,  Jeffrey Katzenberg, John H. Williams / آرون وارنر، جفری کاتزنبرگ، جان اچ ویلیامز.
  4. نام بازیگران: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz / مایک مایرز، ادی مورفی، کامرون دیاز.
  5. نام شخصیت‌ها: شِرِک: غول مهربان و تنهایی که همه از او می‌ترسند. او عاشق پرنسس فیونا می‌شود؛ اما چون یک غول است نمی‌تواند از علاقه‌اش به او بگوید. فیونا: او یک پرنسس است و داخل قلعه‌ای که اژدها از آن محافظت می‌کند زندانی شده است. طلسم عجیبی او را هنگام غروب آفتاب تبدیل به یک غول می‌کند. خر: رفیق پرحرف و بامزۀ شِرِک. لرد فارکواد: او یک مرد خودخواه است که می‌خواهد با پرنسس فیونا ازدواج کند تا تبدیل به پادشاه شود.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: DreamWorks Animation / دریم ورکز.
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه