• امروز : ۳۱ خرداد ۱۴۰۰

شرک ۳

شرک ۳

بررسی تخصصی انیمیشن Shrek The Third

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن قسمت سوم از سری انیمیشن شِرِک است که به ماجرای غولی به همین نام می‌پردازد. شِرِک در این قسمت با مسؤلیت‌های سنگینی مانند پادشاهی و پدر‌شدن روبه‌رو می‌شود. خودباوری، مسئولیت‌پذیری و شجاعت از پیام‌های اصلی این انیمیشن است و لذتِ داشتن یک خانواده و مراقبت از فرزندان در خانۀ شِرِک نمایش داده می‌شود. در این انیمیشن کمدی، گاهی رفتارهای نادرست برای خنده استفاده می‌شود که لازم است کودکان از اشتباه‌بودن آن آگاه شوند.

سال 2007 93 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این انیمیشن، به‌صورت فانتزی و اغلب همراه با طنز، ضربه‌خوردن و درگیری دیده می‌شود؛ اما صحنۀ مستقیمی از آسیب‌دیدگی وجود ندارد. چارمینگ سعی دارد برای رسیدن به پادشاهی، شِرِک و آرتور (جانشین شاه) را از بین ببرد. افراد چارمینگ، شِرِک و دوستانش را در جنگل محاصره و به سمتشان حمله کرده و سعی می‌کنند با توپ به سمت آن‌ها شلیک کنند. شِرِک و دوستانش به افراد چارمینگ ضربه می‌زنند و آن‌ها را فراری می‌دهند. در یک مغازه، شخصیت‌های بد افسانه‌ای جمع شده‌اند. آن‌ها به یکدیگر مشت می‌زنند و اشیاء اطراف را به سمت هم پرتاب می‌کنند. چارمینگ به کمک آن‌ها به سرزمین خیلی‌خیلی دور حمله می‌کند و پرنسس‌های سرزمین را زندانی می‌کند. (صحنه‌ای از آسیب‌زدن به آن‌ها وجود ندارد) چارمینگ در صحنۀ نمایش، سر از تن موجودات ساختگی جدا می‌کند. سربازان او شِرِک را دستگیر می‌کنند و روی گلوی آرتور شمشیر می‌گذارند. چارمینگ روی صحنۀ تئاتر با شمشیر به شِرِک حمله می‌کند و این تصور به‌وجود می‌آید که شمشیر را در قلب شِرِک فروکرده؛ اما مشخص می‌شود آسیبی به شِرِک نرسیده است. در آخر اژدهای شِرِک، دکور سنگین نمایش را روی چارمینگ می‌اندازد و احتمالاً چارمینگ می‌میرد. در یک صحنۀ کوتاه، شِرِک که قهرمان داستان است، اشتباهی شمشیر را با شدت به یک مرد می‌زند که صحنۀ مستقیمی از آن نمایش داده نمی‌شود؛ اما واکنش شخصیت‌ها نشان می‌دهد که به مرد آسیب زده است. مادر پرنسس فیونا، برای فرار از زندان قصر، با ضربۀ سر دیوار سنگی را خرد می‌کند. پرنسس‌ها برای شکست‌دادن چارمینگ به سمت نگهبان‌های قصر حمله می‌کنند و به چند سرباز ضربه می‌زنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن فانتزی و کمدی ا‌ست. صحنه‌هایی از ترس شخصیت‌ها نمایش داده می‌شود که اغلب با اتفاقات طنز همراه است. شِرِک که هنوز با پدر‌شدن کنار نیامده است، کابوس بچه‌های زیادی را در مردابش می‌بیند. پرنس چارمینگ برای به‌دست‌گرفتن پادشاهی، ارتشی از آدم‌بدهای افسانه‌ها را جمع می‌کند و به سرزمین خیلی‌خیلی دور حمله می‌کنند. مردم شهر از دیدن آن‌ها وحشت‌زده می‌شوند. چارمینگ، پرنسس‌ها و دوستان شِرِک را زندانی می‌کند. او از «کاپیتان هوک» و افرادش می‌خواهد که جانشین شاه را بکشند و شِرِک را دستگیر کنند. درختان سخن‌گو، شِرِک و دوستانش را محاصره می‌کنند و افراد هوک به سمت آن‌ها حمله می‌کنند. مرگ پدر فیونا درحالی‌که با طنز همراه است، به‌نمایش درمی‌آید. در یک صحنه آرتور و شِرِک دربارۀ اتفاقات ناراحت‌کنندۀ زندگی‌شان حرف می‌زنند. آرتور دربارۀ اینکه پدرش برای همیشه او را رها کرده است، صحبت می‌کند و شِرِک برای آرتور تعریف می‌کند که پدرش قصد داشته است او را بخورد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه استفاده از کلمۀ «احمق» و «خفه شو» شنیده می‌شود. آرتور در مدرسه توسط نوجوانان مورد توهین و تمسخر واقع می‌شود. دوستان شِرِک هم چارمینگ را روی صحنۀ نمایش مسخره می‌کنند. نمایش برهنگی شِرِک روی تخت در کنار فیونا، توضیح گربۀ چکمه‌پوش دربارۀ چگونگی بچه‌دار‌شدن (شِرِک حرف او را قطع می‌کند) و تحریک‌شدن سربازهای قصر با دیدن پای برهنۀ موریس، به‌طور غیرمستقیم به مسائل جنسی اشاره می‌کند. در یک صحنۀ گذرا دو پسر دبیرستانی درحالی‌که مواد مخدر مصرف کرده‌اند، از کالسکه پیاده می‌شوند. (صحنۀ مستقیمی از مصرف مواد نمایش داده نمی‌شود و فقط حال بد پسرها و دود اطراف آن‌ها دیده می‌شود) آروغ‌زدن توسط بچه‌غول‌ها نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی این انیمیشن، خودباوری و توجه‌نکردن به قضاوت‌های نادرست مردم است. شِرِک و آرتور هردو در ابتدا سعی می‌کنند از مواجه‌شدن با سختی‌ها (بچه‌دار‌شدن یا شاه‌شدن) دوری کنند؛ اما به‌زودی متوجه می‌شوند که باید به خودشان باور داشته باشند و به سرکوب‌های دیگران توجه نکنند. آرتور که به‌عنوان فرد ضعیف و بازنده‌ای مورد تمسخر قرار می‌گرفت، در راه رسیدن به قصر، توانایی‌های زیادی از خودش نشان می‌دهد و با شجاعت می‌پذیرد که شاه شود. حتی آدم‌بدهای افسانه‌ها (کاپیتان هوک، نامادری سفیدبرفی و ...) از آرتور یاد می‌گیرند که چون همیشه آدم بد شناخته شده‌اند، به این معنی نیست که واقعاً بد هستند، پس بدون توجه به قضاوت‌های نادرست مردم، دست از بدی‌کردن برمی‌دارند. پرنسس‌ها که همیشه منتظر بودند کسی برای نجات آن‌ها بیاید، تصمیم می‌گیرند شجاعانه از خودشان محافظت کنند. آن‌ها با همکاری هم موفق می‌شوند از زندان فرار کنند و به کمک شِرِک بروند. خانواده و محبت در خانواده از پیام‌های دیگر انیمیشن است که در روابط شِرِک و فیونا به چشم می‌خورد. آن دو یکدیگر را دوست دارند و قرار است صاحب فرزند شوند. شِرِک و فیونا با کمک هم از فرزندانشان نگهداری می‌کنند و هدیۀ سفیدبرفی را که یک پرستار بچه ا‌ست، رد می‌کنند. شِرِک دوستان خوبی دارد، خر و گربۀ چکمه‌پوش همیشه همراه او هستند و به او کمک می‌کنند. بقیه دوستانش در نبود او سعی می‌کنند با کمک هم، از فیونا و قصر دربرابر چارمینگ محافظت کنند. شرک، دوستانش و آرتور در برابر هم احساس مسئولیت می‌کنند و برای نجات یکدیگر تلاش می‌کنند. شِرِک که سعی می‌کند با زور و اجبار آرتور را به قصر ببرد، متوجه می‌شود برای مجاب‌کردن او باید اخلاق خوبی داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فیونا همسر مهربانی برای شِرِک است. در عین حال او یک پرنسس شجاع است که بدون ترس با خطرات و حملۀ پرنس چارمینگ روبه‌رو می‌شود. خر، گربۀ چکمه‌پوش و سایر دوستان شِرِک، در دوستی وفادار هستند. آن‌ها همیشه شِرِک را همراهی می‌کنند و سعی دارند ناراحتی‌های او را برطرف کنند. دوستان شِرِک در نبود او، تلاش می‌کنند از همسر شِرِک و قصر در برابر چارمینگ محافظت کنند.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «شِرِک 3» در ادامه قسمت‌های قبل این انیمیشن، به ماجراهای غولی به‌نام شِرِک می‌پردازد که با پرنسس فیونا ازدواج کرده. در این قسمت، شِرِک هم با مسئولیت‌های پدر‌شدن روبه‌رو می‌شود و هم باید جانشین شاه را به سرزمینشان برساند. اهمیت خودباوری، مسئولیت‌پذیری و شجاعت از پیام‌های اصلی این انیمیشن است. به دلیل بیان‌شدن برخی پیام‌های انیمیشن در گفت‌وگوها، ممکن است کودکان نتوانند آن‌ها را کاملاً درک کنند؛ اما با راهنمایی شما والدین عزیز، درک پیام‌ها برایشان ساده می‌شود. برای این کار می‌توانید یک پرسش و پاسخ ساده و قابل فهم برای کودکان ترتیب دهید و از علت تصمیمات و نتیجۀ رفتارهایی که مشاهده می‌کنند سؤال کنید.

می‌توانید از تجربه‌های کودک دربارۀ مسئولیت‌هایی که به او سپرده شده صحبت کنید و از او سؤال کنید که آیا توانسته است مانند شِرِک و آرتور به خوبی از پس آن‌ها بربیاید یا نه.

اهمیت‌دادن به خانواده و محبت به آن، از موارد مثبت انیمیشن است که به وضوح در روابط شِرِک و فیونا، دیده می‌شود. آن دو در این قسمت صاحب فرزند می‌شوند و سعی می‌کنند پدر و مادر خوبی برای فرزندانش باشد. ممکن است برخی صحنه‌ها را که روابط عاشقانه‌ای را نمایش می‌دهد برای کودکان خود نپسندید، در این‌صورت برای انتخاب اثر دقت کنید.

رفتارهای ناهنجار (مسخره‌کردن، آروغ‌زدن) در این انیمیشن به‌عنوان طنز استفاده شده‌اند که ممکن است کودکان به آن‌ها بخندند و فکر کنند که انجام آن‌ها ایرادی ندارد. پس بهتر است نادرست‌بودن این رفتارها را به کودکان یادآوری کنید.

درگیری‌ها و خشونت‌های فانتزی در این انیمیشن دیده می‌شود که ممکن است کودکان از آن‌ها تقلید کنند، به‌ویژه زمانی‌که شخصیت محبوبی مانند شِرِک آن را انجام دهد. (حتی اگر برای دفاع از خود باشد) بنابراین لازم است باتوجه به شناختی که از روحیۀ فرزندتان دارید، او را دربارۀ آسیب‌های خشونت راهنمایی کنید و از راه‌هایی که می‌تواند جایگزین خشونت شود صحبت کنید.

تغییر رفتار پرنسس‌ها و روآوردن آن‌ها به خشونت در انیمیشن دیده می‌شود. باتوجه به اینکه دختران در سنین دبستان جزئیات را به‌خوبی درنظر می‌گیرند و هم‌چنین سعی می‌کنند رفتارهای پسرانه را تقلید کنند، می‌توانید با آن‌ها دربارۀ رفتار درست دخترانه صحبت کنید و آنچه به نظر خودتان دربارۀ نقش‌ها و جایگاه جنسیتی درست است، به او منتقل کنید.

مسئولیت‌پذیری که دوستان در این انیمیشن نسبت به هم نشان می‌دهند، به کامل‌شدن تصور کودکان از مفهوم دوستی کمک می‌کند و می‌تواند در روابط اجتماعی کودکان مؤثر باشد. نظر کودکان را دربارۀ وظایفی که دوستان دارند بپرسید و بگذارید خودشان را جای شخصیت‌ها بگذارند تا این موضوع را به خوبی درک کنند.

صحبت‌های شِرِک و آرتور دربارۀ پدرانشان که رفتار خوبی با آن‌ها نداشتند، ممکن است باعث بی‌اعتمادی کودکان شود و صحنۀ کابوس شِرِک آن‌ها را بترساند. ترس‌ها و نگرانی‌هایی را که برای کودک ایجاد می‌شود نادیده نگیرید. دربارۀ آن‌ها با کودکان صحبت کنید و راه‌حل ارائه دهید.

خلاصه: برای دریافت کامل پیام‌ها با کودکان صحبت کنید و آنان را دربارۀ رفتارهای نادرستی که مشاهده می‌کنند راهنمایی کنید تا باعث تقلید نشود.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا چارمینگ و افرادش با رفتارهای خشن خود به نتیجه رسیدند؟

چرا افراد چارمینگ از تصمیم خودشان برای کشتن شِرِک منصرف شدند؟ شِرِک به‌جای رفتار خشن با چارمینگ چه راه‌حل دیگری داشت؟

مسخره‌کردن چارمینگ، یا آرتور چه تأثیری روی آن‌ها گذاشت؟ اگر دیگران ما را مسخره کنند و به ما بخندند کار درستی است؟

چرا آرتور فکر می‌کرد نمی‌تواند شاه باشد؟ شِرِک چه چیزی به او یاد داد که پذیرفت شاه شود؟

تا حالا چه مسئولیت‌هایی به تو سپرده شده است؟ مانند آرتور توانستی آن‌ها را انجام دهی؟

چه چیزهایی باعث شد آرتور و شِرِک موفق شوند؟ دوستان شِرِک چه نقشی در موفقیت او داشتند؟

نظرت دربارۀ عمل‌کرد پرنسس‌ها چیست؟

چرا دوستان شِرِک سعی می‌کردند به او کمک کنند؟ آیا شِرِک بدون کمک دوستانش موفق می‌شد؟

آیا پرنسس‌ها بدون کمک یکدیگر موفق می‌شدند؟

خلاصه: با کودکان دربارۀ پیامدهای مثبت و منفی رفتار شخصیت‌ها گفت‌و‌گو کنید.

داستان انیمیشن

شِرِک یک غول است که با همسرش پرنسس فیونا به سرزمین خیلی‌خیلی دور رفته تا مادر و پدر فیونا را ملاقات کنند. پدر فیونا که شاه سرزمین خیلی‌خیلی دور است، قبل از مرگش از شِرِک می‌خواهد که جانشین او باشد. شِرِک حاضر نمی‌شود این مسئولیت را بپذیرد، پس شاه به او می‌گوید که آرتور فرد مناسبی برای پادشاهی‌ است. شِرِک با دوستانش به راه می‌افتد و آرتور را پیدا می‌کند تا با خودش به سرزمین خیلی‌خیلی دور ببرد؛ اما چون همه آرتور را بازنده و ضعیف می‌دانند، او اعتماد‌به‌نفس شاه‌شدن ندارد و این مسئولیت را قبول نمی‌کند، ازاین‌رو مجاب‌کردن و آوردن او به سرزمین خیلی‌خیلی دور کمی طول می‌کشد. در این فاصله پرنس چارمینگ که زمانی قرار بوده است با فیونا ازدواج کند و کینۀ شِرِک را به دل دارد، گروهی از آدم‌های بد افسانه‌ها را جمع می‌کند و در نبود شِرِک، پادشاهی را به‌دست می‌گیرد. زمانی‌که شِرِک به همراه آرتور به سرزمین خیلی‌خیلی دور برمی‌گردد، چارمینگ او را دستگیر می‌کند و قرار می‌شود در یک نمایش تئاتر، چارمینگ، شِرِک را بکشد. روز اجرای نمایش گروهی از پرنسس‌ها، دوستان شِرِک و مهم‌تر از همه آرتور، خودشان را به صحنه می‌رسانند تا شِرِک را نجات دهند. آن‌ها چارمینگ را شکست می‌دهند و آرتور پادشاه می‌شود. شِرِک هم همراه با همسرش فیونا به مردابشان باز‌می‌گردند تا سه فرزند جدیدشان را با کمک هم بزرگ کنند.

جزئیات انیمیشن

  1. کارگردان: کریس میلر، ریمن هویی
  2. نویسنده: جفری پرایس
  3. نام تهیه‌کننده: Aron Warner, Andrew Adamson, John H. Williams / آرون وارنر، آندرو آدامسون، جان اچ ویلیامز.
  4. نام بازیگران: Mike Myers, Eddie Murphy, Cameron Diaz / مایک مایرز، ادی مورفی، کامرون دیاز.
  5. نام شخصیت‌ها: شِرِک: یک غول مهربان و همسر پرنسس فیونا که از طرفی برای پادشاهی انتخاب می‌شود و از طرفی قرار است پدر شود، فیونا: همسر مهربان شِرِک، آرتور: او پیش مردم یک جوان بازنده و ضعیف شناخته می‌شود؛ اما پادشاه او را برای جانشینی انتخاب می‌کند، چارمینگ: پرنس زخم‌خورده‌ای که با زور و فریب می‌خواهد به پادشاهی برسد
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: DreamWorks Animation / دریم ورکز.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه