شرک ۳

بررسی تخصصی انیمیشن Shrek The Third

شرک ۳

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

3 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن قسمت سوم از سری انیمیشن شِرِک است که به ماجرای غولی به همین نام می‌پردازد. شِرِک در این قسمت با مسؤلیت‌های سنگینی مانند پادشاهی و پدر‌شدن روبه‌رو می‌شود. خودباوری، مسئولیت‌پذیری و شجاعت از پیام‌های اصلی این انیمیشن است و لذتِ داشتن یک خانواده و مراقبت از فرزندان در خانۀ شِرِک نمایش داده می‌شود. در این انیمیشن کمدی، گاهی رفتارهای نادرست برای خنده استفاده می‌شود که لازم است کودکان از اشتباه‌بودن آن آگاه شوند.

سال 2007 93 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن، به‌صورت فانتزی و اغلب همراه با طنز، ضربه‌خوردن و درگیری دیده می‌شود؛ اما صحنۀ مستقیمی از آسیب‌دیدگی وجود ندارد. چارمینگ سعی دارد برای رسیدن به پادشاهی، شِرِک و آرتور (جانشین شاه) را از بین ببرد. افراد چارمینگ، شِرِک و دوستانش را در جنگل محاصره و به سمتشان حمله کرده و سعی می‌کنند با توپ به سمت آن‌ها شلیک کنند. شِرِک و دوستانش به افراد چارمینگ ضربه می‌زنند و آن‌ها را فراری می‌دهند. در یک مغازه، شخصیت‌های بد افسانه‌ای جمع شده‌اند. آن‌ها به یکدیگر مشت می‌زنند و اشیاء اطراف را به سمت هم پرتاب می‌کنند. چارمینگ به کمک آن‌ها به سرزمین خیلی‌خیلی دور حمله می‌کند و پرنسس‌های سرزمین را زندانی می‌کند. (صحنه‌ای از آسیب‌زدن به آن‌ها وجود ندارد) چارمینگ در صحنۀ نمایش، سر از تن موجودات ساختگی جدا می‌کند. سربازان او شِرِک را دستگیر می‌کنند و روی گلوی آرتور شمشیر می‌گذارند. چارمینگ روی صحنۀ تئاتر با شمشیر به شِرِک حمله می‌کند و این تصور به‌وجود می‌آید که شمشیر را در قلب شِرِک فروکرده؛ اما مشخص می‌شود آسیبی به شِرِک نرسیده است. در آخر اژدهای شِرِک، دکور سنگین نمایش را روی چارمینگ می‌اندازد و احتمالاً چارمینگ می‌میرد. در یک صحنۀ کوتاه، شِرِک که قهرمان داستان است، اشتباهی شمشیر را با شدت به یک مرد می‌زند که صحنۀ مستقیمی از آن نمایش داده نمی‌شود؛ اما واکنش شخصیت‌ها نشان می‌دهد که به مرد آسیب زده است. مادر پرنسس فیونا، برای فرار از زندان قصر، با ضربۀ سر دیوار سنگی را خرد می‌کند. پرنسس‌ها برای شکست‌دادن چارمینگ به سمت نگهبان‌های قصر حمله می‌کنند و به چند سرباز ضربه می‌زنند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن فانتزی و کمدی ا‌ست. صحنه‌هایی از ترس شخصیت‌ها نمایش داده می‌شود که اغلب با اتفاقات طنز همراه است. شِرِک که هنوز با پدر‌شدن کنار نیامده است، کابوس بچه‌های زیادی را در مردابش می‌بیند. پرنس چارمینگ برای به‌دست‌گرفتن پادشاهی، ارتشی از آدم‌بدهای افسانه‌ها را جمع می‌کند و به سرزمین خیلی‌خیلی دور حمله می‌کنند. مردم شهر از دیدن آن‌ها وحشت‌زده می‌شوند. چارمینگ، پرنسس‌ها و دوستان شِرِک را زندانی می‌کند. او از «کاپیتان هوک» و افرادش می‌خواهد که جانشین شاه را بکشند و شِرِک را دستگیر کنند. درختان سخن‌گو، شِرِک و دوستانش را محاصره می‌کنند و افراد هوک به سمت آن‌ها حمله می‌کنند. مرگ پدر فیونا درحالی‌که با طنز همراه است، به‌نمایش درمی‌آید. در یک صحنه آرتور و شِرِک دربارۀ اتفاقات ناراحت‌کنندۀ زندگی‌شان حرف می‌زنند. آرتور دربارۀ اینکه پدرش برای همیشه او را رها کرده است، صحبت می‌کند و شِرِک برای آرتور تعریف می‌کند که پدرش قصد داشته است او را بخورد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه استفاده از کلمۀ «احمق» و «خفه شو» شنیده می‌شود. آرتور در مدرسه توسط نوجوانان مورد توهین و تمسخر واقع می‌شود. دوستان شِرِک هم چارمینگ را روی صحنۀ نمایش مسخره می‌کنند. نمایش برهنگی شِرِک روی تخت در کنار فیونا، توضیح گربۀ چکمه‌پوش دربارۀ چگونگی بچه‌دار‌شدن (شِرِک حرف او را قطع می‌کند) و تحریک‌شدن سربازهای قصر با دیدن پای برهنۀ موریس، به‌طور غیرمستقیم به مسائل جنسی اشاره می‌کند. در یک صحنۀ گذرا دو پسر دبیرستانی درحالی‌که مواد مخدر مصرف کرده‌اند، از کالسکه پیاده می‌شوند. (صحنۀ مستقیمی از مصرف مواد نمایش داده نمی‌شود و فقط حال بد پسرها و دود اطراف آن‌ها دیده می‌شود) آروغ‌زدن توسط بچه‌غول‌ها نمایش داده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

پیام اصلی این انیمیشن، خودباوری و توجه‌نکردن به قضاوت‌های نادرست مردم است. شِرِک و آرتور هردو در ابتدا سعی می‌کنند از مواجه‌شدن با سختی‌ها (بچه‌دار‌شدن یا شاه‌شدن) دوری کنند؛ اما به‌زودی متوجه می‌شوند که باید به خودشان باور داشته باشند و به سرکوب‌های دیگران توجه نکنند. آرتور که به‌عنوان فرد ضعیف و بازنده‌ای مورد تمسخر قرار می‌گرفت، در راه رسیدن به قصر، توانایی‌های زیادی از خودش نشان می‌دهد و با شجاعت می‌پذیرد که شاه شود. حتی آدم‌بدهای افسانه‌ها (کاپیتان هوک، نامادری سفیدبرفی و ...) از آرتور یاد می‌گیرند که چون همیشه آدم بد شناخته شده‌اند، به این معنی نیست که واقعاً بد هستند، پس بدون توجه به قضاوت‌های نادرست مردم، دست از بدی‌کردن برمی‌دارند. پرنسس‌ها که همیشه منتظر بودند کسی برای نجات آن‌ها بیاید، تصمیم می‌گیرند شجاعانه از خودشان محافظت کنند. آن‌ها با همکاری هم موفق می‌شوند از زندان فرار کنند و به کمک شِرِک بروند. خانواده و محبت در خانواده از پیام‌های دیگر انیمیشن است که در روابط شِرِک و فیونا به چشم می‌خورد. آن دو یکدیگر را دوست دارند و قرار است صاحب فرزند شوند. شِرِک و فیونا با کمک هم از فرزندانشان نگهداری می‌کنند و هدیۀ سفیدبرفی را که یک پرستار بچه ا‌ست، رد می‌کنند. شِرِک دوستان خوبی دارد، خر و گربۀ چکمه‌پوش همیشه همراه او هستند و به او کمک می‌کنند. بقیه دوستانش در نبود او سعی می‌کنند با کمک هم، از فیونا و قصر دربرابر چارمینگ محافظت کنند. شرک، دوستانش و آرتور در برابر هم احساس مسئولیت می‌کنند و برای نجات یکدیگر تلاش می‌کنند. شِرِک که سعی می‌کند با زور و اجبار آرتور را به قصر ببرد، متوجه می‌شود برای مجاب‌کردن او باید اخلاق خوبی داشته باشد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

فیونا همسر مهربانی برای شِرِک است. در عین حال او یک پرنسس شجاع است که بدون ترس با خطرات و حملۀ پرنس چارمینگ روبه‌رو می‌شود. خر، گربۀ چکمه‌پوش و سایر دوستان شِرِک، در دوستی وفادار هستند. آن‌ها همیشه شِرِک را همراهی می‌کنند و سعی دارند ناراحتی‌های او را برطرف کنند. دوستان شِرِک در نبود او، تلاش می‌کنند از همسر شِرِک و قصر در برابر چارمینگ محافظت کنند.

آیا چارمینگ و افرادش با رفتارهای خشن خود به نتیجه رسیدند؟

چرا افراد چارمینگ از تصمیم خودشان برای کشتن شِرِک منصرف شدند؟ شِرِک به‌جای رفتار خشن با چارمینگ چه راه‌حل دیگری داشت؟

مسخره‌کردن چارمینگ، یا آرتور چه تأثیری روی آن‌ها گذاشت؟ اگر دیگران ما را مسخره کنند و به ما بخندند کار درستی است؟

چرا آرتور فکر می‌کرد نمی‌تواند شاه باشد؟ شِرِک چه چیزی به او یاد داد که پذیرفت شاه شود؟

تا حالا چه مسئولیت‌هایی به تو سپرده شده است؟ مانند آرتور توانستی آن‌ها را انجام دهی؟

چه چیزهایی باعث شد آرتور و شِرِک موفق شوند؟ دوستان شِرِک چه نقشی در موفقیت او داشتند؟

نظرت دربارۀ عمل‌کرد پرنسس‌ها چیست؟

چرا دوستان شِرِک سعی می‌کردند به او کمک کنند؟ آیا شِرِک بدون کمک دوستانش موفق می‌شد؟

آیا پرنسس‌ها بدون کمک یکدیگر موفق می‌شدند؟

خلاصه: با کودکان دربارۀ پیامدهای مثبت و منفی رفتار شخصیت‌ها گفت‌و‌گو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه