• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

شاهزاده ایوان و گرگ خاکستری

بررسی تخصصی انیمیشن Ivan Tsarevich And the Grey Wolf

شاهزاده ایوان و گرگ خاکستری

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشنی در ژانر کمدی و ماجراجویی که از افسانه‌ای روسی به شکل طنز روایت می‌کند. فیلمی با سطح خشونت و ترس پایین که مناسب مخاطب بالای هفت‌سال است. پیام‌های مثبتی مانند دوستی، گذشت، همکاری و همفکری از نکات مثبت فیلم است که می‌تواند مناسب مخاطب کودک باشد.

سال 2011 79دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اتفاقات این فیلم به‌صورت کمدی به‌نمایش گذاشته شده است و صحنه خشونت‌آمیزی به‌طور جدی وجود ندارد.

جزئیات
ترس

نمایش سایه‌سیاه بدجنس که از ابتدای فیلم دیده می‌شود و در انتهای فیلم با بلعیدن جسم مردم، بزرگ می‌شود می‌تواند ترسی را در مخاطب کودک ایجاد کند؛ اما صحنه‌های نمایش جادوگر، قصر پادشاه قصه‌گو و اژدها به‌خاطر فضای طنزگونه، از ترس کمتری برخودار است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

از ناهنجاری‌های فیلم می‌توان به رابطه عاشقانه میان ایوان و آسیلیسا اشاره کرد. البته در نسخه‌ی سانسورشده این تصاویر کمتر شده است. همچنین دزدیدن کلید پادشاه توسط وزیر بدجنس که از شخصیت‌های منفی فیلم است. در صحنه‌ای نیز گرگ برای نجات از دست جادوگر، به او دروغ می‌گوید و تملق‌گویی می‌کند.

جزئیات
پیام مثبت

پیام مثبت فیلم که در قالب طنز بیان شد، به محبت و عشق می‌پردازد. ایوان جوان ساده‌ای است که سعی می‌کند برای رسیدن به هدفش، تمام تلاش خود را انجام دهد. بیان این موضوع که برای رسیدن به هدف باید شجاع بود و تمام سعی خود را به‌کار گرفت، از نکات مثبت فیلم است. دوستی، رابطه صمیمانه و ازخودگذشتگی ایوان و گرگ خاکستری را می‌توان از نکات مثبت دیگر دانست. تلاش ایوان و گرگ خاکستری برای نجات شهر نیز حاکی از نوع‌دوستی و کمک به دیگران است و پیام ارزشمند این فیلم محسوب می‌شود. توصیه ایوان به اژدها برای مهربان‌بودن و خوبی‌کردن به دیگران نیز، از صحنه‌ها و پیام‌های خوب فیلم است. شکست‌خوردن شخصیت‌های منفی فیلم نیز می‌تواند تأییدکننده‌ی این پیام باشد که بدی‌ها همیشه به نتیجه و هدف خود نمی‌رسند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت اصلی داستان، ایوان، جوانی خوش‌قلب است که به‌طور اتفاقی با دختر پادشاه آشنا می‌شود. او که دلباخته دختر پادشاه شده است، قصد دارد برای رسیدن به او، درخواست سخت و دشوار پادشاه را عملی کند. اراده و تصمیم استوار ایوان برای رسیدن به هدف، می‌تواند الگوی خوبی برای مخاطب باشد. گرگ خاکستری نیز در این راه به او کمک می‌کند. ایوان که کمک گرگ را می‌بیند، برای نجات او، از آنچه که به‌دست آورده بود، می‌گذرد. گذشت و رفاقت ازجمله کارهای مثبتی است که در فیلم به‌نمایش درآمد. همچنین در این فیلم ایوان با اژدها صحبت می‌کند و از او می‌خواهد به‌جای دشمنی، به مردم کمک کند تا حس خوب کمک و یاری دیگران را تجربه کند. درنهایت ایوان با کمک دوستانش می‌تواند سایه‌سیاه را شکست دهد و به هدف خود برسد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند در نسخه‌ی بدون سانسور این فیلم، صحنه‌های عاشقانه بین ایوان و آسیلیسا وجود دارد که مناسب مخاطب کودک نیست. صحنه‌هایی از شبحی سیاه و ترسناک در فیلم وجود دارد که گرچه در قالبی طنز نمایش داده می‌شود؛ ولی برای برخی کودکان می‌تواند ترسناک باشد. در مواجهه با این شخصیت، بهتر است والدین از ماهیتِ خیالی آن برای کودک صحبت کنند. صحنه‌هایی تخیلی و غیرواقعی از حیوانات و موجودات افسانه‌ای برای کودکانی که قدرت تشخیص واقعی و خیالی‌بودنِ آن‌ها را ندارند، مناسب نیست. لازم است والدین با کودکان خود دراین‌باره گفت‌وگو کنند. گذشت، کار گروهی، بیان اهمیتِ محبت و عشق می‌تواند از پیام‌های مثبت و قابل بحث با مخاطب کودک باشد.

خلاصه: توجه والدین به صحنه‌های روابط عاشقانه بین ایوان آسیلیسا، دقت به صحنه‌های ترسناک از یک شبح سیاه که در فیلم فراوان نمایش داده می‌شود، صحبت درباره‌ی تخیلی‌بودنِ گفت‌وگوی حیوانات و موجودات افسانه‌ای، توضیح پیام‌های مثبت همکاری و همفکری و گذشت، همچنین بیان اهمیتِ محبت و دوستی برای فرزند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

با کودکان خود درباره‌ی داستان فیلم و افسانه‌ای‌بودن آن صحبت کنید.

از او بپرسید چرا ایوان برای نجات جان گرگ از وسیله‌ای که به‌دست آورده بود، گذشت و از آن برای نجات گرگ استفاده کرد؟ با این سؤال از اهمیت دوستی و گذشت برای دیگران صحبت کنید.

از کودک خود بپرسید ایوان چگونه توانست با اژدها دوست شود؟ با این سؤال به اهمیت گفت‌وگو و محبت به دیگران سخن بگویید. سایه‌سیاه چگونه از ایوان و دوستانش شکست خورد؟ با این سؤال از اهمیتِ کار گروهی و هم‌فکری برای رسیدن به هدف سخن بگویید.

خلاصه: بیان افسانه‌ای‌بودن داستان فیلم برای کودک لازم است، بیان اهمیتِ دوستی و گذشت برای نجات جان دیگران، بیان اهمیتِ هم‌فکری و کار گروهی برای رسیدن به هدف.

داستان انیمیشن

«ایوان» جوانی است که به‌طور اتفاقی با دختر پادشاه آشنا می‌شود. او برای رسیدن به «آسیلیسا» باید به شرط پادشاه عمل کند. او باید برای به‌دست‌آوردن چیزی ناشناخته به جایی ناشناخته برود. ایوان برای این کار از طریق چاهی وارد یک سرزمین ناشناخته می‌شود و با موجودات و افراد خطرناکی روبه‌رو می‌شود. در این راه «گرگ خاکستری» او را همراهی می‌کند. او با «جادوگر»، «قصر شاه قصه‌گو» و «اژدها» دیدار می‌کند تا بالاخره آن شیء ناشناخته را می‌یابد؛ اما از آن برای نجات جان گرگ استفاده می‌کند. «وزیر اعظم» که برای کمک به «سایه‌سیاه» کلید درِ یک گنج را از پادشاه می‌دزدد، باعث می‌شود تا سایه‌سیاه قدرت بگیرد و همه‌ی مردم شهر را ببلعد. ایوان و گرگ که به شهر برمی‌گردند، با همکاری «گربه دانشمند» و گرگ و اژدها، سایه‌سیاه را شکست می‌دهند. درنهایت ایوان با دختر پادشاه ازدواج می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Vladimir Toropchin / ولادمیر تروپشین

نویسنده / مترجم: Aleksandr Boyarskiy/ الکساندر بویارسکی

نام تهیه‌کننده: Aleksandr Boyarskiy, Sergey Selyanov / الکساندر بویارسکی، سرگئی سلیانوف

نام بازیگران: Liya Akhedzhakova, Mikhail Boyarskiy, Tatyana Bunina, Nikita Efremov,Artur Smolyaninov, Viktor Sukhorukov / لیا آخدژاکووا، میخائیل بویارسکی، تاتیانا بونینا، نیکیتا افرموف، آرتور اسمولیانینوف، ویکتور سوخوروکوف.

نام شخصیت‌ها:

ایوان: جوانی که عاشق شغل آتش‌نشانی است و به‌طور اتفاقی عاشق دختر پادشاه می‌شود،

گرگ خاکستری: غلام حلقه‌به‌گوش پادشاه که در سفر ایوان همراه او می‌شود،

پادشاه: پادشاهی پیر که قصد دارد دخترش با جوانی لایق ازدواج کند تا پادشاهی به او برسد،

وزیر اعظم: وزیری که به طمع رسیدن به پادشاهی، قصد ازدواج با دختر پادشاه را دارد و به سایه‌سیاه، خدمت می‌کند،

سایه‌سیاه: سایه ‌سیاهی که قصد دارد با به‌دست‌آوردن کلاه جادویی قدرت پیدا کند و بر همه مسلط شود،

آسیلیسا: دختر پادشاه که به اصرار پدر باید ازدواج کند؛ ولی به‌طور اتفاقی با ایوان آشنا می‌شود،

گربه دانشمند: گربه‌ای که در کنار یک درخت زندگی می‌کند و راهنمای ایوان می‌شود.

کشور سازنده: روسیه

کمپانی سازنده: Melnitsa Animation Studio, CTB / شرکت ملنیتسا انیمیشن استودویو، شرکت سی‌تی‌بی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه