شازده کوچولو

بررسی تخصصی انیمیشن The Little Prince

شازده کوچولو

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

دختربچه‌ای که با مادرش زندگی می‌کند و قرار است برای پیشرفت در زندگی به یک آکادمی ‌معتبر برود. مادرش او را مجبور می‌کند تا از «برنامه‌ی زندگی» پیروی کند؛ این برنامه تمام ثانیه‌های زندگی را برنامه ریزی کرده، حتی هدیه‌های تولدش را! دختربچه که می‌خواهد بزرگ شود اما کودکی را فراموش نکند، به این برنامه زیاد پایبند نیست. «شازده کوچولو» انیمیشن فانتزی و درام بر اساس کتابی با همین عنوان نوشته‌ی «آنتوان دو سنت اگزوپری» اقتباس شده است. این داستان تنها بهانه‌ای شده است تا نظام آموزشی، نظم و انضباط فراگیر و نفوذناپذیر جامعه مدرن مورد انتقاد قرار گیرد. خشونت، ترس و ناهنجاری اجتماعی در این انیمیشن قابل نادیده گرفتن است اما پیام‌ها و الگوی مثبت باعث شده است تا انیمیشن مفیدی برای نوجوانان در دسترس ما باشد.

سال 2015 108 جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

بعضی از صحنه‌های این انیمشن تاریک و بی روح است. زمانی که دختربچه در کارخانه‌ی آقای تاجر (سرمایه‌دار) حاضر می‌شود یا زمانی که به صندلی مدرسه بسته می‌شود تا بتواند فرایند بزرگسالی را طی کند خشونت‌آمیز است. دختربچه در این انیمیشن برای انجام تکالیف و موفقیت در آکادمی ‌ورث تحت فشار روحی بسیاری است. او همواره خود را تحت فشارهای مادرش می‌بیند و سعی می‌کند با انجام تکالیف به تعهداتش عمل کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

یک مار به «شازده کوچولو» حمله می‌کند و در صحنه‌ای دیگر جان او را می‌گیرد. پیرمرد همسایه دچار عارضه می‌شود و به بیمارستان می‌رود، دختربچه به دنبال او می‌دود تا به بیمارستان برسد. حضور دختربچه در کارخانه‌ی آقای تاجر ممکن است ترسناک باشد چرا که صحنه‌های تاریکی از مدرسه به نمایش گذاشته می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

دختربچه به حرف‌های مادرش گوش نمی‌دهد و بدون اجازه با پیرمرد همسایه که خیلی از او بزرگ تر است دوست می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

در این انیمیشن نظم جامعه مدرن و نظام آموزشی که با سختی می‌توان به آن وارد شد و در نهایت در بند تاجری بود که همه چیز را در تسخیر خود دارد، مورد نقد قرار می‌گیرد. این فانتزی اقتباس شده به صفات کلی انسان‌ها می‌پردازد و از نظر شازده کوچولو که هنوز در بند زندگی مدرن و صنعتی جدید قرار نگرفته است عجیب به نظر می‌آید. «کودکی» در این شازده کوچولو نماد فردی است که می‌تواند قواعد جامعه را برهم بزند و صاحبان سرمایه را به زانو دربیاورد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دختربچه در این انیمیشن فردی است که با تخطی از قواعد ورود به آکادمی ‌و تلاش برای فراموش نکردن کودکی می‌تواند الگوی مناسبی برای نوجوانان باشد. پیرمرد در این راه به دختر کمک می‌کند تا بتواند دنیای بزرگسالی را به خوبی درک کند و مانند آنها نشود. پیرمرد باعث می‌شود تا کودک بتواند درک کند که دنیای واقعی فقط درس خواندن و کار کردن نیست، بلکه ویژگی‌های مهم‌تری مانند دوستی نیز وجود دارد.

چرا مادر دختربچه اصرار دارد که او حتما باید به آکادمی ورث برود؟ چه راه‌های دیگری برای دختربچه به جای رفتن به آکادمی ورث وجود دارد؟ آیا می‌‌توان بدون مدرسه رفتن آدم موفقی بود؟ پیرمرد چه هدفی از دوستی با دختربچه دارد؟ چرا شازده کوچولو گذشته‌ی خود را فراموش کرده است؟ روابط شازده کوچولو و روباه چگونه شکل می‌گیرد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه