• امروز : 2 بهمن 1400
logo

نقد و بررسی انیمیشن سیاره گنج ( Treasure Planet‎)

author-img

توسط : محمدامین طالبی ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 12 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

  داستان کلاسیک «جزیره گنج» به نویسندگی رابرت استیونسون بارها در سینما و تلویزیون مورد اقتباس قرار گرفته است. یکی از این اقتباس‌ها، پویانمایی سیاره گنج، ساخته شده توسط شرکت والت دیزنی در سال 2002 است. داستان حول محور پیدا کردن گنج در سرزمینی عجیب، جایی که کشتی ها در فضا پرواز می کنند، اتفاق می‌افتد. کاپیتان فلینت، دزد دریایی بدنامی بود که سالها قبل غنائم و ثروت هزاران سیاره را در سیاره گنج مدفون کرده و اکنون نقشه گنج به دست جوان شجاع و ماجراجویی به نام جمیز هاوکینز می‌رسد. جمیز به صورت اتفاقی نقشه گنج را پیدا می‌کند و تلاش دارد آن را بیابد اما کشتی که سوار آن می‌شود پر از دزدان دریایی است که خود را به جای خدمه کشتی جا زده اند و قصد دارند با شورش، جمیز را کشته و نقشه را از او بربایند. در ادامه کشمکش و درگیری ها سیلور جمیز را مجبور می‌کند که راه را نشانشان دهد اما به محض ورود به سیاره گنج، سیاره تخریب شده و آنها باید از جمع کردن غنائم دست بکشند و خود را نجات دهند. با توجه به نوع داستان صحنه های متعدد درگیری و حوادث غیرمنتظره، رده سنی پیشنهادی کدومو +12 سال است.

سال 2002 95 دقیقه جزئیات کامل اثر
مناسب خانواده نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

این داستان در سرزمینی خیالی جایی که کشتی‌ها در فضا پرواز می‌کنند، رقم می‌خورد و بسیاری از قوانین علمی طبیعت به صورتی دگرگون شده در این اثر به نمایش درآمده است، بنابراین احتمالا برای کودکان پایین تر از 10 سال، که با واقعیت آشنا نیستند و نمی توانند تخیلات را از واقعیت تشخیص دهند، درک انیمیشن ممکن است دشوار و گیج کننده باشد و تماشای آن توصیه نمی‌شود. در بسیاری از داستان های مربوط به یافتن گنج، در نهایت چیزی عاید جستوجوگران نمی‌شود و به هدف خود نمی‌رسند، بنابراین آنچه در این قبیل داستان ها اهمیت دارد، ماجراهای سفر، تغییرات شخصیت‌ها و نتیجه گیری از تصمیماتی  است که در سفر گرفته شده، می‌باشد. توصیه می‌شود والدین در مورد این نکات آموزنده و فایده ای که این سفر برای شخصیت ها داشت با فرزند خود صحبت کنند. در این داستان هرچند که دزدان دریایی و جمیز نتوانستند ثروتی به دست آورند اما در نهایت از یکدیگر یاد گرفتند و احساس شکست یا سرخوردگی نداشتند.

 خلاصه: توصیه می‌شود والدین پیرامون جست و جوی گنج و پیامدهای آن با فرزند خود صحبت کنند.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید، فایده این سفر برای مسافران آن چه بود و چه چیزی عاید آنها شد؟ از او بخواهید اندوختن گنج یا جست‌وجو کردن آن را از ابعاد مختلف بررسی کند و بگوید انگیزه فلینت را برای اندوختن ثروتی چنین عظیم چه می‌داند؟ در خصوص اینکه شخصیت جیمز و سیلور چه تحولاتی داشتند از فرزند خود سوال کنید و در ادامه بپرسید علت این تحولات را چه می‌داند؟ در طی این سفر تصمیمات و چالش های بسیاری پیش می‌آید، شما می توانید نمونه هایی از آن را انتخاب کرده و با فرزند خود در مورد درستی آنها قضاوت نمایید یا در مورد راه های جایگزین آن گفت‌وگو کنید.

خلاصه: از فرزند خود سوال کنید که فایده و دستاورد شخصیت ها از این سفر چه بود؟

داستان اثر

در سرزمینی خیالی که کشتی‌ها در فضا پرواز می‌کنند؛ کاپیتان فلینت دزد دریایی افسانه‌ای بود که با حمله به کشتی‌‍‌های بازرگانی ثروت آنها را غارت کرده و همه‌ی غنائم هزار سیاره را در سیاره‌ای مخفی نموده و تا کنون کسی از آن خبر ندارد. جیمز هاکینز جوان شجاعی است که با مادرش صاحب یک رستوران هستند. او هنوز با این قضیه که پدرش آنها را ترک کرده کنار نیامده و معمولا با پرواز در مناطق ممنوعه باعث دردسر می‌شود. به زودی مسافری نقشه گنج هزار سیاره را به او می‌دهد. پس از این ماجرا دزدان دریایی به مسافرخانه حمله می‌کند و آنجا را به آتش می‌کشانند. جمیز که خود را مسبب ناراحتی مادرش می‌داند، تصمیم می‌گیرد به همراه دکتر دلبرت، به دنبال گنج بروند. آنها یک کشتی فضایی را همراه با خدمه انتخاب می‌کنند و سفر را آغاز می‌کنند. خدمه کشتی همگی دزدان دریایی بودند اما هویت خود را مخفی نموده و تلاش داشتند که با کشتن جمیز نقشه گنج را از او بگیرند. سیلورکه نقشه شورش در کشتی را طراحی کرده، به تدریج رابطه دوستانه‌ای با جمیز برقرار می‌کند و او را حمایت می‌کند. در ادامه جمیز تلاش می‌کند از دست آنها فرار کنند و پس از درگیری و کشمکش فراوان آنها به سیاره گنج می‌رسند. آنها به محض ورود متوجه می‌شوند که سیاره در حال تخریب شدن است. جمیز و فرصت نمی‌کنند چیزی از غنائم بردارند و باید هرچه زودتر خود را نجات دهند. آنها خود را در خطر می‌اندازند تا همه را نجات دهند و در نهایت سیلور از طلاها می‌گذرد و جیمز را نجات می‌دهد. در پایان سیلور طلاهای اندکی که برداشته بود را به جمیز می‌دهد تا مسافرخانه جدیدی بسازند و هر دوی آنها از دزدی و قانون شکنی دوری می‌کنند.

جزئیات اثر

کارگردان: ران کلمنتس، جان ماسکر

نویسنده: ران کلمنتس، جان ماسکر، تد الیوت، تری روسیو، بر پایه اثر جزیره گنج از رابرت لویی استیونسن

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد سیاره گنج

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>