سپید‌دندان

بررسی تخصصی انیمیشن White Fang

سپید‌دندان

author-img

توسط : امیرحسین کهوندی فاضل ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سپیددندان پس از مدتی زندگی در حیات‌وحش ناگهان مجبور می‌شود با انسان‌ها زندگی کند. او در طول داستان با انسان‌های متفاوتی روبه‌رو می‌شود. سپیددندان محصول کشور آمریکاست که در سال ۱۹۹۷ ساخته شده است.

سال 1997 40 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

سپیددندان توسط اسمیت مورد آزار و اذیت و شکنجه قرار می‌گیرد. او در قفسی بدون آب و غذا محبوس می‌شود. اسمیت سپیددندان را مجبور می‌کند با سایر سگ‌های وحشی مبارزه کند و درنهایت به شدت زخمی می‌شود. اسمیت هنگام دزدی از خانه‌ی اسکات با سپیددندان درگیر می‌شود و به او تیراندازی می‌کند که باعث جراحت سپید دندان می‌شود.

جزئیات
ترس

سپیددندان چندبار در طول انیمیشن صدمه می‌بیند که ممکن است مخاطبان خردسال از تماشای آن‌ها آزار ببینند. نبردهای خشن سپیددندان با سگ‌های وحشی نیز برای برخی از مخاطبان ترسناک به‌نظر می‌رسد.

جزئیات
پیام مثبت

خانواده‌ی اسکات با مهربانی از سپیددندان مراقبت و تلاش می‌کنند خاطرات بد او از انسان‌ها را از بین ببرند. سپیددندان نیز با وجود سختی‌های فراوان سگی شجاع و مسئولیت‌پذیر است که حاضر می‌شود برای حفاظت از خانواده‌ی اسکات با اسمیت درگیر شود و خود را در خطر بیندازد.

جزئیات
الگوی مثبت

در مقابل شخصیت‌های منفی مانند اسمیت که با حیوانات بدرفتاری می‌کنند، خانواده‌ی اسکات به دلیل مهربانی، رعایت حقوق حیوانات و مراقبت از سپیددندان الگوهای مثبتی برای کودکان هستند. سپیددندان نیز سگی شجاع است که بدون ترس با اسمیت مقابله می‌کند.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چه تفاوتی بین رفتار انسان‌ها با سپیددندان وجود دارد؟

کدام شخصیت را بیشتر دوست دارید؟ چرا؟

انسان‌هایی هم‌چون اسمیت چرا به حیوانات آزار می‌رسانند؟

خلاصه: چرا انسان‌هایی هم‌چون اسمیت به حیوانات آزار می‌رسانند؟

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن اقتباسی از رمان معروفی به همین نام است که درباره‌ی سگی به نام سپیددندان است. خشونت انیمیشن با توجه به مبارزه‌های خشن بین سگ‌ها و شکنجه‌های سپیددندان توسط اسمیت، شدت نسبتاً بالایی دارد. این صحنه‌ها قابلیت ایجاد ترس در مخاطب کودک را نیز داراست. این انیمیشن عاری از ناهنجاری یا ادبیات نامناسب در دوبله است.

والدین باید بدانند این اثر به مسائل اخلاقی مانند مهربانی، احترام به حقوق حیوانات و مذمت وحشی‌گری انسان‌ها می‌پردازد. خانواده‌ی اسکات برخلاف شخصیت اسمیت رفتاری همراه با مهربانی و صمیمیت با سپیددندانِ مجروح و آزاردیده دارند. تقابل شخصیت اسکات و اسمیت به‌خوبی اهمیت رعایت حقوق والدین و رفتار صحیح با آنان را به کودکان می‌آموزد. والدین می‌توانند با اشاره به رفتارهای اسمیت، در مذمت بدرفتاری و آزار حیوانات با کودک خود سخن بگویند.

پس از تماشای این اثر والدین نظر فرزندشان را درباره‌ی کلیت اثر بپرسند و درصورت ابهام یا درک اشتباه از پیام داستان، پیام و هسته مرکزی داستان را برای فرزند خود بازگو کنند.

خلاصه: والدین باید بدانند این اثر به مسائل اخلاقی هم‌چون مهربانی، احترام به حقوق حیوانات و مذمت وحشی‌گری برخی انسان‌ها می‌پردازد.

داستان انیمیشن

«سپیددندان» سگی است که بیشتر به گرگ‌ها شباهت دارد. او با کنجکاوی زیاد از حیات‌وحش جدا شده است و مدتی با «سرخ‌پوستان» زندگی می‌کند. او همراه با یک مرد سرخ‌پوست به شهر «سفیدپوستان» می‌رود و در آنجا توسط مردبدذاتی به نام «اسمیت» خریداری می‌شود. اسمیت با آزاررساندن به سپیددندان او را برای مسابقات خونین بین سگ‌ها آماده می‌کند. سپیددندان در یکی از نبردهایش به شدت صدمه می‌بیند و توسط فردی به نام «اسکات» نجات پیدا می‌کند. اسکات سپیددندان را از اسمیت می‌خرد و پس از مداوا، او را به خانه‌ی خود می‌برد. خانواده‌ی اسکات با مهربانی و صمیمیت با سپیددندان رفتار می‌کنند. در شبی که اسمیت برای دزدی وارد خانه‌ی اسکات می‌شود، سپیددندان به او حمله می‌کند. سپیددندان به علت تیراندازی اسمیت صدمه می‌بیند؛ اما با تلاش همسر اسکات بهبود پیدا می‌کند و پلیس اسمیت را دستگیر می‌کند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Michael Sporn / مایکل اسپورن

نویسنده / مترجم: Bert Stratford/ برت استرافورد

نام تهیه‌کننده: Bert Stratford Productions/ برت استارت فورد پروداکشن

نام بازیگران: Lexine Bondoc, Danny Gerard, Rusty Hammond/ لاکسین بانداک، دنی جرارد، راستی هموند

نام شخصیت‌ها:

سپیددندان: سگی که بیشتر شبیه به گرگ است و همین ویژگی باعث می‌شود انسان‌ها بیشتر به او توجه کنند. او توسط اسمیت خریداری شده است و در نبردهای خشن بین سگ‌ها شرکت داده می‌کند. خانواده‌ی اسکات او را نجات می‌دهند و زندگی راحتی را برای او فراهم می‌کنند،

اسمیت: مرد بدذاتی که سپیددندان را آزار می‌دهد و او را مجبور به مبارزه با سگ‌های وحشی می‌کند،

اسکات: او سپیددندان را نجات می‌دهد و با مهربانی او را مداوا می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Bert Stratford Productions

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه