سونیک خارپشت

بررسی تخصصی انیمیشن Sonic The Hedgehog

سونیک خارپشت

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

سونیک جوجه‌تیغی خارق‌­العاده و عجیبی است (شخصیت بازی‌های ویدیویی سگا) که برای درامان‌بودن باید به‌صورت مخفیانه زندگی کند و با استفاده از حلقه­های جادویی به سیاره‌ی­ زمین می­‌آید؛ اما مردم شهر او را پیدا می­کنند و به دنبال او هستند تا از انرژی­اش استفاده کنند. این فیلم تولید سال ۲۰۲۰ و محصول مشترک ایالات متحده و ژاپن است.

سال 2020 95 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

میزان نمایش خشونت و استفاده از اسلحه و تیراندازی در فیلم بالاست. در صحنه‌ای که سونیک و تام به‌سمت سان‌فرانسیسکو می‌روند، دکتر رباتنیک هم آن‌ها را تعقیب می‌کند و با تیراندازی و منفجرکردن ماشین سعی در دستگیری آن‌ها دارد.

جزئیات
ترس

دو نفر از ساختمان سقوط می‌کنند. (البته نجات می‌یابند) صحنه‌های تعقیب‌وگریز می‌تواند مخاطبان حساس را بترساند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در نسخه‌ی اصلی انیمیشن سونیک و تام به یک ‌بار می‌روند و سونیک آب‌جو می‌نوشد، هم‌چنین سونیک خیلی تند رانندگی می‌‌کند. در نسخه‌ی مورد اعتماد کدومو، این انیمیشن ناهنجاری بسیار کمتری دارد و برخی از صحنه‌ها حذف شده است. هم‌چنین نا‌سزا‌هایی در این انیمیشن به کاربرده می‌شود که در نسخه‌ی دوبله‌شده، معادلات ملایم‌تری برای آن‌ها به‌کار رفته است!

جزئیات
پیام مثبت

کمک‌کردن و نجات سونیک توسط تام واکفسکی از پیام‌های مثبت فیلم است. سونیک جوجه‌تیغی است که سرعت بالایی دارد و دکتر رباتنیک به‌دنبال انرژی خارق‌العاده‌ی اوست؛ اما تام واکفسکی که افسر مهربانی است، به سونیک کمک می‌کند تا حلقه‌های جادویی‌اش را پیدا کند و به سیاره‌ی دیگر برود. بعد از اینکه مردم متوجه بی‌آزاربودن سونیک می‌شوند، با دکتر رباتنیک درگیر می‌شوند و از سونیک می‌خواهند در سیاره‌ی زمین بماند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

تام واکفسکی افسر مهربانی است که برای نجات سونیک، او را به سان‌فرانسیسکو می‌برد و او را در برآوردن آرزوهایش کمک می‌کند. دکتر رباتنیک مرد قدرت‌طلبی است که برای استفاده از انرژی خارق‌العاده‌ی سونیک به دنبال آن‌ها تا سان‌فرانسیسکو می‌رود و با تام درگیر می‌شود. از مهم‌ترین آرزو‌های سونیک، پیداکردن یک دوست است و تام هم به او کمک می‌کند تا در سیاره‌ی زمین بماند و دوست‌های خوبی برای هم باشند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

دلیل زندگی‌کردن مخفیانه‌ی سونیک چیست؟

چرا سونیک به تام واکسفکی اعتماد کرد؟

دلیل کمک­‌های تام به سونیک چه بود؟

چرا دکتر رباتنیک به‌دنبال سونیک بود؟

چه احساسی نسبت به تام واکسفکی و دکتر رباتنیک داری؟

دکتر رباتنیک می‌گوید در کودکی مورد آزار و اذیت قرار گرفته است. فکر می‌کنی الان او یک قلدر است؟

اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتی یا دیدی شخص دیگری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد، چه کاری باید انجام دهی؟

اگر نسخه‌ی اصلی را تماشا کرده‌اید، درباره‌ی صحنه‌ی نوشیدن آب‌جو توسط سونیک با فرزند نوجوان خود صحبت کنید.

به‌نظرت این انیمیشن نوشیدنی الکلی را پرزرق‌وبرق نشان می‌دهد و به آن جلوه می‌دهد؟ چرا این نحوه‌ی نمایش و تبلیغاتِ غیرمستقیم در فیلم‌ها، برایمان مهم است؟

خلاصه: اگر مورد آزار و اذیت قرار گرفتی یا دیدی شخص دیگری مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرد، چه کاری باید انجام دهی؟

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند در نسخه‌ی مورد اعتماد کدومو میزان ناهنجاری اجتماعی و دینی بسیار کمتر است؛ ولی در نسخه‌ی اصلی، نا‌سزاهای متعددی به‌کار می‌رود، سونیک نیز به بار می‌رود و آب‌جو می‌نوشد.

فیلم «سونیک خارپشت» دارای پیام­‌های مثبت ازجمله کمک، مهربانی و دوستی است که لازم است شما با گفت‌وگو و طرح سؤالاتی گره‌گشایانه از فرزندتان، او را دریافت پیام­های فیلم تشویق کنید. در برخی از صحنه­‌های فیلم خشونت بالایی نمایش داده می­شود که بهتر است با توجه به روحیات فرزندتان این محصول را انتخاب کنید. توصیه می‌شود درباره‌ی آسیب‌های برخی رفتار‌های منفی در این انیمیشن، مانند قلدری‌کردن برای دیگران و رفتار‌های جایگزین آن با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

سونیک به تنهایی و مخفیانه زندگی می‌کند. درباره‌ی احساس تنهایی با فرزندان خود گفت‌وگو کنید.

خلاصه: توصیه می‌شود درباره‌ی آسیب‌های برخی رفتار‌های منفی در این انیمیشن، مانند قلدری‌کردن برای دیگران و رفتار‌های جایگزین آن با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

«سونیک» به‌خاطر انرژی و توانایی خارق­‌العاده­اش همیشه در خطر است و باید تنها زندگی کند. بعد از مهاجرت سونیک به سیاره‌ی «زمین»، در جنگل­های شهر «گرین‌هیلز» زندگی می­کند و گاهی به‌صورت پنهانی به شهر می­‌رود. سونیک بعد از آشنایی با مردم، از تنهایی و زندگی مخفیانه خسته می­‌شود و دوست دارد با مردم شهر ارتباط برقرار کند. زمانی‌که او از این محدودیت خشمگین می­شود، از خود انرژی خارج می­کند که باعث قطع برق تمام شهر می­‌شود. بعد از بررسی قطع برق توسط مأموران دولت، فردی به نام «دکتر رباتنیک» که تخصص بالایی در استفاده از تکنولوژی دارد، شروع به تحقیق می­کند و مخفیگاه سونیک را پیدا می­کند. سونیک برای پیداکردن جای امن و استفاده از حلقه‌­هایش برای سفر به سیاره‌ی دیگر، به خانه‌ی افسر پلیسی که «تام واکفسکی» نام دارد می­رود؛ اما تام به‌طور ناگهانی به او تیر بی­هوشی می­زند و کیسه‌ حلقه­‌های سونیک به داخل حلقه می­افتد و به «سان­فرانسیسکو» می­رود. بعد از اینکه سونیک به هوش می­‌آید، از تام کمک می­خواهد تا او را به سان­فرانسیسکو ببرد تا کیسه حلقه‌­هایش را پیدا کند. دکتر رباتنیک هم که به‌دنبال سونیک است تا از انرژی‌اش استفاده کند، به سان­فرانسیسکو می­رود و با تام درگیر می­شود. بعد از پیداکردن کیسه حلقه‌­ها، سونیک دکتر رباتنیک را به سیاره‌ی قارچ‌­ها می‌­فرستد و خودش در سیاره‌ی زمین می­ماند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Jeff Fowher / جف فوهر

نویسنده/ مترجم: Pat Casey, Josh Miler / پاتریک کیسی، جاش میلر

نام تهیه کننده: Toby Ascher / تابی آچر

نام بازیگران:Jim Carrey, James Marsden / جیم کری، جیمز مارسدن

نام شخصیت‌ها:

سونیک: جوجه‌تیغی خارق­العاده و عجیبی است که برای درامان‌بودن باید به‌صورت مخفیانه زندگی کند و با استفاده از حلقه­های جادویی به سیاره‌ی­ زمین می­آید،

تام واکسفکی: افسر مهربانی که برای نجات سونیک، او را به سان­فرانسیسکو می­برد و او را در برآوردن آرزو­هایش کمک می­کند،

دکتر رباتنیک: مرد  قدرت­طلبی که به دنبال انرژی خارق­العاده‌ی­ سونیک است تا قدرتش را افزایش دهد.

کشور سازنده: آمریکا، ژاپن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه