• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

سرود کریسمس

بررسی تخصصی انیمیشن A Christmas carol

سرود کریسمس

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

اسکروچ پیرمرد خسیسی است که به‌خاطر بداخلاقی همه را از خود می­رنجاند. به‌همین‌خاطر در شب کرسیمس چند روح به سراغش می­آیند و او را متوجه اشتباهاتش می­کنند. انیمیشن «سرود کریسمس» براساس رمان معروفی از «چارلز دیکنز»، نویسنده‌ی کلاسیک انگلیسی ساخته شده و حاوی پیام­های مثبتی درباره‌ی نیکوکاری و مهربانی است.

سال 2009 91 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اسکروچ سر دیگران داد می‌زند و به آن‌ها ناسزا می‌گوید. او با برخورد سرد و جدی خود موجب ترسیدن دیگران، به‌ویژه کودکان، می‌شود. مردی با دست، به‌صورت یک کودک ضربه‌ی ملایمی می‌زند. اسکروچ می‌گوید دلش می‌خواهد سر افرادی را که عید را تبریک می‌گویند، ببرد و چشم‌هایشان را دربیاورد. او بی‌دلیل کارمندش را تهدید به اخراج می‌کند.

جزئیات
ترس

میزان نمایش صحنه های ترسناک و ارواح عجیب در انیمیشن بالاست. چندین تصویر ترسناک از اسکلت‌ها و اجساد نمایش داده می‌شود، جسد مارلی در تابوت نمایش داده می‌شود، در شب کریسمس اسکروچ با سه روح آشنا می‌شود که تصمیم دارند او را تنبیه کنند. دو روح اول چهره‌ی معمولی دارند؛ اما روح سوم که روح مرگ است، چهره ای مبهم و ترسناک دارد و شنلی مشکی به تن دارد. اسکروچ به‌خاطر ترس از او فرار می‌کند و روح مرگ به‌دنبال اسکروچ است تا جانش را بگیرد. روح مرگ برای تنبیه‌کردن اسکروچ، او را به قبرستان می‌برد تا نامش را روی قبر ببیند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در نسخه اصلی فیلم، در صحنه‌ای کوتاه برزگسالان به مناسبت کریمسس نوشیدنی‌‌ای می‌نوشند که می‌توان فهمید مشروب است. میزانی از بدزبانی ازجانب اسکروچ وجود دارد؛ مانند «نا‌دان»، «بچه‌های تخس» و «دیوانه». در یک مهمانی عده‌ای دور هم جمع شده‌اند و پشت سر اسکروچ حرف می‌زنند. در نسخه‌ی اصلی صحنه‌ای از مجلس رقص و نگاه‌های طولانی و عاشقانه بین اسکروچ و معشوقه‌اش وجود دارد. لباس بانوان در مجلس رقص پوشش کامل ندارد. در نسخه‌ی مورد اعتماد کدومو مجلس رقص، نوشیدن مشروب و لباس یقه‌باز بانوان سانسور شده است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

کمک به نیازمندان و مهربانی از پیام‌های انیمیشن است. ارواح در شب کریسمس به سراغ اسکروچ می‌روند تا با نشان‌دادن سرگذشت و مرگ او، به اسکروچ مهربانی‌کردن و کمک به نیازمندان را یادآوری کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

اسکروچ پیرمرد بداخلاق و خسیسی است که با خواهرزاده و منشی‌اش بدرفتاری می‌کند؛ اما بعد از ماجراجویی با ارواح در شب کریسمس، متوجه اشتباهاتش می‌شود و به مردی مهربان تبدیل می‌گردد و هزینه درمان تام، پسر منشی‌اش را پرداخت می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند انیمیشن «سرود کریسمس» در کنار داستانی جذاب و پیام­های مثبت، حاوی صحنه­های ترسناکی مانند نمایش ارواح و فرارکردن اسکروچ از آن­هاست که تماشای آن باعث ایجاد ترس و دلهره در کودکان کم‌سن می­شود. بهتر است بدانید صحنه‌های دارای ناهنجاری اجتماعی و دینی در نسخه‌ی مورد اعتماد کدومو حذف شده است. این فیلم جهت نمایش سه‌بُعدی ساخته شده و فناوری خاص آن باعث شده‌ است تصاویر این محصول زنده‌تر از یک انیمیشن معمولی باشد. برای همین ممکن است برخی صحنه‌های ترسناک آن مانند ورود ارواح و بزرگ‌نمایی آن‌ها در صفحه‌‌نمایش تأثیر بیشتری داشته باشد. باوجود این صحنه‌های ترسناک، پیام مثبت آن بسیار پر‌رنگ و تأثیرگذار است و تحول یک انسان بخیل را به‌خوبی نمایش می‌دهد. کودکان زیر هفت‌سال از آن‌جایی‌که در سنین تقلید‌پذیری قرار دارند، ممکن است متوجه تغییرات مثبت شخصیت‌ها نشوند. ازاین‌رو نمایش چنین فیلم‌هایی که در آن شخصیت اصلی در ابتدا ویژگی‌های منفی زیادی دارد و بعد تغییر می‌کند، برای این سنین توصیه نمی‌شود. لازم است با توجه به روحیات فرزندتان و نوع واکنش‌دادن او به صحنه‌های ترسناک، این انیمیشن را انتخاب کنید.

خلاصه: میزان نمایش صحنه­های ترسناک انیمیشن زیاد است. با توجه به روحیات فرزندتان انیمیشن را انتخاب کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

دلیل پشیمانی و تغییر رفتار اسکروچ چه بود؟

چرا ارواح کریسمس به سراغ اسکروچ آمدند؟

ارواح چه چیزی را به اسکروچ یادآوری کردند؟

دلیل تنهایی اسکروچ چه بود؟

چگونه می‌توانیم در اعیاد و جشن‌های محتلف نیکوکاری کنیم؟

خلاصه: ارواح چه چیزی را به اسکروچ یادآوری کردند؟

داستان انیمیشن

«ابنیزر اسکروچ» پیرمرد بد اخلاق و خسیسی است که به‌تنهایی زندگی می­کند و علاقه­ای به عید سال نو ندارد. او در شب کریسمس رفتار بدی نسبت به خواهرزاده و منشی­اش دارد. به‌همین‌خاطر روح شریک سابق او، «مارلی»، به سراغش می­آید و به او تذکر می­دهد که از بقیه عمرش لذت ببرد و به نیازمندان کمک کند. روح مارلی به اسکروچ می­گوید بعد از رفتنش «سه روح» پیش اسکروچ می­آیند. «روح اول»، روح کریسمس­های گذشته است و به اسکروچ، کودکی و دلیل تنهایی و خسیس‌شدنش را یادآوری می­کند. «روح دوم»، روح کریسمس امسال است که اسکروچ را به خانه‌ی خواهرزاده­ و منشی­اش می­برد تا او ببیند که آن‌ها بدون حضور او جشن می­گیرند و دوست دارند اسکروچ نیز در کنارشان بود. پسر منشی اسکروچ، «تام»، مریض است و پدر او به دلیل فقر هزینه درمان را ندارد. بعد از روح دوم، «روح سوم» که روح کریسمس سال آینده است، به سراغ اسکروچ می‌آید و نحوه‌ی مرگ او را به اسکروچ نشان می­دهد. اسکروچ بعد از تماشای مرگش از روح سوم درخواست می‌کند او را به زندگی برگرداند تا بتواند رفتار­های گذشته­اش را جبران کند. بعد از اینکه اسکروچ از خواب بیدار می‌شود، به فردی مهربان و شاد تبدیل می­شود. او برای جشن کریسمس به خانه‌ی خواهرزاده­اش می­رود، حقوق منشی­اش را افزایش و هزینه عمل تام را نیز می­دهد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Robert Zemeckis / رابرت زمکیس

نویسنده / مترجم: Robert Zemeckis, Charles Dickens / رابرت زمکیس، چارلز دیکنز

نام تهیه‌کننده:Steve Starkey, Robert Zemeckis Jack,Rapke / راپک جک، استو استارکیو، رابرت زمکیس

نام شخصیت‌ها:

ابنیزر اسکروچ: پیرمرد بداخلاق و خسیسی که تنها زندگی می­کند. او علاقه­ای به عید سال نو ندارد و در شب کریسمس رفتار بدی نسبت به خواهرزاده و منشی­اش دارد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی پیکچرز

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه