• امروز : 2 بهمن 1400
logo

نقد و بررسی انیمیشن زوتوپیا (Zootopia)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 سال پیش مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 7 +
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در شهری که کاملاً تحت کنترل حیوانات شخصیت انسانی داده شده است، یک افسر پلیس خرگوش و یک روباه کلاهبردار با همکاری یکدیگر از یک پرونده مرموز پرده برمی‌دارند؛ و در این هنگام هیچ‌کس آن دو را جدی نمی‌گیرد و آنها مجبورند به تنهایی با مشکلات زیادی روبه رو شوند.

سال 2016 108 دقیقه جزئیات کامل اثر
1 مناسب خانواده 0 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 7 +
بر اساس 4 رای

دیدگاه فرزندان

kodoumo-logo 8 +
بر اساس 2 رای

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

زوتوپیا، داستانی درباره شهری است که در آن حیوانات، از خوی درنده خود جدا شده و تکامل یافته اند و در مسالمت زندگی میکنند. داستان، حول محور خرگوشی جوان است که سودای پلیس شدن در سر میپروراند و در نهایت نیز به آرزوی خود میرسد. جودی، خرگوش جوان که با گذشتن از موانع بسیار، بالاخره پلیس میشود، با مشکلات بسیاری رو به رو میشود. از جمله این مشکلات، تحقیر شدن توسط اطرافیانش است. درگیری های فیزیکی میان حیوانات وحشی شده، آدم ربایی، خشونت های کلامی و توهین و تمسخر و دروغ و دوز و کلک، از جمله مواردی است که جودی، در داستان فیلم با آنها مواجه میشود ولی در نهایت، همه آنها را پشت سر گذاشته و موفق میشود. از آنجا که ممکن است در سنین 8 تا 9 سالگی، عزت نفس کودکان، در مواجهه با همسالان کاهش یابد، والدین می‌توانند با اشاره به شخصیت جودی و تلاش ها و در نهایت موفقیت او، حوزه پیشرفت کودکان را در نظر آن‌ها گسترش دهند. جودی، با تلاش بسیار، در نهایت به اهداف خود می رسد. شخصیت جودی، شخصیتی نیکوکار است که به افراد ضعیف کمک می‌کند، خوب است والدین درباره مفهوم نیکوکاری و کمک به دیگران، با کودکان خود صحبت کنند.

 

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

آیا ربودن دیگران برای رسیدن به اهداف خود کار درستی است؟

 آیا جودی نمیتوانست راه دیگری به جز ربودن ویلستون برای پی بردن به ماجرای وحشی شدن حیوانات پیدا کند؟

ادامه متن

داستان اثر

حیوانات، از خوی وحشی‌گری فاصله گرفته و در شهری، متمدنانه زندگی می‌کنند. جودی، خرگوشی است که می‌خواهد علیرغم جثه کوچکش، پلیس شود. تصمیم جودی مورد قبول هیچکس واقع نمی‌شود، اما او با قاطعیت، به شهر سفر می‌کند تا در دانشکده افسری شرکت کند و در نهایت پلیس شود. جودی همه آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر می‌گذارد و در نهایت به‌عنوان پلیس پذیرفته می‌شود، اما به‌خاطر جثه کوچکش، رئیس بوگو، وظیفه پارک‌بانی را به او محول می‌کند. جودی از این تصمیم سرخورده می‌شود اما کارش را به خوبی انجام می‌دهد.

یک روز، جودی با پدر و پسر روباهی مواجه می‌شود که در مغازه بستنی‌فروشی فیل‌ها هستند ولی فیل‌ها به او بستنی نمی‌فروشند، جودی وارد مغازه شد و فیل‌ها را از اینکه می‌داند آ‌ن‌ها بدون خرطوم‌بند بستنی درست می‌کنند، آگاه کرد و گفت در صورتی که به آن روباه‌ها بستنی فروخته شود، این بار چشم‌پوشی می‌کند. جودی، روزی دیگر روباه‌ها را دید و متوجه شد که آن‌ها با خرید و آب کردن بستنی‌ها، بستنی‌های جدیدی درست می‌کنند و به موش‌ها می‌فروشند.

ادامه متن

جزئیات اثر

ژانر اثر:ماجراجویی

کارگردان:بایرون هاوارد- ریچ مور- جرید بوش

ادامه متن

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : سمیه صبیانی

۲۵ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 5 +
گزارش نظر

\"زوتوپیا \" شهری را نمایش می دهد که افراد می توانند در یک جامعه فارغ از هر نژادی ، زندگی خوشحال و آرامی در کنار هم داشته باشند و اما حقیقت این است که دنیای واقعی اینطور نیست.در این دنیای واقعی یکدیگر را از روی ظاهر قضاوت می‌کنند.برای مقابله با این پیش زمینه های فکری باید بسیار تلاش کرد.شاید این انیمیشن یک نشان دادن خواستن توانستن است.

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : 09195****09

۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7 +
گزارش نظر

داستان حول محور شهری رویایی میچرخد که همه ی حیوانات اهلی و وحشی درکنار هم در صلح و آرامش زندگی میکنند.دیالوگی که چند مرتبه در ذیل داستان تکرار میشود\"در زوتوپیا هرکس هر چی بخواد میتونه بشه \"نشان از اهمیت ومحور اصلی داستان دارد. جودی نمونه ی بارز این امر است که علی رغم همه ی سرزنش ها و تمسخرها به تلاش خود ادامه داد و ناامید نشد ودر انتهای داستان به هدف اصلی خود رسید

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : زهرا السادات خلیلیان

۱۷ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7 +
گزارش نظر

در این انیمیشن، به راحتی دنیای پر از تبعیض نشان داده شده ، که حیوانات به سادگی نمی توانند به همه خواسته ها و علایق شان برسند. در این میان دختر خرگوش ضعیف جثه ای پیدا می شود که پر از حس نشاط و امید و آرمان گرایی است،و در پی رسیدن به شغل مورد علاقه اش(پلیس شدن وارد شهر می‌شود. در حالی که در محل کارش او را عددی حساب نمیکنند ، او با پشتکار و هوش و جسارت تحسین برانگیز ش، یک پرونده ی مهم و حساس پلیس را به سرانجام می‌رساند. به نظر من در این انیمیشن معجزه ی پشتکار و نترس بودن، خوب نشان داده شد و اینکه زن ها هم میتوانند کارهای مهم و حساس را عالی قبول کنند و به سرانجام برسانند.

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : مریم محبی

۱۶ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 9 +
گزارش نظر

انیمیشن زوتوپیا انتخاب اسم بسیار جذابی دارد، اتوپیا یا آرمانشهر، شهری ست آرمانی که همه در آن با صلح و آرامش و امنیت و دوستی زندگی می کنند. انتخاب عنوان زوتوپیا به عنوان شهر حیوانات که دارای چنین ویژگی هایی است بسیار جالب توجه است. در این انیمیشن شخصیت اصلی یک خرگوش است که آرزوی پلیس شدن دارد و برخلاف مخالفت های خانواده و تمسخر اطرافیان و حتی تحقیر شدن، با تلاش بسیار موفق می شود اما پس از ورود به زوتوپیا برای خدمت بر خلاف تصورش شرایط آنطور که می خواهد پیش نمی رود. در زوتوپیا شما با فضایی مواجه می شوید که گویی بازنمایی ای از شهرهای آمریکاست و فرهنگ آمریکایی. فیلم بسیار نمادین است و به وفور ارجاعاتی نسبت به فیلمها و شخصیت های شناخته شده برای بزرگسالان دارد که ممکن است برای بچه ها بی معنی و برای بزرگسالان جذاب باشد. (مانند شخصیت پدرخوانده) خشونت بالا، جرم، دزدی، ترس و دو رویی و بی اعتمادی در این اثر به وفور نمایش داده می شود که با ذهنیت اولیه در خصوص اتوپیا بودن این سرزمین در تعارض است. برخی از صحنه ها مانند کلوپ مربوط به حیوانات برهنه و رفتارهای نمایش داده شده در آن بعد جنسی به برخی صحنه ها داده است. همچنین کلیشه های جنسیتی مربوط به خود جودی (شخصیت اصلی داستان) و شخصیت غزال که خواننده و سلبریتی شهر است (با صدای شکیرا) هم در اثر به چشم می خورد. به طور کلی با اثری نمادین مواجهیم که نمادهای سینماهای آخرالزمانی هم بی بهره نمانده و اگر مورد توجه صاحبنظران این حوزه قرار بگیرد ارجاعات و نمادگرایی های بسیاری در دل خود دارد.

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : ****

۲۲ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 9 +
گزارش نظر

در شهر زوتوپیا هر کس میتواند هرچیزی که میخواهد باشد. این دیالوگی است که در طول فیلم زیاد تکرار میشود. بهتر است والدین با فرزندانشان درباره ی این صحبت کنند که آیا همیشه چیزهایی که ما میخواهیم درست است؟ مثلا اگر بچه گرگ تا ابد منتظر میماند که وقتی بزرگ شد تبدیل به یک فیل شود این اتفاق می افتاد؟ در بخشی از انیمیشن حیواناتی را نشان میدهد که طبیعت گرا هستند و اعتقاد دارند که ما برهنه به دنیا آمدیم و همینطور باید زندگی کنیم. صحنه های برهنگی در نسخه ی سانسور شده حذف شده اند ولی اگر فرزند شما آنها را دید دبهتر است با او درباره ی مشکلاتی که این تفکر برای جامعه بوجود بیاورد گفت و گو کنید. مفهوم تلاش و ناامید نشدن در این انیمیشن زیاد دیده میشود که جزو پیام های مثبت مهم این انیمیشن به حساب می آید.

مشاهده کامل

بزرگسال

توسط : ****

۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مناسب سن 7 +
گزارش نظر

زوتوپیا انیمیشنی است که مخاطبان با توجه به دانش و سن خودشان میتوانند از آن لذت ببرند و درک متفاوتی از آن داشته باشند. اگه علاقمند به علوم انسانی باشید حتما اسم اتوپیا را شنیده اید و در این انیمیشن که تم داستان با حیوانات است اسم آرمانشهر و شهری که در آن هرکس میتواند هرچیزی که میخواهد باشد زوتوپیاست. نکته ای که در انیمیشن خیلی رویش تاکید میشود این است که هرچیزی که بخواهی میتوانی باشی. بهتر است والدین با فرزندانشان در مورد این نکته گفت و گو کنند و از فرزندشان بپرسند که اگر ما آرزوهای اشتباه داشته باشیم یا چیزهایی را بخواهیم که با ذات ما همخوانی ندارند هم باز خوب است که برای رسیدن به آنها تلاش کنیم؟ مثلا در ابتدای انیمیشن اگر بچه گرگ تا ابد در انتظار این میماند که وقتی بزرگ شد به یک فیل تبدیل شود چه میشد؟ میتوان روی این نکته تاکید کرد که ظاهر موجودات برای قضاوت آنها کافی نیست. یک نفر مثل ببری که منشی اداره ی پلیس بود مهربان است و یک نفر با اینکه گوسفند است و اهلی است ولی خبیث و بد جنس است پس نباید از روی ظاهر بدون اینکه کسی را شناخت به او اعتماد کرد یا از او متنفر شد. در بخشی از انیمیشن جودی و نیک برای تحقیق پیش یک بز میروند که آنها طبیعت گرا هستند و اعتقاد دارند که ما بدون لباس به دنیا آمده ایم و باید همینطور آزاد زندگی کنیم. صحنه های برهنگی در این سکانس در نسخه ی سانسور شده حذف شده اند ولی اگر فرزندتان نسخه ی اصلی را دید با او درباره ی اینکه این دیدگاه چه ضرراتی میتواند برای جامعه داشته باشد و درست و غلط بودنش گفت و گو کنید چون ممکن است با این دیالوگ در ذهنش سوال ایجاد شود و بهتر است سوالهایش جواب داده شوند.

مشاهده کامل

افزودن دیدگاه در مورد زوتوپیا

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!

>