زندگی مخفی حیوانات خانگی (۲)

بررسی تخصصی انیمیشن (Secret Life Of Pets (2

زندگی مخفی حیوانات خانگی (۲)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن، در ادامه «زندگی مخفی حیوانات خانگی ۱» ساخته شده است. این داستان، مواجهه‌ی حیوانات خانگی با فرزندان صاحبانشان را روایت می‌کند و موازی با داستان اصلی، به غم حیواناتی که برای نمایش‌ها و سیرک‌ها استفاده می‌شوند اشاره دارد. قسمت دوم «زندگی مخفی حیوانات خانگی» در سال ۱۳۹۸ به نمایش درآمده و یکی از موفق‌ترین انیمیشن‌های سال ۲۰۱۹ است.

سال 2019 86 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

خشونت‌هایی مثل تهدید، تحقیر و تمسخر، بیشتر از جانب شخصیت‌های منفی مثل سرگئی (صاحب پلید سیرک) و گرگ‌ها بروز می‌یابد که احتمال تقلید از آن رفتار را در فرزندان کاهش می‌دهد. اسلحه، شلاق و شوکر هم بارها با شخصیت‌های منفی نمایش داده می‌شود. بقیه مواردی که دارای خشونت است و از جانب شخصیت‌های مثبت داستان به نمایش گذاشته می‌شود، کوتاه، فانتزی و طنزآمیز است، یا برای دفاع از خود نشان داده می‌شود؛ به‌این‌صورت که شخصیت مثبت، برای نجات‌دادن کسی یا دفاع از خودش، ناگزیر به انجام عمل خشونت‌آمیز است؛ مثل چک‌زدن، گازگرفتن، پرتاب‌کردن اشیا و... .

ادامه متن
جزئیات
ترس

قهرمانان داستان بارها در موقعیت فرارکردن، زدوخورد فیزیکی، پرت‌شدن و سقوط ناگهانی قرار می‌گیرند؛ مثلاً مکس برای نجات یک بره تا مرز سقوط پیش می‌رود، اما از ترس خود عبور می‌کند و با همکاری و همراهی یکدیگر شرایط را بهبود می‌بخشند. مواردی نظیر فریادزدن از روی ترس هم بارها از جانب اسنوبال که یک شخصیت اثرگذار و دوست‌داشتنی است، دیده می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در این انیمیشن، چندین بار اسلحه، شلاق، شوکر و... نشان داده می‌شود که شخصیت منفی داستان، سرگئی، از آن‌ها علیه شخصیت‌های مثبت داستان استفاده می‌کند. رفتارهای ناهنجار به شکل گذرا و سریع نمایش داده می‌شود؛ اما در مواردی شخصیت‌های محبوب برای اهداف مثبت، کارهایی مثل فریب‌دادن را انتخاب می‌کنند. بعد از تمام‌شدن انیمیشن، سکانس کوتاهی از خوانندگی اسنوبال نشان داده می‌شود که محتوای آن ناهنجار و نامناسب است.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

عبور از ترس و کلیشه‌های ذهنی یکی از مهم‌ترین پیام‌هایی است که در این انمیشن به آن اشاره شده است؛ برای مثال مکس برای نجات جان یک بره، از ترسش عبور می‌کند و خود را به‌خطر می‌اندازد. او بعد از موفقیت در این کار تصمیم می‌گیرد در خودش شجاعت ایجاد کند و توانایی مدیریت احساساتش را قوت ببخشد. هرکدام از شخصیت‌های مثبت داستان، یک یا چندپیام مثبت را بیشتر پررنگ کردند. گجت پیام‌های مثبتی مثل «امانت‌داری» را به نمایش گذاشت که برای حفظ امانت، از ترسش عبور کرد و با خلاقیت و کمک دیگران توانست به هدفش برسد. «همکاری و اتحاد»، «تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف» و... نیز در همه شخصیت‌ها بروز داده شد، به‌خصوص در مواجهه‌ی حیوانات با سرگئی و گرگ‌ها و تلاش برای نجات «هو» که اوج آن در انتهای داستان است. محبت و صمیمت نسبت به دوستان و خانواده و حمایت از آن‌ها در سختی و آسانی نیز یکی دیگر از مفاهیم اصلی این داستان است که در تمام اثر قابل مشاهده است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

هرکدام از شخصیت‌های مثبت داستان، الگوهای مناسبی هستند که از ترس‌هایشان عبور می‌کنند، برای خوب‌کردن حال یکدیگر تلاش و به هم‌نوعانشان کمک می‌کنند. «مکس» با کمک «روستر» می‌تواند از ترس‌ها و کلیشه‌های ذهنی‌اش عبور کند. دیزی و اسنوبال برای کمک به «هو» یک تیم می‌شوند و او را نجات می‌دهند. گجت، تمام تلاشش را می‌کند تا از امانتی که مکس به او داده است، محافظت کند. همه‌ی آن‌ها برای حفظ دوستانشان از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنند و با خلاقیتی که دارند دربرابر دشمن مشترک خود، سرگئی، با یکدیگر متحد می‌شوند.

ادامه متن

از فرزندتان بخواهید ویژگی‌های تمام قهرمانان را برایتان بازگو کند تا نکاتی را که او با دیدن این انیمیشن به آن‌ها دست پیدا کرده است، بشناسید و برای تأثیرگذاری هرچه بهتر، نکات مثبت را برای او پررنگ کنید.

از او بپرسید که دوستانش چه کسانی هستند و او حاضر است برای دوستانش چه کارهایی انجام دهد؟

از او بپرسید آیا حاضر است زمانی‌که دیگران به کمک او احتیاج دارند، از خودگذشتگی کند و به آن‌ها کمک کند؟

خلاصه: از فرزندتان درباره‌ی ویژگی‌های هرشخصیت سؤال کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه